Hoppa till sidans innehåll

Skidåkarnas hederstecken


Skidåkarnas hederstecken är en utmärkelse som sedan 1933 tilldelas framgångsrika skidutövare.

För att få hederstecknet krävs att idrottaren har samlat ihop fastställda minimipoäng efter en fastställd poängräkning. Poäng fås genom deltagande i landskamper eller tävlingar som SM, EM, VM och OS.

Fri entré på livstid till alla arrangemang inom den egna sporten ingår i utmärkelsen.

Statuter för Skidåkarnas hederstecken (PDF, nytt fönster)
Poängberäkning för Skidåkarnas hederstecken (PDF, nytt fönster)

Följande aktiva har tilldelats Skidåkarnas hederstecken:

1933

1 Oscar Bomgren, Djurgårdens IF
2 Sven Eriksson, Selångers SK
3 Per-Erik Hedlund, Särna SK
4 John Lindgren, Lycksele IF
5 Einar Olsson, Djurgårdens IF
6 Sven Utterström, Bodens BK

1936

7 Nils Englund, Bodens BK
8 Erik Larsson, IFK Kiruna
9 Elis Viklund, Kramfors IF
10 Axel Wikström Skellefteå AIK

1937

11 Martin Matsbo, Hudiksvalls IF

1942

12 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK

1943

13 Arthur Häggblad, IFK Umeå

1947

14 Nils Karlsson, IFK Mora
15 May Nilsson, Åre SLK

1948

16 Harald Eriksson, IFK Umeå
17 Hans Hansson, Åre SLK
18 Harald Hedjerson, Djurgårdens IF
19 Sven Israelsson, Dala-Järna IK
20 Martin Lundström, IFK Umeå
21 John Westbergh, Anundsjö IF
22 Nils Östenson, Sälens IF

1949

23 Hjalmar Bergström, Sandvik IF, Holmsund

1950

24 Sarah Thomasson, Åre SLK

1951

25 Olle Dalman, Leksands SLK
26 Marta Norberg, Vårby IK
27 Margit Åsberg-Albrechtsson, Selånger SK

1952

28 Karl Holmström, IFK Kiruna
29 Enar Josefsson, Skellefteå SK
30 Thure Lindgren, IFK Kiruna
31 Nils Täpp, Östersunds SK

1955

32 Stig Sollander, Östersund-Frösö SLK

1956

33 Sonja Edström, Luleå SK
34 Bengt Eriksson, IF Friska Viljor, Örnsköldsvik
35 Sixten Jernberg, Lima IF
36 Bror Östman, IF Friska Viljor

1957

37 Per-Erik Larsson, Oxbergs IF
38 Åke Nilsson, Östersund-Frösö SLK

1960

39 Anna-Lisa Eriksson-Bergsten, Selånger SK

1961

40 Vivi-Anne Wassdahl, IF Friska Viljor

1962

41 Lars Dahlqvist, Njurunda IK
42 Sture Grahn, Lycksele IF
43 Lennart Larsson, SK Järven, Jörn
44 Assar Rönnlund, IFK Umeå

1963

45 Ingrid Englund, Sundsvalls SLK
46 Toini Gustafsson, IFK Likenäs
47 Gunnar Karlsson, IFK Umeå
48 Hans Olofsson, Tärna IK Fjällvinden, Tärnaby
49 Nils Sahr, IK Jarl, Rättvik
50 Östen Sahr, IK Jarl

1964

51 Ragnar Persson, Föllinge IK
52 Janne Stefansson, Sälens IF
53 Barbro Martinsson, Skellefteå SK
54 Britt Strandberg, Edsbyns IF

1965

55 Bengt-Erik Grahn, Tärna IK Fjällvinden

1966

56 Kjell Sjöberg, IF Friska Viljor

1967

57 Olle Rolén, Åre SLK

1968

58 Rune Lindström, Sollefteå AK

1969

59 Pontus Carlsson, Mullsjö SOK
60 Kurt Elimä, IFK Kiruna

1971

61 Stefan Persson, Rehns BK

1972

62 Bjarne Andersson, IFK Mora

1974

63 Thomas Magnuson, Delsbo IF
64 Ingemar Stenmark, Tärna IK Fjällvinden
65 Lars Göran Åslund, Åsarna IK

1975

66 Lars-Ivar Svensson, Rehns BK

1976

67 Jerker Axelsson, Sim- och IK Hellas
68 Marianne Bogestedt, Hammarby IF
69 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK
70 Eva Olsson, Delsbo IF

1977

71 Susanne Lindgren, IK Hakarpspojkarna, Huskvarna

1978

72 Karin Sundberg, Lycksele IF
73 Jill Wahlqvist, Sunne AK

1980

74 Thomas Wassberg, Åsarna IK
75 Jan-Erik Thorn, Eds SK

1981

76 Ann Melander, Täby SLK
77 Stig Strand, Groko Alpina SK

1982

78 Thomas Eriksson, Domnarvets GoIF
79 Marie Johansson, Ludvika FFI
80 Arja Hannus, Kovlands IF
81 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF

1984

82 Bengt Fjällberg, Tärna IK Fjällvinden
83 Lars-Göran Halvarsson, Särna SK
84 Ann Larsson, Kovlands IF
85 Jan Ottosson, Åsarna IK
86 Gunde Svan, Dala-Järna IK

1985

87 Lars Fahlén, Snölyftet
88 Madeleine Uvhagen, Snölyftet

1986

89 Susanna Antonsson, Västerås FC
90 Carin Hernskog, Västerås FC
91 Ulla Klingström, IFK Mora
92 Torgny Mogren, Åsarna IK
93 Jonas Nilsson, Sälens IF
94 Johan Wallner, Filipstads SLK
95 Monica Äijä, Gällivare SK
96 Henrik Oskarsson, Umeå-Holmsunds SK

1988

97 Camilla Nilsson, Östersund-Frösö SLK
98 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK

1989

99 Jan Boklöv, Koskullskulle AIF

1990

100 Christer Majbäck, Jukkasjärvi IF, Kiruna
101 Anders Björkman, Årsunda IF

1991

102 Lars-Börje Eriksson, Åre SLK

1992

103 Pernilla Wiberg, Norrköpings SK
104 Annika Zell, Sundsvalls OK

1993

105 Kristina Andersson,  Östersund-Frösö SLK
106 Thomas Fogdö, Gällivare SK

1994

107 Marie Lindgren, Umeå-Holmsunds SK
108 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK

1995

109 Ylva Novén, Östersund-Frösö SLK

1996

110 Patrik Järbyn, Åre SLK
111 Bertil Nordqvist, Fältjägarnas IF

1997

112 Lena Hasselström, OK Renen
113 Annika Johansson, Umeå-Holmsunds SK

1998

114 Ann-Charlotte Carlsson, Filipstads SF
115 Björn Lans, Rehns BK
116 Bjarne Richardsson, Arboga Alpina

1999

117 Rickard Rickardsson, Åre Snowboardklubb
118 Marja Elfman, Sälens IF

2000

119 Jörgen Sundqvist, IFK Arvidsjaur
120 Niklas Henning, Täby SLK
121 Fredrik Sterner, Leksands SBK

2001

122 Per Elofsson, IFK Umeå
123 Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden
124 Sara Fischer, Malungs SLK
125 Pontus Ståhlkloo, Gesunda SBK

2002

126 Märta Åberg, Täby SLK
127 Ulf Mård, Bydalens SBK

2003  

128 Magnus Sterner, Leksands SLK
129 Daniel Bivesson, IFK Lidingö
130 Mathias Fredriksson, Östersunds SK

2004 

131 Thobias Fredriksson, Östersunds SK
132 Stina Grenholm, Vittjärvs IK
133 Anna Hellman, Malungs SLK

2005 

134 Thomas Löfgren, Kvarnsvedens GoIF

2006

135 Jesper Rönnbäck, Åre SLK
136 Anna Ottosson, Östersund Frösö SLK

2007

137 Fredrik Fortkod, Sollentuna SLK

2010

138 Mattias Wagenius, Järvsö IF
139 André Myhrer, Bergsjö Hassela AK
140 Per Berglund,
141 Maria Pietilä-Holmner, UHSK Umeå SK
142 Magdalena Iljans

2011

143 Mattias Hargin, Huddinge SK
144 Markus Larsson, Karlstads SLK
145 Jens Byggmark, Tärna IK Fjällvinden
146 Hans Olsson, Mora IK
147 Linda Baginski, Sollentuna SLK
148 Sebastian Lindblom, Edsåsdalens SLK
149 Sanna Tidstrand, Sälens IF
150 Markus Hellner, Gällivare Skidallians
151 Emil Jönsson, Årsunda IF
152 Anders Södergren, Östersunds SK
153 Anna Olsson, Åsarna IK
154 Charlotte Kalla, IFK Tärendö

2012

155 Frida Hansdotter, Norbergs SLK
156 Therese Borssén, Rättviks SLK
157 Johan Olsson, Åsarna IK
158 Björn Lind, IFK Umeå
159 Lina Andersson, Piteå Elit SK
160 Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK
161 Emil Jönsson, IFK Mora SK
162 Anders Svanebo, Stockviks SF
163 Marika Sundin, IFK Mora SK 

2014

164 Anna Holmlund, Sundsvalls SLK
165 Daniel Richardsson, Hudiksvalls IF
166 Teodor Peterson, IFK Umeå

2015

167 Maria Magnusson, IK Hakarpspojkarna
168 Jessica Lindell Vikarby, Huddinge SK
169 Christian Jansson, Kils SK
170 Victor Öhling Norberg, Funäsdalens SLK
171 Lars Lewén, Branäs Skicross Club 

Uppdaterad: 2016-11-23 10:53
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 010-708 69 00
E-post: This is a mailto link

Se all info