Antagna till alpina RIG- och NIU- skolor HT 2018 - Alpint - Svenska Skidförbundet
Hoppa till sidans innehåll
Foto: Klas Rockberg/SSF

Antagna till alpina RIG- och NIU- skolor HT 2018

2018-04-13 15:24
Vi säger stort GRATTIS till de alpina talanger som har antagits till våra alpina Riksidrottsgymnasier och Nationella idrottsutbildningar hösten 2018!
  • Uppdaterad: 2018-04-13 22:51

De allra flesta av våra nuvarande alpina världsstjärnor har kombinerat sin elitsatsning med högklassig träning.

LÄS MER: Kombinera din satsning med utbildning

Här är listan på de som har blivit antagna till  HT 2018:

Riksidrottsgymnasier (RIG)

Gällivare

Wille Lindhe, IFK Lidingö Slalomklubb
Otto Lundbäck, IFK Lidingö Slalomklubb
Melvin Wahlund, Sollentuna SLK
Linus Skinnars Loftén, Täby SLK
Leo Österberg, Luleå AK
Josefine Hellman, IFK Falun
Mathilda Eklund, Täby SLK

Åre

Tim Eriksson Emlroth, Mälaröarnas Alpina SK
Max Silfwerplatz, Saltsjöbadens SLK
Ture Hamrén, Sollentuna SLK
Lisa Nyberg, Åre SLK
Cecilia Malm, Sollentuna SLK
Olivia Sellstedt, Järfälla AK
Wilma Marklund, UHSK Umeå SK
Isa Carlström, Sollentuna SLK

Malung

Adam Hofstedt, Karlstads SLK
Albin Åhs, Sollentuna SLK
Oskar Gillberg, Täby SLK
Hanna Aronsson Elfman, Kils SLK
Klara Janlert, Mälaröarnas Alpina SK
Melanie Dahlberg, Landskrona SC
Emma Sahlin, Sollentuna SLK

Nationell Idrottsutbildning (NIU)

Falun

Emil Tärnsby, Huddinge SK AF
Tintin Björnfors, Hjortens SK
Gabriel Granath, IFK Falun Alpin
Tilde Sjösten, Hjortens SK
Emma Borelius, IFK Falun
Elin Herrmann, Mälaröarnas Alpina SK
Kajsa Steinwall, IFK Sävsjö
Zara Ljunggren Jonsson, Huddinge SK AF
Tilde Edeblom, Kramfors AK
Karin Laggar, Rättviks SLK

Sundsvall

Jacob Lundström, Sundsvalls SLK
John Ek, Sollentuna SLK
Emrik Sjöström Bergfors, Härnösands Alpina Klubb
Grete Halvarsson, Åre SLK
Tilda Stenvi, Järfälla AK
Elin Kallström, Åre SLK

Svenstavik

Gustav Hjort, Härnösands Alpina Klubb
Carl-Johan Holmlund, Västerås Slalomklubb
Arvid Borg, Funäsdalens SLK
Petter Lönnberg, Bollnäs AK
Celine Loft, Vemdalens IF
Sara Åkerström, Östersund-Frösö SLK
Lisa Wallin, Järfälla AK
Mathilda Hansson, SK Vitesse

Sveg

Joel Molin, Valfjällets SLK
Emil Tackman, Östersund-Frösö SLK
Seth Gustafsson, Karlstads SLK
Kajsa Svensson, Sollefteå A K
Ida Bowall, Uppsala SLK
Ida Ollila, Roslagens Alpina/Idre

Tärnaby Alpina Gymnasium

Lucas Karbach, Vindelns IF
Adam Nilsson, Vindelns IF
Viktor Berg, IFK Arvidsjaur AK
Fredrik von Axelsson, Täby SLK
Hilma Gustafsson, IFK Arvidsjaur AK
Smilla Söderlund, AK Skellefteå
Agnes Vesterberg, IFK Arvidsjaur AK
Rebecka Öhman, UHSK Umeå SK

Tärnaby Skidhem

Samuel Thorsander, Nolby Alpina SK
Gustaf Gunnarsson, Hestra Skid o SK
Leo Wallin, IFK Lidingö Slalomklubb
Lovisa Alfredson, UHSK Umeå SK
Lova Englund, Vindelns IF
Nora Aidantausta, Kiruna BK
Moa Dalslåen, Sunne A K

Torsby

Linus Lander, Sunne A K
Adam Wrenkler, Sollentuna SLK
Rasmus Andersson, Sälens IF
Adam Pragnert, Örebro SLF
Carl Dahlmalm. Sollentuna SLK
Sofia von Reedtz, Gävle Alpina SK
Louise Sellstedt, Järfälla AK
Lova Liljenborg, IFK Falun

Uppsala

Simon Cassano, Täby SLK
Fabian Wallman, Sollentuna SLK
Karl Lindström, Järfälla AK
Alice Dannewitz, Uppsala SLK
Tove Hernquist, Järfälla AK
Amanda Anemyr, Huddinge SK AF
Hanna Cewe, Mälaröarnas Alpina SK

Östersund

Anton Rösnäs, Vemdalens IF
Hampus Isaksson, Östersund-Frösö SLK
Oscar Holmqvist, Järfälla AK
Clara Amrén, Ragunda AC
Tua Normark, IFK Lidingö Slalomklubb
Ronja Dahlin, IF Hudik Alpin
Regina Falk, Ragunda AC
Maja Årsjö, Vemdalens IF

Skribent: SSF

HUVUDPARTNER

LAGPARTNER

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Skidor vill!
Länk till Åre2019s webbplats (nytt fönster)
Alpint - Active Life Foundation-215-87
150304-Puff-Skidlyftet-215-120
SAS_boka-vinst
Idrottslyftet
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 010-708 69 00
E-post: This is a mailto link

Se all info