Hoppa till sidans innehåll

Antagna till NIU alpint 2015

10 APR 2015 09:27
Nu har vi även beslutat vilka som får höstens alpina utbildningsplatser på våra NIU-skolor (Nationell idrottsutbildning).
  • Skapad: 10 APR 2015 09:27

Vi önskar lycka till och säger grattis till följande personer som kommit in på respektive gymnasium:

Falun

Julia Åberg, Avesta AK
Wilma Andersson, Falköping AIK SLK
Julia Litzen, Idre SK
Hedvig Fries, IFK Borlänge
Linn Sigurdsson, Järvsö IF
Filippa Eriksson, Getbergets Alpina IF
Clara Sandberg, Luleå AK
Lovisa Jensen, Orsa Alpina Klubb
Tobias Thernström, Sollentuna SLK
Jonathan Andersson, Järfälla AK

FjällGymnasiet ( Svenstavik )

Filippa Svenningsson, Hestra Skid o SK
Julia Lundgren Klövsjö, Alpina
Alma Runström, Mullsjö Alpina SK
Maja Almqvist, Östersund Frösö SLK
Wilma Bjurvill, Saltsjöbaden SLK
Tova Magnusson, Göteborg SLK
Anna Barsch, Järvsö IF
Alice Thorwid, Sollentuna SLK

Gällivare

Mathilda Edvinsson, Kiruna BK
Emelie Utterström, IFK Arvidsjaur AK
Linnea Bergman, Luleå AK
Odessa Bäckfors, Huddinge SK AF
Johan Bergman, Luleå AK
Elias Grym, Storklinten AK Skalp
Anton Westling, Piteå Alpina
Albin Holm, Nolby Alpina
Cemine Starrost, Täby SLK

Östersund

Johanna Boiardt, Östersund Frösö SLK
Mikaela Ribrant, Järfälla AK
Johan Stenlund, Östersund Frösö SLK
Kalle Wallgren, IF Hudik Alpin
Joel Åkerström, Östersund Frösö SLK
Emil Persson, Östersund Frösö SLK

Sundsvall

Jenny Sjöbom, Nolby Alpina SK
Sanna Strandberg, Sundsvall SLK
Maja Hellberg Meedia, Sundsvall SLK
Tyra Löthman, Sollentuna SLK
Elin Saks, Sollentuna SLK
Benjamin Uhras, Edsbyn IF AF
Marcus Bornemar, Sollentuna SLK

Torsby

Märta Carlsson, Huddinge SK AF
Sara Bruhn, IFK Falun
Alma Stridh, Örebro SLF
Maja Sahlgren, Huddinge SK AF
Linus Lindqvist, Karlstad SLK
Fredrik Axelsson, Karlstad SLK
Erik Bertilsson, Höghedens SLK
Ricki Fondberg, Saltsjöbaden SLK
Gustaf Dalmalm, Sollentuna SLK

Tärnaby

Mathilda Njaita, Tärna IK Fjällvinden
Sara Lindström, UHSK Umeå SK
Ester Jacobsson, Skuleberget AK
Evelina Asplund, Malå IF
Isak Öhman, UHSK Umeå SK
Andreas Barth, Huddinge SK AF
Jonathan Linderoth Nagy, Sollentuna SLK

Uppsala

Malou Hjelm, Järvsö IF
Filippa Andersson, Täby SLK
Wilma Midnäs, Falköping AIK SLK
Stina Antman, Västerås Slalomklubb
William Gustafsson, Uppsala SLK
Oscar Dalmalm, Sollentuna SLK
Fredrik Nivre, Uppsala SLK

Skribent: Lotte Jernberg

 

HUVUDPARTNER

LAGPARTNER

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Skidor vill!
Alpint - Active Life Foundation-215-87
Idrottslyftet
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info