Hoppa till sidans innehåll

Backe/Nordisk kombination


Här är samtliga svenska mästare genom tiderna - BACKE och NORDISK KOMBINATION.

BACKHOPPNING                                                       Lagtävling

1910 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1991 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1912 Birger von der Burg, IFK Stockholm
1913 Nils Lind, Djurgårdens IF
1914 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1915 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1916 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1917 Menotti Jacobsson, Djurgårdens IF
1918 Nils Lind, Djurgårdens IF
1919 Nils Lind, Djurgårdens IF

1920 Bertil Ahnlund, Gävle IF
1921 Menotti Jacobsson, Djurgårdens IF
1922 Axel Herman Nilsson, Djurgårdens IF
1923 Axel Herman Nilsson, Djurgårdens IF
1924 Axel Herman Nilsson, Djurgårdens IF
1925 Karl Edfast, Luleå SK                                    Djurgårdens IF
1926 Viktor Dahlén, Luleå SK                                Djurgårdens IF
1927 Tore Edman, Arvika IS                                  Djurgårdens IF
1928 Sven Eriksson, Selångers SK                         IF Friska Viljor
1929 Sven Olof Lundgren, IF Friska Viljor                IF Friska Viljor

1930 Holger Schön, Djurgårdens IF                         Djurgårdens IF
1931 Sven Eriksson, Selångers SK                         IF Friska Viljor
1932 Pelle Hennix, Djurgårdens IF                           Djurgårdens IF
1933 Sven Eriksson, Selångers SK                         Luleå SK
1934 Holger Schön, Djurgårdens IF                         Djurgårdens IF
1935 Sven Eriksson, Selångers SK                         Djurgårdens IF
1936 Sven Eriksson, Selångers SK                         Djurgårdens IF
1937 Gösta Berggren, Bodens BK                           IF Friska Viljor
1938 Sven Eriksson, IF Friska Viljor                        IF Friska Viljor
1939 Sven Selånger, IF Friska Viljor                        IF Friska Viljor

1940 Erik Lindström, IF Friska Viljor                        IF Friska Viljor
1941 Sven Selånger, IF Friska Viljor                        IF Friska Viljor
1942 Nils Lund, IF Friska Viljor                                IF Friska Viljor
1943 Erik Lindström, IF Friska Viljor                        IF Friska Viljor
1944 Erik Lindström, IF Friska Viljor                        IF Friska Viljor
1945 Erik Lindström, IF Friska Viljor                        IF Friska Viljor
1946 Nils Lund, IF Friska Viljor                               IF Friska Viljor
1947 Thure Lindgren, IF Friska Viljor                       Djurgårdens IF
1948 Nils Lund, IF Friska Viljor                               IF Friska Viljor
1949 Evert Karlsson, IF Friska Viljor                       IF Friska Viljor

1950 Nils Lund, IF Friska Viljor                               IF Friska Viljor
1951 Bror Östman, IF Friska Viljor                          IF Friska Viljor
1952 Karl Holmström, IFK Kiruna                            IFK Kiruna
1953 Bror Östman, IF Friska Viljor                          Kubikenborgs IF
1954 Erling Erlandsson, Arvika IS                           IF Friska Viljor
1955 Bror Östman, IF Friska Viljor                          Kubikenborgs IF
1956 Bror Östman, IF Friska Viljor                          IF Friska Viljor
1957 Folke Mikaelsson, Djurgårdens IF                   IF Friska Viljor
1958 Bengt Eriksson, IF Friska Viljor                       IF Friska Viljor
1959 Inge Lindqvist, Köla AIK                                IF Friska Viljor

1960 Bengt Eriksson, IF Friska Viljor                       IF Friska Viljor
1961 Harry Bergqvist, Kubikenborgs IF                    IF Friska Viljor
1962 Kjell Sjöberg, IF Friska Viljor                           IF Friska Viljor
1963 Kurt Elimä, Malmbergets AIF                          IF Friska Viljor
1964 Kurt Elimä, Malmbergets AIF                          IF Friska Viljor
1965 Kurt Elimä, Malmbergets AIF                          IF Friska Viljor
1966 Kjell Sjöberg, IF Friska Viljor                           IF Friska Viljor
1967 Kurt Elimä, IFK Kiruna                                    IF Friska Viljor
1968 Tord Karlsson, IFK Kiruna                               IFK Kiruna
1969 Kurt Elimä, IFK Kiruna                                    IF Friska Viljor

1970 Tommy Karlsson, Djurgårdens IF                     IF Friska Viljor
1971 Karl-Erik Johansson, IF Örnen, Charlottenberg  IF Friska Viljor
1972 Rolf Nordgren, Bollnäs GIF                              IF Friska Viljor
1973 Rolf Nordgren, Bollnäs GIF                              IF Friska Viljor

BACKHOPPNING 70 M/NORMALBACKE
(fr o m 1974)

1974 Rolf Nordgren, Bollnäs GIF                             SK Skade, Stockholm
1975 Anders Lundqvist, IF Friska Viljor                    IF Friska Viljor
1976 Odd Brandsegg, Njurunda IK                           IF Friska Viljor
1977 Odd Brandsegg, Njurunda IK                           Koskullskulle AIF
1978 Lennart Elimä, Koskullskulle AIF                      Koskullskulle AIF
1979 Christer Karlsson, Djurgårdens IF                     Koskullskulle AIF

1980 Christer Karlsson, Djurgårdens IF                    Djurgårdens IF
1981 Per Balkåsen, Holmens IF, Falun                    Holmens IF
1982 Seppo Toivionen, Njurunda IK                         IFK Borås
1983 Thomas Jernkrok, IFK Borås                          IFK Borås
1984 Anders Daun, Holmens IF                              IFK Borås
1985 Jan Boklöv, Koskullskulle AIF                        IF Friska Viljor
1986 Jan Boklöv, Koskullskulle AIF                        Koskullskulle AIF
1987 Jan Boklöv, Koskullskulle AIF                        IF Friska Viljor
1988 Staffan Tällberg, Bollnäs GIF                          IF Friska Viljor
1989 Jan Boklöv, Koskullskulle AIF                         Bollnäs GIF

1990 Staffan Tällberg, Bollnäs GIF                           Bollnäs GIF
1991 Mikael Martinsson, Koskullskulle AIF                Bollnäs GIF
1992 Mikael Martinsson, Koskullskulle AIF                IF Friska Viljor
1993 Mikael Martinsson, Koskullskulle AIF                IF Friska Viljor
1994 Mikael Martinsson, Koskullskulle AIF                IF Friska Viljor
1995 Johan Rasmussen, IF Friska Viljor                    IF Friska Viljor
1996 Fredrik Johansson, IF Friska Viljor                    IF Friska Viljor
1997 Fredrik Johansson, IF Friska Viljor                    IF Friska Viljor
1998 Jonas Westberg, IF Friska Viljor                       IF Friska Viljor
1999 Kristoffer Jåfs, Husums IF                               Bollnäs GIF

2000 Kristoffer Jåfs, IF Friska Viljor                          IF Friska Viljor
2001 Kristoffer Jåfs, IF Friska Viljor                          IF Friska Viljor
2002 Krisotffer Jåfs, IF Friska Viljor                          IF Friska Viljor
2003 Johan Eriksson, Holmens IF
2004 Johan Eriksson, Holmens IF                            Holmens IF
2006 Jakob Grimholm, IF Friska Viljor                       IF Friska Viljor
2007 Isak Grimholm, IF Friska Viljor                         IF Friska Viljor
2008 Andreas Arén, Holmens IF                               Holmens IF
2009 Andreas Arén, Holmens IF                               IF Friska Viljor
2010 Carl Nordin, IF Friska Viljor

BACKHOPPNING 90 M/STOR BACKE
(fr o m 1974)

1974 Tommy Karlsson, SK Skade, Stockholm          SK Skade
1975 Rolf Nordgren, Bollnäs GIF                              Koskullskulle AIF
1976 Esa Mattila, Göteborgs SK                              Koskullskulle AIF
1977 Odd Brandsegg, Njurunda IK                           Koskullskulle AIF
1978 Seppo Reijonen, Holmens IF                           Koskullskulle AIF
1979 Jan Holmlund, Koskullskulle AIF                     Koskullskulle AIF

1980 Jan Holmlund, Koskullskulle AIF                     Holmens IF
1981 Seppo Toivonen, Njurunda IK                          Holmens IF
1982 Seppo Toivonen, Njurunda IK                          Holmens IF
1983 Christer Bratt, Trollhättans SOK                      IFK Borås
1984 Olof Andersson, Bollnäs GIF                          IFK Borås
1985 Pär-Inge Tällberg, Bollnäs GIF                        IF Friska Viljor
1986 Jan Boklöv, Koskullskulle AIF                        IF Friska Viljor
1987 Tomas Nordgren, IF Friska Viljor                     IF Friska Viljor
1988 Jan Boklöv, Koskullskulle AIF                         IF Friska Viljor
1989 Jan Boklöv, Koskullskulle AIF                         Koskullskulle AIF

1990 Jan Boklöv, Koskullskulle AIF                         Bollnäs GIF
1991 Mikael Martinsson, Koskullskulle AIF               Bollnäs GIF
1992 Inställt
1993 Mikael Martinsson, Koskullskulle AIF               IF Friska Viljor
1994 Mikael Martinsson, Koskullskulle AIF               IF Friska Viljor
1995 Mikael Martinsson, Koskullskulle AIF               Bollnäs GIF
1996 Rickard Fröier, IF Friska Viljor                          IF Friska Viljor
1997 Jan Halvardsson, Sysslebäcks IF                     IF Friska Viljor
1998 Rickard Fröier, IF Friska Viljor                          IF Friska Viljor
1999 Kristoffer Jåfs, Husums IF                               IF Friska Viljor

2000 Kristoffer Jåfs, IF Friska Viljor                          IF Friska Viljor
2001 -
2002 Kristoffer Jåfs, IF Friska Viljor                          IF Friska Viljor
2003 Johan Eriksson, Holmens IF                            Holmens IF
2004 Johan Eriksson, Holmens IF                            Holmens IF
2005 Johan Eriksson, Holmens IF                            IF Friska Viljor 
2006 Johan Eriksson, Holmens IF                            Holmens IF
2007 Isak Grimholm, IF Friska Viljor                         IF Friska Viljor
2009 Andreas Arén, Holmens IF                               Holmens IF
2010 Isak Grimholm, IF Friska Viljor

BACKHOPPNING/LITEN BACKE

2001 Ove Berg, Holmens IF                                     IF Friska Viljor
2002 Johan Munters, Holmens IF                             Holmens IF
2003 Jonas Nordin, IF Friska Viljor
2004 Jakob Grimholm, IF Friska Viljor                       IF Friska Viljor
2006 Jonas Nordin, IF Friska Viljor                            IF Friska Viljor

BACKHOPPNING/MELLANBACKE
2007 Fredrik Balkåsen, Holmens IF                           Holmens IF
2008 Alexander Lehto, Svansteins SK                       IF Friska Viljor
2008 Alexander Lehto, Svansteins SK                       IF Friska Viljor
2009 Isak Grimholm, IF Friska Viljor                          IF Friska Viljor
2010 Erik Eghammar Sollentuna

BACKHOPPNING DAMER

1997 Helena Olsson, Sysslebäcks IF
1998 Helena Olsson, Sysslebäcks IF
1999 Helena Olsson, Sysslebäcks IF

2000 Helena Olsson, Sysslebäcks IF
2001 Helena Olsson, Sysslebäcks IF
2002 Helena Olsson, Sysslebäcks IF
2003 Helena Olsson, Sysslebäcks IF
2004 Anna Halonen, IFK Borås
2008 Madelene Fritz, Holmens IF

BACKHOPPNING DAMER/LITEN BACKE

2001 Helena Olsson, Sysslebäcks IF
2002 Helena Olsson, Sysslebäcks IF
2003 Helena Olsson, Sysslebäcks IF

NORDISK KOMBINATION

1910 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1911 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1912 Olle Tandberg, AIK, Solna
1913 Olle Tandberg, Djurgårdens IF
1914 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1915 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1916 Thor Lööf, Filipstads SF
1917 Menotti Jacobsson, Djurgårdens IF
1918 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1919 Thor Lööf, Filipstads SF

1920 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1921 Ejnar Olsson, Djurgårdens IF
1922 Olle Tandberg, Djurgårdens IF
1923 Pelle Holmström, IF Friska Viljor
1924 John Jonsson, Djurgårdens IF
1925 John Jonsson, Djurgårdens IF                        Djurgårdens IF
1926 Sven Johansson, Luleå SK                            Djurgårdens IF
1927 Sven Eriksson, Selångers SK                         IF Friska Viljor
1928 Sven Eriksson, Selångers SK                         IF Friska Viljor
1929 Otto Hultberg, Bodens BK                              IF Friska Viljor

1930 Sven Eriksson, Selångers SK                        IF Friska Viljor
1931 Karl Pettersson, IF Friska Viljor                      IF Friska Viljor
1932 Harald Hedjerson, Djurgårdens IF                   Grycksbo IF
1933 Otto Hultberg, Bodens BK                             Grycksbo IF
1934 Harald Hedjerson, Djurgårdens IF                   Grycksbo IF
1935 Harald Hedjerson, Djurgårdens IF                   Grycksbo IF
1936 Otto Hultberg, Bodens BK                             Grycksbo IF
1937 Harald Hedjerson, Djurgårdens IF                   Domsjö IF
1938 John Westbergh, Anundsjö IF                        Domsjö IF
1939 Harald Hedjerson, Djurgårdens IF                   Grycksbo IF

1940 John Westbergh, Anundsjö IF                        Djurgårdens IF
1941 John Westbergh, Anundsjö IF                        Grycksbo IF
1942 John Westbergh, Anundsjö IF                        Anundsjö IF
1943 Sven Rogström, Grycksbo IF                         Njurunda IK
1944 Sven Israelsson, Dala-Järna IK                      IFK Kiruna
1945 Sven Rogström, IF Friska Viljor                      I5 IF, Östersund
1946 Sven Israelsson, Dala-Järna IK                      Dala-Järna IK
1947 Sven Israelsson, Dala-Järna IK                      IFK Kiruna
1948 Sven Israelsson, Dala-Järna IK                      IFK Kiruna
1949 Claes Haraldsson, Lycksele IF                       Lycksele IF

1950 Sven Israelsson, Dala-Järna IK                      IFK Kiruna
1951 Claes Haraldsson, Lycksele IF                       IFK Kiruna
1952 Erik Elmsäter, IFK Kiruna                                                         
1953 Bengt Eriksson, Malungs IF                            Vännäs AIK
1954 Lars-Erik Elfverström, Vittjärvs IK                    Djurgårdens IF
1955 Bengt Eriksson, IF Friska Viljor                       Djurgårdens IF
1956 Bengt Eriksson, IF Friska Viljor                       Njurunda IK
1957 Bengt Eriksson, IF Friska Viljor                       Dala-Järna IK
1958 Bengt Eriksson, IF Friska Viljor                       IF Friska Viljor
1959 Lars Dahlqvist, Njurunda IK                            IF Friska Viljor

1960 Lars Dahlqvist, Njurunda IK                            Njurunda IK
1961 Bengt Eriksson, IF Friska Viljor                      Njurunda IK
1962 Lars Dahlqvist, Njurunda IK                            Njurunda IK
1963 Lars Dahlqvist, Njurunda IK                            Koskullskulle AIF
1964 Bengt Eriksson, IF Friska Viljor                      IF Friska Viljor
1965 Seppo Höynölä, Malmbergets AIF                  IF Friska Viljor
1966 Bengt Eriksson, IF Friska Viljor
1967 Seppo Höynölä, Malmbergets AIF                  Frösö IF
1968 Sven-Olof Israelsson, Dala-Järna IK               IF Friska Viljor
1969 Sven-Olof Israelsson, Dala-Järna IK               Dala-Järna IK

1970 Sven-Olof Israelsson, Dala-Järna IK               Dala-Järna IK
1971 Sven-Olof Israelsson, Dala-Järna IK               Holmens IF
1972 Sven-Olof Israelsson, Dala-Järna IK               Umeå-Holmsund
1973 Sven-Olof Israelsson, Dala-Järna IK               Dala-Järna IK
1974 Håkan Westbergh, Anundsjö IF                                                 
1975 Håkan Westbergh, Anundsjö IF                      Umeå-Holmsund
1976 Torbjörn Lundqvist, Umeå-Holmsunds SK
1977 Per Balkåsen, Sysslebäcks SK
1978 Per Balkåsen, Sysslebäcks SK
1979 Martin Rudberg, Nedansjö IK

1980 Martin Rudberg, Nedansjö IK
1981 Gösta Liljeqvist, Holmens IF                           Holmens IF
1982 Martin Rudberg, Nedansjö IK                           Holmens IF
1983 Göran Andersson, Sysslebäcks BK
1984 Göran Andersson, Sysslebäcks BK
1985 Göran Andersson, Sysslebäcks BK
1986 Göran Andersson, Sysslebäcks BK
1987 Göran Andersson, Sysslebäcks IF
1988 Göran Andersson, Sysslebäcks IF                    IF Friska Viljor
1989 Göran Andersson, Sysslebäcks IF                    Bollnäs GIF

1990 Tomas Nordgren, Bollnäs GIF                          Bollnäs GIF
1991 Göran Andersson, Sysslebäcks IF
1992 Göran Andersson, Sysslebäcks IF                   Sysslebäcks IF
1993 Tomas Nordgren, Bollnäs GIF                          Bollnäs GIF
1994 Tomas Nordgren, Bollnäs GIF                                                    
1995 Tomas Nordgren, Bollnäs GIF                          Bollnäs GIF
1996 Tomas Nordgren, Bollnäs GIF                          Bollnäs GIF
1997 Andreas Fahlén, IF Friska Viljor                       Bollnäs GIF
1998 Mattias Lind, Bollnäs GIF
1999 Fredrik Jakobsson, Koskullskulle AIF

2000 Fredrik Jakobsson, Koskullskulle AIF
2001 Fredrik Jakobsson, Koskullskulle AIF
2002 Fredrik Jakobsson, Koskullskulle AIF
2003 Fredrik Jakobsson, Koskullskulle AIF
2004 Marcus Henriksson, Sysslebäcks IF
2006 Lars Englund, Bollnäs GIF
2007 Joakim Lehto, Svansteins SK
2010 Johan Eriksson, Holmens IF

Uppdaterad: 12 DEC 2014 16:53
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 010-708 69 00
E-post: This is a mailto link

Se all info