1140 starter fördelat på 570 aktiva. Det gott folk är siffror som ger en fingervisning om storleken på kommande veckosluts SkiStar Winter Games Vemdalen för ungdomar mellan 11-16 år.
-
-
Skapad: 07 JAN 2020 16:50
I tre dagar kommer evenemanget att pågå, ungdomstävlingarna är huvudnumret, men det finns mycket aktiviteter även för de som inte står på start att roa sig med.
- Vårt mål är att ständigt utveckla våra evenemang i Vemdalen för att göra dem än mer attraktiva. I och med att Vemdalsslalom nu blir SkiStar Winter Games Vemdalen så vill vi addera ett antal kringaktiviteter till de tävlingar som redan genomförs i toppklass av Vemdalens Alpina och Klövsjö Alpina. Vi ska krydda med upplevelser och aktiviteter som bjuder alla barn och ungdomar minnesvärda vinterupplevelser och som inspirerar dem till alpin utförsåkning både i och utanför tävlingsarenan – här är hela familjen aktiv! säger Anders Lundqvist, destinationschef SkiStar Vemdalen.
SkiStar Winter Games Vemdalen är ett samarrangemang mellan SkiStar, arrangörsklubbarna i Vemdalen och Klövsjö, samt Svenska skidförbundet. Nyheter för 2020 är bland annat:
• Två tävlingsarenor; Björnrike och Klövsjö där Björnrike blir huvudarena
• En tävlingsarena så lik en World Cup tävling som möjligt
• TV-produktion som livestreamas på plats
• Sponsorer med aktiviteter i målområdet
• Skid- och produkttest
• Prova på Ski Cross
• Alla i bana – prova på alpin tävlingsåkning med Svenska Skidförbundet
Program för SkiStar Winter Games Vemdalen:
Fredag 10/1
GS H 13-14, Klövsjö
SL D 15-16, Björnrike
SL H 15-16, Björnrike
Lördag 11/1
SL D 13-14, Björnrike
SL H 13-14, Björnrike
SL D 11-12, Björnrike
SL H 11-12, Björnrike
Söndag 12/1
GS D 15-16, Klövsjö
GS D 11-12, Björnrike
GS H 11-12, Björnrike
GS D 13-14, Björnrike
Foto: Klas Rockberg