Hoppa till sidans innehåll

Landslaget 2022/2023


Laget

De svenska landslagen är uppdelade i olika träningsgrupper. Läs mer om kriterier och uttagning här.

Herrlaget 

Träningsgrupp 1

Kristoffer Jakobsen Foto Klas Rockberg-P1047932.jpg

Kristoffer Jakobsen
Storklintens AK SKALP
Född 1994 
A


Mattias Rönngren Foto Klas Rockberg-P1047881.jpg

Mattias Rönngren
Åre SLK
Född 1993
A


200x160 replacement_image_staff 2.jpg

Felix Monsén
Åre SLK
Född 1994
A


Träningsgrupp 2

RED_Fabian Ax Swartz Foto Klas Rockberg-P1047941.jpg

Fabian Ax Swartz
IFK Lidingö SLK
Född 2004
B
Team Svenska Spel


Adam Hofstedt Foto Klas Rockberg-P1047945.jpg

Adam Hofstedt
Karlstads SLK
Född 2002
B
Team Svenska Spel


Axel Lindqvist Foto Klas Rockberg-P1047885.jpg
Axel Lindqvist
Sundsvalls SLK
Född 2000
B
Team Svenska Spel


Jesper Brändholm Foto Klas Rockberg-P1047939.jpg
Jesper Brändholm
Sälens IF
Född 1999
C
Team Svenska Spel


Lukas Ermeskog Foto Klas Rockberg-P1047943.jpg

Lukas Ermeskog
Åre SLK
Född 2003
C
Team Svenska Spel


William Hansson Foto Klas Rockberg-P1047947.jpg
William Hansson
Mälaröarnas Alpina MASK
Född 2001
B
Team Svenska Spel


Damlaget

 

Träningsgrupp 1


Sara Hector Foto Klas Rockberg-P1047951.jpg
Sara Hector

Kungsbergets AK
Född 1992
A


Anna Swenn Larsson Foto Klas Rockberg-P1047897.jpg

Anna Swenn Larsson
Rättviks SLK
Född 1991
A


Charlotta Säfvenberg Foto Klas Rockberg-P1047867.jpg

Charlotta Säfvenberg
Uhsk, Umeå SK
Född 1994
A


Estelle Alphand Foto Klas Rockberg-P1047920.jpg
Estelle Alphand
Åre SLK
Född 1995
A


Elsa Fermbäck Foto Klas Rockberg-P1047908.jpg

Elsa Fermbäck
Vemdalens IF
Född 1998
B


Hanna Aronsson Elfman Foto Klas Rockberg-P1047869.jpg

Hanna Aronsson Elfman
Kils SLK
Född 2002
B


Hilma Lövblom Foto Klas Rockberg-P1047890.jpg
Hilma Lövblom
Täby SLK
Född 2000
B


Lisa Nyberg Foto Klas Rockberg-P1047875.jpg
Lisa Nyberg
Åre SLK
Född 2002
B
Team Svenska Spel


Jonna Luthman Foto Klas Rockberg-P1047895.jpg
Jonna Luthman
Åre SLK
Född 1998
B


Lisa Hörnblad Foto Klas Rockberg-P1047858.jpg

Lisa Hörnblad
Höga Kusten Alpin
Född 1996
B


Träningsgrupp 2

Moa Boström Mussener Foto Klas Rockberg-P1047903.jpg

Moa Boström Müssener
Uppsala SLK
Född 2001
C
Team Svenska Spel


Liv Ceder Foto Klas Rockberg-P1047917.jpg
Liv Ceder
Sollentuna SLK
Född 2001
C
Team Svenska Spel


Emelie Henning Foto Klas Rockberg-P1047905.jpg
 
Emelie Henning
Järfälla AK
Född 1999
C
Team Svenska Spel


Cornelia Öhlund Foto Klas Rockberg-P1047927_EX SVSP.jpg
Cornelia Öhlund
Åre SLK
Född 2005
C
Team Svenska Spel


Susanne Jakobsen Foto Klas Rockberg-P1047923.jpg
Susanne Jakobsen

Storklintens AK SKALP
Född 1999
C
Team Svenska Spel


Liza Backlund Foto Klas Rockberg-P1047925.jpg

Liza Backlund
Sundsvalls SLK
Född 2004
C
Team Svenska Spel


200x160 replacement_image_staff 2.jpg
Sara Rask

Sollentuna SLK
Född 2000*

*Sara kommer att vara i USA under säsongen 2022/2023 men har löpande kontakt med tränarna i träningsgrupperna

Uppdaterad: 16 MAJ 2022 13:08 Skribent: Lisa Johansson
E-post: Adressen Gömd

HUVUDPARTNER

LAGPARTNER

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Skidor vill!
Alpint - Active Life Foundation-215-87
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info