Hoppa till sidans innehåll

Sixten Jernbergpriset


Sixten Jernbergpriset i längdskidlöpning instiftades 1964 och har delats ut varje år sedan dess.

Det tillfaller varje år "den skidlöpare som i stora SM-veckan visat prov på något av den sinnets och kroppens hårdhet, envishet, kampglöd och segervilja som präglade Sixten Jernbergs skidlöpargestalt och förde honom fram till de största segrarna".

En jury bestående av en representant från Svenska Skidförbundet, en representant från SM-organisationen samt en journalist utser årets pristagare.

Följande åkare har tilldelats Sixten Jernberg-priset:

1965,  Ove Lestander, Bergnäsets AIK
1966,  Jan Halvarsson, Föllinge IK
1967,  Per-Erik Eriksson, Åsarna IK
1968,  Lars Göran Åslund, Åsarna IK
1969,  Gunnar Larsson, Hulans IF
1970,  Lars-Arne Bölling, IFK Mora
1971,  Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK
1972,  Thomas Magnuson, Delsbo IF
1973,  Esbjörn Ulvenwall, IFK Mora
1974,  Tommy Limby, Orsa IF
1975,  Christer Johansson, MoDo AIKGideå
1976,  Erik Wäppling, IFK Umeå
1977,  Thomas Wassberg, Åsarna IK
1978,  Björn Risby, IFK Umeå
1979,  Erik Gustavsson, Malungs IF
1980,  Stig Jäder, Jäderfors SK
1981,  Thomas Eriksson, Domnarvets GoIF
1982,  Anders Larsson, Bondsjöhöjdens IK
1983,  Jan Ottosson, Åsarna IK
1984,  Gunde Svan, Dala-Järna IK
1985,  Torgny Mogren, Åsarna IK
1986,  Lars Håland, IFK Lidingö
1987,  Tony Pölder, Landsbro IF
1988,  Larry Poromaa, Hakkas GoIF
1989,  Henrik Forsberg, Bergeforsens SK
1990,  Christer Majbäck, Jukkasjärvi IF
1991,  Stefan Grahn, Landsbro IF
1992,  Niklas Johansson, Landsbro IF
1993,  Staffan Larsson, IFK Mora
1994,  Niklas Jonsson, Piteå SGIF
1995,  Mathias Fredriksson, Häggenås SK
1996,  Daniel Gideonsson, Åsarna IK
1997,  Anders Bergström, Domnarvets GoIF
1998,  Per Elofsson, IFK Umeå
1999,  Jörgen Brink, Piteå SGIF
2000,  Urban Lindgren, Piteå SGIF
2001,  Morgan Göransson, Åsarna IK
2002,  Anders Södergren, Stockviks SF
2003,  Thobias Fredriksson, Östersunds SK
2004,  Mats Larsson, Åsarna IK
2005,  Emelie Öhrstig, Piteå Elit
2006,  Maria Rydqvist, Östersunds SK
2007,  Charlotte Kalla, IFK Tärendö
2008,  Johan Olsson, Åsarna IK
2009,  Britta Norgren, Sollefteå SK
2010,  Marcus Hellner, Gellivare Skidallians
2011, Daniel Richardsson, Hudiksvalls IF
2012, Hanna Brodin, Åsarna IK
2013, Emma Wikén, Åsarna IK
2014, Sofia Bleckur, IFK Mora SK
2015, Stina Nilsson, IFK Mora SK
2016, Sofia Henriksson, Piteå Elit SK

Uppdaterad: 2016-11-23 10:50
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 010-708 69 00
E-post: This is a mailto link

Se all info