Hoppa till sidans innehåll

Längd damer


Har de kvinnliga åkare som tagit flest antal Individuella SM-guld genom tiderna.
28: Charlotte Kalla, IFK Tärendö / Piteå Elit SK
22: Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna / Sollefteå SK / Brunflo IF
19: Marie-Helene Westin-Östlund, Sollefteå SK / Hudiksvalls IF
12: Sonja Edström-Ruthström, Luleå SK
       Eva Olsson, Delsbo IF
11: Toini Gustafsson, IFK Likenäs / Skellefteå SK
       Marie Johansson-Risby, Ludvika FFI
10: Anna Olsson, Åsarna IK
8:   Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF. 
7:  Margit Åsberg-Albrechtsson, IF Friska Viljor / Selångers SK
      
Elin Ek, IFK Mora
6:  Märta Norberg, Vårby IK

Här är samtliga mästare genom tiderna -- längd damer.

5 KM DAMER                                                     Lagtävling

1956 Sonja Edström, Luleå SK                             Lycksele IF
1957 Sonja Edström, Luleå SK                             Vårby IK
1958 Sonja Edström, Luleå SKVÅrby IK
1959 Sonja Edström, Luleå SK                             Selångers SK

1960 Sonja Ruthström, Luleå SK                          Luleå SK
1961 Barbro Martinsson, Skellefteå SK                  Edsbyns IF
1962 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                      Älvdalens IF
1963 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                      Edsbyns IF
1964 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                      Edsbyns IF
1965 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                      Skellefteå SK
1966 Barbro Martinsson, Skellefteå SK                  Edsbyns IF
1967 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                      IFK Likenäs
1968 Toini Gustafsson, Skellefteå SK                    Skellefteå SK
1969 Barbro Tano, IFK Kiruna                             Offerdals SK

1970 Viola Ylipää, Edsbyns SK                              Edsbyns SK
1971 Meeri Bodelid, IK Ymer, Borås                       Offerdals SK
1972 Meeri Bodelid, IK Ymer, Borås                      Offerdals SK
1973 Eva Olsson, Delsbo IF                                 Delsbo IF
1974 Görel Partapuoli, Lycksele IF                        Malmbergets AIF
1975 Eva Olsson, Delsbo IF                                  Delsbo IF
1976 Eva Olsson, Delsbo IF                                  Delsbo IF
1977 Eva Olsson, Delsbo IF                                  Delsbo IF
1978 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF      Delsbo IF
1979 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF      Högbo GIF

1980 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF      Östersunds SK
1981 Carina Sandberg, Grava SK                           Högbo AIK
1982 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIFIFK Mora
1983 Marie Risby, Ludvika FFI                               IFK Lidingö
1984 Marie Risby, Ludvika FFI                               IFK Lidingö
1985 Anna-Lena Fritzon, Malungs IFIFK Mora
1986 Marie Johansson, IFK Mora (F)                      IFK Mora
1987 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)            IFK Mora
1988 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)            Sollefteå SK
1989 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)           Sollefteå SK

1990 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)            Stockviks IF
1991 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (K)         Hudiksvalls IF
1992 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (K)        Hudiksvalls IF
1993 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (K)         Stockviks SF
1994 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)       Sollefteå SK
1995 Marie-Helene Östlund, Hudiksvalls IF (K)        Sollefteå SK
1996 Annika Evaldsson, Brunflo IF (K)                    Kvarnsveden
1997 Annika Evaldsson, Brunflo IF (K)                    Stockviks SF
1998 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (K)       Kvarnsveden
1999 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)       Stockviks SF

2000 Antonina Ordina, Brunflo IF (K)                      IFK Mora
2001 Jenny Olsson, Åsarna IK (F)                          Åsarna IK
2002 Lina Andersson, Malmbergets AIF (K)             Åsarna IK
2003 Jenny Olsson, Åsarna IK (F)                          Åsarna IK
2004 Anna Dahlberg, Åsarna IK (K)                        Åsarna IK

10 KM DAMER

1917 Selma Gustafsson, Säfsnäs IF
1918 Elin Pikkuniemi, IFK Haparanda
1919 Elin Pikkuniemi, IFK Haparanda

1920 Elin Pikkuniemi, IFK Haparanda                     Bollnäs GoIF
1921 Elin Pikkuniemi, IFK Haparanda                     IFK Norsjö
1922 Elin Pikkuniemi, IFK Haparanda                     Bollnäs GoIF
1923 Agnes Lindberg, IFK NorsjöIF Älgarna,
Härnösand
1924 Signe Pettersson, Ludvika IF                         Djurgården
1925 Signora Norén, Bastuträsk IK                         Bastuträsk IK
1926 Signe Pettersson, Ludvika IF                         Gällivare IF
1927 Signe Pettersson, Ludvika IF                         Gällivare IF
1928 Astrid Bylund, Selångers SK                           Selångers SK
1929 Elin Henriksson, IFK Mora                              Selångers SK
 
1930 Hilda Rehnberg, Arvidsjaurs IF                       Selångers SK
1931 Elsa Jonzon, Delsbo IF                                  Domnarvets GIF
1932 Sigrid Nilsson, Trångsvikens IF                       Domnarvets GIF
1933 Elsa Jonzon, Delsbo IF                                  Vännäs SK
1934 Sigrid Nilsson, Trångsvikens IF                       Vännäs SK
1935 Sigrid Nilsson-Vikström, Trångsvikens IFTrångsvikens IF
1936 Sigrid Nilsson-Vikström, Trångsvikens IF         Trångsvikens IF
1937 Sonja Olofsson, Koskullskulle IF                    Trångsvikens IF
1938 Sigrid Nilsson-Vikström, Trångsvikens IF         Koskullskulle IF
1939 Märta Norberg, Vårby IK                                Koskullskulle IF

1940 Lilly Söderlund, Frösö IF                                Selångers SK
1941 Wera Åström, Järbo IF                                  Djurgården
1942 Margit Åsberg, Brännans IF, Härnösand           Djurgården
1943 Maud Cederholm, Djurgårdens IF                   Djurgården
1944 Margit Åsberg, IF Friska ViljorEdsbyns IF
1945 Margit Åsberg, IF Friska Viljor                         Edsbyns IF
1946 Margit Åsberg-Albrechtsson, IF Friska Viljor      Edsbyns IF
1947 Märta Norberg, Vårby IK                                 Vårby IK
1948 Märta Norberg, Vårby IK                                 Selångers SK
1949 Märta Norberg, Vårby IK                                 IF Friska Viljor
Margit Åsberg-Albrechtsson, IF Friska Viljor

1950 Margit Åsberg-Albrechtsson, IF Friska Viljor      IF Friska Viljor
1951 Märta Norberg, Vårby IK                                 Vårby IK
1952 Märta Norberg, Vårby IK                                 IF Thor,
Uppsala
1953 Sonja Edström, Luleå SK                                Selångers SK
1954 Margit Åsberg-Albrecthsson, Selångers SK        Arvidsjaurs IF
1955 Sonja Edström, Luleå SK                                Selångers SK
1956 Sonja Edström, Luleå SK                                Lycksele IF
1957 Sonja Edström, Luleå SK                                Vårby IK
1958 Sonja Edström, Luleå SK                                Vårby IK
1959 Sonja Edström, Luleå SK                                Selångers SK

1960 Sonja Ruthström, Luleå SK                             Luleå SK
1961 Britt Strandberg, Edsbyns IF                            Edsbyns IF
1962 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                         Edsbyns IF
1963 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                         Edsbyns IF
1964 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                         Edsbyns IF
1965 Barbro Martinsson, Skellefteå SK                     Skellefteå SK
1966 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                         IFK Mora
1967 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                         Edsbyns IF
1968 Barbro Martinsson, Skellefteå SK                     Skellefteå SK
1969 Barbro Tano, IFK Kiruna                                 Offerdals SK

1970 Birgitta Lindqvist, Offerdals SKEdsbyns SK
1971 Meeri Bodelid, IK Ymer, Borås                         Offerdals SK
1972 Eva Olsson, Delsbo IF                                    IFK Kiruna
1973 Eva Olsson, Delsbo IF                                    Delsbo IF
1974 Meeri Bodelid, IK Ymer, Borås                        Malmbergets AIF
1975 Görel Partapuoli, Lycksele IF                           Delsbo IF
1976 Eva Olsson, Delsbo IF                                    Delsbo IF
1977 Lena Carlzon, Malmbergets AIF                       Delsbo IF
1978 Eva Olsson, Delsbo IF                                    Delsbo IF
1979 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF        Högbo GIF

1980 Marie Johansson, Ludvika FFI                         IFK Mora
1981 Marie Johansson, Ludvika FFI                         Högbo AIK
1982 Marie Johansson, Ludvika FFI                         IFK Mora
1983 Marie Risby, Ludvika FFI                                IFK Lidingö
1984 Marie Risby, Ludvika FFI                                IFK Lidingö
1985 Marie Risby, Ludvika FFI                                Sollefteå SK
1986 Marie Johansson, IFK Mora (K)                       Sollefteå SK
1987 Annika Dahlman, IFK Lidingö (K)                    Stockviks IF
1988 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)             Sollefteå SK
1989 Magdalena Wallin, Stockviks IF (K)                 Stockviks IF

1990 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)             Stockviks IF
1991 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (K)           Hudiksvalls IF
1992 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (K)           Hudiksvalls IF
1993 Marie-Helene Westin, Hudsiksvalls IF (K)         Stockviks SF
1994 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (K)        Hudiksvalls IF

2005 Anna Dahlberg, Åsarna IK (F)                             Piteå Elit SK
2006 Elin Ek, IFK Mora SK                                           IFK Mora SK
2007 Charlotte Kalla, IFK Tärendö (F)                        Östersunds SK
2008 Lina Andersson, Piteå Elit SK (K)                      Piteå Elit SK
2009 Charlotte Kalla, IFK Tärendö (F)                        Östersunds SK

2010 Charlotte Kalla, IFK Tärendö (F)                        IFK Mora
2011 Anna Haag, IFK Mora (K)                                   IFK Mora
2012 Charlotte Kalla, IFK Tärendö (F)                        IFK Mora
2013 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (F)                       Piteå Elit SK
         U23: Madeleine Thorn, Ulricehamns IF
2014 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (K)                       Piteå Elit SK
         U23: Sofia Henriksson, Strömnäs GIF
2015 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (F)                       Åsarna IK
         U23: Evelina Bångman, Offerdals SK
2016 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (K)                       Piteå Elit SK
         U23: Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF
2017 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (K)                       Piteå Elit SK
        U23: Jonna Sundling, IFK Umeå 
2018 Charlotte Kalla, Piteå EElit SK (F)                     Piteå Elit SK
        U23: Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF    


15 KM DAMER (masstart från 2018)
1995 Antonina Ordina, Sollefteå SK (K)                    Sollefteå SK
1996 Sara Hugg, Stockviks SF (F)                            Stockviks SF
1997 Sara Hugg, Stockviks SF (F)                            Stockviks SF
1998 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (K)      Kvarnsveden
1999 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)      Stockviks SF

2000 Antonina Ordina, Brunflo IF (K)                        Bergeforsens SK
2001 Jenny Olsson, Åsarna IK (F)                            Åsarna IK
2002 Anna Dahlberg, Åsarna IK (K)                          Åsarna IK
2003 Jenny Olsson, Åsarna IK (K)                            Åsarna IK
2004 Anna Dahlberg, Åsarna IK (K)                          Luleå Gjutaren
2005 Emelie Öhrstig, Piteå Elit SK (F)                     Piteå Elit SK 

2018 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (F)                     Piteå Elit SK



20 KM DAMER

1976 Eva Olsson, Delsbo IF                                     Delsbo IF
1977 Eva Olsson, Delsbo IF                                     Delsbo IF
1978 Eva Olsson, Delsbo IF                                     Delsbo IF
1979 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF

1980 Eva Olsson, Delsbo IF                                     IFK Mora
1981 Carina Sandberg, Grava SK                             IFK Mora
1982 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF         IFK Mora
1983 Marie Risby, Ludvika FFI                                 IFK Lidingö
1984 Marie Risby, Ludvika FFI                                 Malungs IF
1985 Marie Risby, Ludvika FFI                                 IFK Lidingö
1986 Karin Lamberg-Skog, IFK Mora (F)                   IFK Mora
1987 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (F)              Sollefteå SK
1988 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (F)              Sollefteå SK
1989 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (F)              Stockviks IF


30 KM
DAMER

1990 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (F)               Stockviks IF
1991 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (F)            Hudiksvalls IF
1992 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (F)            Hudiksvalls IF
1993 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)          Stockviks SF
1994 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)          Sollefteå SK
1995 Antonina Ordina, Sollefteå SK (F)                      Sollefteå SK
1996 Kerrin Petty, IFK Mora (K)                                 Stockviks SF
1997 Anna Frithioff, Kvarnsvedens GoIF (K)                Kvarnsveden
1998 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)          Kvarnsveden
1999 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (K)         Bergeforsens SK

2000 Antonina Ordina, Brunflo IF (F)                         Åsarna IK
2001 Antonina Ordina, Brunflo IF (K)                         Åsarna IK
2002 Anna Dahlberg, Åsarna IK (F)                           Åsarna IK
2003 Elin Ek, IFK Mora (K)                                        Åsarna IK
2004 Elin Ek, IFK Mora (F)                                        Åsarna IK 
2005 Lina Andersson, Piteå Elit SK (K)                   Piteå Elit SK
2006 Maria Rydqvist, Östersunds SK (F)                 Åsarna IK
2007 Anna Dahlberg, Åsarna IK (K)                          Åsarna IK
2008 Charlotte Kalla, IFK Tärendö (F)                      IFK Mora SK
2009 Charlotte Kalla, IFK Tärendö (K)                     Åsarna IK
2010 Charlotte Kalla, IFK Tärendö (F)                      IFK Mora

2011 Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK (F)                    Åsarna IK
2012 Hanna Brodin, Åsarna IK (K)                            Åsarna IK
2013 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (F)                     Piteå Elit SK
2014 Charotte Kalla, Piteå Elit SK (K)                       Åsarna IK
2015 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (F, mass)            IFK Mora SK
2016 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (K)                     Piteå Elit SK 
2017 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (F)                      Piteå Elit SK 
2018 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (K)                     Piteå Elit SK

JAKTSTART DAMER
1994 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (5K + 10F) Sollefteå SK
1995 Antonina Ordina, Sollefteå SK (5 K + 10 F)           Sollefteå SK
1996 Karin Öhman, Stockviks SF (5 F + 10 K)               Stockviks SF
1997 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (5F + 10K) Stockviks SF
1998 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (5K + 10 K) Stockviks SF
1999 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (5K + 10 F) Stockviks SF

2000 Antonina Ordina, Brunflo IF (5 F + 10 K)             Bergeforsen
2001 Lina Andersson, Malmbergets AIF (5 F + 10 K)    Åsarna IK
2002 Jenny Olsson, Åsarna IK (5 F + 10 K)                 Åsarna IK
2003 Elin Ek, IFK Mora (5 K + 5 F)                             Åsarna IK
2004 Elin Ek, IFK Mora  (5 F + 5 K)                            Åsarna IK

Skiathlon DAMER (7,5 K + 7,5 F) (fram till 2011 double pursuit)
2005 Anna Dahlberg, Åsarna IK                                   IFK Mora SK
2006 Maria Rydqvist, Östersunds SK                          Åsarna IK
2007 Elin Ek, IFK Moras SK                                       Östersunds SK
2008 Maria Rydqvist, Östersunds SK                          Östersunds SK
2009 Charlotte Kalla, IFK Tärendö                               Östersunds SK

2010 Anna Haag, IFK Mora                                         IFK Mora
2011 Charlotte Kalla, IFK Tärendö                               IFK Mora
2012 Charlotte Kalla, IFK Tärendö                              Åsarna IK
        U23: Hanna Brodin, Åsarna IK
2013 Emma Wikén, Åsarna IK                                   Piteå Elit SK
        U23: Johanna Meyer, Camp Södergren SC
2014: Charlotte Kalla, Piteå Elit SK                            Piteå Elit SK
        U23: Evelina Bångman, Offerdals SK
2015: Charlotte Kalla, Piteå Elit SK                            IFK Mora SK
        U23: Stina Nilsson, IFK Mora SK
2016: Charlotte Kalla, Piteå Elit SK                           Piteå Elit SK
        U23: Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF
2017: Charlotte Kalla, Piteå Elit SK                            Piteå Elit SK
        U23: Sofia Henriksson, Piteå Elit SK


SPRINT DAMER

2000 Annika Evaldsson, IFK Mora (F)
2001 Lina Andersson, Malmbergets AIF (K)
2002 Anna Dahlberg, Åsarna IK (F)
2003 Elin Ek, IFK Mora (K)
2004 Anna Dahlberg, Åsarna IK (F)
2005 Emelie Öhrstig, Piteå Elit SK (K)
2006 Anna Dahlberg, Åsarna IK (F)
2007 Charlotte Kalla, IFK Tärendö (K)
2008 Mia Eriksson, IFK Tärendö (F)
2009 Britta Norgren, Sollefteå SK (K)
2010 Magdalena Pajala, Piteå Elit SK (K)

2011 Hanna Falk, Ulricehamns IF (F)
2012 Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK (K)      U23: Hanna Brodin, Åsarna IK
2013 Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK (K)      U23: Madeleine Thorn, Ulricehamns IF
2014 Hanna Falk, Ulricehamns IF (F)          U23: Jonna Sundling IFK Umeå
2015 Hanna Falk, Ulricehamns IF (K)          U23: Julia Svan, Vansbro AIK
2016 Jonna Sundling, IFK Umeå (F)           U23: Jonna Sundling, IFK Umeå
2017 Jonna Sundling, IFK Umeå (F)           U23: Jonna Sundling, IFK Umeå 
2018 Stina Nilsson, IFK Mora (K)               U23: Johanna Hagström, Ulricehamns IF 

Sprintstafett

2006 Åsarna IK (Ida Ingemarsdotter, Anna Dahlberg) (K)
2007 Åsarna IK (Anna Dahlberg, Ida Ingemarsdotter) (F)
2008 Piteå Elit SK (Susanne Nyström, Lina Andersson) (K)
2010 IFK Tärendö (Mia Eriksson, Charlotte Kalla) (F)

2011 IFK Mora (Eva Svensson, Anna Haag) (K)
2012 Åsarna IK (Ida Ingemarsdotter, Hanna Brodin) (F)
2013 Piteå Elit SK (Charlotte Kalla, Jennie Öberg) (K)
2014 Åsarna IK (Emma Wikén, Ida Ingemarsdotter) (F)
2015 Piteå Elit SK (Charlotte Kalla, Jennie Öberg) (K) 
2016 IFK Umeå (Linn Sömskar, Jonna Sundling) (F)
2017 Ulricehamns IF (Maria Nordström, Hanna Falk) (K) 
2018 IFK Umeå (Linn Sömskar, Jonna Sundling) (F)

Stafett 3x5 KM DAMER
(3x7 km t om 1955)

1951 Vårby IK (Berta Hallqvist, Anna Strandberg, Märta Norberg)
1952 Vårby IK (Berta Hallqvist, Anna Strandberg, Märta Norberg)
1953 Arvidsjaurs IF (Hildur Vesterlund, Inga-Britt Löfmark, Gunnel Israelsson)
1954 Selångers SK (Anna-Lisa Eriksson, Maj-Britt Lindstedt, Margit Åsberg-Albrechtsson)
1955 Selångers SK (Margit Åsberg-Albrechtsson, Karin Engberg, Anna-Lisa Eriksson)
1956 Selångers SK (Karin Engberg, Margit Åsberg-Albrechtsson, Anna-Lisa Eriksson)
1957 Vårby IK (Ingrid Söderström, Berta Hallqvist, Märta Norberg)
1958 Skellefteå SK (Eivor Alstergren, Gunilla Jonsson, Barbro Martinsson)
1959 Vårby IK (Ulla Pettersson, Laila Hägglund, Märta Norberg)

1960 Luleå SK (Irma Johansson, Margaretha Pajala, Sonja Ruthström)
1961 Edsbyns IF (Britt Strandberg, Karin Wallberg, Gun Ädel)
1962 Edsbyns IF (Gun Ädel, Alice Eriksson, Britt Strandberg)
1963 Edsbyns IF (Gun Ädel, Alice Eriksson, Britt Strandberg)
1964 Edsbyns IF (Gun Ädel, Alice Eriksson, Britt Strandberg)
1965 Skellefteå SK (Christian Barrebo, Ingrid Martinsson, Barbro Martinsson)
1966 Edsbyns IF (Viola Ylipää, Gun Ädel, Britt Strandberg)
1967 Edsbyns IF (Gun Ädel, Viola Ylipää, Britt Strandberg)
1968 Skellefteå SK (Toini Gustafsson, Ingrid Martinsson, Barbro Martinsson)
1969 Offerdals SK, lag 2 (Birgitta Lindqvist, Ruth Petrusson, Lilian Ohlsson)

1970 Edsbyns SK (Gun Andersson, Ulla Nilsson, Viola Ylipää)
1971 Offerdals SK (Birgitta Lindqvist, Lilian Ohlsson, Ruth Petrusson)
1972 IFK Kiruna (Doris Niva, Berit Gustavsson, Barbro Tano)
1973 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Gudrun Fröjdh, Eva Olsson)
1974 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Eva Olsson, Gudrun Fröjdh)
1975 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Eva Olsson, Gudrun Fröjdh)
1976 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Eva Olsson, Gudrun Fröjdh)
1977 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Eva Olsson, Gudrun Fröjdh)
1978 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Eva Olsson, Gudrun Fröjdh)
1979 Högbo GIF (Meeri Bodelid, Eva Lindqvist, Gunnel Mörtberg)

1980 Malmbergets AIF (Doris Niva, Helen Johansson, Lena Carlzon-Lundbäck)
1981 Högbo AIK (Kristina Olsson, Ann-Christine Palander, Gunnel Mörtberg)
1982 IFK Mora (Ann-Cathrine Karlsson, Åsa Mattsson, Karin Lamberg)
1983 IFK Lidingö (Lena Carlzon-Lundbäck, Helena Blomquist, Annika Dahlman)
1984 Högbo AIK (Kristina Olsson, Ing-Marie Carlström, Gunnel Mörtberg)
1985 IFK Mora (Åsa Nilsson, Karin Lamberg, Marie Johansson)
1986 Sollefteå SK (Stina Karlsson, Carina Gorlin, Lis Frost) (K)
1987 Sollefteå SK (Eva Korpela, Lis Frost, Marie-Helene Westin) (F)
1988 Sollefteå SK (Eva Korpela, Lis Frost, Marie-Helene Westin) (F)
1989 Stockviks IF (Karin Svingstedt, Catrin Larsson, Magdalena Wallin) (F)

1990 Sollefteå SK (Marie-Helene Westin, Eva-Karin Andersson, Lis Frost) (F)
1991 Hudiksvalls IF (Carina Gorlin, Ann-Marie Karlsson, Marie-Helene Westin) (F)
1992 Hudiksvalls IF (Ann-Marie Karlsson, Carina Gorlin, Marie-Helene Westin) (F)
1993 Stockviks SF (Anette Fanqvist, Magdalena Wallin, Karin Svingstedt) (F)
1994 Sollefteå SK (Anna Gåfvels, Lis Frost, Annika Evaldsson) (F)
1995 Sollefteå SK (Lis Frost, Annika Evaldsson, Antonina Ordina) (F)
1996 Kvarnsvedens SK (Karin Säterkvist, Annelie Svensson, Anna Frithioff) (K)
1997 Kvarnsvedens GoIF (Karin Säterkvist, Annelie Svensson, Anna Frithioff) (K)
1998 Kvarnsvedens GoIF (Anna Frithioff, Annelie Svensson, Karin Säterkvist) (F)
1999 Stockviks SF (Anette Fanqvist, Sara Hugg, Karin Öhman) (K)

2000 Åsarna IK (Sofia Lind, Ida Olsson, Jenny Olsson) (F)
2001 Åsarna IK (Anna Dahlberg, Jenny Olsson, Mariana Handler) (K)
2002 Åsarna IK (Mariana Handler, Jenny Olsson, Anna Dahlberg) (F)
2003 Åsarna IK (Sofia Lind, Marian Handler, Jenny Olsson) (K)
2004 Piteå Elit SK (Lina Andersson, Kina Swidén, Emelie Öhrstig) (F)
2005 Piteå Elit SK (Kina Swidén, Lina Andersson, Emelie Öhrstig) (K)
2006 Åsarna IK (Jenny Olsson, Ida Olsson, Anna Dahlberg) (F)
2007 Piteå Elit SK (Emma Lundbäck, Susanne Nyström, Lina Andersson) (K)
2008 IFK Mora SK (Sofia Bleckur, Elin Ek, Anna Hansson) (F)
2009 IFK Mora SK (Sofia Bleckur, Eva Svensson, Anna Haag) (K)

2010  IFK Mora SK (Sofia Bleckur, Susanne Nyström, Anna Haag) (F)
2011 IFK Mora SK (Sofia, Bleckur, Eva Svensson, Anna Haag) (K)
2012 Åsarna IK (Sanna Hallberg, Hanna Brodin, Emma Wikén) (F)
2013 Åsarna IK (Sanna Hallberg, Ida Ingemarsdotter, Emma Wikén) (K)
2014 Piteå Elit SK (Magdalena Pajala, Mia Eriksson, Charlotte Kalla) (F)
2015 Piteå Elit SK (Magdalena Pajala, Jennie Öberg, Charlotte Kalla) (K)
2016 Piteå Elit SK (Sofia Henriksson, Jennie Öberg, Charlotte Kalla) (F)
2017 Piteå Elit SK (Jennie Öberg, Sofia Henriksson, Charlotte Kalla) (K) 
2018 IFK Umeå (Elina Rönnlund, Linn Sömskar, Jonna Sundling) (F)

SM Tour (sammanlagd tävling av alla individuella SM-lopp under säsongen)
2012 Charlotte Kalla, IFK Tärendö
2013 Jennie Öberg, Piteå Elit SK
2014 Hanna Falk, Ulricehamns IF
2015 Linn Sömskar, IFK Umeå
2016 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK
2017 Jennie Öberg, Piteå Elit SK 
2018 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK

Uppdaterad: 12 APR 2018 18:11
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 010-708 69 00
E-post: This is a mailto link

Se all info