Hoppa till sidans innehåll

Antagna till NIU HT 2017


Här finns listan på de som har antagits till våra NIU-skolor (Nationell idrottsutbildning) hösten 2017.

Vi önskar lycka till och säger grattis till följande personer som kommit in på respektive NIU-gymnasium:

OBS! Listan uppdateras allt eftersom antagningarna blir officiella.

Alpint

Falun

Alice Kling, Falköpings AIK SLK
Axel Skotte, IFK Borlänge Alpin
Clara Saks, Sollentuna SLK
David Eriksson, IF Hudik Alpin
Erik Moberg, Karlstads SLK
Herbert Gran , SK Vitesse
Moa Arnesson, Karlstads SLK
Saga Rosén, Jönköpings SLK
Samuel Conradsson, Högby Alpina SLK
Wilma Falk, Sälens IF

Sundsvall

Axel Uhras, Edsbyns IF Alpina Förening
Filip Åberg, Nolby Alpina SK
Jonas Barsch, Järvsö IF
Lovisa Razpotnik, Västerås Slalomklubb
Nikita Lindholm, Sundsvalls SLK
Oscar Söderberg, Järfälla AK
Sofia Axelsson, Mälaröarnas Alpina SK
Wilda Ager, IFK Lidingö Slalomklubb

Sveg

Albin Hjortstam, Västerås Slalomklubb
Benjamin Bouveng, IFK Lidingö Slalomklubb
Ida Berglund, Sollefteå AK
Julia Nilsson, Nolby Alpina SK
Kathrine Karlsson, Arboga Alpina
Thea Lund, Edsbyns IF Alpina Förening

Svenstavik

Eira Hjartardottir, Östersund Frösö SLK
Elin Rudh, Östersund Frösö SLK
Julia Nordström, Boge SLK
Karolin Edfalk, Edsåsdalens SLK
Lovisa Sveningsson, Hestra Skid o SK
Ludwig Käcker, Norrköpings SK
Lukas Rosenqvist, Sollentuna SLK
Olle Hagblom, Huddinge SK AF
Vincent Fosser, Landscrona FC

Torsby

Alexander Alm, Sollentuna SLK
Anna Hertzberg, Karlstads SLK
Antonia Rosencrantz,
Mälaröarnas Alpina SK
Filip Jorälv, Arvika SLK
Hanna Larsson, Mälaröarnas Alpina SK
Martin Setterström, Karlstad SLK
Nora Stam, Kils SLK
Ofelia Wredmark, IFK Lidingö Slalomklubb
Tilde Kandell, Leksand SLK

Tärnaby Alpina Gymnasium

Ebba Ekström, Vetlanda AK
Egil Löthman, Sollentuna SLK
Elin Bäccman, Karlstad SLK
Olga Ygge, Luleå AK
Pelle Wikström, Luleå AK
Pontus Malmberg, Huddinge SK AF
Signe Olofsson, IFK Arvidsjaur AK
Timmy Johansson, Tunafors SK

Tärnaby Skidhem

Athena Goumas, IFK Arvidsjaur AK
Emma Dahllund, Kramfors AK
Erik Holmström, Malå IF
Felix Antman, Västersås Slalomklubb
Linn Larsson, Storklinten AK Skalp
Liv Stoltz, Piteå Alpina
Lova Lundholm, IFK Grängesberg AK
Matilda Krypsjö, Storklinten AK Skalp
Måns Pejok, Kiruna BK
Ramona Molnstrand, Örebro SLF
Wilma Bennet, Djurgårdens IF AF

Uppsala

Alvin Widell, Mälaröarnas Alpina SK
Anthon Lasmarias, Djurgårdens IF AF
David Segelman, Djurgårdens IF AF
Harry Ljunggren, Saltsjöbadens SLK
Jonathan Karlsson, Båsenberga SLK
Linus Berlin, Båsenberga SLK
Moa Lundquist, Huddinge SK AF

Östersund

Atle Wallin, Östersund Frösö SLK
David Fredriksson, Åre SLK
Ebba Årsjö, Norrköpings SK
Ellen Robèrt, Bollnäs AK
Kevin Lundqvist, Vemdalens IF
Olivia Eineborg-Schön, Täby SLK
Tindra Bergstrand, Täby SLK
William Jonsson, Klövsjö Alpina


Freeskiing

Uppdateras


Längd

Falun

Martin Elmvall, Högbo GIF
Jacob Tapani, Sågmyra SK
Hugo Hilmersson, Göteborgs skidklubb
Johannes Saario, Korsnäs IF
Tove Levin Johansson, IFK Hedemora skidor
Hanna Carlsson, Falu IF
Maja Eriksson, Högbo GIF
Rebecca Lekberg, Sävedalens AIK
Linn Tapani, Sågmyra SK
Minna Seger, Garphyttans IF

Gällivare

Jens Eriksson, Strömnäs GIF
Ida Mäenpää, IF Brahe

Lycksele

Elina Nilsson, Vännäs IF 
Hanna Holmgren, Bergeforsens SK
Magdalena Nilsson, IFK Umeå
Maja Årebäck, Bolidens SK
Viktor Wiig, IF Strategen
Isak Seijsing, Hägglunds IOFK
Georg Ersson, IF Strategen
Fabian Cisky, Lycksele IF
Erik Karlsson, IFK Umeå

Mora

Gabriella Thors, Malungs IF
Tuva Persson, Tranemo IF Skidor
Emil Rapp, SK Leksand
John Hermansson, IFK Mora SK
Per Jutterström, IFK Mora SK

Torsby

Albin Lundquist, Gillberga SK
Edvard Nilsson, Filipstads SF
Mattias Törnqvist, Garphyttans IF
Arvid Värmsjö, SK Bore
Amanda Hedström, IK Fryken
Elsa Persson, IK Fryken
Ronja Andersdotter, Garphyttans IF
Alva Andreasson, IK Fryken
Linnea Sjödin, Rembo IK

Ulricehamn

Alfons Peterson, Borås GIF
Linus Rydin, Tranemo IF
Rasmus Rudberg, Sya SK
Erik Backlund, Äspered IF
Felicia Norrby-Rydin, Tranemo IF
Albin Hallander, Vreta SoMK
Axel Berglund, Ulricehamns IF
August Abrahamsson, Ulricehamns IF

Sollefteå

Moa Backlund, Högbo GOIF
Hugo Eriksson, Hägglunds Ski team SK

Sveg

Ludwig Sandberg, IK Rex
Petter Bengtsson, Storvreta SK
Isidor Melander Wiksten, Matfors SK
Jenny Edin, Matfors SK
Love Kreij, IF Strategen
Sara-Kajsa Hermansson, Offerdals SK
Ida Olaspers, Orsa SK
Christoffer Eriksson, Årjängs IF
Johannes Josefsson, Täby IS
Julia Sjödin, Bondsjöhöjdens IK skidor
Linus Jonsson, Årjängs IF
Nannie Johansson, SK Granan
Oscar Karlsson, Kimstad GoIF

Åre

David Sjöberg, Gimo IF skidklubb
Anton Karlsson, Tanums IF

Åsarna

Albin Seger, Tullus SG
Emil Selmosson, Lidköping VSK
Nils Kylborn, Almby IK
Nils Wastegard, IK Stern
Emilia Pettersson, Sollefteå Skidor IF
Julia Jonsson, Jättendals IF
Lowisa Engholm, Matfors SK
Mikaela Wendt, Bålsta SK

Älvsbyn

Alex Vinsanius
Amalia Söderberg
Inga-Kajsa Länta
Malin Sunden
Nelly Stenman
Sara Brännström

Östersund

Anton Mäkinen, Högbo GIF
Ask Abrahamsson, IK Stern
Elin Andersson, Stuguns sk
Joel Wessman, Vreta SoMK
Julia Nilsson, Offerdals sk
Lucas Laagen, Lidköpings VSK
Sara Uddegård, Offerdals sk
Tilde Bångman, Offerdals sk


Skicross

Uppdateras

 


Snowboard

 Uppdateras

Uppdaterad: 29 MAR 2018 10:44 Skribent: Lotte Jernberg
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info