Hoppa till sidans innehåll
Malin Oskarsson, Anton Grahn, Jonatan Lindberg, Bosse Lövgren och Erica Lavén är fem aktiva av tolv som får mäta sina krafter i Norge i juniorlandskampen.

Svenska truppen till nordiska juniorlandskampen uttagen

18 JAN 2022 18:36
Efter helgens BAUHAUS Cup i Skellefteå har en trupp som ska representera Sverige i nordiska landslagskampen som avgörs i norska Steinkjer den 28-30 januari tagits ut.
  • Uppdaterad: 18 JAN 2022 18:36

Landslagskampen ställdes in förra säsongen på grund av Covid så nu är de yngre juniorerna extra laddade. 

– Det känns väldigt spännande att vi skall få tävla i en juniorkamp igen inte minst för denna åldersgrupp som fått avstå tävlingar under pandemitiden, säger Andreas Domeij som är ansvarig för Sveriges landslagsjuniorer.

Svensk Skidförbundet skickar 6 damer och 6 herrar som alla både är hungriga på att få tävla och representera Sverige i denna prestigefyllda landskamp. Tävlingarna avgörs i norska Steinkjer som ligger längst in i Trondheimsfjorden

– Vi har ett starkt lag med en bra mix av killar och tjejer som är födda 2004 eller 2005 och jag ser fram emot fina tävlingar där våra juniorer får möjlighet att tävla för att skaffa sig erfarenheter för framtiden genom att tävla mot tufft internationellt motstånd, fortsätter Domeij. 

Svenska truppen reser till Norge under ledning av Jörgen Brink, huvudansvarig och Lisbeth Larsson.

– Mina förhoppningar är att de ska våga ta för sig, fånga situationen och framförallt njuta av stunden och bara köra. När man är ung och får ta på sig vita dressen för första gången kan det bli pirrigt och då är det viktigt att komma ihåg varför man är där - för att man älskar att åka skidor, avslutar Andreas Domeij. 

 

Svenska truppen  

Damer 

Alva Isaksson, Sävast Ski Team IF
Erica Lavén, Täby IS Skidor 
Malin Oskarsson, IFK Mora SK 
Alva Svahn, Östersunds SK 
Nora Bråmer, IFK Mora SK 
Maja Axelsson, OK Landehof 

Herrar 

Erik Bergström, Rehns BK 
Hugo Nilsson, Hudiksvalls IF 
Anton Grahn, IFK Mora SK 
Jonathan Lindberg, IFK Mora SK 
Bosse Lövgren, Falu IK Skidklubb 
Viking Olsson, Hägglunds Ski Team SK 

Tävlingsprogram  

Fredag 28 januari

10:00 - Sprint F prolog damer (1,3k) 
10:10 - Sprint F prolog herrar (1,3k) 

11:00 - Kvartsfinaler damer  
11:30 - Kvartfinaler herrar 

12:00 - Semifinaler damer 
12:20 - Semifinaler herrar 

12:40 - Final damer 
12:50 - Final herrar 

Lördag 29 januari  

10:00 - 5k C damer (1 x 5k)
10:30 - 10k C herrar (2 x 5k) 

Söndag 30 januari 

Stafett - klassisk stil, fri stil, fri stil  

10:00 - 3 x 3k damer 
10:35 - 3 x 5k herrar 

Länk : Mer information om nordiska juniorlandskampen. 

Kommande internationella tävlingar / mästerskap för juniorer säsongen 2022 

28-30 jan Juniorlandskampen, Steinkjer Födda 2005-2004 
22-27 feb Junior-VM i Lygna, Norge Födda 2005-2002 
20-25 mars Ungdoms-OS i Voukatti, Finland Födda 2004-2003 

Skribent: Ulrika Sterner

MAIN PARTNER

PREMIUM PARTNER

TEAM PARTNERS

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Puff_BättreSkidteknik_215
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info