Hoppa till sidans innehåll

Alpint damer


Här är samtliga svenska mästare genom tiderna - alpint damer.
SLALOM DAMER                                                  Lagtävling
1937 Inga Söderbaum                                             Djurgårdens IF 
1938 Brita Thomasson, Åre SLK                              Djurgårdens IF
1939 May Nilsson, Frösö IF                                     Frösö IF

1940 May Nilsson, Åre SLK                                     Åre SLK
1941 May Nilsson, Åre SLK                                     Kiruna BK
1942 Britt Nilsson, Frösö IF                                     Djurgårdens IF
1943 May Nilsson, Åre SLK                                     Åre SLK
1944 Britt Nilsson, Frösö IF                                     Åre SLK
1945 May Nilsson, Åre SLK                                     Åre SLK
1946 May Nilsson, Åre SLK                                     Åre SLK
1947 May Nilsson, Åre SLK                                     Åre SLK
1948 May Nilsson, Åre SLK                                     Åre SLK
1949 Sarah Thomasson, Åre SLK                            Åre SLK

1950 Kerstin Winnberg, IFK Östersund                     Åre SLK
1951 Sarah Thomasson, Åre SLK 
1952 Sarah Thomasson, Åre SLK                             Åre SLK
1953 Ingrid Englund, Sundsvalls SLK 
1954 Sarah Thomasson, Åre SLK                             Åre SLK
1955 Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK       Åre SLK
1956 Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK       Östersund-Frösö SLK
1957 Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK 
1958 Vivi-Anne Wassdahl, Djurgårdens IF 
1959 Vivi-Anne Wassdahl, IF Friska Viljor                 Sollefteå GIF

1960 Anita Olsson, Östersund-Frösö SLK                  Sollefteå GIF
1961 Anita Olsson, Östersund-Frösö SLK                  Östersund-Frösö SLK
1962 Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK        Östersund-Frösö SLK
1963 Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK        Östersund-Frösö SLK
1964 Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK        Östersund-Frösö SLK
1965 Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK        Sollefteå GIF
1966 Ingrid Sundberg, Lycksele IF                             Åre SLK
1967 Monica Hermansson, Avesta SLK                     Östersund-Frösö SLK
1968 Monica Hermansson, Avesta SLK                     Tärna IK Fjällvinden
1969 Karin Aspelin, IFK Mora                                    Östersund-Frösö SLK

1970 Monica Hermansson, Avesta AK                       Östersund-Frösö SLK
1971 Lena Sollander, Östersund-Frösö SLK                Östersund-Frösö SLK
1972 Karin Aspelin, IFK Mora                                    Tärna IK Fjällvinden
1973 Lillian Nilsson, Tärna IK Fjällvinden                   Tärna IK Fjällvinden
1974 Lena Sollander, Östersund-Frösö SLK               Östersund-Frösö SLK
1975 Karin Sundberg, Lycksele IF                             IFK III Falun
1976 Pia Gustafsson, Gällivare SK                            IFK Lidingö
1977 Pia Gustafsson, Gällivare SK                            Tärna IK Fjällvinden
1978 Karin Sundberg, Lycksele IF                              Gällivare SK
1979 Pia Gustafsson, Gällivare SK                            Gällivare SK

1980 Ann Melander, Täby SLK                                   Täby SLK
1981 Ann Melander, Täby SLK                                   Täby SLK
1982 Monica Äijä, Gällivare SK                                  Gällivare SK
1983 Monica Äijä, Gällivare SK                                  Östersund-Frösö SLK
1984 Ann Melander, Täby SLK                                   Tärna IK Fjällvinden
1985 Catharina Glassér-Bjerner, Tärna IK Fjällvinden    Tärna IK Fjällvinden
1986 Catharina Glassér-Bjerner, Stöten SLK                Nolby Alpina
1987 Catarina Rosenqvist, Finnvedens SLK, Värnamo   Östersund-Frösö SLK
1988 Camilla Nilsson, Östersund-Frösö SLK                 Östersund-Frösö SLK
1989 Camilla Nilsson, Östersund-Frösö SLK                 Östersund-Frösö SLK

1990 Pernilla Wiberg, Norrköpings SLK                        Östersund-Frösö SLK
1991 Pernilla Wiberg, Norrköpings SLK                        Östersund-Frösö SLK
1992 Pernilla Wiberg, Norrköpings SLK 
1993 Kristina Andersson, Östersund-Frösö SLK            Östersund-Frösö SLK
1994 Kristina Andersson, Östersund-Frösö SLK            Rättviks SLK
1995 Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK                      Östersund-Frösö SLK
1996 Pernilla Wiberg, Norrköpings SLK                        Östersund-Frösö SLK
1997 Pernilla Wiberg, Norrköpings SLK                        Östersund-Frösö SLK
1998 Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK                      Östersund-Frösö SLK
1999 Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK 

2000 Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK                  Saltsjöbaden 
2001 Susanne Ekman, Saltsjöbadens SLK                    Saltsjöbaden 
2002 Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK                       Huddinge SK
2003 Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK                  Huddinge SK
2004 Maria Pietilä-Holmner, Umeå-Holmsund SK           Rättviks SLK
2005 Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden
2006 Maria Pietilä-Holmner, Umeå-Holmsund SK           Umeå-Holmsund SK
2007 Frida Hansdotter, Norbergs SLK                           Rättviks SLK
2008 Therese Borssén, Rättviks SLK
2009 Maria Pietilä-Holmner, Umeå-Holmsund SK           UHSK
2010 Anna Swenn-Larsson, Rättviks SLK                     Åre SLK
2011 Maria Pietilä Holmner, UHSK Umeå SK
2012 Therese Borssén, Rättviks SLK
2013 Frida Hansdotter, Norbergs SLK

PARALLELLSLALOM DAMER
2005 Ida Hinders, IFK Falun
2006 Maria Pietilä-Holmner, Umeå-Holmsund SK
2007 Veronica Smedh, Sundsvalls SLK
2008 Veronica Smedh, Sundsvalls SLK
2009 Kajsa Kling, Åre SLK
2013 Jessica Lindell Vikarby, Huddinge SK

STORSLALOM DAMER                                              Lagtävling
1951 Kerstin Winnberg-Ahlqvist, Djurgårdens IF 
1952 Margareta Jacobsson, Sollefteå GIF                     Åre SLK
1953 Ingrid Englund, Sundsvalls SLK
1954 Sarah Thomasson, Åre SLK
1955 Ingrid Englund, Sundsvalls SLK
1956 Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK            Östersund-Frösö SLK
1957 Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK 
1958 Märit Mattsson, Malmbergets AIF
1959 Anita Olsson, Östersund-Frösö SLK                      Östersund-Frösö SLK

1960 Märit Mattsson, Malmbergets AIF                         Sollefteå GIF
1961 Vivi-Anne Wassdahl, IF Friska Viljor                     Östersund-Frösö SLK
1962 Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK           Östersund-Frösö SLK
1963 Kathinka Frisk, Djurgårdens IF                             Östersund-Frösö SLK
1964 Elisabeth Norlén, Östersund-Frösö SLK                Östersund-Frösö SLK
1965 Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK           Åre SLK
1966 Monica Hermansson, Avesta SLK                        Åre SLK
1967 Monica Hermansson, Avesta SLK                        Friska Viljor
1968 Ingrid Sundberg, Lycksele IF                               Östersund-Frösö SLK
1969 Monica Hermansson, Avesta SLK                        Östersund-Frösö SLK

1970 Monica Hermansson, Avesta AK                         Östersund-Frösö SLK
1971 Lotta Sollander, Östersund-Frösö SLK                 Östersund-Frösö SLK
1972 Lillian Nilsson, Tärna IK Fjällvinden                     Tärna IK Fjällvinden
1973 Lena Sollander, Östersund-Frösö SLK                 Östersund-Frösö SLK
1974 Pia Gustafsson, Gällivare SK                             Östersund-Frösö SLK
1975 Karin Sundberg, Lycksele IF                               Östersund-Frösö SLK
1976 Jill Wahlqvist, Karlstad SLK                                Östersund-Frösö SLK
1977 Jill Wahlqvist, Sunne AK                                     Tärna IK Fjällvinden
1978 Karin Sundberg, Lycksele IF                                Vilhelmina IK
1979 Ann Melander, Täby SLK                                     Gällivare SK

1980 Ann Melander, Täby SLK                                     Gällivare SK
1981 Catharina Glassér-Bjerner, Tärna IK Fjällvinden     Täby SLK
1982 Ann Melander, Täby SLK                                     Gällivare SK
1983 Inger Köhler, Gällivare SK                                   Östersund-Frösö SLK
1984 Ann Melander, Täby SLK                                     Gällivare SK
1985 Catarina Rosenqvist, Finnvedens SLK, Värnamo    Gällivare SK
1986 Monica Äijä, Gällivare SK                                     Östersund-Frösö SLK
1987 Monica Äijä, Gällivare SK                                     Östersund-Frösö SLK
1988 Camilla Nilsson, Östersund-Frösö SLK                  Östersund-Frösö SLK
1989 Camilla Nilsson, Östersund-Frösö SLK                  Östersund-Frösö SLK

1990 Camilla Nilsson, Östersund-Frösö SLK                  Östersund-Frösö SLK
1991 Pernilla Wiberg, Norrköpings SLK                          Östersund-Frösö SLK
1992 Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK                        Östersund-Frösö SLK
1993 Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK                        Östersund-Frösö SLK
1994 Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK                        Östersund-Frösö SLK
1995 Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK                        Östersund-Frösö SLK
1996 Erika Hansson, Hestra SSK                                  Östersund-Frösö SLK
1997 Pernilla Wiberg, Norrköpings SLK                          Östersund-Frösö SLK
1998 Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden                          Tärna IK Fjällvinden
1999 Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK                   Östersund-Frösö SLK

2000 Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK                   Tärna IK  Fjällvinden
2001 Janette Hargin, Huddinge SK                                 Huddinge SK
2002 Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK                    Östersund-Frösö SLK
2003 Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden                          Huddinge SK
2004 Maria Pietilä-Holmner, Umeå-Holmsund SK            Huddinge SK
2005 Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden                          Huddinge SK
2006 Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK                   Östersund-Frösö SLK
2007 Jessica Lindell-Vikarby, Huddinge SK AF               UHSK Umeå
3008 Jessica Lindell-Vikarby, Huddinge SK AF               Rättviks SLK
2009 Kajsa Kling, Åre SLK                                            Åre SLK
2010 Kajsa Kling, Åre SLK                                            Åre SLK
2012 Jessica Lindell Vikarby, Huddinge SK
2013 Jessica Lindell Vikarby, Huddinge SK


STÖRTLOPP DAMER                                                  Lagtävling 
1951 Margaretha Jacobsson, Sollefteå GIF
1952 Sarah Thomasson, Åre SLK
1953 Ingrid Englund, Sundsvalls SLK
1954 Inställt
1955 Ingrid Englund, Sundsvalls SLK
1956 Ingrid Englund, Sundsvalls SLK
1957 Eivor Berglund, Åre SLK
1958 Kerstin Jacobsson, Sollefteå GIF
1959 Kathinka Frisk, Djurgårdens IF

1960 Kathinka Frisk, Djurgårdens IF
1961 Kathinka Frisk, Djurgårdens IF                              Östersund-Frösö SLK
1962 Kathinka Frisk, Djurgårdens IF                              Östersund-Frösö SLK
1963 Kerstin Jacobsson, Sollefteå GIF
1964 Kathinka Frisk, Djurgårdens IF                              Östersund-Frösö SLK
1965 Kerstin Svensson, Sollefteå GIF
1966 Elisabeth Norlén, Östersund-Frösö SLK
1967 Monica Hermansson, Avesta SLK
1968 Monica Hermansson, Avesta SLK                         Östersund-Frösö SLK
1969 Lena Wilhelmsson, Östersund-Frösö SLK              Östersund-Frösö SLK

1970 Monica Hermansson, Avesta AK                           Östersund-Frösö SLK
1971 Lotta Sollander, Östersund-Frösö SLK                   Östersund-Frösö SLK
1972 Lillian Nilsson, Tärna IK Fjällvinden                       Östersund-Frösö SLK
1973 Ingegerd Fränberg, IFK Lidingö                             Östersund-Frösö SLK
1974 Karin Sundberg, Lycksele IF                                 Östersund-Frösö SLK
1975 Monica Jonsson, Arbrå IK                                     Täby SLK
1976 Monica Jonsson, Arbrå IK                                     IFK Lidingö
1977 Britta Östman, IFK Lidingö 
1978 Karin Sundberg, Lycksele IF
1979 Christina Jonsson, Sundsvalls SLK

1980 Ann Melander, Täby SLK
1981 Helena Hedman, Gävle Alpina SK
1982 Christina Grassl, Sunne AK
1983 Gabriella Hamberg, IFK Borlänge                          Östersund-Frösö SLK
1984 Ulla Carlsson, Sundsvalls SLK                              Sundsvall SLK
1985 Ulrika Wärvik, Östersund-Frösö SLK                      Nolby Alpina
1986 Annelie Sundgren, Nolby Alpina SK                       Nolby Alpina
1987 Helena Kalte, Nolby Alpina SK                              Nolby Alpina
1988 Ulrika Wärvik, Åre SLK                                        Östersund-Frösö SLK
1989 Ulrika Wärvik, Åre SLK                                         Åre SLK

1990 Ulrika Wärvik, Åre SLK                                         Nolby Alpina
1991 Erika Hansson, Sälens IF
1992 Penilla Wiberg, Norrköpings SLK                           Östersund-Frösö SLK
1993 Linda Ydeskog, Rättviks SLK                                Östersund-Frösö SLK
1994 Martina Fortkord, Saltsjöbadens SLK 
1995 Ulrika Nordberg, IFK Mora AK                               Sollefteå
1996 Linda Ydeskog, Rättviks SLK                                IFK Mora
1997 Linda Ydeskog, Rättviks SLK
1998 Linda Ydeskog, Rättviks SLK                               Sundsvall
1999 Janette Hargin, Huddinge SK                                Tärna IK Fjällvinden

2000 Nike Bent, Funäsdalens SLK                                Tärna IK  Fjällvinden
2001 Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden                         Tärna IK  Fjällvinden
2002 Jessica Lindell-Vikarby, Huddinge SK                   Huddinge SK
2003 Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden                         Huddinge SK
2004 Nina Hansson, Tärna IK Fjällvinden                      Åre SLK
2005 Jessica Lindell-Vikarby, Huddinge SK                   Huddinge SK
2006 Jessica Lindell-Vikarby, Huddinge SK                   Huddinge SK
2007 Nike Bent, Funäsdalens SLK                               Östersund-Frösö SLK
2008 Jessica Lindell-Vikarby, Huddinge SK                   Åre SLK
2009 Kajsa Kling, Åre SLK
2010 Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden                         Umeå-Holmsund SK     
2013 Lisa Blomqvist, UHSK Umeå SK                                        

SUPER-G DAMER                                                       Lagtävling
1987 Camilla Lundbäck, Åre SLK                                   Åre SLK
1988 Maria Kristoffersson, Tärna IK Fjällvinden               Östersund-Frösö SLK
1989 Marina Hänström, Sundsvalls SLK                         Nolby Alpina

1990 Camilla Nilsson, Östersund-Frösö SLK                   Östersund-Frösö SLK
1991 Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK                        Östersund-Frösö SLK
1992 Pernilla Wiberg, Norrköpings SLK                           Östersund-Frösö SLK
1993 Josefin Edvinsson, Östersund-Frösö SLK               Östersund-Frösö SLK
1994 Martina Fortkord, Saltsjöbadens SLK                      Rättvik
1995 Ingrid Helander, Getbergets SLK
1996 Linda Ydeskog, Rättviks SLK                                Östersund-Frösö SLK
1997 Linda Ydeskog, Rättviks SLK
1998 Linda Ydeskog, Rättviks SLK                                Tärna IK Fjällvinden
1999 Janette Hargin, Huddinge SK                                 Huddinge SK

2000 Nike Bent, Funäsdalens SLK                                 Tärna IK Fjällvinden
2001 Nike Bent, Funäsdalens SLK                                 Huddinge SK
2002 Janette Hargin, Huddinge SK                                 Huddinge SK
2003 Jessica Lindell-Vikarby, Huddinge SK                     Huddinge SK
2004 Nike Bent, Funäsdalens SLK 
2005 Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK                    Huddinge SK
2006 Jessica Lindell-Vikarby, Huddinge SK                    Östersund-Frösö SLK
2007 Nike Bent, Funäsdalens SLK
2008 Jessica Lindell-Vikarby, Huddinge SK                     Rättviks SLK
2009 Kajsa Kling, Åre SLK
2010 Kajsa Kling, Åre SLK                                            Umeå-Holmsund SK
2013 Jessica Lindell Vikarby, Huddinge SK

KOMBINATION DAMER                                               Lagtävling
1993 Linda Ydeskog, Rättviks SLK 
1994 Linda Ydeskog, Rättviks SLK 
1995 Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK
1996 Linda Ydeskog, Rättviks SLK
1997 Linda Ydeskog, Rättviks SLK
1998 Linda Ydeskog, Rättviks SLK
1999 Janette Hargin, Huddinge SK

2000 Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden                          Saltsjöbaden
2001 Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden
2002 Janette Hargin, Huddinge SK
2003 Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden
2004 Maria Pietilä-Holmner, Umeå-Holmsund SK
2005 Carolina Nord, Sollentuna SLK
2006 Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK
2007 Veronica Smedh, Sundsvalls SLK

SUPERKOMBINAION DAMER
2008 Kajsa Kling, Åre SLK
2009 Maria Pietilä-Holmner, Umeå-Holmsund SK

Kvinnliga åkare som tagit flest antal individuella SM-guld genom tiderna:

15: Jessica Lindell Vikarby, Huddinge SK
14: Vivi-Anne Wassdahl, Östersund-Frösö SLK/Djurgårdens IF/IF Friska Viljor.
12: Linda Ydeskog, Rättviks SLK.
10: Monica Hermansson-Lindbäck, Avesta SLK
      Anja Pärson, Tärna IK Fjällvinden
9:   Pernilla Wiberg, Norrköpings SLK
      Ylva Nowén, Östersund-Frösö SLK
8:   May Nilsson, Åre SLK
      Ann Melander, Täby SLK
      Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK
7:   Maria Pietilä-Holmner, UHSK Umeå SK
      Kajsa Kling, Åre SLK
6:   Sarah Thomasson, Åre SLK
      Ingrid Englund, Sundsvalls SLK.
      Kathinka Frisk, Djurgårdens IF.
      Camilla Nilsson, Östersund-Frösö SLK
      Karin Sundberg, Lycksele IF 

Uppdaterad: 12 DEC 2014 16:35
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info