Hoppa till sidans innehåll

Antagna till NIU HT 2019


Här finns listan på de som har antagits till våra NIU-skolor (Nationell idrottsutbildning).

Vi önskar lycka till och säger grattis till följande personer som kommit in på respektive NIU-gymnasium.

Alpint
Freeski
Längd
Skicross
Snowboard


Alpint

NIU Arvidsjaur

Ida Wallbäcks, Luleå Alpina Klubb
Alicia Hagström, Klövsjö Alpina
Ester Dahlquist, Friska Viljor AK
Siiri Kvist, Kalix Alpina
Oscar Malmberg, Jönköpings Slalomklubb
Carl Frankendal, Saltsjöbadens SLK
Jonathan Öman, Östersund Frösö SLK
Joel Ulvenvall, Sollentuna SLK

NIU Falun

Maja Narving, Örebro Slf
Astrid Månsson, Nolby Alpina
Dorotea Gran, SK Vitesse
Anna Widestrand, Örebro Slf
Frida Karlsson, Västerås SLK
William Storm, Vetlanda Alpina Klubb
Simon Pettersson, Örebro Slf
Jakob Rylander, Västerås SLK
Arvin Öhrn, Saltsjöbaden SLK
Martin Johansson, Hjortens Alpina

NIU Fjällgymnasiet Svenstavik

Emma-Stina Jonsson, Klövsjö Alpina
Ida Sidebäck, Huddinge SK AF
Lina Lundholm, Klövsjö Alpina
Ebba Rylander, Huddinge SK AF
Hanna Thyselius, Klövsjö Alpina
Teddy Söderbäck, Bergsjö Hassela AK
Frank Sohlman Mård, Huddinge SK AF
Alvin Beiming, Huddinge SK AF

NIU Sundsvall

Elvina Skeppmark, Järfälla Alpina Klubb
Emma Bergner, Sälens IF
Andrea Levin , Saltsjöbadens SLK
Elis Welander , Kungsbergets alpina
Pontus Palmér , Kumla Skidförening 
John Ravegård, Järfälla Alpina Klubb

NIU Sveg

Olivia Kamph, Järfälla Alpina Klubb
Emilia Backman, Leksands Slalomklubb
Vincent Elfgren, Bergsjö-Hassela Alpina
Thed Molin, Valfjällets SLK
Gustaf Ångström, Uppsala Slalomklubb
Simon Landström, Västerås SLK
Johan Eriksson, Bergsjö-Hassela Alpina
Hugo Flodberg, IFK Falun Alpin

NIU Torsby

Sophie Jalkesten, Huddinge SK AF
Klara Harnesk, Karlstad SLK
Wilma Strömberg, Karlstad SLK
Ella Fredriksson, SK Vitesse
Tor Lindstedt Nyberg, Täby SLK
Felix Andersson, Järfälla AK
Edward Vänje, Saltsjöbadens SLK

NIU Tärnaby Skidhem

Cajsa Söderberg, Tärna IK Fjällvinden
Clara Westman, Mälaröarnas Alpina SK
Marceline Forsberg, Tärna IK Fjällvinden
Felix Lomander, Sk Boge
Oscar Helsen, Djurgårdens IF AF

NIU Tärnaby Alpina Skidgymnasium

Nathalie Immonen, Storklintens AK Skalp
Hedvig Oskarsson, Sälens IF
Wilma Olers, Sälens IF
Matilda Saalo, AK Skellefteå
Clara Loven, IFK Mora AK
Emilia Jakobsson Vestin, Skule Alpina Klubb
Love Vitblom, Piteå Alpina
Vilgot Scott, IFK Arvidsjaur
William Jakobsen, Storklintens AK Skalp
Charlie Westlund, Kungsbergets Alpina

NIU Östersund

Stella Rodling Swanberg, Östersund Frösö SLK
Isabel Sjölin, Östersund Frösö SLK
Grim Wallin, Östersund Frösö SLK
Ian Strauss, IFK Lidingö Slalomklubb
Bosse Mikelsson, Östersund Frösö SLK
Erik Wikberg, Östersund Frösö SLK
Axel Fjällryd, Örebro Slf


Freeski

NIU Malung

Alfred Holm, Täby Freeride
Erik Lie, Freeskiers
Filip Malm Onn, Freeskiers
Gunnar Lundahl, Sundsvalls SLK
Joar Nordmark Björnström, Gällivare SK
Linus Sundberg
Maximilian Molin, Vemdalens AK
Oskar Huse Andersson, Valfjället SLK
Tim Wikén

NIU Vännäs

Jacob Olofsson, Bygdsiljumsbacken
Hampus Alenius, Uhsk Freeski
Tuva Skanderby, Uhsk Freeski
Neo Allergren, Uhsk Freeski
Hugo Öhström, Gällivare
Samuel Johannesson, Uhsk Freeski
Albin Heinonen Leliott, Sundsvall


Längd

NIU Åre

Viktor Berglund, Duveds IF
Ebba Englund, Bergeforsens SK

NIU Falun

Moa Hedman, Högbo GIF
Sofi Holmberg, Västerås SK
Ebba Gårdsmark , Öregrunds IK
Albin Källiden, Granbergsdals IF
Elias Hedlund, Granbergsdals IF
Måns Sandmark, Gävle SK
Anton Henriksson , Rehns BK
Alfons Peterson, Kimstad GoIF

NIU Östersund

Andreas Elvseth, Offedal SK
Hannes Sjölund Myhr, Ås IF
Ebbe Abrahamsson Gjersvold, ÖSK
Leo Svahn, ÖSK
Jon Oscarsson, Ås IF
Tindra Österberg, Ås IF
Flisa Ravald, Ås IF
Emma Holmgren, Bergeforsens SK

NIU Älvsbyn

Viktor Sundén, Strömnäs GIF
Simon Markström, Luleå Gjutarens IF
Emma Johansson, Sävast ski team
Saga Norberg, Ersnäs IF
Wilma Johansson, Föreningen Norsjö skidor
Jade Artaud, Sorsele SK

NIU Sveg

Josefine Söderqvist, Storvreta IK
Lukas Karlberg, IK Rex
Jonathan Bergman, Fagersta Södra IK Skidor
Carl-Filip Köld, Medåkers IF
Elvira Hermansson, Offerdals SK
Tilde Ingvarsson, Svegs IK
Anton Lindén, Medåkers IF
Axel Erixon, Grava SK
Tor Vincent, Sätra IF
Seth Gustafsson, Karlstads SLK/antagen åk 2

NIU Lycksele

Jens Junes, IFK Umeå
Hugo Abrahamsson, IFK Umeå
Emil Löfgren, Täfteå IK
Sebastian Hägglöf, Hägglunds Ski Team
Elin Henriksson, Skellefteå Skidklubb
Klara Torshage, Vårby IK
Elin Forsgren, Vårby IK
Elsa Eriksson, Hägglunds Ski Team

NIU Gällivare

Oscar Säfström Niemi, Kalix SK
Edvin Olsson, Jukkasjärvi
Jasmine Persson, Kalix SK

NIU Torsby

Amanda Olsson, Åmols OK
Stina Nilsson, Rembo IK
Cayenne Badh, Falköpings AIK
Elin Törnqvist, Garphyttans IF
Frank Krouwel, Stora Tuna Skidor
Måns Olsen, Grava SK
Filip Strand, Sunne SLF
Erik Johansson, Domnarvets goif

NIU Ulricehamn

Malte Jutterdal, Vreta Skid- och motionsklubb
Nils Sjöberg, OK Landehof
Kristina Finnskog, Tranemo IF skidklubb
Mirjam Inemyr, Istrums SK
Herman Swärd, Tidaholms SOK SISU
David Musslinder, Falköpings AIK skidor

NIU Åsarna

Wilhelm Daabach, Åsarna IK
Klara Göransson, Åsarna IK
Elliot Angelsiöö, Storvreta IK
Ebba Bengtsson, Tynderö IK
Olivia Ednarsson, Brandsbols SK
Linus Sörlin, Offerdals SK

NIU Mora

Lina Björk, IFK Skövde SK
Maja Heikki, Sälens IF
Alice Widholm, Lidköpings VSK 
Markus Almgren, IFK Mora SK
Ludvig Anderberg, IFK Skövde SK


Skicross

NIU Torsby

Elis Jonsson, Lofsdalen SK
Victor Persson, IFK Grängesberg alpina klubb
Markus Tollan, Tunafors slalom
Markus Lindblom, IFK Lidingö slalom
Maya Westblad, Idre SK


Snowboard

NIU Malung

Elias Larsson, klubblös
Klara Björnerud, IFK Falun
Simon Jensen, klubblös
Pontus Keller, klubblös
Anton Blomster, SSAK

NIU Vännäs

Kasper Gullström, Sollentuna Slalomklubb
Silje Teofilusson, UHSK
Leopold Rengholt, Sälens IF
Meron Westin, Fjällsjö alpina klubb

 

Uppdaterad: 14 APR 2020 14:23 Skribent: SSF
Webb puff stor corona-316-103.png
220111-Webb-puff-Flour-316-103.jpg
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info