Hoppa till sidans innehåll

Antagna till NIU HT 2018


Här finns listan på de som har antagits till våra NIU-skolor (Nationell idrottsutbildning) hösten 2018.

Vi önskar lycka till och säger grattis till följande personer som kommit in på respektive NIU-gymnasium.

Alpint
Freeski
Längd
Skicross
Snowboard


 

Alpint

Falun

Emil Tärnsby, Huddinge SK AF
Tintin Björnfors, Hjortens SK
Gabriel Granath, IFK Falun Alpin
Tilde Sjösten, Hjortens SK
Emma Borelius, IFK Falun
Elin Herrmann, Mälaröarnas Alpina SK
Kajsa Steinwall, IFK Sävsjö
Zara Ljunggren Jonsson, Huddinge SK AF
Tilde Edeblom, Kramfors AK
Karin Laggar, Rättviks SLK

Sundsvall

Jacob Lundström, Sundsvalls SLK
John Ek, Sollentuna SLK
Emrik Sjöström Bergfors, Härnösands Alpina Klubb
Grete Halvarsson, Åre SLK
Tilda Stenvi, Järfälla AK
Elin Kallström, Åre SLK

Svenstavik

Gustav Hjort, Härnösands Alpina Klubb
Carl-Johan Holmlund, Västerås Slalomklubb
Arvid Borg, Funäsdalens SLK
Petter Lönnberg, Bollnäs AK
Celine Loft, Vemdalens IF
Sara Åkerström, Östersund-Frösö SLK
Lisa Wallin, Järfälla AK
Mathilda Hansson, SK Vitesse

Sveg

Joel Molin, Valfjällets SLK
Emil Tackman, Östersund-Frösö SLK
Seth Gustafsson, Karlstads SLK
Kajsa Svensson, Sollefteå A K
Ida Bowall, Uppsala SLK
Ida Ollila, Roslagens Alpina/Idre

Tärnaby Alpina Gymnasium

Lucas Karbach, Vindelns IF
Adam Nilsson, Vindelns IF
Viktor Berg, IFK Arvidsjaur AK
Fredrik von Axelsson, Täby SLK
Hilma Gustafsson, IFK Arvidsjaur AK
Smilla Söderlund, AK Skellefteå
Agnes Vesterberg, IFK Arvidsjaur AK
Rebecka Öhman, UHSK Umeå SK

Tärnaby Skidhem

Samuel Thorsander, Nolby Alpina SK
Gustaf Gunnarsson, Hestra Skid o SK
Leo Wallin, IFK Lidingö Slalomklubb
Lovisa Alfredson, UHSK Umeå SK
Lova Englund, Vindelns IF
Nora Aidantausta, Kiruna BK
Moa Dalslåen, Sunne A K

Torsby

Linus Lander, Sunne A K
Adam Wrenkler, Sollentuna SLK
Rasmus Andersson, Sälens IF
Adam Pragnert, Örebro SLF
Carl Dahlmalm. Sollentuna SLK
Sofia von Reedtz, Gävle Alpina SK
Louise Sellstedt, Järfälla AK
Lova Liljenborg, IFK Falun

Uppsala

Simon Cassano, Täby SLK
Fabian Wallman, Sollentuna SLK
Karl Lindström, Järfälla AK
Alice Dannewitz, Uppsala SLK
Tove Hernquist, Järfälla AK
Amanda Anemyr, Huddinge SK AF
Hanna Cewe, Mälaröarnas Alpina SK

Östersund

Anton Rösnäs, Vemdalens IF
Hampus Isaksson, Östersund-Frösö SLK
Oscar Holmqvist, Järfälla AK
Clara Amrén, Ragunda AC
Tua Normark, IFK Lidingö Slalomklubb
Ronja Dahlin, IF Hudik Alpin
Regina Falk, Ragunda AC
Maja Årsjö, Vemdalens IF


Freeski

Malung

Anthon Mattsson, UHSK Freeskiing
Anton Gunnarsson, Sälens IF
Ella Mårtensson, (klubb saknas)
Elliot Marchant, RISK
Frank Johansson, Täby Freeride
Isak Jansson, Gällivare Freeski
Leonard Malmgren, Vemdalens Alpina
Linus Näsman, Täby Slalomklubb
Rasmus Wase, Bjursås IK
Sixten Löfquist, Landskrona Ski Club

Vännäs

Isak Greus, Sundsvall
Isak Isaksson, Uhsk Freeskiing
Robin Nikula, Uhsk Freeskiing
Noah Davidson, Sala
Simon Dunder, Älta
Merlin Luttropp, Vemdalens Alpina
Tilde Svantesson, Genarp
Jon Hederos, Huddinge skidklubb
John Lindblom, Härnösand


Längd

Falun

Elin Englund, Kvarnsvedens GOIF
Hannah Forsman, Valbo AIF
Filip Andersson, Garphyttans IF
Anders Danielsson, Dala Järna IK

Gällivare

Tobias Snell, Luleå Gjutarens IF
Christoffer Alm, Strömnäs GIF
Sanna Nordholme, Strömnäs GIF
Elsa Holmbom, Sävast Ski Team

Lycksele

Emelie Englund, Bergeforsens SK
Saga Nilsson, Skellefteå SK
Julia Lundgren, Lycksele IF
Elin Vesterlund, Vännäs SK
Melker Eklund, Vårby IK
Laban Nordin, Vårby IK
Martin Blomberg, Lycksele IF
Viktor Holmgren, Täfteå IK

Mora

Alva Björk Orsa SK
Andrea Aulin Eksjö SOK
Birk Blomquist Funäsdalens IF
Emil Granstedt Eksjö SOK
Simon Nilsson IF Hallby SOK

Sollefteå

Elin Modin, Sollefteå Skidor IF
Agnes Öhrn, Bergeforsens SK
Alva Eriksson, Sollefteå Skidor IF

Sveg

Hilda Lingman, Trönö IK

Torsby

Elin Westh, SK Bore
Cora Badh, Falköpings AIK SK
Alma Nordström, Vassunda IF
Louisa Sjöholm, Sundbybergs IK
Axel Werner, IK Stern
Hugo Enetjärn, Hällbybrunns IF Skidor
Kasper Olsen, Grava Skidklubb
Rasmus Hedeberg, SK Bore

Ulricehamn

Erik Fransson, Borås SK
Oscar Lundberg, Borås SK
Hugo Sjögren, Tranemo IF
Harald Ekenberg, IK Stern
Julia Eriksson, Ulricehamns IF
Amanda Norrby Rydin, Tranemo IF

Åre

Anna Jonsson, Duveds IF
Ludvig Jonsson, Hudiksvalls IF

Åsarna

Wilma Johansson, Åsarna IK
Oscar Algotsson Åsarna IK
Elias Pedersén Åsarna IK
Isac Morin Utrikes SK
Emanuel Alsin Åmåls OK
Anton Olsson, Åsarna IK

Älvsbyn

Emma Lindqvist, Boden SK
Moa Pettersson Waara, Antnäs BK
Saga Thörngren, Luleå Gjutarens IF
Cornelia Nilsson, Strömnäs GIF
Gisela Bjursell, Norsjö Skidor
Martin Lundström, Boden SK
Lukas Stridsman, Antnäs BK
Mattias Pigg, Malmbergets AIF
Gabriel Miernik, Malmberget AIF

Östersund

Arvid Henning, Bondsjöhöjdens IK
Sanna Sundström, Husums IF Skidor
Tor Rönnestrand, Ås If
Minna Johansson, Östersunds SK
Sara Ingard, IK Rex
Sigrid Hübenette, Husum IF Skidor
Tove Lundh, Bergeforsens SK
Tobias Snell, Luleå Gjutarens IF
Christoffer Alm, Strömnäs GIF
Sanna Nordholme, Strömnäs GIF
Elsa Holmbom, Sävast Ski Team


Skicross

Torsby

Ellen Westlund, Ekshärads SLK
Leo Wallin, IFK Lidingö

 


Snowboard

Malung

Diamond Tonelord, Hägersten
Emil Gustafsson, Dackegymnasterna
William Glimmefelt, Göteborgs Skidklubb
Haziel Nevado, Sälens IF

Uppdaterad: 14 APR 2020 14:23 Skribent: Lotte Jernberg
Webb puff stor corona-316-103.png
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info