Hoppa till sidans innehåll
Foto: Tobias Fellman

USM i Funäsdalen

27 MAR 2017 17:28
Under förra veckan var det Ungdoms-SM i Funäsdalen med störtlopp, Super G, storslalom och slalom på schemat för åkare i åldern 15 och 16 år.
  • Uppdaterad: 28 MAR 2017 17:09

En stor publik hade begett sig till Funäsdalen när Funäsdalens SLK stod som värdar för USM 2017. Ett arrangemang som genomfördes utan större svårigheter av en förberedd organisation.

Under fyra dagar samlades åkare från hela landet när det skulle tävlas om USM-medaljer, och efter ett lyckat mästerskap är det nu klart vilka som kan titulera sig svenska ungdomsmästare i slalom, storslalom, Super G och störtlopp.

Störtlopp D15

  1. Lisa Nyberg, Åre SLK
  2. Klara Janlert, Mälaröarnas Alpina SK
  3. Sofia von Reedtz, Gävle Alpina SK

 Du hittar samtliga resultat här.

 

Störtlopp H15

  1. Adam Hofstedt, Karlstads SLK
  2. Tim Eriksson Elmroth, Mälaröarnas Alpina SK
  3. Sami Baiche, Järfälla AK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Störtlopp D16

  1. Karolin Edfalk, Edsåsdalens SLK
  2. Ellen Robért, Bollnäs AK
  3. Hanna Larsson, Mälaröarnas Alpina SK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Störtlopp H16

  1. William Hansson, Mälaröarnas Alpina SK
  2. Eric Asplund, Mullsjö Alpina SK
  3. Gustaf Lindqvist, Sundsvalls SLK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Super G D15

  1. Lisa Nyberg, Åre SLK
  2. Olivia Sellstedt, Järfälla AK
  3. Josefine Hellman, IFK Falun

Du hittar samtliga resultat här.

 

Super G H15

  1. Adam Hofstedt, Karlstads SLK
  2. Tim Eriksson Elmroth, Mälaröarnas Alpina SK
  3. Albin Åhs, Sollentuna SLK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Super G D16

  1. Julia Digerfors, Sollentuna SLK
  2. Klara Persson, Edsåsdalens SLK
  3. Ida Candert, Täby SLK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Super G H16

  1. William Hansson, Mälaröarnas Alpina SK
  2. Pontus Tegström, Sollentuna SLK
  3. William Jonsson, Klövsjö Alpina

Du hittar samtliga resultat här.

 

Storslalom D15

  1. Lisa Nyberg, Åre SLK
  2. Hanna Aronsson Elfman, Kils SLK
  3. Emma Sahlin, Sollentuna SLK och Olivia Sellstedt, Järfälla AK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Storslalom H15

  1. Anton Rösnäs, Vemdalens IF
  2. Manne Kemhagen, Norrköpings SK
  3. Oskar Gillberg, Täby SLK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Storslalom D16

  1. Hanna Larsson, Mälaröarnas Alpina SK
  2. Ida Candert, Täby SLK
  3. Ellen Robért, Bollnäs AK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Storslalom H16

  1. Filip Åberg, Nolby Alpina SK
  2. Erik Oredsson, IFK Lidingö Slalomklubb
  3. Eric Asplund, Mullsjö Alpina SK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Slalom D15

  1. Melanie Dahlberg, Landskrona SC
  2. Ebba Lindström, Landskrona SC
  3. Klara Janlert, Mälaröarnas Alpina SK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Slalom H15

  1. Adam Hofstedt, Karlstads SLK
  2. Linus Lander, Sunne AK
  3. Max Silfwerplatz, Saltsjöbadens SLK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Slalom D16

  1. Ellen Robért, Bollnäs AK
  2. Hedda Martelleur, Uppsala SLK
  3. Moa Boström Mussener, Uppsala SLK

Du hittar samtliga resultat här.

 

Slalom H16

  1. William Hansson, Mälaröarnas Alpina SK
  2. William Jonsson, Klövsjö Alpina
  3. Erik Oredsson, IFK Lidingö Slalomklubb 

Du hittar samtliga resultat här.

Skribent: Erik Danielsson
Epost: Adressen Gömd

 

HUVUDPARTNER

LAGPARTNER

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Skidor vill!
Alpint - Active Life Foundation-215-87
Idrottslyftet
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info