Hoppa till sidans innehåll
Foto: NILS JAKOBSSON

Antagna till högskola, universitet, elitmiljö HT 2020


Här finns listan på de som har antagits till våra högskole-, universitets- respektive elitmiljöutbildningar hösten 2019.

Vi önskar lycka till och säger grattis till följande personer som kommit in på respektive utbildning.

Alpint

Skiduniversitetet i Åre och Team BAUHAUS

Aaron Lindström, SK Vitesse
Alexandra Bauer, IFK Mora AK
Alexandra Edebo, IFK Mora AK
David Grape Larsson, Luleå Alpina
Ella Bromée, Sundsvalls SLK
Emelie Henning, Järfälla AK
Fanny Axelsson, IFK Mora AK
Filip Steinwall, IFK Lidingö Slalom
Hugo Backman, Funäsdalens SLK
Jacob Bergmark, Djurgårdens IF AF
Johanna Boiardt, Östersund Frösö Slalomklubb
Jonna Luthman, Åre SLK
Karolin Edfalk, Edsåsdalens SLK
Linus Lundquist, Karlstad SLK
Lukas Karlberg, Mälaröarnas Alpina SK
Malte Lindberg, Åre SLK
Odin Hjartarson, Östersund Frösö Slalomklubb
Olle Halin, IFK Arvidsjaur Alpina
Olle Ström, Saltsjöbaden SLK
Oscar Cassman, Östersund Frösö Slalomklubb
Oscar Holmberg, Sollentuna SLK
Philip Lönnberg, Bollnäs AK
Sara Rask, Sollentuna SLK
Siri Browaldh, Djurgårdens IF AK

Klarna Ski Team

Erik Voss-Schrader, Täby SLK
Evelina Fredriksson, Huddinge Skidklubb
Gustav Dalmalm, Sollentuna SLK
Isac Hedström, Duveds IF
Jacob Persson, IFK Lidingö Slalom
Louise Myrling, Huddinge Skidklubb
Melker Netinder, Uppsala SLK
Michelle Kervén, Huddinge Skidklubb
Moa Clementson, Uppsala SLK
Moa Lundén, Sollentuna SLK
Rickard Forsman, Malungs SLK
Zack Monsén, Åre SLK


Längd

Dala Sports Academy

Simon Lagesson, Falun Borlänge SK
Pontus Hermansson, SK Bore
Maria Jonasson, SK Bore
Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK
Leo Johansson, Falun Borlänge SK
Jonas Eriksson, IFK Mora SK
Gabriel Thorn, SK Bore
Samuel Oskarsson, IFK Mora SK
Anton Persson, SK Bore
Simon Andersson, Falun Borlänge SK
Eric Rosjö, IFK Mora SK
Emil Danielsson, Högbo GIF
Gustaf Berglund, IFK Mora SK
Maria Nordström, Borås SK
Karl-Johan Westberg, Borås SK
Jonathan Norder, IF Hallby SOK
Filip Danielsson, SK Bore
Johanna Hagström, Ulricehamns IF SK
Frida Erkers, IFK Mora SK
Linn Tapani, Jukkasjärvi IF
Moa Olsson, Falun Borlänge SK
Moa Molander Kristiansen, Falun Borlänge SK
Linn Sömskar, IFK Umeå
Anna Dyvik, IFK Mora SK
Gustav Eriksson, IFK Mora SK

Umeå universitet

Ebba Stenman, Älvsby IF SK
Elina Rönnlund, IFK Umeå
Emma Ribom, Piteå Elit
Erik Silfver, IFK Umeå
Evelina Niemi, Kalix SK
Gustav Johansson, Gellivare skidallians
Johan Herbert, IFK Mora SK
Johan Häggström, Piteå Elit
Maja Majbäck, Jukkasjärvi IF
Maja-Lina Sande, Gellivare skidallians
Maria Novak, Offerdals SK
Martin Bergström, Piteå Elit
Moa Lundgren, IFK Umeå
Oscar Årebäck, Bolidens SK
Petter Dahl, IF Strategen
Rasmus Hörnfeldt, Östersunds SK
Rebecca Öhrn, IFK Umeå
Simon Karlsson, IFK Umeå
Simon Stenberg, Kalix SK
Simon Åstot, IFK Umeå
William Schultz, IFK Umeå

Mitthögskolan Östersund

Adam Persson, Östersunds SK
Alicia Persson, Stockviks SF
Axel Aflodal, Offerdals SK
Axel Ekström, IFK Mora SK
Björn Sandström, Piteå Elit
Eddie Edström, IFK Mora SK
Fredrik Andersson, Sollefteå IF Skidor
Fredrik Jonsson, Hudiksvalls IF Skidor
Gustav Kvarnbrink, IFK Umeå
Hanna Abrahamsson, Eksjö SOK
Hugo Jacobsson, Falun Borlänge SK
Ida Palmberg, Högbo GIF
Jacob Nystedt, Hudiksvalls IF Skidor
Jenny Solin, Sollefteå IF Skidor
Johan Ekberg, Nacka Värmdö SK
Linn Svahn, Östersunds SK
Lisa Vinsa, Piteå Elit
Louise Lindström, Högbo GIF
Marcus Fredriksson, Lycksele IF
Marcus Ruus, Åsarna IK
Olof Jonsson, Trillevallen SK
Ossian Rosenberg, Åsarna IK
Viktor Brännmark, Piteå Elit
Wilma Jönsson, Östersunds SK

Uppdaterad: 06 MAJ 2020 09:01 Skribent: Lotte Jernberg
Webb puff stor corona-316-103.png
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info