Hoppa till sidans innehåll

Snowboard


STORSLALOM DAMER

1994 Marie Birkl, Bydalens Snowboard
1995 Boel Dahl, Göteborgs SK
1996 Marie Birkl, Bydalens Snowboard
1997 Marie Birkl, Bydalens Snowboard
1998 Sara Fischer, Malungs SLK
1999 Sara Fischer, Malungs SLK
2000 Sara Fischer, Malungs SLK

STORSLALOM HERRAR

1994 Fredrik Pettersson, Åre SBK
1995 Ulf Mård, Bydalens Snowboard
1996 Richard Richardsson, Åre SBK
1997 Richard Richardsson, Åre SBK
1998 Stephen Copp, Åre SLK
1999 Richard Richardsson, Åre SLK
2000 Richard Richardsson, Åre SLK

PARALLELLSTORSLALOM DAMER

2001 Sara Fischer, Malungs SLK
2002 Sara Fischer, Malungs SLK
2003 Sara Fischer, Malungs SLK
2004 Sara Fischer, Malungs SLK

PARALLELLSTORSLALOM HERRAR

2001 Daniel Bivesson, Stockholm Snowboard
2002 Daniel Bivesson, USS
2003 Richard Richardsson, Åre SLK
2004 Daniel Bivesson, USS

PARALLELLSLALOM DAMER

1994 Marie Birkl, Bydalens Snowboard
1995 Marie Birkl, Bydalens Snowboard
1996 Marie Birkl, Bydalens Snowboard
1997 Marie Birkl, Bydalens Snowboard
1998 Sara Fischer, Malungs SLK
1999 Sara Fischer, Malungs SLK
2000 Sara Fischer, Malungs SLK
2001 -
2002 -
2003 -
2004 Sara Fischer, Malungs SLK

PARALLELLSLALOM HERRAR

1994 Jonas Henning, Åre SBK
1995 Richard Richardsson, Åre SBK
1996 Ulf Mård, Bydalens Snowboard
1997 Richard Richardsson, Åre SBK
1998 Richard Richardsson, Åre SLK
1999 Richard Richardsson, Åre SLK 
2000 Daniel Bivesson, Lidingö SLK
2001 -
2002 -
2003 -
2004 Daniel Bivesson, USS

HALFPIPE DAMER

1994 Jennie Waara, Niilivaara IS
1995 Jenny Jonsson, Borlänge SBK
1996 Jenny Jonsson, Leksands SLK
1997 Anna Hellman, Malungs SLK
1998 Sophia Bergdahl, Leksands SLK
1999 Janet Jonsson, Klimpfjäll AK
2000 Anna Olofsson, Gräftåvallens SBK
2001 Anna Olofsson, Gräftåvallens SBK
2002 Line Södergren, Sollentuna SLK
2003 Anna Olofsson, Gräftåvallens SBK
2004 -
2007 Anna Olofsson, Östersund
2009 Lina Ryytty
2010 Lina Ryytty, Åre Snowboardklubb
2011 Lina Ryytty, Åre Snowboardklubb
2012 Johanna Holmstedt, Leksand Snowboard & Freestyle Club
2013 Cecilia Larsen, Sälens IF
2014 Sisi Cavretti, Northpool Snöförening

HALFPIPE HERRAR

1994 Marcus Fahlringe, PFP-Falun
1995 Ingemar Backman, Atlantis, Piteå
1996 Fredrik Sterner, Leksands SLK
1997 Pontus Ståhlkloo, Gesunda SBK
1998 Fredrik Sterner, Leksands SLK
1999 Olov Rickardsson, Åre SBC
2000 Daniel Nordin, Friska Viljor AK
2001 Markus Jonsson, Klimpfjäll AK
2002 Andreas Karlsson, Nattavaaraby SK
2003 Tommy Danielsson, Leksands SBC
2004 -
2007 Mikael Sandy, Leksand
2009 Mikael Sandy, Leksand
2010 Simon Ax, Malungs SLK
2011 Niklas Mattsson, Leksand Snowboard & Freestyle Club
2012 Magnus Sterner Axa Sports Club
2013 Niklas Mattsson, Leksand Snowboard & Freestyle Club
2014 Sven Thorgren, Sollentuna SLK

SNOWBOARDCROSS DAMER

2000 Sophia Bergdahl, Umeå-Holmsunds SK
2001 Jenny Wiksten, Umeå-Holmsund SBK
2002 Jessica From, Sollentuna SLK
2003 Annika Martén, Gesunda
2004 Ulrika Emegård, Göteborg
2008 Maria Danielsson, Leksand
2009 Atti Holst, Umeå
2010 Catarina Hammar, Bjursås IK
2011 Lina Ryytty, Åre Snowboardklubb
2012 Jessica Fromm-Comte, Sälens IF
2013 Emma Lennholm, RISK
2014 Sisi Cavretti, Northpool Snöförening

SNOWBOARDCROSS HERRAR

2000 Magnus Sterner, Leksands SBC
2001 Magnus Sterner, Leksands SBC
2002 Fredrik Tegebro, Nilivaara IS
2003 Mattias Blomberg, Falun
2004 Mattias Blomberg, Falun
2008 Mattias Blomberg, Falun
2009 Mattias Blomberg, Bjursås
2010 Mattias Blomberg, Bjursås
2011 Mattias Blomberg, Bjursås IK
2012 Mattias Blomberg, Bjursås IK
2013 Mattias Blomberg, Bjursås IK
2014 Mattias Blomberg, Bjursås IK

BIG AIR DAMER
2004 Jessica From, Sollentuna SLK
2009 Malin Johansson

2012 Johanna Holmstedt, Leksand Snowboard & Freestyle Club
2013 Cecilia Larsen, Sälens IF
2014 Malin Johansson, Sälens IF
2015 Louise Nordström, Northpool Snöförening


BIG AIR HERRAR
2004 Jonas Carlsson, Strängnäs SBC
2009 Niklas Askmyr
2012 Niklas Mattsson, Leksand Snowboard & Freestyle Club
2013 Niklas Mattsson, Leksand Snowboard & Freestyle Club
2014 Måns Hedberg, Bollnäs Alpina
2015 Sven Thorgren, Sollentuna SLK

SLOPESTYLE DAMER
2010 Malin Johansson, Gesunda Snowboardklubb
2011 Cecilia Larsen, Sälens IF
2012 Jessica Fromm-Comte, Sälens IF
2013 Cecilia Larsen, Sälens IF
2014 Sisi Cavretti, Northpool Snöförening
2015 Louise Nordström, Northpool Snöförening

SLOPESTYLE HERRAR
2010 Simon Ax, Malungs SLK
2011 Zebastian Landmark, Leksand Snowboard & Freestyle Club
2012 Niklas Mattsson, Leksand Snowboard & Freestyle Club
2013 Sven Thorgren, Sollentuna SLK
2014 Sven Thorgren, Sollentuna SLK
2015 Sven Thorgren, Sollentuna SLK

Uppdaterad: 22 MAR 2015 17:51
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 010-708 69 00
E-post: This is a mailto link

Se all info