Hoppa till sidans innehåll

Antagna på NIU alpint HT 2017

10 APR 2017 15:50
Nu är antagningarna till våra alpina NIU för hösten 2017 klarar. Här finns listan...
  • Uppdaterad: 10 APR 2017 19:39

Vi säger stort grattis till alla alpina talanger som fått plats på alpint NIU i höst och önskar lycka till med elitsatsningen och studierna.

LÄS MER: Kombinera studier och idrottssatsning

Falun

Alice Kling, Falköpings AIK SLK
Axel Skotte, IFK Borlänge Alpin
Clara Saks, Sollentuna SLK
David Eriksson, IF Hudik Alpin
Erik Moberg, Karlstads SLK
Herbert Gran , SK Vitesse
Moa Arnesson, Karlstads SLK
Saga Rosén, Jönköpings SLK
Samuel Conradsson, Högby Alpina SLK
Wilma Falk, Sälens IF

Sundsvall

Axel Uhras, Edsbyns IF Alpina Förening
Filip Åberg, Nolby Alpina SK
Jonas Barsch, Järvsö IF
Lovisa Razpotnik, Västerås Slalomklubb
Nikita Lindholm, Sundsvalls SLK
Oscar Söderberg, Järfälla AK
Sofia Axelsson, Mälaröarnas Alpina SK
Wilda Ager, IFK Lidingö Slalomklubb

Sveg

Albin Hjortstam, Västerås Slalomklubb
Benjamin Bouveng, IFK Lidingö Slalomklubb
Ida Berglund, Sollefteå AK
Julia Nilsson, Nolby Alpina SK
Kathrine Karlsson, Arboga Alpina
Thea Lund, Edsbyns IF Alpina Förening

Svenstavik

Eira Hjartardottir, Östersund Frösö SLK
Elin Rudh, Östersund Frösö SLK
Julia Nordström, Boge SLK
Karolin Edfalk, Edsåsdalens SLK
Lovisa Sveningsson, Hestra Skid o SK
Ludwig Käcker, Norrköpings SK
Lukas Rosenqvist, Sollentuna SLK
Olle Hagblom, Huddinge SK AF
Vincent Fosser, Landscrona FC

Torsby

Alexander Alm, Sollentuna SLK
Anna Hertzberg, Karlstads SLK
Antonia Rosencrantz, 
Mälaröarnas Alpina SK
Filip Jorälv, Arvika SLK
Hanna Larsson, Mälaröarnas Alpina SK
Martin Setterström, Karlstad SLK
Nora Stam, Kils SLK
Ofelia Wredmark, IFK Lidingö Slalomklubb
Tilde Kandell, Leksand SLK

Tärnaby Alpina Gymnasium

Ebba Ekström, Vetlanda AK
Egil Löthman, Sollentuna SLK
Elin Bäccman, Karlstad SLK
Olga Ygge, Luleå AK
Pelle Wikström, Luleå AK
Pontus Malmberg, Huddinge SK AF
Signe Olofsson, IFK Arvidsjaur AK
Timmy Johansson, Tunafors SK

Tärnaby Skidhem

Athena Goumas, IFK Arvidsjaur AK
Emma Dahllund, Kramfors AK
Erik Holmström, Malå IF
Linn Larsson, Storklinten AK Skalp
Liv Stoltz, Piteå Alpina 
Lova Lundholm, IFK Grängesberg AK
Matilda Krypsjö, Storklinten AK Skalp
Måns Pejok, Kiruna BK
Ramona Molnstrand, Örebro SLF
Wilma Bennet, Djurgårdens IF AF

Uppsala

Alvin Widell, Mälaröarnas Alpina SK
Anthon Lasmarias, Djurgårdens IF AF
David Segelman, Djurgårdens IF AF
Harry Ljunggren, Saltsjöbadens SLK
Jonathan Karlsson, Båsenberga SLK
Linus Berlin, Båsenberga SLK
Moa Lundquist, Huddinge SK AF

Östersund

Atle Wallin, Östersund Frösö SLK
David Fredriksson, Åre SLK
Ebba Årsjö, Norrköpings SK
Ellen Robèrt, Bollnäs AK
Kevin Lundqvist, Vemdalens IF
Olivia Eineborg-Schön, Täby SLK
Tindra Bergstrand, Täby SLK
William Jonsson, Klövsjö Alpina

Skribent: Olle Danielsson

 

HUVUDPARTNER

LAGPARTNER

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Skidor vill!
Alpint - Active Life Foundation-215-87
Idrottslyftet
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info