Hoppa till sidans innehåll

Antagna till NIU HT 2020


Här finns listan på de som har antagits till våra NIU-skolor (Nationell idrottsutbildning).

Vi önskar lycka till och säger grattis till följande personer som kommit in på respektive NIU-gymnasium.

Alpint
Freeski
Längd
Skicross
Snowboard


Alpint

NIU Arvidsjaur

Sandra Bäcklund, Luleå AK
Ellie Dagbro, Göteborg SLK
Marta Hahlin, IFK Arvidsjaur AK
Lundqvist Emilia, IFK Arvidsjaur AK
Bergman Sigge, Järfälla AK
Jasper Ebenfeldt, Luleå AK
Ovllá Skoglund, IFK Arvidsjaur AK
Nils Sved, IF Hudik Alpin

NIU Falun

Ebba Ek, Sollentuna SLK
Ida Larsen, Gävle Alpina SK
Judith Nyström, Mullsjö Alpina SK
Majken Sandström, Båsenberga SLK
Esaia Andersson, Huddigne SK AF
Victor Bengtsson Sohlman, IFK Lidingö Slalomklubb
Hugo Hermansson, IFK Sävsjö
Aron Hjortstam, Västerås Slalomklubb
Hampus Ljunggren, SK Vitesse
Dante Wikzell, Rättviks SLK

NIU Fjällgymnasiet Svenstavik

Hilma Dufva Sandberg, IFK Mora AK
Sanna Norberg, UHSK Umeå SK
Freja Nyman, Vetlanda AK
Emil Andersson, Bollnäs AK
Björn Huss, Täby SLK
Hannes Lundqvist, Vemdalens IF
Måns Sjöstrand, Landscrona SC
Simon Svelander, Sundsvalls SLK

NIU Sundsvall

Clara Eriksson, IF Hudik Alpin
Clara Hägglund, Nolby Alpina SK
Nellie Jacobsson, Sundsvalls SLK
Tilde Larsson, Uppsala SLK
Axel Dahl, Huddinge SK AF
Niklas Ramnö, Järfälla AK

NIU Sveg

Meja Dahlberg, Västerås Slalomklubb
Filippa Fernsten, Arboga Alpina
Thea Håkansson, Järfälla AK
Lovisa Sandberg, Tunafors SK
Max Lord, Tunafors SK
Love Mandahl, Uppsala SLK

NIU Torsby

Olivia Andersson, Täby SLK
Elsa Bergsgård, Mälaröarnas Alpina SK
Mimmi Eliasson, Sälens IF
Hilma Lissdaniels , Sälens IF
Arvid Byttner, Järfälla AK
Sebh Carlström, Sollentuna SLK
Beppe Lison Almkvist, Norrköping SK

NIU Tärnaby Skidhem

Alva Billgren, Göteborg SLK
Olle Hellsten , Lycksele IF
Hugo Lundqvist, Djurgårdens IF AF

NIU Tärnaby Alpina Skidgymnasium

Ella Malmqvist, Huddinge SK AF
Linn Åberg, Sundsvalls SLK
Viggo Bergklint-Thörnros, Huddinge SK AF
Erik Bylund, Skulebergets AK
Noel Hjalmarsson, Mälaröarnas Alpina SK
Viktor Lundström, AK Vännäs
Oliver Taavola, Luleå AK
Alvin Zackrisson, AK Vännäs

NIU Östersund

Amber Adsten, Åre SLK
Klara Almqvist, Östersund Frösö SLK
Hanna Brugge, Nolby Alpina SK
Saga Jonsson, Östersund Frösö SLK
Ella Larsson, Åre SLK
Heada Normark, IFK Lidingö Slalomklubb
Erik Bocké, Täby SLK
Simon Mellgren, Östersund Frösö SLK


Freeski

NIU Malung

Strix Åkerblom, Falu Snowpark
Olle Fahlström, Ingen klubb
Niclas Nordlund, Täby Freeride
Malte Berglund, Ingen klubb
Isak Grahn, Täby Freeride
Bailey Wallbom, Åre SLK
Julius Förnes, Täby Slalomklubb
Alvin Wagenius, Ingen klubb

NIU Vännäs

Sander Dillner, Saxnäs, Klimpfjälls AK
Martin Hedin, Huddinge, Brädlappen
Elias Wåhlin, Tierp, ingen klubb
Alfred Stjernberg, Tierp, ingen klubb
Valentin Claesson, Tierp, ingen klubb
Isak Hasselwander, Örebro, Örebro Slalom
Hugo Edholm, Lidköping, ingen klubb


Längd

NIU Åre

Pelle Boberg, Duveds IF
Kerstin Åberg, Tumba Mälarhöjden OK

NIU Falun

Oskar Jäderblom, Fjärdhundra SK
Anton Andersson, Falu IK
Leo Karlöf , Täby IS Skidor
William Björklin, Högbo GIF
Linus Nilsson , Åmåls OK
Elliot Åkesson, IF Hallby SOK
Ruben Tholander , Sundbybergs IK
Wilma Gustafsson, IFK Hedemora
Elsa Carling, Falu IK

NIU Östersund

Tova Andersson, Brovallen IF
Hedda Samuelsson, Östersund SK
Maja Aronsson, Östersund SK
Wilma Karlsson, Östersund SK
Hjalmar Oscarsson, Ås IF
Axel Mäkinen, Högbo GIF
Axel Arnesson, Ås IF
Axel Wistman, Östersund SK

NIU Älvsbyn

Arvid Welin, Ersnäs IF
Lisa Larsson, Älvsby IF
Martin Lundholm, Luleå Gjutarens IF
Wilma Rune, Valbo AIF
Oskar Ingvarsson, Luleå Gjutarens IF
Sune Ögren, Jukkasjärvi IF
Emma Järvenpää, Sävast Ski team
Erik Jarl, Ulricehamns IF
Alexander McDonald, Garphyttans IF

NIU Sveg

Axel Svensson, Sundbybergs IK
Lukas Walther, Matfors SK
Amanda Andersson, Tynderö IK
Filip Sundin, Grava SK
Valter Ljungdahl, Matfors SK
Louise Jonsson, Alnö SK

NIU Lycksele

Arvid Törnblom, IFK Umeå
Ella Burman, Skellefteå Skidklubb
Evelina Crusell, Skellefteå Skidklubb
Alva Dahlin, Bergeforsens SK
Nikolaj Reikkola, Luleå Gjutarens IF
Edwin Nordmark, Täfteå IK
Rickard Sjödin, Matfors SK
Emilia Johansson, Hägglunds Ski Team SK

NIU Gällivare

Gustav Berggren, Skellefteå Skidklubb
Linus Grundström, Täfteå IK
Olivia Söderlind, IFK Kiruna

NIU Sollefteå

Elvira Nilsson , Sollefteå Skidor IF
Marcus Nilsson, Hägglunds Ski Team SK

NIU Torsby

Jonathan Lindstöm Hedberg, Sunne SLF
Axel Sandberg, OK Landehof
Linnea Carlsson, Grava SK
My Werner, IK Stern
Frida Lundgren , Filipstads SF
Louise Hallander, Vreta SoMK
Ida Santonen, OK Landehof

NIU Ulricehamn

Emma Bengtsson, Tranemo IF
Emilia Eriksson, Ulricehamns IF
Ida Abrahamsson, Äspereds IF
Adam Dahlgren, Ulricehamns IF
Eskil Peterson, Borås GIF
Edvin Högman, Ulricehamns IF
Melker Hendén, Ulricehamns IF

NIU Åsarna

Ludwig Millestu, Utrikes SK
Lukas Ejvinsson, Matfors SK
Leo Eriksson, Östersund SK
Melwin Bång, Östersund SK
Sara Henriksson, Tynderö IK
Irma Östberg, Åsarna IK
Elin Morlind, Åsarna IK

NIU Mora

Ida Rosjö, IF Hallby
Nora Bråmer, IFK Mora SK
Ida Garfvé, IFK Mora SK
Viktor Norberg, Falu IK
Simon Claesson, Ulricehamns IF
Anton Grahn, IF Hallby


Skicross

NIU Torsby

Alva Humble, Järfälla AK
Agnes Pettersson, Sollentuna SLK
Sebastian Engelbrekts, Järvsö IF


Snowboard

NIU Malung

Tess Palmquist Mickelin Björklinge
Mio Sundling, Växjö, Bromölla Cablepark
Neo Palm Banda, Funäsdalen, Messlingen IK
Sam Michelsson, Hässleholm,SSLK

NIU Vännäs

Tova Nejne, Klimpfjäll
Maya Fundin, Funäsdalen
Axel Alenfelt, Jönköping
Aleksander Andruszkiewicz, Sälen

 

Uppdaterad: 14 APR 2020 13:52 Skribent: SSF
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info