Hoppa till sidans innehåll

Preliminär antagning till alpina skiduniversitet

08 MAJ 2019 13:39
Antagningarna till de alpina utbildningarna på skiduniversiteten säsongen 2019/2020 är nu klara. Här följer en lista på alla som blivit antagna att kombinera studier med sin fortsatta alpina satsning.
  • Skapad: 08 MAJ 2019 13:39

Det är en stor efterfrågan på platserna till de postgymnasiala alternativen och därmed glädjande att kunna erbjuda ca 70 åkare möjligheten att kombinera studier och alpin satsning.

Några förändringar inför kommande säsong:

Team Åre 2019-satsningen kommer från och med våren 2019 att heta Team Bauhaus och vara en del av SKIUN:s ordinarie verksamhet som flyttar från Östersund till Åre. Detta innebär att ett särskilt intag för fartdisciplinerna kommer ske och att denna plattform skall verka som bryggan från junior/nationell verksamhet till Europacup och annan internationell landslagsrepresentation. De öppna läger som Team Åre 2019 bedrivit de senaste tre åren kommer även i fortsättningen att arrangeras av Svenska Skidförbundet men nu under Team Bauhaus.

Klarna Ski Team är ett nytt lokalt initiativ där Svenska Skidförbundet faciliterar det idrottsliga vad gäller uttagningar, genomförande och uppföljning samt uppföljning av studier. Till läsåret 19/20 kommer 7 killar att antas för att kommande läsår bli 7 tjejer.

Tillsammans med Tärnaby Skidakademi och FHSK som nu byter namn till Alpin Elit, innebär det att ca 70 aktiva får chansen att fortsätta sin alpina satsning efter gymnasiet.

Den preliminära antagningen blir slutgiltig fredagen den 10 maj då åkarna senast ska ha svarat på sin tilldelade plats.

Antagna till skiduniversitetet i Åre är: 

Agnes Dahlin, IF Hudik Alpin
Alexandra Bauer, IFK Mora
Fanny Axelsson, IFK Mora
Siri Browaldh, Djurgårdens IF AF
Jennifer Finn, Arboga Alpina
Evelina Fredricsson, Huddinge SK AF
Tova Magnusson, Göteborgs SLK
Nellie Pierre, Sundsvalls SLK
Johanna Boiardt, ÖFS
Gustav Dalmalm, Sollentuna SLK
Malte Lindberg, Åre SLK
Jonathan Skörelid, Bergsjö-Hassela AK
Hugo Backman, Funäsdalens SLK
David Grape Larsson, Luleå Alpina
Olle Hahlin, IFK Arvidsjaur
Odin Hjartarson, ÖFS
Oscar Holmgren, Sollentuna SLK
Linus Lundquist, Karlstad SLK
Philip Lönnberg, Bollnäs AK
Zack Monsén, Åre SLK
Filip Platter, Åre SLK
Filip Steinwall, IFK Lidingö
Jacob Bergmark, Djurgårdens IF AF
Didrik Nilsson, IFK Lidingö

Antagna till Tärnaby Skidakademi är:
Linnea Bergman, Luleå AK
Matilda Holmberg, Malungs SLK
Ronja Lindberg, AK Vännäs
Sara Lindström, UHSK Umeå SK
Emma Arledal, Mälaröarnas Alpina SK
Mathilda Njaita, Tärna IK Fjällvinden
Amanda Stenberg, MASK
Anna Lidberg, Kils SLK
Amanda Nordin, Höga Kustens AF
Edvin Nilsson, Sälens IF
Joel Åkerström, ÖFS
Johan Bergman, Piteå Alpina
Jonathan Linderoth Nagy, Sollentuna SLK
Emil Marklund, IFK Arvidsjaur
David Törnqvist, IFK Borlänge
Kalle Wallgren, IF Hudik Alpin

Antagna till Klarna Ski Team är:
Anthon Cassman, ÖFS
Oscar Cassman, ÖFS
Hannes Grym, SKALP
Olof Hedelin, Saltsjöbadens SLK
Max-Gordon Sundquist, ÖFS
Dan-Axel Grahn, ÖFS
Jacob Persson, IFK Lidingö

Skribent: Erik Segerström
Epost: Adressen Gömd

HUVUDPARTNER

LAGPARTNER

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Skidor vill!
Alpint - Active Life Foundation-215-87
SAS_boka-vinst
Idrottslyftet
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info