Hoppa till sidans innehåll

VM-medaljörer längdåkning


De senaste svenska VM-medaljörerna, från VM 2015 i Falun till VM 1970 i tjeckoslovakiska Vysoké Trata.

2015 Falun

Guld  
10 km (f)  Charlotte Kalla
15 km (f) Johan Olsson
Silver  
Sprint (k) Stina Nilsson
Sprintstafett (f) Ida Ingemarsdotter, Stina Nilsson
4 x 5 km stafett Sofia Bleckur, Charlotte Kalla, Maria Rydqvist, Stina Nilsson

4 x 10 km stafett

Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson
Brons  
Skiatlon 15 km
Charlotte Kalla
30 km (k) Charlotte Kalla
50 km (k) Johan Olsson

 

2013 Val di Fiemme

Guld  
 50 km, (k)
Johan Olsson
Silver  
Sprint (k) Ida Ingemarsdotter
Sprintstafett (k)
Charlotte Kalla, Ida Ingemarsdotter
4 x 5 km stafett
Ida Ingemarsdotter, Emma Wikén, Anna Haag, Charlotte Kalla
Sprintstafett (f)
Marcus Hellner, Emil Jönsson
15 km (f)
Johan Olsson
4 x 10 km stafett
Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson

 

2011 Oslo

Guld  
Sprint (f) Marcus Hellner
Sprintstafett (k) Ida Ingemarsdotter, Charlotte Kalla
Silver  
 4 x 10 km stafett Daniel Richardsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Marcus Hellner
 4 x 5 km stafett Ida Ingemarsdotter, Anna Haag, Britta Johansson Norgren, Charlotte Kalla
Brons  
Sprint (f) Emil Jönsson

 

2009 Liberec

Silver  
Sprintstafett (k) Anna Olsson, Lina Andersson
Dubbeljakt 2 x 15 km Anders Södergren
Brons  
4 x 5 km stafett Lina Andersson, Britta Norgren, Anna Haag, Charlotte Kalla

 

2007 Sapporo 

Silver  
Sprint (k) Mats Larsson
Brons  
4 x 10 km stafett Martin Larsson, Mathias Fredriksson, Marcus Hellner, Anders Södergren

 

2005 Obersdorf

Guld  
Sprint (k) Emelie Öhrstig
Silver  
Sprint (k) Lina Andersson
Brons  
Sprint (k) Thobias Fredriksson

 

2003 Val di Fiemme

Guld  
Sprint (f) Thobias Fredriksson
Dubbeljakt 2 x 10 km Per Elofsson
Silver  
50 km (f) Anders Södergren
Brons  
Dubbeljakt 2 x 10 km Jörgen Brink
50 km (f) Jörgen Brink
4 x 10 km stafett Anders Södergren, Mathias Fredriksson, Per Elofsson, Jörgen Brink

 

2001 Lathi 

Guld  
15 km (k) Per Elofsson
Dubbeljakt 2 x 10 km Per Elofsson
Silver  
15 km (k) Mathias Fredriksson
4 x 10 km stafett Urban Lindgren, Mathias Fredriksson, Magnus Ingesson, Per Elofsson

 

1999 Ramsau am Dachstein

Inga medaljer

1997 Trondheim, Norge

Inga medaljer 

1995 Thunder Bay, Kanada

Brons  
 30 km (f) Antonina Ordina
4 x 5 km stafett Anna Frithioff, Marie-Helene Westin, Antonina Ordina, Anette Fahnqvist

 

1993 Falun, Sverige 

Guld  
50 km (f) Torgny Mogren

 

1991 Val di Fiemme, Italien 

Guld  
30 km (k) Gunde Svan
50 km (f) Torgny Mogren
Silver  
10 km (f) Mari-Helene Westin
10 km (k) Christer Majbäck
15 km (f) Gunde Svan
50 km (f) Gunde Svan
4 x 10 km stafett Thomas Eriksson, Christer Majbäck, Gunde Svan, Torgny Mogren
Brons  
10 km (k) Torgny Mogren

 

1989 Lathis, Finland 

Guld  
15 km (f) Gunde Svan
50 km (f) Gunde Svan
4 x 10 km stafett Christer Majbäck, Gunde Svan, Lars Håland, Torgny Mogren
Silver  
15 km (f) Torgny Mogren
50 km (f) Torgny Mogren
Brons  
15 km (f) Lars Håland
30 km (k) Christer Majbäck

 

1987 Oberstdorf, Västtyskland 

Guld  
20 km (f) Marie-Helene Westin
30 km (k) Thomas Wassberg
4 x 10 km stafett Erik Östlund, Gunde Svan, Thomas Wassberg, Torgny Mogren
Silver  
15 km (k) Thomas Wassberg
50 km (f) Thomas Wassberg
Brons  
30 km (k) Christer Majbäck
50 km (f) Torgny Mogren
4 x 5 km stafett Magdalena Wallin, Karin Lamberg-Skog, Annika Dahlman, Marie-Helene Westin

 

1985 Seefeld in Tirol, Österrike 

Guld  
30 km (k) Gunde Svan
50 km (f) Gunde Svan
Silver  
15 km (k) Thomas Wassberg
Brons  
4 x 10 km stafett Erik Östlund, Thomas Wassberg, Thomas Eriksson, Gunde Svan

 

1982 Oslo, Norge 

Guld  
30 km (f) Thomas Eriksson
50 km (k) Thomas Wassberg

 

1980 Falun, Sverige

Inga medaljer

1978 Lathis, Finland 

Guld  
50 km (k) Sven-Åke Lundbäck
4 x 10 km stafett Sven-Åke Lundbäck, Christer Johansson, Tommy Limby, Thomas Magnusson

 

1974 Falun, Sverige 

Guld  
30 km (k) Thomas Magnusson
Brons  
 50 km (k) Thomas Magnusson

 

1970 Vysoké Trata, Tjeckoslovakien

Guld  
15 km (k) Lars-Göran Åslund
Brons  
4 x 10 km stafett Ove Lestander, Jan Halvarsson, Ingvar Sandström, Lars-Göran Åslund

 

Uppdaterad: 07 JAN 2015 09:00 Skribent: Lotte Jernberg

MAIN PARTNER

PREMIUM PARTNER

TEAM PARTNERS

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Puff_BättreSkidteknik_215
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info