Hoppa till sidans innehåll

Alpint herrar


Här är samtliga svenska mästare genom tiderna - alpint herrar.

SLALOM HERRAR                                                     Lagtävling
1937 Harald Hedjerson, Djurgårdens IF                         Åre SLK
1938 Sven Eriksson, IF Friska Viljor                            Åre SLK
1939 Hans Hansson, Åre SLK                                     Åre SLK

1940 Hans Hansson, Åre SLK                                     Åre SLK
1941 Sixten Isberg, Åre SLK                                       Åre SLK
1942 Hans Hansson, Åre SLK                                     Åre SLK
1943 Hans Hansson, Åre SLK                                     Åre SLK
1944 Hans Hansson, Åre SLK                                     Åre SLK
1945 Sixten Isberg, Åre SLK                                       Åre SLK
1946 Olov Dalman, IFK Östersund                              IFK Östersund
1947 Olov Dalman, IFK Östersund                              IFK Östersund
1948 Åke Nilsson, IFK Östersund                                IFK Östersund
1949 Sixten Isberg, Åre SLK                                       Åre SLK

1950 Carl-Axel Engman, Åre SLK                                Åre SLK
1951 Olof Dalman, Leksands SLK                               IFK Östersund
1952 Hans Olofsson, Tärna IK Fjällvinden                    Åre SLK
1953 Hans Olofsson, Tärna IK Fjällvinden                    Åre SLK
1954 Hans Olofsson, Tärna IK Fjällvinden                   Östersund-Frösö SLK
1955 Stig Sollander, Östersund-Frösö SLK                  Östersund-Frösö SLK
1956 Åke Nilsson, Östersund-Frösö SLK                     Östersund-Frösö SLK
1957 Lars Volny, Östersund-Frösö SLK                       Östersund-Frösö SLK
1958 Stig Sollander, Östersund-Frösö SLK                   Tärna IK Fjällvinden
1959 Bengt Blanck, IFK Kiruna                                  Östersund-Frösö SLK

1960 Tore Grahn, Tärna IK Fjällvinden                        Östersund-Frösö SLK
1961 Peter Ristner, Östersund-Frösö SLK                   Östersund-Frösö SLK
1962 Tore Grahn, Tärna IK Fjällvinden                        Malmberget
1963 Bengt-Erik Grahn, Tärna IK Fjällvinden               Tärna IK Fjällvinden
1964 Staffan Lindgren, Tärna IK Fjällvinden                Tärna IK Fjällvinden
1965 Olle Rolén, Åre SLK                                          IFK Borlänge
1966 Lars Olsson, IFK Borlänge                                 IFK Borlänge
1967 Bengt-Erik Grahn, Tärna IK Fjällvinden               Åre SLK
1968 Rune Lindström, Sollefteå AK                            Åre SLK
1969 Rune Lindström, Sollefteå AK                            Åre SLK

1970 Olle Rolén, Åre SLK                                          Åre SLK
1971 Bengt-Erik Grahn, Tärna IK Fjällvinden               Åre SLK
1972 Göte Grahn, Tärna IK Fjällvinden                       Tärna IK Fjällvinden
1973 Stefan Sollander, Östersund-Frösö SLK              Tärna IK Fjällvinden
1974 Ingemar Stenmark, Tärna IK Fjällvinden             Tärna IK Fjällvinden
1975 Lars-Erik Hinders, Sollerö IF                              Östersund-Frösö SLK
1976 Ingemar Stenmark, Tärna IK Fjällvinden             Tärna IK Fjällvinden
1977 Ingemar Stenmark, Tärna IK Fjällvinden            Östersund-Frösö SLK
1978 Ingemar Stenmark, Tärna IK Fjällvinden            Östersund-Frösö SLK
1979 Ingemar Stenmark, Tärna IK Fjällvinden            Tärna IK Fjällvinden

1980 Stig Strand, Tärna IK Fjällvinden                       Tärna IK Fjällvinden
1981 Stig Strand, Groko Alpina SK, Luleå                  Östersund-Frösö SLK
1982 Bengt Fjällberg, Tärna IK Fjällvinden                  Tärna IK Fjällvinden
1983 Stig Strand, Groko Alpina SK, Luleå                    Täby SLK
1984 Lars-Göran Halvarsson, Groko Alpina SK, Luleå   Groko Alpina
1985 Jonas Nilsson, Sälens IF                                   Täby SLK
1986 Jörgen Sundqvist, IFK Arvidsjaur                        Åre SLK
1987 Mats Ericsson, Järfälla AK                                 Kiruna BK
1988 Jörgen Sundqvist, Huddinge SK                         Huddinge SK
1989 Jonas Nilsson, Sälens IF                                   Kiruna BK

1990 Thomas Fogdö, Gällivare SK                             Uppsala SLK
1991 Johan Wallner, Branäs AK                                 Kiruna BK
1992 Thomas Fogdö, Gällivare SK                             Sälens IF
1993 Thomas Fogdö, Gällivare SK                             Östersund-Frösö SLK
1994 Mats Ericsson, Järfälla AK                                 Sundsvall
1995 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK                          Sundsvall
1996 Martin Hansson, Hestra SSK                              Piteå Alpina
1997 Johan Wallner, Filipstads SLK                            Sundsvall
1998 Martin Hansson, Stöten IF                                 Sundsvall
1999 Johan Brolenius, Tärna IK Fjällvinden                 Malmberget

2000 Markus Larsson, Karlstads SLK                         Sundsvall
2001 Martin Hansson, Stöten SLK                              IFK Borlänge
2002 Johan Brolenius, Tärna IK Fjällvinden                 IFK Borlänge
2003 Per Rönnmark, Luleå AK                                   IFK Borlänge
2004 Alexander Feinestam, Umeå-Holmsund SK         IFK Borlänge
2005 André Myhrer, Bergsjö IF                                  Sundsvalls SLK
2006 Anton Lahdenperä, Gällivare SK                        Tärna IK Fjällvinden
2007 Mattias Hargin, Huddinge SK AF                       Sundsvalls SLK
2008 Oscar Andersson, Sundsvall SLK                     IFK Borlänge
2009 André Myhrer, Bergsjö-Hassela AK                   Östersund-Frösö SLK
2010 André Myhrer, Bergsjö-Hassela AK                   Bergsjö-Hassela SK
2011 André Myhrer, Bergsjö-Hassela AK    
2012 André Myhrer, Bergsjö-Hassela AK    
2013 Axel Bäck, Saltsjöbadens SLK

PARALLELLSLALOM HERRAR
2005 Niklas Rainer, IFK Borlänge
2006 Anton Lahdenperä, Gällivare SK
2007 Fredrik Söderberg, Bergsjö IF
2008 Hans Olsson, IFK Moras AK
2009 Fredrik Söderberg, Bergsjö-Hassela AK
2013 André Myhrer, Bergsjö-Hassela AK

STORSLALOM HERRAR                                             Lagtävling
1951 Olof Dalman, Leksands SLK                                 IFK Östersund
1952 Hans Olofsson, Tärna IK Fjällvinden                      Äre SLK
1953 Hans Olofsson, Tärna IK Fjällvinden                     Tärna IK Fjällvinden
1954 Åke Nilsson, Östersund-Frösö SLK                      Östersund-Frösö SLK
1955 Hans Olofsson, Tärna IK Fjällvinden                    Östersund-Frösö SLK
1956 Hans Olofsson, Tärna IK Fjällvinden                    Östersund-Frösö SLK
1957 Bengt Blanck, Östersund-Frösö SLK                    Östersund-Frösö SLK
1958 Åke Nilsson, Östersund-Frösö SLK                      Tärna IK Fjällvinden
1959 John Kallström, Åre SLK                                     Malmberget

1960 Tore Grahn, Tärna IK Fjällvinden                         Östersund-Frösö SLK
1961 Bengt-Erik Grahn, Tärna IK Fjällvinden                Östersund-Frösö SLK
1962 Olle Rolén, Åre SLK                                           Tärna IK Fjällvinden
1963 Bengt-Erik Grahn, Tärna IK Fjällvinden                Tärna IK Fjällvinden
1964 Bengt-Erik Grahn, Tärna IK Fjällvinden                Tärna IK Fjällvinden
1965 Olle Rolén, Åre SLK                                           Åre SLK
1966 Rune Lindström, Sollefteå AK                             Åre SLK
1967 Rune Lindström, Sollefteå AK                             Åre SLK
1968 Rune Lindström, Sollefteå AK                             Tärna IK Fjällvinden
1969 Rune Lindström, Sollefteå AK                             Åre SLK

1970 Rune Lindström, Sollefteå AK                             Åre SLK
1971 Olle Rolén, Åre SLK                                           Åre SLK
1972 Manni Thofte, Högdalens SLK                             Åre SLK
1973 Andes Hansson, Åre SLK                                   Åre SLK
1974 Bobbo Nordenskiöld, Åre SLK                             Tärna IK Fjällvinden
1975 Hasse Johansson, Norbergs SLK                         Kiruna BK
1976 Ingemar Stenmark, Tärna IK Fjällvinden               Tärna IK Fjällvinden
1977 Ingemar Stenmark, Tärna IK Fjällvinden              Tärna IK Fjällvinden
1978 Ingemar Stenmark, Tärna IK Fjällvinden              Tärna IK Fjällvinden
1979 Ingemar Stenmark, Tärna IK Fjällvinden              Tärna IK Fjällvinden

1980 Lars-Göran Halvarsson, Särna SK                       Tärna IK Fjällvinden
1981 Stig Strand, Groko Alpina SK, Luleå                    Tärna IK Fjällvinden
1982 Stig Strand, Groko Alpina SK, Luleå                    Östersund-Frösö SLK
1983 Johan Wallner, Filipstads SLK                             Tärna IK Fjällvinden
1984 Jörgen Sundqvist, IFK Arvidsjaur                         Åre SLK
1985 Johan Wallner, Filipstads SLK                             Tärna IK Fjällvinden
1986 Jörgen Sundqvist, IFK Arvidsjaur                         Tärna IK Fjällvinden
1987 Rickard Andersson, Luleå AK                               Sälens IF
1988 Niklas Lindqvist, Sundsvalls SLK                          Huddinge SK
1989 Lars-Börje Eriksson, Åre SLK                               Åre SLK

1990 Jonas Nilsson, Sälens IF                                     Åre SLK
1991 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK                           Åre SLK
1992 Johan Wallner, Branäs AK                                   Sundsvall
1993 Johan Wallner, Branäs AK                                   Åre SLK
1994 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK                           Sundsvall
1995 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        Sundsvall
1996 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK                           Sundsvall
1997 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK                           Sundsvall
1998 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK                           Sundsvall
1999 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK                           Sundsvall

2000 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        Åre SLK
2001 Anders Holmström, Vindelns IF                            Dorotea IF 
2002 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK                           Umeå-Holmsund
2003 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        Sundsvall
        Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK
2004 Anton Lahdenperä, Gällivare SK                          IFK Borlänge
          Alexander Feinestam, Umeå-Holmsund SK
2005 Niklas Rainer, IFK Borlänge                                Åre SLK
2006 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK                          Tärna IK Fjällvinden
2007 Niklas Rainer, IFK Borlänge                                IFK Borlänge
2008 Matts Olsson, Valfjällets SLK                              IFK Borlänge
2009 Matts Olsson, Valfjällets SLK                              IFK Moras AK
2010 Matts Olsson, Valfjällets SLK                              Östersund-Frösö SLK
2011 Tim Lindgren, UHSK Umeå SK
2012 Matts Olsson, Valfjällets SK
2013 Jonas Nyberg, Järvsö IF

STÖRTLOPP HERRAR                                               Lagtävling
1951 Hans Hansson, Åre SLK                                     Åre SLK
1952 Stig Sollander, Östersund-Frösö SLK                   Åre SLK
1953 Stig Sollander, Östersund-Frösö SLK                   Åre SLK
1954 Inställt
1955 Hans Olofsson, Tärna IK Fjällvinden                   Tärna IK Fjällvinden
1956 Per Olof Johansson, IFK Borlänge                      Östersund-Frösö SLK
1957 Lennart Fotmeijer, Kiruna BK                              Tärna IK Fjällvinden
1958 Göran Jacobsson, Sollefteå GIF                          Åre SLK
1959 John Kallström, Åre SLK                                    Tärna IK Fjällvinden

1960 Göran Jacobsson, Sollefteå GIF                         Åre SLK
1961 Tore Grahn, Tärna IK Fjällvinden                        Tärna IK Fjällvinden
1962 Lars Mattsson, Malmbergets AIF                        Östersund-Frösö SLK
1963 Bengt-Erik Grahn, Tärna IK Fjällvinden                Tärna IK Fjällvinden
1964 Rune Lindström, Sollefteå AK                             Tärna IK Fjällvinden
1965 Olle Rolén, Åre SLK                                           Åre SLK
1966 Mauritz Lindström, Gällivare SK                          Gällivare SK
1967 Olle Rolén, Åre SLK                                           Tärna IK Fjällvinden
1968 Rune Lindström, Sollefteå AK                             Sollefteå AK
1969 Anders Hansson, Åre SLK                                  Åre SLK

1970 Hans Bergman, Gällivare SK                               Gällivare SK
1971 Staffan Lindgren, Tärna IK Fjällvinden                  Åre SLK
1972 Anders Hansson, Åre SLK                                   Åre SLK
1973 Manni Thofte, AIK Solna                                     Östersund-Frösö SLK
1974 Bobbo Nordenskiöld, Åre SLK                              Åre SLK
1975 Anders Hansson, Åre SLK                                   Åre SLK
1976 Anders Hansson, Åre SLK                                   Åre SLK
1977 Bobbo Nordenskiöld, Östersund-Frösö SLK          Östersund-Frösö SLK
1978 Benny Lindberg, Djurgårdens IF                          Östersund-Frösö SLK
1979 Helmut Grassl, Karlskoga SLK                             Åre SLK

1980 Rune Säfvenberg, Umeå-Holmsunds SK              Östersund-Frösö SLK
1981 Benny Lindberg, Djurgårdens IF                           Åre SLK
1982 Helmut Grassl, Sunne AK                                   Åre SLK
1983 Niklas Henning, Åre SLK                                     Åre SLK
1984 Niklas Henning, Åre SLK                                     Åre SLK
1985 Niklas Henning, Åre SLK                                     Åre SLK
1986 Niklas Henning, Åre SLK                                     Åre SLK
1987 Sverker Axdal, Åre SLK                                      Åre SLK
1988 Niklas Henning, Åre SLK                                     Åre SLK
1989 Lars-Börje Eriksson, Åre SLK                              Åre SLK

1990 Niklas Henning, Åre SLK                                     Åre SLK
1991 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        Åre SLK
1992 Niklas Henning, Åre SLK                                     Åre SLK
1993 Magnus Oja, Gällivare SK                                   Sundsvall
1994 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        Åre SLK
1995 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        Åre SLK
1996 Tobias Hellman, Åre SLK                                     Åre SLK
1997 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        Åre SLK
1998 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        Sundsvall
1999 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        Åre SLK

2000 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        Åre SLK
2001 Tobias Hellman, Åre SLK                                     Åre SLK
2002 Patrik Järbyn, IFK Lidingö SLK                             IFK Borlänge
2003 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        Åre SLK
2004 Patrik Järbyn, Åre SLK                                        IFK Borlänge
2005 Hans Olsson, IFK Moras AK                                IFK Borlänge
2006 Hans Olsson, IFK Moras AK                                Sundsvall
2007 Hans Olsson, IFK Moras AK                                IFK Moras AK
2008 Hans Olsson, IFK Moras AK                                Östersund-Frösö SLK
2009 Hans Olsson, IFK Moras AK 
2010 Hans Olsson, IFK Moras SK                                 IFK Moras AK

SUPER-G HERRAR                                                     Lagtävling
1987 Lars-Börje Eriksson, Åre SLK 
1988 Lars Nilsson, Sälens IF                                        Huddinge SK
        Niklas Lindqvist, Sundsvalls SLK
1989 Peter Olsson, Edsbyns IF                                    Östersund-Frösö SLK

1990 Niklas Henning, Åre SLK                                      Åre SLK
1991 Johan Wallner, Branäs AK                                    Åre SLK
1992 Patrik Järbyn, Åre SLK                                         Åre SLK
1993 Patrik Järbyn, Åre SLK                                         Sundsvall
1994 Patrik Järbyn, Åre SLK                                         Åre SLK
1995 Johan Wallner, Filipstads SLK                              Sundsvall
1996 Patrik Järbyn, Åre SLK                                         Åre SLK
1997 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK                            Åre SLK
1998 Patrik Järbyn, Åre SLK                                         Sundsvall
1999 Patrik Järbyn, Åre SLK                                         Åre SLK

2000 Patrik Järbyn, Åre SLK                                         Åre SLK
2001 Anders Nilsson, Tärna IK Fjällvinden                     Åre SLK
2002 Patrik Järbyn, IFK Lidingö SLK                             IFK Borlänge
2003 Patrik Järbyn, Åre SLK                                         Åre SLK
2004 Patrik Järbyn, Åre SLK                                         IFK Borlänge
2005 Hans Olsson, IFK Moras AK                                 IFK Borlänge
2006 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK                            Sundsvall
2007 Hans Olsson, IFK Moras AK                                 IFK Moras AK
2008 Matts Olsson, Valfjällets SLK                               IFK Moras AK
2009 André Myhrer, Bergsjö-Hassela AK
2010 Daniel Ericsson, Täby SLK                                   IFK Borlänge

KOMBINATION HERRAR                                             Lagtävling
1993 Tobias Hellman, Åre SLK
1994 Niklas Nilsson, Uppsala SLK
1995 Johan Wallner, Filipstads SLK
1996 Johan Wallner, Filipstads SLK                               Piteå Alpina
1997 Tobias Hellman, Åre SLK                                      Åre SLK
1998 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK
1999 Charlie Bergendahl, Bjursås IK

2000 Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK
2001 Alexander Feinestam, Umeå-Holmsund SK
2002 Lars Lewén, IFK Borlänge
2003 Charlie Bergendahl, Bjursås IK
2004 Alexander Feinestam, Umeå-Holmsund SK
2005 Hans Olsson, IFK Moras AK
2006 Anton Lahdenperä, Gällivare SK
2007 Anton Lahdenperä, Gällivare SK

SUPERKOMBINATION HERRAR
2008 Hans Olsson, IFK Moras AK
2009 André Myhrer, Bergsjö-Hassela AK

Här de manliga åkare som tagit flest antal individuella SM-guld genom tiderna.

23: Patrik Järbyn, Åre SLK/IFK Lidingö SLK.
14: Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK.
11: Hans Olsson, IFK Moras SK
10: Johan Wallner, Branäs AK/Filipstads SLK.
9:   Rune Lindström, Sollefteå AK.
      Ingemar Stenmark, Tärna IK Fjällvinden.
8:  Hans Olofsson, Tärna IK Fjällvinden.
     Niklas Henning, Åre SLK.
7:  Bengt-Erik Grahn, Tärna IK Fjällvinden.
     Olle Rolén, Åre SLK.

Uppdaterad: 18 AUG 2015 14:28
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 010-708 69 00
E-post: This is a mailto link

Se all info