Hoppa till sidans innehåll
Foto: ERIK MÅRTENSSON

LÄNGD: Antagning till gymnasier, högskolor och universitet HT 2022

02 MAJ 2022 16:28
Antagningar till Riksidrottsgymnasier, RIG, Nationell Idrottsgymnasieutbildning, NIU, högskolor, universitet och elitmiljöer, EVL, för höstterminen 2022 är klara. Här är antagningslistor för längdskidor.
  • Uppdaterad: 02 MAJ 2022 16:28

Antagningarna till våra gymnasie-, högskole-, universitets- och elitmiljöutbildningar för höstterminen 2022 är klara. Vi säger stort grattis och önskar lycka till under de närmaste åren.

Riksidrottsgymnasium RIG

RIG Järpen/Åre 
Frida Persson Kjellgren, Järpen SK 
Johan Richardsson, Järpen SK 
Maja Pålsson, Östersund SK 
Moa Söderqvist, Storvreta IK 
Saga Hampusson, IFK Umeå 

RIG Sollefteå 
David Wallin, Järbo IF 
Kajsa Johansson, Hägglunds Ski Team 
Minna Mikaelsson, Vårby IK 
Moa Lindgren, Täfteå IK 
Oscar Wikander, Alnö SK 

RIG Torsby 
Albin Larsson, Filipstads SF 
Alvar Myhlback , Bygdö IL 
Hugo Ekström, Grava SK  
Johanna Hägg , Finspångs SOK  
Maja Hörnström , Grava SK  
Nike Werner, IK Stern 
Wilhelm Lernevik, IKHP 

RIG Gällivare 
Agnes Säfström, Kalix SK 
Emmy Johansson, Gällivare SK 
Hugo Andersson, Kalix SK 
Isabelle Johneselius , Kalix SK 
Jesper Jakobsson, Gällivare SK 
Wilma Nilsson, Kalix SK 

RIG Mora 
Andrei Kuzmin, Stockviks IF 
Carl Björk, IFK Skövde 
Elin Gezelius, IFK Mora SK 
Felicia Ståhlberg, Högbo GoiF 
Joel Hoflund Martinson, IKHP Husqvarna


Nationell Idrottsutbildning NIU

NIU Järpen/Åre 
Astrid Öhrn, Bergeforsens SK 
Beata Åkerström, IFK Skövde 

NIU Falun 
Frida Tynell, Falu IK 
Isak Vinsanius, IFK Mora SK 
Leo Mörck, Täby IS Skidor 
Lovisa Björklund, Bjursås IK 
Noah Rådmark , Täby IS Skidor 
Tilde Gyllbäck, Sundbybergs IK Skidor 
Tuva Karlen, IF Hallby 

NIU Östersund 
Emilina Bång, Östersunds SK 
Enya Daabach, Åsarna IK 
Jåvva Rensberg, Funäsdalen IF 
Måns Ravald, Ås IF 

NIU Älvsbyn 
Emma Regnell, Bålsta SK 
Ida Albrecktsson, Kalix SK 
Maja Wladyczek, Skellefteå SK 

NIU Sveg 
Klara Olsson, IFK Mora SK 
Moa Eriksson, Högbo GoiF 
Rasmus Anttila, Järbo IF 
Wilma Olofsson, Malungs IF 

NIU Lycksele 
Anna Johansson, IFK Umeå 
Emma Forsgren, Vårby IK 
Märta Hubenette, Hägglunds Ski Team 
Ragnar Hultdin, IFK Umeå 
Seth Nordin, Lycksele IF 
Tor Kronblom, Luleå Gjutarens IF 
Ulrik Jonsson, Strömnäs GIF 

NIU Gällivare 
Ines Häggroth, Jukkasjärvi IF 
Klara Johansson, Jukkasjärvi IF 

NIU Sollefteå 
Liv Persson , Sollefteå skidor IF 
Nellie Sjöberg, Bergeforsens SK 
Stina Olsson Wallin, Stockviks IF 

NIU Torsby 
Carl Montan, Tranemo IF 
Ellen Berg, Granbergsdals IF 
Emil Larsson, Filipstads SF 
Gustav Jäderblom, Fjärdhundra SK 
Marcus Modig, Västerås SK 
Nicolas Hillerström, IFK Hedemora 
Tilda Eriksson, Filipstads SF 

NIU Ulricehamn 
Anton Weber, Borås GIF 
Kajsa Ekenberg, IK Stern 
Ludwig Åqvist, Borås GIF 
Malte Hendén, Ulricehanns IF 
Viktor Persson, Borås SK 
Vilma Högman, Ulricehanns IF 

NIU Åsarna 
Alfred Carlberg, Domnarvets GoIF 
Eddie Pettersson, Oxbergs IF 
Felix Frykfeldt, IKHP Husqvarna 
Joar Rosvold, Rehns BK 
Julius Forsell, Filipstads SF 
Oskar Flygare, Enhörna IF 
Pontus Nilsson, Linköping SK 
Vilgot Eriksson, SK Leksand 

NIU Mora 
Alvin Lestander, Västerås SK 
Alvin Rydin Sahlin, Västerås SK 
Kajsa Limby, IFK Mora SK 
Maya Rennermalm, Sälens IF 
Oskar Bergman, IFK Mora SK 
Viktoria Leandersson, Älvdalens IF 
William Rytter, Älvdalens IF 


Högskole-, universitets- och elitmiljöutbildningar 

Dala Sports Academy 
Anna Dyvik, IFK Mora SK 
Anton Persson , Falun-Borlänge SK 
Carl-Christian Halfvarsson, Sågmyra SK 
Edvin Anger, Åsarna IK 
Ella Olsson, Högbo GIF 
Emil Danielsson, Högbo GIF 
Eric Rosjö, IFK Mora SK 
Gustav Eriksson, IFK Mora SK 
George Ersson, Falun-Borlänge SK 
Hanna Lundberg, Luleå Gjutarens IF 
Johanna Hagström, Ulricehamns IF 
Jonas Eriksson, IFK Mora SK 
Karl-Johan Westberg , Borås SK 
Leo Johansson, Falun-Borlänge SK 
Louise Lindström, Falun-Borlänge SK 
Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK 
Maria Nordström, Borås SK 
Moa Hansson, Falun-Borlänge SK 
Simon Andersson, Falun-Borlänge SK 
Truls Gisselman, Rehns BK 

Umeå universitet 
Alexander Melin, Sundbybergs IK 
Jonathan Edman, IFK Umeå 
Ebba Stenman, IFK Umeå 
Elsa Wallin, Högbo GIF 
Elina Rönnlund, IFK Umeå 
Ella Georgsson , Högbo GIF 
Evelina Niemi, Kalix SK 
Joel Ernstsson, Rehns BK 
Johan Herbert, IFK Mora SK 
John Hermansson, IFK Mora SK 
Linn Tapani, Kiruna Skidor 
Magdalena Nilsson, IFK Umeå 
Maja Årebäck, Hudiksvalls IF 
Maja-Lina Sande, Gällivare Skidallians 
Petter Gaarder Dahl, Trillevallens sK 
Saga Nilsson, Skellefteå SK 
Simon Stenberg, Kalix SK 
Simon Karlsson, IFK Umeå 

Mittuniversitetet, Östersund 
Adam Persson, Östersunds sK 
Adam Gillman, Garphyttans IF 
Alicia Persson, Stockviks SF 
Axel Ekström, IFK Mora SK 
Carl Rune, Täby IS 
Ebba Karlsson, Täby IS 
Elin Andersson, We Sports Club 
Gabriel Söderqvist, Storvreta IK 
Gustav Kvarnbrink, Åsarna IK 
Hugo Jacobsson, Falun-Borlänge SK 
Ida Nilsson, Bergeforsens SK 
Ingrid Hallquist, Åsarna IK 
Jenny Solin, Sollefteå sK 
Johan Ekberg, Nacka Värmdö SK 
Linda-Louise Köld Johansson, Rehns BK 
Lisa Vinsa , Piteå elit 
Marcus Ruus, Åsarna IK 
Moa Lundgren, Åsarna IK 
Måns Skoglund , Täby IS 
Olle Andersson, Ulricehamns IF 
Olof Jonsson, Trillevallens sK 
Seth Gustafsson, Grava SK 
Tilde Bångman, Offerdals SK 
Viktor Brännmark, Piteå elit 

 

Skribent: Astri Lindbäck
E-post: Adressen Gömd

MAIN PARTNER

PREMIUM PARTNER

TEAM PARTNERS

SE ALLA PARTNERS
Tävlingskalender
Puff_BättreSkidteknik_215
FIS

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info