Hoppa till sidans innehåll

Nordiska Cupen


2018-19

Ingen cup 2018-19 se Nordiska Mästerskapen

2017-18

10-11/3, Kungsberget (SWE) Resultat

3-4/3, Myrkdalen (NOR) Duved SWE Resultat

24-25/2, Tailavaara (FIN)

 

2016-17

Januari
14-15 Duved SWE Klicka för Resultat 
Februari

Mars

4-5 Myrkdalen NOR inbjudan  Resultat
17-18 Jyväskyllä FIN inbjudan


 

2015-16

16-17 januari, Åre/Duved (SWE) 
Lördagens resultat: 

Herrar Elit
1. Walter Wallberg, Åre SLK
2. David Deliv, Landskrona Ski-Club
3. Oskar Elofsson, Landskrona Ski-Club

Damer Elit
1. Clara Månsson, Landskrona Ski-Club
2. Thea Wallberg, Åre SLK
3. Josefina Wersén, Åre SLK

Herrar Ungdom
1. Tuomas Luokkanen, FIN
2. Ole André Rykke Almenningen, NOR
3. Rasmus Karjalainen, FIN 

Damer Ungdom
1. My Bjerkman, Gefle Freestyle
2. Riikka Voutilainen, FIN
3. Tilda Jansson, Åre SLK 

Herrar Kids
1. Emil Holmgren, Åre SLK
2. Robin Olgård, Åre SLK
3. Leo Skålen, Åre SLK

Inbjudan och vidare information hittar du här

Samtliga resultat från lördagens tävlingar hitar du här

Resultat från söndagens tävling här.

 

13-14 februari, Myrkdalen (NOR)

4-5 mars, Jyväskylä (FIN)

Tidigare resultat från Nordiska Cupen 
Förkortningsförklaring hittar du längst ner på sidan

 


 

2015

Jyväskylä/Laavajouri (FIN) 2/2-3/2
Lördag DK, HK, DU, HU, DE,
HE 
Söndag DK, HK, DU, HU, DE, HE

Luleå (SWE) 22/3-24/3
Lördag DK, HK, DU, HU, DE, HE
Söndag samtliga klasser

Voss/Myrkdalen (NOR) 13/4-14/4
Singel DK, HK, DU, HU, DE, HE 
Parallell DK, HK, DU, HU, DE, HE

Resultat totala cupen 2015

 


 

2012
Myrkendalen (NOR) 20/1-22/1
Lördag DE, HE, DU, HU, DK, HK

Laavajouri (FIN) 24/2-26/2
Lördag HE kval, DE kval, HE final, DE final, HU+DU kval, HU+DU final, HK+DK kval, HK+DK final
Söndag HE kval, DE kval, HE final, DE final, HU+DU kval, HU+DU final, HK+DK kval, HK+DK final

Gävle (SWE) 24/3-25/3
Lördag DE, HEDUHU, DK, HK
Söndag DE, HE, DU, HU, DK, HK

 


 

2011
Umeå (SWE) 26/2-27/2
Lördag DK, HKDU, HUDEHE
Söndag DKHKDUHUDE, HE

Folgefonna (NOR) 11/5-12/5
Lördag: DE, HE, DU, HU, DK, HK

 


 

2010
Suomi (FIN) 9/1-10/1
Resultat

Hemsedal (NOR) 13/2-14/2
Resultat

Åre (SWE) 20/3-21/3
Resultat

Resultat totala cupen 2011

DMic - Dam Microkids
HMic - Herr Microkids
DMK - Dam Minikids
HMK - Herr Minikids
DK - Dam Kids
HK - Herr Kids
DU - Dam Ungdom
HU - Herr Ungdom
DE - Dam Elit
HE - Herr Elit

Uppdaterad: 29 MAR 2018 11:39

HUVUDSPONSOR

LAGPARTNERS

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Skidor vill!
SAS_boka-vinst
Idrottslyftet
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link