Hoppa till sidans innehåll

Antagna till NIU HT 2015


Här finns listan på de som har antagits till våra NIU-skolor (Nationell idrottsutbildning) hösten 2015.

Vi önskar lycka till och säger grattis till följande personer som kommit in på respektive skola:

Alpint

Falun

Julia Åberg, Avesta AK
Vilma Andersson, Falköping AIK SLK
Julia Litzen, Idre SK
Hedvig Fries, IFK Borlänge
Linn Sigurdsson, Järvsö IF
Filippa Eriksson, Getbergets Alpina IF
Clara Sandberg, Luleå AK
Lovisa Jensen, Orsa Alpina Klubb
Tobias Thernström, Sollentuna SLK
Jonathan Andersson, Järfälla AK

Fjällgymnasiet (Svenstavik)

Filippa Svenningsson, Hestra Skid o SK
Julia Lundgren Klövsjö, Alpina
Alma Runström, Mullsjö Alpina SK
Maja Almqvist, Östersund Frösö SLK
Wilma Bjurvill, Saltsjöbaden SLK
Tova Magnusson, Göteborg SLK
Anna Barsch, Järvsö IF
Alice Thorwid, Sollentuna SLK

Gällivare

Mathilda Edvinsson, Kiruna BK
Emelie Utterström, IFK Arvidsjaur AK
Linnea Bergman, Luleå AK
Odessa Bäckfors, Huddinge SK AF
Johan Bergman, Luleå AK
Elias Grym, Storklinten AK Skalp
Anton Westling, Piteå Alpina
Albin Holm, Nolby Alpina
Cermine Starrost, Täby SLK

Östersund

Johanna Boiardt, Östersund Frösö SLK
Mikaela Ribrant, Järfälla AK
Johan Stenlund, Östersund Frösö SLK
Kalle Wallgren, IF Hudik Alpin
Joel Åkerström, Östersund Frösö SLK
Emil Persson, Östersund Frösö SLK

Sundsvall

Jenny Sjöbom, Nolby Alpina SK
Sanna Strandberg, Sundsvall SLK
Maja Hellberg Meedia, Sundsvall SLK
Tyra Löthman, Sollentuna SLK
Elin Saks, Sollentuna SLK
Benjamin Uhras, Edsbyn IF AF
Marcus Bornemar, Sollentuna SLK

Torsby

Märta Carlsson, Huddinge SK AF
Sara Bruhn, IFK Falun
Maja Sahlgren, Huddinge SK AF
Linus Lindqvist, Karlstad SLK
Fredrik Axelsson, Karlstad SLK
Erik Bertilsson, Höghedens SLK
Ricki Fondberg, Saltsjöbaden SLK
Gustaf Dalmalm, Sollentuna SLK

Tärnaby

Mathilda Njaita, Tärna IK Fjällvinden
Sara Lindström, UHSK Umeå SK
Ester Jacobsson, Skuleberget AK
Evelina Asplund, Malå IF
Isak Öhman, UHSK Umeå SK
Andreas Barth, Huddinge SK AF
Jonathan Linderoth Nagy, Sollentuna SLK

Uppsala

Malou Hjelm, Järvsö IF
Filippa Andersson, Täby SLK
Wilma Midnäs, Falköping AIK SLK
Stina Antman, Västerås Slalomklubb
William Gustafsson, Uppsala SLK
Oscar Dalmalm, Sollentuna SLK
Fredrik Nivre, Uppsala SLK


Freeskiing

Malung

Jesper Trädgård, Leksand, Leksand Snowboard & Freestyle Club
Ossian Persson, Gustavsberg, STHLMFreestyleförening
William Simpson, Borlänge, Falu Snowpark
Gabriel Grellsgård Kolahi, Malung
Albert Lidman, Tyresö, STHLMFreestyleförening
Johannes Engstrand, Uppsala, Freestyleåkarnas förening
Gunnar Hjolman, Viksjöfors, Edsbyn
Emil Mases, Vikarbyn, Leksand Snowboard & Freestyle Club

Vännäs

Felicia, Pettersson, Vendelsö, Freestyleåkarnas förening
Adrian Eriksson, Bjästa, Bjästa Alpina
Sebastian Berndsson, Umeå, Ummeå Holmsund SK
Sigfrid Onn, Tyresö, STHLMFreestyle
Max Gustafsson, Gällivare, Gällivare SK
Anton Eriksson, Märsta, Täby SLK
Oliver Karlsson, Obbola, Umeå Holmsund SK
Rasmus Olausson, Gällivare, Gällivare SK

Sandviken

Martin Hällgren, Östersund, ÖFS
William Klingefjord, Lidingö
Noah Tindberg, Lidingö, STHLM Freestyleförening
Kevin Modén, Åkersberga Täby SLK
Philip Bröms, Västerås, Sälens IF


Längd

Gällivare

Sara Thyni, Kalix, Kalix SK
Marja-Meele Päiviö, Karesuando, Jukkasjärvi IF
Märta Lindmark, Kiruna, IFK Kiruna
Viktor Svensson, Knivsta, Vassunda IF
Ludvig Söderlind, Kiruna, IFK Kiruna

Älvsbyn

Sofia Westin, Boden, Sävast Ski Team
Emma Gustavsson, Boden, Bodens SK,
Karin Rönnbäck, Båtskärsnäs, Kalix SK
Truls Lindholm, Kiruna, IFK Kiruna

Lycksele

Ellen Holmgren, Piteå, Strömnäs GIF
Linn Svahn, Lycksele, Lycksele IF
Elin Blomberg, Lycksele, Lycksele IF
Albin Sehlberg, Örnsköldsvik, Hägglunds Ski Team
Oscar Årebäck , Boliden, Bolidens SK
Jonathan Dahlberg, Byske, Byske SK
William Westerlund, Byske, Byske SK
Emerik Nordgren, Vännäs, Vännäs SK

Östersund

Frida Olofsson, Domsjö, Vårby IK
Anja Svedholm, Östersund, Östersunds SK
Alice Svärd, Östersund, Östersunds SK
Gabriella Bengtsson, Pixbo, IK Stern
Johan Samuelsson, Husum, Husums IF
Oscar Olsson, Bruksvallarna, Hudiksvalls IF

Fjällgymnasiet

Magdalena Mixter Schönningsson, Östersund, Spikbodarnas IK
Viktor Jonsson, Svenstavik, Åsarna IK
Richard Engholm, Stöde, Stöde IF
Philip Kristoffersson, Sundsvall, Alnö SK
Filip Fahlström, Torpshammar, Johannisbergs IK
Emmy Long, Edsele, Graningealliansen
Emil Talsi , FIN
Kevin Lindholm, FIN

Sveg

Sanna Ångström, Undersåker, Duveds IF
Elin Backen, Sveg, Svegs IK
Alva Karlsson, Örbyhus, OK Borgen
Michaela Andreasson, Säffle, Gillberga SK
Sara Eriksson, Mora, IFK Mora
Nora Nordlund, Ljusdal, Hybo AIK
Thea Gisselman, Bollnäs, Rehns BK
Meta Nordesjö, Enebyberg, Brottby SK
Jon Zackrisson, Sveg, Svegs IK
Marcus Hägglund, Björklinge, IK Rex

Mora

Ida Palmberg, Sandviken, Högbo GIF
Karolina Yngvesson, Folkärna, Rembo IK
Eleonora Olsmats, Djursholm, Sundbybergs IK
Sofia Eriksson, Borlänge, Stora Tuna IK
Zackarias Björn, Avesta, Rembo IK
Samuel Björn, Avesta, Rembo IK
Gustav Johnsson, Eskilstuna, Hällbybrunns IF
Sebastian Eriksson, Falun, Falu IK

Falun

Maja Landström, Gävle, Gävle Skidkamrater
Viktor Barkegren, Borlänge, Domnarvets GOIF
Albin Johansson, Västerfärnebo, Sätra IF
Nick Berg, Västerås, IFK Västerås
Kristoffer Forsberg, Bjurholm, Burholms IF
Moa Malmström, Storvik, Storviks IF

Torsby

Linn Halvardsson, Åmål, Åmåls OK
Lisa Jonsson , Öjersjö, Sävedalens AIK
Evelina Lindeberg, Årjäng, Årjängs IF
Sara Toreheim, Uppsala, Storvreta IK
Christian Olsson, Ottebol, Årjängs IF
Anton Swedberg, Sandhult, Borås SK
Olle Westin, Göteborg, IK Stern
Edwin Franzen, Kopparberg, IFK Grängesberg
Adrian Lundberg, hagfors, Hagfors SF
Mads Berthelsen, DAN

Ulricehamn

Victoria Andersson, Tranemo, Tranemo IF,
Emma Nordberg, Grönahög, Ulricehamns IF
Kristina Axelsson, Skänninge, Sya SK
Klara Ask, Kinna, Borås SK
Linus Nygren, Ulricehamn, Ulricehamns IF


Skicross

Torsby

Isabelle Lid Berg, Lidingö SLK
Erik Persson, Lidingö SLK
Eric Ager, Lidingö SLK
Mathias Lindblom, Lidingö SLK
Alexander Lundqvist, Sollentuna SLK


Snowboard

Malung

Linnéa Fogde Eriksson, Kungsbacka, Sälens IF
Jenny Ekman, Nykvarn, Friluftsfrämjandet
Elsa Hed, Vansbro

Vännäs

Tim Haapala, Huddinge, Sollentuna SLK
Linn Andersson, Falun, Falu Snowpark

Uppdaterad: 01 APR 2017 08:50 Skribent: Lotte Jernberg
Webb puff stor corona-316-103.png
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info