Hoppa till sidans innehåll
Foto: Klas Rockberg

Antagning till skidgymnasium HT 2022

26 APR 2022 14:00
Antagningarna Riksidrottsgymnasium, RIG, och Nationell Idrottsutbildning, NIU, inför hösten 2022 är klara. Här nedan hittar du antagningarna till både RIG och NIU i sin helhet (uppdaterad 26 april).
  • Uppdaterad: 26 APR 2022 14:00

LÄS ÄVEN:
Antagna till Högskola/Universitet/Elitmiljö HT 2022

Riksidrottsgymnasium RIG

Gällivare

Gällivare skidgymnasium RIG

Aston Langer, Uppsala SLK
Felix Larsson, Uppsala SLK
Filippa Rogowski, Huddinge SK Alpina
Hugo Asplund, Gällivare SK
Linnea Nilsson, Kiruna BK
Lova Sund, Saltsjöbadens SLK
Maximilian Aicher, Sundsvalls SLK
Svante Torhult, Huddinge SK

Järpen

Åre skidgymnasium RIG

Agnes Martin-Löf, Lidingö SLK
Alexander Ax, Lidingö SLK
Holger Nivfors, Sundsvalls SLK
Louise Lundquist, Saltsjöbadens SLK
Lowe Hultberg, Sci Club Val d´Ayas (Champoluc, Italien)
Sara Kongsholm, Sundsvalls SLK
Stella Sjödin, IFK Lidingö SK

Malung

Skidgymnasiet RIG Malung

Agnes Bergstrand, Lidingö SLK
Amelie Andersson, IFK Borlänge Alpin
Einar Skau, Lidingö SK
Ellen Petrelius, Kungsbergets Alpina
Elliot Westlund, Kungsbergets Alpina
Liam Liljenborg, IFK Falun Alpin
Viggo Starrost, Täby SLK

Läs mer om Riksidrottsgymnasium >>

Nationell Idrottsutbildning NIU

Arvidsjaur

Sandbackaskolan, Arvidsjaurs alpina skidgymnasium 

Agnes Wikstrom, AK Skellefteå
Anna Askenryd, Luleå Alpina
Gustav Jepson, Landskrona SK
Kalle Piscator, Huddinge SK Alpina
Mattias Wikberg, Östersund Frösö SLK
Moa Saalo, AK Skellefteå
Sebastian Hansson, SK Vitesse
Tyra Svanberg, Högby Alpina
William Nordin, Sundsvalls SLK

Stockholm

Stockholms Idrottsgymnasium

Alva Roos, Sollentuna SLK
Benjamin Bergvall, Sollentuna SLK
Emmie Sandahl, Djurgårdens IF AF
Filip Eriksson, Huddinge Alpina
Kajsa Bragnell, Huddinge SLK
Loke Koorn, Mälaröarnas Alpina SK
Lova Fröjd, Huddinge Alpina 
Maria Krejci, Sollentuna SLK
Matilda Aldin, Täby SLK
Nova Werngren, Täby SLK
Tindra Hedgårdh, Täby SLK
Valter Lindbom, Täby SLK

Sveg

Skidgymnasiet i Sveg

Anton Iveberg, Huddinge SK Alpina
Axel Pettersson, Sollentuna SLK
Erik Lindberg, Järfälla AK
Hannes Henriksson, Djurgårdens IF AF
Leia Sandberg, Tunafors Slalom
Lisa Lindberg, Arboga Alpina
Tuva Mårtensson, Huddinge SK Alpina

Svenstavik

Fjällgymnasiet

Axel Schenström, Saltsjöbadens SLK
Edvin Hägglund, Sundsvalls SLK
Elliott Staaf, Sundsvalls SLK
Malva Guteland, Huddinge SK
Max Granqvist, Sollentuna SLK
Moa Nordlander, Getbergets Alpina IF
Selma Pettersson, Göteborg SLK
Ted Olsson, Vemdalens Alpina
Tilde Danell, IF Hudik Alpin

Torsby

Stjerneskolan Torsby gymnasium

Ella Strandberg, IFK Lidingö SLK
Gustav Kling, Saltsjöbadens SLK
Jonatan Franke, Jönköpings SLK
Lucas Karlsson, Huddinge Alpina SK
Max Pålsson, Sälens IF
Molle Siljeholm, IFK Falun Alpin
Tilde Mallmin, IFK Lidingö SLK
Vendela Hindrichsen, Göteborgs SLK

Tärnaby

Luspengymnasiet

Alexander Granlund, Norrköpings SK
Erik Rynlid, Storklintens AK
Hampus Berg, Täby SLK
Jaquline Öqvist, Täby SLK
Leo Dennerås, Östersund Frösö SLK
Rasmus Dahlgren, Täby SLK
Torkel Skielta, Östersund Frösö SLK
Tuva Carlsen, Åre SLK
Wilma Liabäck, Huddinge SK
Wilma Carlsson, Valfjället SLK

Tärnaby (Folkhögskola)

Skidhemmet

Annie Hyttberg, Huddinge SK
Assar Egnell, IFK Lidingö SLK
Ellie Westberg, Saltsjöbadens SLK
Leah Andersson, Luleå Alpina
Lovisa Flyborn, Sälens IF
Tim Hansson, Storklintens Alpina

Östersund

Jämtlands gymnasium

Carl Lauritzson, Djurgårdens IF AF
Edwin Lindqvist, Sundsvalls SLK
Elvira Ledin, IFK Falun Alpin
John Jonsson, Östersund Frösö SLK
Ludwig Lindström, Östersund Frösö SLK
Mirella Heuman, Saltsjöbadens SLK
Måns Abersten, Sundsvalls SLK
Tilde Tjärnås, Vemdalens alpina

Läs mer om Nationell Idrottsutbildning >>

Skribent: Lisa Johansson
E-post: Adressen Gömd

HUVUDPARTNER

LAGPARTNER

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Skidor vill!
Alpint - Active Life Foundation-215-87
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info