Hoppa till sidans innehåll

Antagna till högskola, universitet, elitmiljö HT 2022


Antagningarna till våra högskole-, universitets- och elitmiljöutbildningar för hösten 2022 är klara. 

Ett stort grattis till alla som kommit in på respektive utbildning. Vi önskar er lycka till med er fortsatta satsning!

Alpint
Längdåkning
Skicross

LÄS ÄVEN:
Antagna till Riksidrottsgymnasium (RIG) HT 2022
Antagna till Nationell Idrottsutbildning (NIU) HT 2022


Alpint

Team BAUHAUS, Åre

Atle Wallin, Östersund-Frösö SLK
Axel Lindqvist, Sundsvalls Slalomklubb
Celine Loft, Vemdalens alpina
Edwin Lundbäck, Kalix Ak
Ella Bromée, Sundsvalls SLK
Ellen  Robèrt, Bollnäs AK
Emelie  Henning, Järfälla AK
Gustaf Lindqvist, Sundsvalls slalomklubb
Hjalmar Folkesson, Sundsvalls slalomklubb
Jonas Barsch, Järvsö IF
Melvin Wahlund, Sollentuna SLK
Odin Hjartarson, Östersund Frösö slalomklubb
Olivia Sellstedt, Järfälla Alpina Klubb
Oscar Holmqvist, Östersund frösö slalomklubb
Regina Falk, Ragunda alpina club
Wilma Marklund, UHSK Umeå

Klarna Ski Team, Stockholm

Albin Åhs, Sollentuna Slalomklubb
Alexander Alm, Sollentuna SLK
Alva Wallin, Uppsala slk
Ebba Kling Andersson, Borlänge Alpina
Emma Sahlin, Sollentuna SLK
Hanna Larsson Nathhorst Mälaröarnas Alpina Skidklubb
Isac Hedström, Duveds F
Jesper Brändholm, Sälens IF
Linus Lander, Sunne AK
Manne Kemhagen, Norrköping SK
Max Silfwerplatz, Saltsjöbadens SLK
Melanie Dahlberg, Lanskrona Ski Club
Melker Netinder, Uppsala SLK
Oskar Gillberg, Täby slalomklubb
Tindra Bergstrand, Täby slalomklubb
Wilhelm Vänje, Saltsjöbadens Slalomklubb

Tärnaby Alpin Elit

Adam Nilsson  Vindelns IF
David Törnqvist, IFK Borlänge Alpint
Elin Petterson, IFK Falun
Emil Marklund, IFK Arvidsjaur Alpina
Filippa Sveningsson, Hestra SSK
Hannes Grym, Storklintens Alpina Klubb
Hugo Edmark, Lycksele IF
Isa Carlström, Sollentuna Slalomklubb
Johan Silfält, Valfjällets SLK
Jonathan Skörelid, Bergsjö Hassela alpina klubb
Julia Digerfors, Sollentuna slalomklubb
Leo Österberg, Luleå AK
Louise Sellstedt, Järfälla Alpina Klubb
Lova Liljenborg, IFK Falun alpin 
Matilda Edvinsson, Kiruna BK
Max Löf, IFK Arvidsjaur AK
Måns Pejok, Kiruna BK
Oliver Bergklint Törnros, Saltsjöbadens slalomklubb 
Oliver Schefte, Saltsjöbadens SLK
Otto Lundbäck, Lidingö Slalomklubb 
Rebecca Nyman Granbom, Karlstads SLK
Susanne Jakobsen, Storklintens alpina klubb
Trine Bruvoll, Ankenes Alpinklubb


Längdåkning

Dala Sports Academy

Anna Dyvik, IFK Mora SK
Anton Persson , Falun-Borlänge SK
Carl-Christian Halfvarsson, Sågmyra SK
Edvin Anger, Åsarna IK
Ella Olsson, Högbo GIF
Emil Danielsson, Högbo GIF
Eric Rosjö, IFK Mora SK
Gustav Eriksson, IFK Mora SK
George Ersson, Falun-Borlänge SK
Hanna Lundberg, Luleå Gjutarens IF
Johanna Hagström, Ulricehamns IF
Jonas Eriksson, IFK Mora SK
Karl-Johan Westberg , Borås SK
Leo Johansson, Falun-Borlänge SK
Louise Lindström, Falun-Borlänge SK
Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK
Maria Nordström, Borås SK
Moa Hansson, Falun-Borlänge SK
Simon Andersson, Falun-Borlänge SK
Truls Gisselman, Rehns BK

Umeå universitet

Alexander Melin, Sundbybergs IK
Jonathan Edman, IFK Umeå
Ebba Stenman, IFK Umeå
Elsa Wallin, Högbo GIF
Elina Rönnlund, IFK Umeå
Ella Georgsson , Högbo GIF
Evelina Niemi, Kalix SK
Joel Ernstsson, Rehns BK
Johan Herbert, IFK Mora SK
John Hermansson, IFK Mora SK
Linn Tapani, Kiruna Skidor
Magdalena Nilsson, IFK Umeå
Maja Årebäck, Hudiksvalls IF
Maja-Lina Sande, Gällivare Skidallians
Petter Gaarder Dahl, Trillevallens sK
Saga Nilsson, Skellefteå SK
Simon Stenberg, Kalix SK
Simon Karlsson, IFK Umeå

Mittuniversitetet, Östersund

Adam Persson, Östersunds sK
Adam Gillman, Garphyttans IF
Alicia Persson, Stockviks SF
Axel Ekström, IFK Mora SK
Carl Rune, Täby IS
Ebba Karlsson, Täby IS
Elin Andersson, We Sports Club
Gabriel Söderqvist, Storvreta IK
Gustav Kvarnbrink, Åsarna IK
Hugo Jacobsson, Falun-Borlänge SK
Ida Nilsson, Bergeforsens SK
Ingrid Hallquist, Åsarna IK
Jenny Solin, Sollefteå sK
Johan Ekberg, Nacka Värmdö SK
Linda-Louise Köld Johansson, Rehns BK
Lisa Vinsa , Piteå Elit
Marcus Ruus, Åsarna IK
Moa Lundgren, Åsarna IK
Måns Skoglund , Täby IS
Olle Andersson, Ulricehamns IF
Olof Jonsson, Trillevallens sK
Seth Gustafsson, Grava SK
Tilde Bångman, Offerdals SK
Viktor Brännmark, Piteå Elit


Skicross

Team BAUHAUS  

Alexandra Edebo, IFK Mora
Alice Fortkord, ÅRE SLK
Erik Wahlberg, Kungsberget AK
Julia Zeitz, Åre SLK
Ponthus Kristensson, Branäs AK
Sebastian Nordlander, Kramfors Alpina

Uppdaterad: 25 APR 2022 11:52 Skribent: Lotte Jernberg
220111-Webb-puff-Flour-316-103.jpg
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info