Hoppa till sidans innehåll

Längd herrar


Här de manliga åkare som tagit flest antal individuella SM-guld genom tiderna.

17: Nils Karlsson, IFK Mora.
      Anders Södergren, Stockviks SF/Östersunds SK/Hudiksvalls IF
16: Mathias Frerdiksson, Häggenås SK/Östersunds SK/Axa SC
15: Sixten Jernberg, Lima IF 
      Marcus Hellner, Gellivare Skidallians
13: Assar Rönnlund, IFK Umeå
12: Gunde Svan, Dala-Järna IK
      Vladimir Smirnov, Stockviks SF
10: Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK
      Thomas Magnuson, Delsbo IF
9:   Per-Erik Hedlund, Malungs IF/Särna SK
      Torgny Mogren, Åsarna IK

Här är samtliga svenska mästare genom tiderna.

LÄNGD HERRAR.

15 KM HERRAR                                                     Lagtävling
(20 km t om 1927)

1925 Ernst Alm, IFK Norsjö                                    Lycksele IF
1926 Per-Erik Hedlund, Malungs IF                         Luleå SK
1927 Per-Erik Hedlund, Malungs IF                         Skellefteå IF
1928-1932  Inga tävlingar

1933 Lars Theodor Jonsson, Wäija-Dynäs IF           Bodens BK
1934 Martin Matsbo, IFK Hedemora                        Bodens BK
1935 Artur Häggblad, IFK Umeå                             IFK Umeå
1936 Erik Larsson, IFK Kiruna                                Bodens BK
1937 Martin Matsbo, Hudiksvalls IF                        Hudiksvalls IF
1938 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                     Östersund SK
1939 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                     Hudiksvalls IF

1940 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                     Brännans IF
1941 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                     Brännans IF
1942 Nils Östensson, Hofors AIF                            Hofors AIF
1943 Nils Persson, Malungs IF                               IFK Mora
1944 Nils Karlsson, IFK Mora                                 Kramfors IK
1945 Nils Karlsson, IFK Mora                                 IFK Mora
1946 Nils Täpp, Sågmyra IF                                  IFK Mora
1947 Nils Karlsson, IFK Mora                                 IFK Mora
1948 Martin Lundström, IFK Umeå                         IFK Umeå
1949 Gunnar Östberg, IF Sandvikarna                    Brännans IF

1950 Nils Karlsson, IFK Mora                                  IFK Mora
1951 Nils Karlsson, IFK Mora                                  IFK Mora
1952 Martin Lundström, IFK Umeå                          IFK Mora
1953 Nils Karlsson, IFK Mora                                  IFK Mora
1954 Per-Erik Larsson, IFK Mora                             IFK Mora
1955 Sixten Jernberg, Lima IF                                IFK Mora
1956 Sixten Jernberg, Lima IF                                Lima IF
1957 Sixten Jernberg, Lima IF                                Lima IF
1958 Sixten Jernberg, Lima IF                               Oxbergs IF
1959 Sixten Jernberg, Lima IF                               Lima IF

1960 Sixten Jernberg, Lima IF                               Lima IF
1961 Sixten Jernberg, Lima IF                               Oxbergs IF
1962 Assar Rönnlund, IFK Umeå                            Sälens IF
1963 Ragnar Persson, Föllinge IK                          IFK Mora
1964 Ragnar Persson, Föllinge IK                          IFK Mora
1965 Assar Rönnlund, IFK Umeå                           IFK Umeå
1966 Ragnar Persson, Föllinge IK                          IFK Mora
1967 Assar Rönnlund, IFK Umeå                           Föllinge IK
1968 Bjarne Andersson, IFK Mora                          IFK Mora
1969 Ingvar Sandström, Lycksele IF                      Lycksele IF

1970 Lars-Arne Bölling, IFK Mora                           IFK Mora
1971 Gunnar Larsson, Hulåns IF                            IFK Mora
1972 Thomas Magnuson, Delsbo IF                       Lycksele IF
1973 Thomas Magnuson, Delsbo IF                       IFK Mora
1974 Thomas Magnuson, Delsbo IF                       Orsa IF
1975 Thomas Magnuson, Delsbo IF                       Edsbyns SK
1976 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK              Edsbyns IF
1977 Erik Wäppling, Skellefteå SK                         Skellefteå SK
1978 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK              Delsbo IF
1979 Thomas Wassberg, Åsarna IK                       Åsarna IK

1980 Thomas Wassberg, Åsarna IK                       Åsarna IK
1981 Thomas Eriksson, Domnarvets GIF                Åsarna IK
1982 Thomas Wassberg, Åsarna IK                       Åsarna IK
1983 Thomas Wassberg, Åsarna IK                       Åsarna IK
1984 Gunde Svan, Dala-Järna IK                          Åsarna IK
1985 Gunde Svan, Dala-Järna IK                          Åsarna IK
1986 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                       Åsarna IK
1987 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                     Åsarna IK
1988 Jan Ottosson, Åsarna IK (K)                         Åsarna IK
1989 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                     Dala-Järna IK

1990 Jan Ottosson, Åsarna IK (K)                         Strömnäs GIF
1991 Torgny Mogren, Åsarna IK (K)                       Åsarna IK
1992 Henrik Forsberg, Bergeforsens SK (K)            Åsarna IK
1993 Niklas Jonsson, Piteå SGIF (K)                      Åsarna IK
1994 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (F)                Åsarna IK
1995 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (K)                Dala-Järna IK
1996 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (F)                Åsarna IK
1997 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                         Åsarna IK
1998 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (K)                Åsarna IK
1999 Per Elofsson, IFK Umeå (F)                             IFK Umeå

2000 Mathias Fredriksson, Häggenås SK (K)          Piteå SGIF
2001 Per Elofsson, IFK Umeå (F)                              IFK Umeå
2002 Anders Södergren, Stockviks SF (K)              Piteå Elit SK
2003 Per Elofsson, IFK Umeå (F)                             IFK Umeå
2004 Anders Södergren, Östersunds SK (K)           Östersunds SK
2005 Anders Södergren, Östersunds SK (F)           Östersunds SK
2006 Anders Södergren, Östersunds SK (K)           Östersunds SK
2007 Anders Södergren, Östersunds SK (F)           Östersunds SK
2008 Mathias Fredriksson, Axa SC (K)                    Åsarna IK 
2009 Anders Södergren, Östersunds SK (F)           Östersunds SK

2010 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians (F)         Åsarna IK      
2011 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians (K)        Hudiksvalls IF
2012 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians (F)        Åsarna IK
2013 Johan Olsson, Åsarna IK (F)                         Åsarna IK
        U23: Anton Lindblad, Sollefteå SK
2014 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians (K)       IFK Mora SK    
        U23: Simon Andersson, Falun-Borlänge SK
2015 Calle Halfvarsson, Falun-Borlänge SK           Falun-Borlänge SK
        U23: Gabriel Thorn, Bengtsfors BOIS
2016 Daniel Richardsson, Hudiksvalls IF               Hudiksvalls IF
        U23: Viktor Thorn, Ulricehamns IF
2017 Emil Jönsson, AnnaEmil SK                          Åsarna IK
        U23: Jens Burman, Åsarna IK 
2018 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians            Piteå Elit SK
        U23: Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK


30 KM
HERRAR (masstart från 2018)

1910 Adolf Hedjerson, Djurgårdens IF
1911 Axel Carlberg, Hällefors IF
1912 Anders Persson, Bollnäs GIF
1913 Edler Lindberg, Östersunds SK
1914 Anders Persson, Bollnäs GIF
1915 John Carlberg, Säfsnäs IF
1916 Harald Johansson, IFK Umeå
1917 Anders Persson, Bollnäs GIF
1918 Erik Winnberg, Östersunds SK
1919 Albin Jonsson, Hudiksvalls IF

1920 Albin Lingvall, Hudiksvalls IF                        Hudiksvalls IF
1921 Anders Persson, Bollnäs GIF                         Hudiksvalls IF
1922 Sven Utterström, I 19 IF, Boden                   Luleå SK
1923 John Lindgren, IFK Umeå                            IFK Umeå
1924 Ragnar Gustafsson, Säfsnäs IF                    Bodens BK
1925 Gustav Jonsson, Lycksele IF                        Lycksele IF
1926 John Vikström, Luleå SK                              Luleå SK
1927 Jonas Fjällberg, Mörsils SK                           Skellefteå IF
1928 Sven Utterström, Bodens BK                         Lycksele IF
1929 Ivan Lindgren, Lycksele IF                           Lycksele IF

1930 Sven Utterström, Bodens BK                        Skellefteå IF
1931 Ivan Lindgren, Lycksele IF                           Luleå SK
1932 Per-Erik Hedlund, Särna SK                          Bodens BK
1933 Sven Utterström, Bodens BK                        Bodens BK
1934 Halvor Moritz, Lycksele IF                            Bodens BK
1935 Lars Theodor Jonsson, Ragunda IF              IFK Umeå
1936 Hjalmar Bergström, Sandviks IK                  Skellefteå AIK
1937 Sven Hansson, Lima IF                              Salsåker-Ullånger
1938 Elis Wiklund, Kramfors IF                            Kramfors IF
1939 Sven Edin, IF Friska Viljor                            Hudiksvalls IF

1940 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                   Anundsjö IF
1941 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                   Hofors AIF
1942 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                   Malungs IF
1943 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1944 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Umeå
1945 Harald Eriksson, IFK Umeå                          IFK Umeå
1946 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1947 Nils Östensson, Sälens IF                            IFK Mora
1948 Martin Lundström, IFK Umeå                       IFK Umeå
1949 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora

1950 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1951 Sven Bergqvist, Skellefteå SK                      Skellefteå SK
1952 Enar Josefsson, Skellefteå SK                      Skellefteå SK
1953 Åke Lundberg, Skellefteå SK                       Skellefteå SK
1954 Georg Vesterlund, Anundsjö IF                     IFK Mora
1955 Sune Larsson, IFK Mora                              IFK Mora
1956 Per Erik Larsson, IFK Mora                           IFK Mora
1957 Sixten Jernberg, Lima IF                             Lima IF
1958 Sture Grahn, Lycksele IF                             Oxbergs IF
1959 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Lima IF

1960 Sixten Jernberg, Lima IF                             Oxbergs IF
1961 Sixten Jernberg, Lima IF                             Lima IF
1962 Sture Grahn, Lycksele IF                             Sälens IF
1963 Ragnar Persson, Föllinge IK                        Sälens IF
        Assar Rönnlund, IFK Umeå
1964 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Lycksele IF
1965 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          IFK Umeå
1966 Bjarne Andersson, IFK Mora                         IFK Mora
1967 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Föllinge IK
1968 Ragnar Persson, Föllinge IK                         Lycksele IF
1969 Gunnar Larsson, Hulåns IF                           Lycksele IF

1970 Arne Lilja, Norbergs AIF                               Norbergs AIF
1971 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             Lycksele IF
1972 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      Lycksele IF
1973 Lars-Arne Bölling, IFK Mora                          IFK Mora
1974 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      Orsa IF
1975 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             Hammerdals IF
1976 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             IFK Mora
1977 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             Skellefteå SK
1978 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             Arvika IS
1979 Thomas Wassberg, Åsarna IK                      Åsarna IK

1980 Thomas Wassberg, Åsarna IK                      Åsarna IK
1981 Thomas Wassberg, Åsarna IK                      Åsarna IK
1982 Benny Kohlberg, Arvika IS                           Åsarna IK
1983 Jan Ottosson, Åsarna IK                              Åsarna IK
1984 Gunde Svan, Dala-Järna IK                          Åsarna IK
1985 Jan Ottosson, Åsarna IK                              Åsarna IK
1986 Torgny Mogren, Åsarna IK (K)                      Åsarna IK
1987 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                    Åsarna IK
1988 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                    Dala-Järna IK
1989 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                    Dala-Järna IK

1990 Christer Majbäck, Jukkasjärvi IF (K)              Dala-Järna IK
1991 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                     Åsarna IK
1992 Henrik Forsberg, Bergeforsens SK (K)            Åsarna IK
1993 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (K)                Åsarna IK
1994 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                       Åsarna IK
1995 Mathias Fredriksson, Häggenås SK (K)          Åsarna IK
1996 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (F)                Åsarna IK
1997 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (F)                Svenska Skidsp.
1998 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (K)                Piteå SGIF
1999 Per Elofsson, IFK Umeå (F)                          Piteå SGIF

2000 Urban Lindgren, Piteå SGIF (K)                     Piteå SGIF
2001 Mathias Fredriksson, Häggenås SK (F)           Häggenås SK
2002 Mathias Fredriksson, Häggenås SK (K)           Häggenås SK
2003 Mathias Fredriksson, Östersunds SK (K)         Östersunds SK
2004 Anders Södergren, Östersunds SK (K)            Östersunds SK
        Mathias Fredriksson, Östersunds SK
2005 Mathias Fredriksson, Östersunds SK (F)         Östersunds SK 

2018 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians             Piteå Elit SK

50 KM HERRAR
(60 km t om 1926, ej 1925)

1910 Johan Petter Nordlund, Jokkmokks SK
1911 John Dahlberg, Hällefors IF
1912 John Dahlberg, Hällefors IF
1913 Albin Lingvall, Holmsvedens IF
1914 Arvid Dahlberg, IFK Umeå
1915 Arvid Dahlberg, IFK Umeå
1916 Edvard Persson, Storviks IF
1917 Gustaf Wahlgren, Djursholms IF
1918 Henning Isaksson, IFK Umeå
1919 Henning Isaksson, IFK Umeå

1920 Henning Isaksson, IFK Umeå                      IFK Umeå
1921 Per-Erik Hedlund, Särna SK                         IFK Norsjö
1922 Per-Erik Hedlund, Särna SK                         IFK Norsjö
1923 Per-Erik Hedlund, Särna SK                         IFK Norsjö
1924 Ernst Alm, IFK Norsjö                                  Sälens IF
1925 Per-Erik Hedlund, Malungs IF                       IFK Umeå
1926 Per-Erik Hedlund, Malungs IF                       Luleå SK
1927 Algon Stoltz, Bodens BK                              Bodens BK
1928 John Lindgren, Lycksele IF                          Lycksele IF
1929 Per-Erik Hedlund, Särna SK                         Vindelns IF

1930 John Lindgren, Lycksele IF                         Skellefteå IF
1931 Olle Hansson, Luleå SK                              Lycksele IF
1932 Hjalmar Bergström, Sandviks IK                  Bodens BK
1933 John Lindgren, Lycksele IF                         Luleå SK
1934 Nils Englund, Bodens BK                             Bodens BK
1935 Alfred Lif, Orsa IF                                      Orsa IF
1936 Karl Lindberg, Trångsvikens IF                    Lycksele IF
1937 Artur Häggblad, IFK Umeå                          Husums IF
1938 Herbert Nenzén, Kramfors IF                      Kramfors IF
1939 Allan Karlsson, Vittjärvs IK                          Hudiksvalls IF

1940 Hjalmar Lauri, Pajala IF                              SoIK Hellas
1941 Elis Wiklund, Kramfors IF                            IFK Umeå
1942 Lars Back, Hofors AIF                                 Hofors AIF
1943 Nils Karlsson, IFK Mora                               IF Friska Viljor
1944 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1945 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1946 Gunnar Karlsson, IFK Umeå                        IFK Mora
1947 Harald Eriksson, IFK Umeå                          IFK Mora
1948 Nils Karlsson, IFK Mora                               Brännans IF
1949 Nils Östensson, Sälens IF                           Brännans IF

1950 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1951 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1952 Anders Törnkvist, IFK Mora                         IFK Umeå
1953 Curt Löfgren, Hällefors SK                           Lima IF
1954 Gunnar Karlsson, IFK Umeå                        IFK Umeå
1955 Sixten Jernberg, Lima IF                             Lima IF
1956 Sixten Jernberg, Lima IF                             Lima IF
1957 Sixten Jernberg, Lima IF                             Lima IF
1958 Rolf Rämgård, Älvdalens IF                         Lycksele IF
1959 Rolf Rämgård, Älvdalens IF                         Lima IF

1960 Sixten Jernberg, Lima IF                             Älvdalens IF
1961 Sixten Jernberg, Lima IF                             Oxbergs IF
1962 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Sälens IF
1963 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Lycksele IF
1964 Ragnar Persson, Föllinge IK                         Sälens IF
1965 Janne Stefansson, Sälens IF                        IFK Umeå
1966 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          IFK Umeå
1967 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          IFK Umeå
1968 Jan Halvarsson, Föllinge IK                          IFK Umeå
1969 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Sälens IF

1970 Lars-Arne Bölling, IFK Mora                          Norbergs AIF
1971 Lars-Arne Bölling, IFK Mora                          Lycksele IF
1972 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      IFK Mora
1973 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      IFK Mora
1974 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      Orsa IF
1975 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      IFK Mora
1976 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             IFK Umeå
1977 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             Skellefteå SK
1978 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             IFK Mora
1979 Erik Gustavsson, Malungs IF                         Edsbyns SK

1980 Thomas Wassberg, Åsarna IK                       Åsarna IK
1981 Thomas Eriksson, Domnarvets GIF                Åsarna IK
1982 Thomas Eriksson, Domnarvets GIF                Åsarna IK
1983 Jan Ottosson, Åsarna IK                               Åsarna IK
1984 Gunde Svan, Dala-Järna IK                           Åsarna IK
1985 Gunde Svan, Dala-Järna IK                           Åsarna IK
1986 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                        Åsarna IK
1987 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                        Åsarna IK
1988 Jan Ottosson, Åsarna IK (F)                          Åsarna IK
1989 Gunde Svan, Dala-Järna IK (F)                      Dala-Järna IK

1990 Christer Majbäck, Jukkasjärvi IF (F)                Dala-Järna IK
1991 Henrik Forsberg, Bergeforsens SK (F)             Åsarna IK
1992 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                        Åsarna IK
1993 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                        IFK Mora
1994 Jan Ottosson, Åsarna IK (K)                          Åsarna IK
1995 Anders Bergström, Domnarvets GIF (F)           Domnarvets GIF
1996 Niklas Jonsson, Piteå SGIF (K)                       Åsarna IK
1997 Lars Håland, Svenska Skidspelens SK (K)        Åsarna IK
1998 Daniel Gideonsson, Åsarna IK (F)                   Åsarna IK
1999 Mathias Fredriksson, Häggenås SK                 Piteå SGIF

2000 Per Elofsson, IFK Umeå (F)                               Åsarna IK
2001 Mathias Fredriksson, Häggenås SK (K)           Häggenås SK
2002 Anders Södergren, Stockviks SF (F)                Häggenås SK
2003 Mathias Fredriksson, Östersunds SK (K)         Östersunds SK
2004 Anders Södergren, Östersunds SK (F)            Östersunds SK 
2005 Anders Södergren, Östersunds SK (K)            Östersunds SK
2006 Anders Södergren, Östersunds SK (F)             Östersunds SK
2007 Mats Larsson, Åsarna IK (K)                               Åsarna IK    
2008 Anders Södergren, Östersunds SK (F)             Östersunds SK
2009 Mats Larsson, Åsarna IK (K)                             Östersunds SK

2010 Anders Södergren, Östersunds SK (F)             Östersunds SK
2011 Daniel Richardsson, Hudiksvalls IF (F)            Hudiksvalls IF
2012 Daniel Richardsson, Hudiksvalls IF (K)            Hudiksvalls IF
2013 Anders Södergren, Hudiksvalls IF (F)              Hudiksvalls IF
2014 Jens Eriksson, Dala-Floda IF (K)                     Hudiksvalls IF
2015 Calle Halfvarsson, Falun-Borlänge SK (F, mass)  Åsarna IK
2016 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians (K)        Piteå Elit SK 
2017 Anders Svanebo, Stockviks SF (F)                   Hudiksvalls IF 
2018 Daniel Rickardsson, Hudiksvalls IF (K)           Piteå Elit SK


JAKTSTART HERRAR

1994 Jan Ottosson, Åsarna IK (10 K + 15 F)            Åsarna IK
1995 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (15 K + 10 F)   Dala-Järna IK
1996 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (10 F + 15 K)   Åsarna IK
1997 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (10 F + 15 K)   Svenska Skidspelens SK
1998 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (10 K + 15 F)   Piteå SGIF
1999 Mathias Fredriksson, Häggenås (10 K + 15 F)  Häggenås SK

2000 Jörgen Brink, IFK Umeå (10 F + 15 K)             IFK Umeå
2001 Per Elofsson, IFK Umeå (15 F + 10 K)             IFK Umeå
2002 Per Eofsson, IFK Umeå (10 F + 15 K)              Häggenås SK
2003 Mathias Fredriksson, Östersund (10 K + 10 F)  Östersunds SK
2004 Anders Södergren, Östersund (10 F + 10 K)     Östersunds SK

 

Skiathlon HERRAR (15 K +15 F) (fram till 2011 double pursuit)

2005 Anders Södergren, Östersunds SK                  Östersunds SK
2006 Mathias Fredriksson, Östersunds SK               Östersunds SK
2007 Mathias Fredriksson, Axa SC                         Östersunds SK
2008 Mathias Fredriksson, Axa SC                         Östersunds SK
2009 Anders Södergren, Östersunds SK                  Östersunds SK

2010 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians               IFK Mora  
2011 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians               Hudiksvalls IF
2012 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians               Åsarna IK
        U23: Bill Impola Malungs IF
2013 Marcus Hellner, Gellinare Skidallians               Hudiksvalls IF
        U23: Anton Lindblad, Sollefteå SK
2014: Marcus Hellner, Gellivare Skidallians              Åsarna IK
         U23: Simon Andersson, Falun-Borlänge SK
2015: Marcus Hellner, Gellivare Skidallians              Åsarna IK
         U23: Viktor Brännmark, Bodens SK
2016: Marcus Hellner, Gellivare Skidallians              Åsarna IK
         U23: Viktor Thorn, Ulricehamns IF 
2017: Marcus Hellner, Gellivare Skidallians              Åsarna IK
         U23: Jens Burman, Åsarna IK


SPRINT HERRAR

2000 Thobias Fredriksson, Häggenås SK (F)
2001 Mathias Danielsson, Årsunda IF (K)
2002 Peter Larsson, Bergnäsets AIK (F)
2003 Thobias Fredriksson, Östersunds SK (K)
2004 Thobias Fredriksson, Östersunds SK (F)
2005 Thobias Fredriksson, Östersunds SK (K)
2006 Thobias Fredriksson, Östersunds SK (F)
2007 Mats Larsson, Åsarna IK (K)
2008 Björn Lind, Hudiksvalls IF (F)
2009 Mats Larsson, Åsarna IK (K)

2010 Emil Jönsson, Årsunda IF (K)
2011 Jesper Modin, Piteå Elit SK (F)
2012 Teodor Peterson, Åsarna IK (K)        U23: Simon Persson, Lucksta IF
2013 Teodor Peterson, Åsarna IK (K)        U23: Simon Persson, IFK Umeå
2014 Teodor Peterson, Åsarna IK (F)        U23: Simon Persson, IFK Umeå
2015 Emil Jönsson, IFK Mora SK (K)        U23: Carl Quicklund, Östersunds SK
2016 Karl-Johan Westberg, Borås SK (F)   U23: Karl-Johan Dyvik, Falun-Borlänge SK
2017 Teodor Peterson, IFK Umeå (F)         U23: Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK 
2018 Calle Halfvarsson, Sågmyra SK (K)  U23: Viktor Thorn, Ulricehamns IF

SPRINTSTAFETT

2006 Åsarna IK (Fredrik Persson, Mats Larsson) (K)
2007 Östersunds SK (Anders Södergren, Thobias Fredriksson) (F)
2008 Sollefteå SK (Robin Bryntesson, Fredrik Byström) (K)

2010 Åsarna IK (Teodor Peterson, Mats Larsson) (F)
2011 Sollefteå SK (Robin Bryntesson, Fredrik Byström) (K)
2012 Åsarna IK (Johan Eriksson, Teodor Petersson) (F)
2013 IFK Mora SK (Johan Edin, Emil Jönsson) (K)
2014 Åsarna IK (Anton Karlsson, Teodor Peterson) (F)
2015 Piteå Elit SK (Martin Bergström, Jesper Modin) (K)
2016 Falun-Borlänge SK (Karl-Johan Dyvik, Oskar Svensson) (F)
2017 IFK Umeå (Erik Silfver, Teodor Peterson) (K) 
2018 IFK Umeå (Marcus Grate, Teodor Peterson) (F)

STAFETT 3x10 km HERRAR

1935 IFK Umeå (Thule Persson, Gustaf Jonsson, Artur Häggblad)
1936 Jokkmokks SK (John Berger, Sigurd Nilsson, Torsten Gustafsson)
1937 Hudiksvalls IF (Herbert Sehlberg, Nils Englund, Martin Matsbo)
1938 Kramfors IF (Elis Wiklund, Herbert Nenzén, Karl Pahlin)
1939 IF Friska Viljor (Arne Eriksson, Sven Edin, Donald Johansson)

1940 Brännans IF (Per Pahlin, Folke Vedin, Karl Pahlin)
1941 Hofors AIF (Lars Back, Alvar Hägglund, Nils Östensson)
1942 Malungs IF (Nils Persson, Martin Karlsson, Martin Matsbo)
1943 Östersunds SK (Gunnar Wärdell, Per Andersson, Alfred Dahlqvist)
1944 IFK Umeå (Gunnar Karlsson, Harald Eriksson, Gösta Andersson)
1945 IFK Mora (Gunnar Eriksson, Anders Törnkvist, Nils Karlsson)
1946 IFK Umeå (Gunnar Karlsson, Martin Lundström, Harald Eriksson)
1947 IFK Umeå (Gunnar Karlsson, Harald Eriksson, Martin Lundström)
1948 IFK Umeå (Gunnar Karlsson, Harald Eriksson, Martin Lundström)
1949 Östersunds SK (Hemming Hemmingsson, Manfred Sjöström, Nils Täpp)

1950 IFK Mora (Gunnar Eriksson, Anders Törnkvist, Nils Karlsson)
1951 Hammerdals IF (Herman Pettersson, Melcher Risberg, Göran Thor)
1952 IFK Kalix (Tage Bergström, Gunnar Björk, Sigurd Andersson)
1953 IFK Mora (Gunnar Larsson, Sune Larsson, Per Erik Larsson)
1954 IFK Mora (Sune Larsson, Gunnar Larsson, Per Erik Larsson)
1955 IFK Mora (Sune Larsson, Gunnar Larsson, Per Erik Larsson)
1956 Lima IF (Gunnar Samuelsson, Inge Limberg, Sixten Jernberg)
1957 Lima IF (Inge Limberg, Gunnar Samuelsson, Sixten Jernberg)
1958 Oxbergs IF (Gunnar Larsson, Åke Stenkvist, Per Erik Larsson)
1959 Lima IF (John Erik Eggens, Sixten Jernberg, Gunnar Samuelsson)

1960 Lima IF (John Erik Eggens, Gunnar Samuelsson, Sixten Jernberg)
1961 Oxbergs IF (Lennart Olsson, Åke Stenkvist, Per Erik Larsson)
1962 IFK Umeå (Tord Karlsson, Birger Åström, Assar Rönnlund)
1963 IFK Mora (Karl-Åke Asph, Lennart Olsson, Bjarne Andersson)
1964 Lima IF (Sven Jernberg, Vidar Mattsson, Sixten Jernberg)
1965 Föllinge IK (Jan Halvarsson, Erik Jonasson, Ragnar Persson)
1966 IFK Mora (Lennart Olsson, Bjarne Andersson, Karl-Åke Asph)
1967 Föllinge IK (Ragnar Persson, Melcher Risberg, Jan Halvarsson)
1968 IFK Mora (Lennart Olsson, Bjarne Andersson, Karl-Åke Asph)
1969 Hammerdals IF (Bjarne Andersson, Melcher Risberg, Jan Halvarsson)

1970 IFK Mora (Bjarne Andersson, Hans-Erik Larsson, Lars-Arne Bölling)
1971 IFK Mora (Hans-Erik Larsson, Bjarne Andersson, Lars-Arne Bölling)
1972 IFK Mora (Esbjörn Ulvenvall, Bjarne Andersson, Lars-Arne Bölling)
1973 IFK Mora (Hans-Erik Larsson, Bjarne Andersson, Lars-Arne Bölling)
1974 Orsa IF (Lars-Arne Bölling, Esbjörn Ulvenvall, Tommy Limby)
1975 Skellefteå SK (Bo Eliasson, Jarl Svensson, Tommy Lundberg)
1976 Edsbyns SK (Benny Södergren, Stig Jäder, Kjell Eliasson)
1977 Skellefteå SK (Tommy Lundberg, Jarl Svensson, Erik Wäppling)
1978 Skellefteå SK (Tommy Lundberg, Jarl Svensson, Erik Wäppling)
1979 Skellefteå SK (Erik Wäppling, Jarl Svensson, Tommy Lundberg)

1980 Åsarna IK (Hans Persson, Jan Ottosson, Thomas Wassberg)
1981 Åsarna IK (Hans Persson, Jan Ottosson, Thomas Wassberg)
1982 Åsarna IK (Jan Ottosson, Thomas Wassberg, Hans Persson)
1983 Åsarna IK (Hans Persson, Jan Ottosson, Thomas Wassberg)
1984 Dala-Järna IK (Erik Östlund, Sven-Erik Danielsson, Gunde Svan)
1985 Åsarna IK (Jan Ottosson, Torgny Mogren, Thomas Wassberg)
1986 Dala-Järna IK (Sven-Erik Danielsson, Gunde Svan, Erik Östlund) (K)
1987 Åsarna IK (Jan Ottosson, Thomas Wassberg, Torgny Mogren) (F)
1988 Åsarna IK (Jan Ottosson, Hans Persson, Thomas Wassberg) (F)
1989 Dala-Järna IK (Sven-Erik Danielsson, Lars Håland, Gunde Svan) (F)

1990 Dala-Järna IK (Sven-Erik Danielsson, Lars Håland, Gunde Svan) (F)
1991 Åsarna IK (Jyrki Ponsiluoma, Jan Ottosson, Torgny Mogren) (F)
1992 Åsarna IK (Jyrki Ponsiluoma, Peter Göransson, Torgny Mogren (F)
1993 Åsarna IK (Jyrki Ponsiluoma, Torgny Mogren, Jan Ottosson) (F)
1994 Åsarna IK (Jan Ottosson, Jyrki Ponsiluoma, Torgny Mogren) (K)
1995 IFK Mora (Tomas Andersson, Håkan Nordbäck, Staffan Larsson) (F)
1996 Åsarna IK (Morgan Göransson, Daniel Gideonsson, Torgny Mogren) (K)
1997 Åsarna IK (Peter Göransson, Morgan Göransson, Torgny Mogren) (K)
1998 Åsarna IK (Mårten Handler, Morgan Göransson, Torgny Mogren) (F)
1999 Piteå SGIF (Magnus Ingesson, Niklas Jonsson, Urban Lindgren) (K)

2000 Åsarna IK (John  Vikman, Mårten Handler, Morgan Göransson) (F)
2001 IFK Umeå (Anders Högberg, Jörgen Brink, Per Elofsson) (K)
2002 IFK Umeå (Lars Carlsson, Per Elofsson, Jörgen Brink) (F)
2003 Östersunds SK (Jerry Ahrlin, Anders Södergren, Thobias Fredriksson) (K)
2004 Östersunds SK (Thobias Fredriksson, Anders Södergren, Mathias Fredriksson) (F)
2005 Östersunds SK (Thobias Fredriksson, Anders Södergren, Mathias Fredriksson) (K)
2006 Östersunds SK (Thobias Fredriksson, Anders Södergren, Mathias Fredriksson) (F)
2007 Östersunds SK (Mikael Ojala, Anders Södergren, Thobias Fredriksson) (K)
2008 Östersunds SK (Thobias Fredriksson, Anders Södergren, Mikael Ojala) (F)
2009 IFK Mora SK (Niklas Karlsson, Rikard Andreasson, Erik Eriksson) (K)

2010 Åsarna IK (Teodor Peterson, Tiio Söderhielm, Johan Olsson) (F)
2011 Hudiksvalls IF (Fredrik Jonsson, Jörgen Brink, Daniel Richardsson) (K)
2012 Hudiksvalls IF (Fredrik Karlsson, Fredrik Jonsson, Daniel Richardsson) (F)
2013 Hudiksvalls IF (Fredrik Jonsson, Anders Södergren, Daniel Richardsson) (K)
2014 IFK Mora SK (Daniel Svensson, Martin Johansson, Emil Jönsson)  (F)
2015 Åsarna IK (Anton Karlsson, Johan Olsson, Lars Nelson) (K)
2016 Hudiksvalls IF (Anders Södergren, Daniel Richardsson, Anton Lindblad) (F)
2017 Falun-Borlänge SK (Jepser Nyström, Simon Andersson, Oskar Svensson) (K) 
Åsarna IK (Simon Lagesson, Tiio Söderhielm, Jens Burman) (F)

SM Tour (sammanlagd tävling av alla individuella SM-lopp under säsongen)
2012 Jens Eriksson Dala-Floda IF
2013 Daniel Richardsson, Hudiksvalls IF
2014 Jens Eirksson, Dala-Floda IF
2015 Lars Nelson, Åsarna IK
2016 Anton Lindblad, Hudiksvalls IF 
2017 Anders Svanebo, Stockviks SF 
2018 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians

Uppdaterad: 12 APR 2018 18:21
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 010-708 69 00
E-post: This is a mailto link

Se all info