Hoppa till sidans innehåll

Antagna till RIG 2015


Det är många av våra världsstjärnor på snö som börjat sin elitsatsning på något av våra Riksidrottskidgymnasium (RIG).

Vi säger stort GRATTIS och önskar lycka till under de närmaste åren till följande uttagna åkare:

Alpint

Järpen/Åre

My Lindblom, Edsåsdalens SLK
Emma Hammergård, Gävle Alpina SK
Olivia Moström, Sollefteå AK
Filip Johansson, Östersund Frösö SLK
Kalle Kristiansson, Nolby Alpina SK
Bobo Hansson, Saltsjöbadens SLK
Edvin Steffensson, Saltsjöbadens SLK
Andre Persson, Väst Alpin SK Göteborg
Oscar Sjöstrand, Åre SLK

Malung

Ida Dannewitz, Uppsala SLK
Emelie Henning, Järfälla AK
Evelina Fredricsson, Huddinge SK AF
Lukas Karlberg, Mälaröarna Alpina SK
Jesper Brändholm, Sälens IF
Edvin Nilsson, Sälens IF
Johan Hagberg, Avesta AK


Freeskiing

Malung

Maximilian Selbekk, Hallens SK
Isak Davidsson, Bjursås IK
Erik Davis, Åre SLK
Oliwer Magnusson, ÖFS


Freestyle

Järpen

Ture Johansson, Gefle freestyle
John Mattsson, Sunne Alpina
Isa Lundblad, Gefle freestyle
Olle Söderberg, Duveds IF


Längd

Gällivare

Johanna Gustavsson, Hemmingsmark, Hemmingsmarks SK
Andreas Karlsson, Norrfjärden, Norrfjärdens IF
Alva Mikko, Kiruna, IFK Kiruna
Anton Laine, Kalix, Kalix SK
Anton Murto, Koskullskulle, OK Sarven

Sollefteå

Frida Karlsson, Sollefteå, Sollefteå Skidor IF
Adam Westman, Ankarsvik, , Alnö SK,
Maja Petersson, Domsjö, Vårby IK,
Lovisa Henning, Härnösand, Bondsjöhöjdens IK
Filip Kyrö, Sandviken, Högbo GIF

Järpen/Åre

Felix Forsberg , Järpen, Järpens SK
Måns Olsson, Mörsil, Offerdals SK
Johannes Engdahl, Borlänge, Domnarvets GOIF
Timor Sandberg, Gnarp, Jättendals IF
Anton  Modin, Knivsta, Vassunda IF

Mora

Axel Aflodal, Täby, Sundbybergs IK
Louise Lindström, Sandviken, Högbo GIF,
Nora Jacobsson, Folkärna, Rembo IK
Tilda Jacobsson, Folkärna, Rembo IK,
Ida Persson, Ockelbo, Högbo GIF
Johan Herbert, Täby, Brottby SK
David Ljunglund, Falun, Falu IK

Torsby

Maja Eriksson, Nordmarkshyttan, Filipstads SF
Leo Johansson, Skillingaryd, Skillingaryd FK
Jenny Movitz, Dalsjöfors, Borås SK
Alfred Nilsson, Hagfors, Filipstads SF
Sanna Forsman, Malung, Öje IF
Ida Eriksson, Malungsfors, Malungs IF


Skicross

Järpen

Matilda Ermeskog, Åre SLK
David Mobärg, Edsåsdalens SLK
Johan Hellström, Edsåsdalens SLK


Snowboard

Malung

Lukas Göransson, STHLM Freestyleförening
Hugo Mallenheim, Sollentuna SLK
Loke Friberg Spovin, Sollentuna SLK
Jakob Dahlberg, Falu Snowpark
Jesper Landmark Jonestål, Sälens IF

Uppdaterad: 01 OKT 2015 07:54 Skribent: Lotte Jernberg
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info