Hoppa till sidans innehåll

Antagna till NIU HT 2021


Antagningen till HT 2021 är klar. Här finns namnen på de som har antagits till våra NIU-skolor (Nationell idrottsutbildning).

Vi önskar lycka till och säger grattis till följande personer som kommit in på respektive NIU-gymnasium.

Alpint
Freeski
Längd
Puckel
Skicross
Snowboard


Alpint

NIU Arvidsjaur

Adam Svelander, Östersund Frösö SLK
Alice Jönsson, Luleå AK
Ester-Kajsa Gradin, Junsele IF
Ida Ekstrand, Väst Alpin SLK Göteborg
Ida Fransson, AK Vännäs
Oscar Tovås, IFK Lidingö Slalomklubb
Simon Kuzmic Hellberg, Djurgårdens IF AF
Svante Olofsson, Arvidsjaur SLK
Teodor Tovås, IFK Lidingö Slalomklubb

NIU Falun

Alice Elffors, IF Hudik Alpin
Elsa Almcrantz, Ödeshögs SK
Emma Norman, IFK Borlänge Alpin
Nella Granath, IFK Falun Alpin
Nils Grimberg, IFK Falun Alpin

NIU Fjällgymnasiet, Svenstavik

Agnes Rihpa Mann, Vemdalens IF Alpina
Ebba Hedlöf, Kungsbergets AK
Edvin Fredriksson, Åre SLK
Elliot de Susini, Väst Alpin SK Göteborg
Esther Nordberg, Mälaröarnas Alpina SK
Filip Koritz, Göteborg SLK
Madeleine Björkholm, Huddinge SK AF
Philip Jonsson, Klövsjö Alpina
Sarah Lundström, Sundsvalls SLK
Tim Berggren, Sundsvalls SLK

NIU Sveg

Elina Söderqvist, Järfälla  AK
Felix Eklöf, Mälaröarnas Alpina SK
Mia Huss, Täby SLK
Rebecka Gustafsson, Örebro SLF
Robin Stenvi, Järfälla  AK
Tilde Grönkvist, Östersund Frösö SLK

NIU Torsby

Arthur Månsson, Täby SLK
Eskil Haugstvedt, Väst Alpin SK Göteborg
Hampus Eklund, Täby SLK
Jennifer Olsson, Sunne AK
Julia Lindberg, Leksands SLK
Lina Karmholt, Göteborg SLK
Malin Larsson, Mälaröarnas Alpina SK
Moa Lorentsson, IFK Mora Alpina
Måns Larsson, Sälens IF
Victor Nilsson, Saltsjöbadens SLK
Viktor Eneqvist, Saltsjöbadens SLK

NIU Tärnaby Alpina Skidgymnasium

Alice Wallin, Järfälla AK
Amanda Annerberg, Sollentuna SLK
Erik Bonde, Huddinge SK AF
Gustav Wissting, Lycksele IF
Hilda Zakrisson, Lycksele IF
Hjalmar Nyman, Saltsjöbadens SLK
Liv Larsson, Tärna IK Fjällvinden
Lotten Wellenius, Mälaröarnas Alpina SK
Molly Strömbäck, Luleå AK
Nova Lindberg, Luleå AK

NIU Östersund

Elsa Berg, UHSK Umeå SK
Linnea Ollila, Östersund Frösö SLK
Matilda Ullenius, Lidingö Slalomklubb
Noah Bernhardtz, Göteborg SLK
Olle Mikelsson, Östersund Frösö SLK
Pontus Axelhed, Mälaröarnas Alpina SK
Selma Gunneriusson, Åre SLK
Tea Hedlund, Kungsbergets Alpina
Wilmer Dolk, Järfälla AK


Freeski

NIU Kiruna

Isak Partapouli, Kiruna
Mathis Marsja, Luleå
Jonatan Stenman, Boliden
Carlo Rehnstedt, Kiruna
Isak Henriksson, Kiruna

NIU Malung

Adam Ridefeldt, Uppsala slalomklubb
Gustav Johnson, Norra freeski
Henrik Svensson
Ludde Ekholm, Täby slalomklubb
Malte Håkan Scheele, Härnösands alpina
Neo Larsson, Sälens if
Oscar Andersson
Yury Evsees, Luleå freestyle

NIU Vännäs

Alvin Bjurman, Klutmark freeski
Anton Frandsen, Köpenhamns skiclub
Ehsan Tjärnström, Åre
Henrik Winsenburg, Lidingö Freeski
Kasper Bjurman, Klutmark freeski
Liam Stenberg, Åre
Tejs  Wojtaszewski, Oure Freestyle


Längdåkning

NIU Åre

Alva Hedström, Funsädalens IF
Lizzie Sonnefelt, Duveds IF
Love Däldehög, Hudiksvalls IF

NIU Falun

Erik Gustafsson, Täby IS Skidor
Hanna Östberg, Domnarvets Goif
Hedvig Lindqvist, IK Rex
Hugo Fryxell, Täby IS Skidor
Oskar Karlberg, Siljansnäs skid- och löparklubb
Sanna Hörnell, Domnarvets Goif

NIU Östersund

Alva Svahn, Östersunds SK
Björn Rönnestrand, ÅS IF
Ebbe Zackrisson, Östersunds SK
Elias Redman, Östersunds SK
Ella Anger Hyttinen, IFK Hedemora
Elsa Malmgren, Östersunds SK
Hanna Stenmark, Östersunds SK
Nils Hamrin Borin, Östersunds SK

NIU Älvsbyn

Albin Hannemann, Nätra SK
Emma Antonsen, Sävast Ski Team
Ivar Labba, Älvsby IF SK
Nils Johansson, Sävast Ski Team
Rebecca Rudholm, Skellefteå SK

NIU Sveg

Albin Jeleby, Häverödals SK
Alexander Lodin, Tunafors IK
Andreas Ersson, Jättendals IF
Meija Peterson, Gillberga SK
Pipar Maja Gruvris, Siljansnäs Skid och löpareklubb
Tuva Åhlen, Vassunda IF

NIU Lycksele

Elias Malm, Täfteå IK
Ellen Berglund, Skellefteå SK
Emil Sehlstedt, IFK Umeå
Felicia Westin, Sävast Ski Team
Ivar Törnblom, IFK Umeå 
Linus Ytterbom, Bergeforsen SK
Melker Lindgren, Täfteå IK
Saga Östling, Bergeforsen SK
Thea Nilsson, Skellefteå SK

NIU Gällivare

Ebba Holmgren, Arjeplogs SK
Emil Hedström, Gellivare Skid Allians
Marcus Vuorela, IKJ Haninge

NIU Sollefteå

David Palmgren, Bergeforsens SK
Olle Långberg, Hudiksvalls IF
Oskar Höglund, Sollefteå Skidor IF

NIU Torsby

Allan Wahlström, Bålsta SK
Alva Thudeen, Sya SK
Anna Fällgren, Arvika IS
Carl Sternander, Vreta SoMK
Erik Callmer, Björntorps IF
Hjalmar Wilhelmsson, Filipstad SF
Jesper Schouten, Vreta Skid- och motionsklubb

NIU Ulricehamn

Adrian Skiöld, Borås SK
Axel Isacsson, Ulricehamns IF
Filip Berglund, Ulricehamns IF
Jonathan Quick, Falköpings AIK

NIU Åsarna

Anna Backlund, Högbo GIF
Axel Eriksson, Myssjö/Oviken IF
Elias Bengtsson, Tynderö IK
Emma Strand, Bergeforsens SK
Philippa Sjöström, Storuman IK

NIU Mora

Alexander Bjuredal, Sälens IF
Ebba Johansson, IF Ski Team Skåne
Ida Bervenstål, Granbergsdals Skidkulbb
Linnea Björkman, IFK Mora SK
Louise Wallin, IFK Mora SK
Sofie Ettling, Finspångs SOK


Puckel

NIU Åre

Ella Bhagwani Zupanc, Åre SLK


Skicross

NIU Torsby

Emely Persson, Valfjällets SLK


Snowboard

NIU Kiruna

Enja Stålnacke-Lahti, Kiruna
Olof Lunden, Nynäshamn
Helge Eldståhl Forssén, Kiruna

NIU Malung

Alfons Bruce, Rengsjö
Joel Westling, Sälen
Kalle Hougner, Stockholm
Theo Sjölund, Göteborg
Vincent Henley, Funäsdalen

NIU Vännäs

Elsie Karlsson, Onsala
Terje Aittamaa, Sundbyberg
Vilda Lilja, Hägersten

 

Uppdaterad: 19 APR 2021 15:13 Skribent: SSF
Webb puff stor corona-316-103.png
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info