Hoppa till sidans innehåll

Antagna till NIU HT 2022


Antagningen till HT 2022 är klar. Här finns namnen på de som har antagits till våra NIU-skolor (Nationell idrottsutbildning).

Vi önskar lycka till och säger grattis till följande personer som kommit in på respektive NIU-gymnasium.

Alpint
Freeski
Längd
Puckel
Skicross
Snowboard

LÄS ÄVEN:
Antagna till Riksidrottsgymnasium (RIG) HT 2022
Antagna till Högskola/Universitet/Elitmiljö HT 2022


Alpint

NIU Arvidsjaur

Agnes Wikstrom, AK Skellefteå
Anna Askenryd, Luleå Alpina
Gustav Jepson, Landskrona SK
Kalle Piscator, Huddinge SK Alpina
Mattias Wikberg, Östersund Frösö SLK
Moa Saalo, AK Skellefteå
Sebastian Hansson, SK Vitesse
Tyra Svanberg, Högby Alpina
William Nordin, Sundsvalls SLK

NIU Fjällgymnasiet, Svenstavik

Axel Schenström, Saltsjöbadens SLK
Edvin Hägglund, Sundsvalls SLK
Elliott Staaf, Sundsvalls SLK
Malva Guteland, Huddinge SK
Max Granqvist, Sollentuna SLK
Moa Nordlander, Getbergets Alpina IF
Selma Pettersson, Göteborg SLK
Ted Olsson, Vemdalens Alpina
Tilde Danell, IF Hudik Alpin

NIU Stockholms Skidgymnasium

Alva Roos, Sollentuna SLK
Benjamin Bergvall, Sollentuna SLK
Emmie Sandahl, Djurgårdens IF AF
Filip Eriksson, Huddinge Alpina
Kajsa Bragnell, Huddinge SLK
Loke Koorn, Mälaröarnas Alpina SK
Lova Fröjd, Huddinge Alpina 
Maria Krejci, Sollentuna SLK
Matilda Aldin, Täby SLK
Nova Werngren, Täby SLK
Tindra Hedgårdh, Täby SLK
Valter Lindbom, Täby SLK

NIU Sveg

Anton Iveberg, Huddinge SK Alpina
Axel Pettersson, Sollentuna SLK
Erik Lindberg, Järfälla AK
Hannes Henriksson, Djurgårdens IF AF
Leia Sandberg, Tunafors Slalom
Lisa Lindberg, Arboga Alpina
Tuva Mårtensson, Huddinge SK Alpina

NIU Torsby

Ella Strandberg, IFK Lidingö SLK
Gustav Kling, Saltsjöbadens SLK
Jonatan Franke, Jönköpings SLK
Lucas Karlsson, Huddinge Alpina SK
Max Pålsson, Sälens IF
Molle Siljeholm, IFK Falun Alpin
Tilde Mallmin, IFK Lidingö SLK
Vendela Hindrichsen, Göteborgs SLK

NIU Tärnaby Alpina Skidgymnasium

Alexander Granlund, Norrköpings SK
Erik Rynlid, Storklintens AK
Hampus Berg, Täby SLK
Jaquline Öqvist, Täby SLK
Leo Dennerås, Östersund Frösö SLK
Rasmus Dahlgren, Täby SLK
Torkel Skielta, Östersund Frösö SLK
Tuva Carlsen, Åre SLK
Wilma Liabäck, Huddinge SK
Wilma Carlsson, Valfjället SLK

NIU Skidhemmet Tärnaby (Folkhögskola)

Annie Hyttberg, Huddinge SK
Assar Egnell, IFK Lidingö SLK
Ellie Westberg, Saltsjöbadens SLK
Leah Andersson, Luleå Alpina
Lovisa Flyborn, Sälens IF
Tim Hansson, Storklintens Alpina

NIU Östersund

Carl Thorén, Djurgårdens IF AF 
Edwin Lindqvist, Sundsvalls SLK
Elvira Ledin, IFK Falun Alpin
John Jonsson, Östersund Frösö SLK
Ludwig Lindström, Östersund Frösö SLK
Mirella Heuman, Saltsjöbadens SLK
Måns Abersten, Sundsvalls SLK
Tilde Tjärnås, Vemdalens alpina


Freeski

NIU Kiruna

Holger Larsson, RISK
Marwin Fors, RISK
Nore Öhström, Gällivare SK
Linus Ludicke, Bräcke

NIU Malung

Laban Österdahl, Orsa Slalomklubb
Lukas Kollin, Stockholm
Oliver Dahlström, Sundsvalls Slalomklubb
Vilgot Nydahl Sund, Västerljung
Charlie Broström, Alpina Klubben Skellefteå
William Ljungdahl, Väst Alpin
Jacob Gustav Kahm, Östersund Frösö Slalomklubb 

NIU Vännäs

August Bog, Hareskoven Ski Klub Danmark
Hanna Lindkvist, Alpina Klubben Klutmark
Isak Lundberg, Älvsbyn
Ivar Larsson, Huddinge SK
Joel Westin, Bjästa alpina freeride
Ludwig Wiberg, Örnsköldsvik


Längdåkning

NIU Järpen/Åre

Astrid Öhrn, Bergeforsens SK
Beata Åkerström, IFK Skövde

NIU Falun

Frida Tynell, Falu IK
Isak Vinsanius, IFK Mora SK
Leo Mörck, Täby IS Skidor
Lovisa Björklund, Bjursås IK
Noah Rådmark , Täby IS Skidor
Tilde Gyllbäck, Sundbybergs IK Skidor
Tuva Karlen, IF Hallby

NIU Östersund

Emilina Bång, Östersunds SK
Enya Daabach, Åsarna IK
Jåvva Rensberg, Funäsdalen IF
Måns Ravald, Ås IF

NIU Älvsbyn

Emma Regnell, Bålsta SK
Ida Albrecktsson, Kalix SK
Maja Wladyczek, Skellefteå SK

NIU Sveg

Klara Olsson, IFK Mora SK
Moa Eriksson, Högbo GoiF
Rasmus Anttila, Järbo IF
Wilma Olofsson, Malungs IF

NIU Lycksele

Anna Johansson, IFK Umeå
Emma Forsgren, Vårby IK
Märta Hubenette, Hägglunds Ski Team
Ragnar Hultdin, IFK Umeå
Seth Nordin, Lycksele IF
Tor Kronblom, Luleå Gjutarens IF
Ulrik Jonsson, Strömnäs GIF

NIU Gällivare

Ines Häggroth, Jukkasjärvi IF
Klara Johansson, Jukkasjärvi IF

NIU Sollefteå

Liv Persson , Sollefteå skidor IF
Nellie Sjöberg, Bergeforsens SK
Stina Olsson Wallin, Stockviks IF

NIU Torsby

Carl Montan, Tranemo IF
Ellen Berg, Granbergsdals IF
Emil Larsson, Filipstads SF
Gustav Jäderblom, Fjärdhundra SK
Marcus Modig, Västerås SK
Nicolas Hillerström, IFK Hedemora
Tilda Eriksson, Filipstads SF

NIU Ulricehamn

Anton Weber, Borås GIF
Kajsa Ekenberg, IK Stern
Ludwig Åqvist, Borås GIF
Malte Hendén, Ulricehanns IF
Viktor Persson, Borås SK
Vilma Högman, Ulricehanns IF

NIU Åsarna

Alfred Carlberg, Domnarvets GoIF
Eddie Pettersson, Oxbergs IF
Felix Frykfeldt, IKHP Husqvarna
Joar Rosvold, Rehns BK
Julius Forsell, Filipstads SF
Oskar Flygare, Enhörna IF
Pontus Nilsson, Linköping SK
Vilgot Eriksson, SK Leksand

NIU Mora

Alvin Lestander, Västerås SK
Alvin Rydin Sahlin, Västerås SK
Kajsa Limby, IFK Mora SK
Maya Rennermalm, Sälens IF
Oskar Bergman, IFK Mora SK
Viktoria Leandersson, Älvdalens IF
William Rytter, Älvdalens IF


Puckel

NIU Åre

Elliot Schillgard, Åre SLK 
John Mårtensson, Värmdö Freestyle


Skicross

NIU Torsby

Anton Marchesini, Djurgårdens AF
Axel Björkner, Hudddinge SK Alpina
Theodor Rickan-Bood, Karlstads SLK
Tim Fredrikson, Sollentuna SLK
Timmi Lundaby, Valfjället SLK


Snowboard

NIU Kiruna

Melvin Ölvebro, RISK
Elias Hedberg, RISK
Rakel Rosenfors, RISK

NIU Malung

Billy Lou Axell, Sollentuna SSLK Snowboard
Bodil Pettersson, Södertälje
Esther Ståhle, Skyttorp
Filip Lundberg, Trollhättan
Lion Magnusson, IFK Falun alpin
Max Jilek, Varberg

NIU Vännäs

Elin Ekström, Sollentuna SLK
Hugo Stenlund, Skellefteå
Jordan Hjortberger, Boden
Michelle Kindlund, Västerås 

 

Uppdaterad: 21 APR 2022 14:14 Skribent: SSF
220111-Webb-puff-Flour-316-103.jpg
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info