Hoppa till sidans innehåll

Junior-SM i Fjätervålen

21 MAR 2017 10:40
Den gångna veckan avgjordes äldre- och yngre junior-SM i Fjätervålen under fina förhållanden och med ett hektiskt schema då man under lördag och söndag hade fyra tävlingar per dag på programmet.
  • Uppdaterad: 21 MAR 2017 14:24

Det blev en hektisk vecka och framförallt under helgen då äldre- och yngre junior-SM genomfördes parallellt i Fjätervålen. Arrangören Idre SK fick allt att flyta på ett smidigt sätt där de aktiva gavs rättvisa förhållanden att kunna prestera på topp i.

Det var efter att äldre junior-SM flyttades från Gällivare som programmet blev kompakt, men det visade på hur bra det blir när alla juniorer är samlade på ett ställe vilket skapade en bra stämning och underhållande tävlingar.

Farttävlingarna för de äldre juniorerna kommer att genomföras samtidigt som SM i Åre V 13.

Här kommer alla pallplaceringar och några bilder från helgen. Alla bilder är tagna av Nisse Schmidt.

ÄJSM – Dam (födda 96-98)

GS
1 Elsa Håkansson Fermbäck, Vemdalens IF
2 Fanny Axelsson, IFK Mora AK
3 Hildur Karlsson, Bygdsiljums SK
Fullständig resultatlista

SL
1 Hanna Ögren, UHSK Umeå SK
2 Michelle Kervén, Huddinge SK AF
3 Hildur Karlsson, Bygdsiljums SK
Fullständig resultatlista

ÄJSM – Herr (födda 96-98)

GS
1 Hannes Grym, Storklintens AK SKALP
2 Filip Vennerström, Sundsvalls SLK
3 Didrik Nilsson, IFK Lidingö Slalomklubb
Fullständig resultatlista

SL
1 Hannes Grym, Storklintens AK SKALP
2 Filip Wennerström, Sundsvalls SLK
3 Filip Steinwall, IFK Lidingö Slalomklubb
Fullständig resultatlista

YJSM – Dam  (födda 99-00)

DH
1 Ida Dannewitz, Uppsala SLK
2 Agnes Dahlin, IF Hudik Alpin
3 Moa Clementsson, Uppsala SLK
Fullständig resultatlista

SG
1 Johanna Boiardt, Östersund-Frösö SLK
2 Agnes Dahlin, IF Hudik Alpin
3 Ida Dannewitz, Uppsala SLK
Fullständig resultatlista

GS
1 Hilma Lövblom, Täby SLK
2 Evelina Fredriksson, Huddinge SK AF
3 Sara Rask, Sollentuna SLK
Fullständig resultatlista

SL
1 Sara Rask, Sollentuna SLK
2 Emelie Henning, Järfälla AK
3 Ida Dannewitz, Uppsala SLK
Fullständig resultatlista

YJSM – Herr  (födda 99-00)

DH
1 Johan Hagberg, Avesta AK
2 Edvin Steffensson, Saltsjöbadens SLK
3 Sebastian Nordlander, Kramfors AK
Fullständig resultatlista

SG
1 Johan Hagberg, Avesta AK
2 Jesper Brändholm, Sälens IF
3 Olle Ström, Saltsjöbadens SLK
Fullständig resultatlista

GS
1 Jesper Brändholm, Sälens IF
2 Erik Voss-Schrader, Täby SLK
3 Carl Jonsson, Klövsjö Alpina
Fullständig resultatlista

SL
1 Axel Lindqvist, Sundsvalls SLK
2 Jesper Brändholm, Sälens IF
3 Kalle Kristiansson, Nolby Alpina SK
Fullständig resultatlista


Fanny Axelsson, IFK Mora AK


Elsa Håkansson Fermbäck, Vemdalens IF


Jesper Brändholm, Sälens IF


Emelie Henning, Järfälla AK


Axel Lindqvist, Sundsvalls SLK


Sara Rask, Sollentuna SLK


Filip Steinwall, IFK Lidingö Slalomklubb

Skribent: Olle Danielsson
Epost: Adressen Gömd

 

HUVUDPARTNER

LAGPARTNER

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Skidor vill!
Alpint - Active Life Foundation-215-87
Idrottslyftet
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info