Hoppa till sidans innehåll

Antagna RIG  HT 2017


Det är många av våra världsstjärnor på snö som börjat sin elitsatsning på något av våra Riksidrottskidgymnasier (RIG).

Vi säger stort GRATTIS och önskar lycka till under de närmaste åren till följande uttagna åkare:

OBS! Listan uppdateras löpande allt eftersom antagningarna blir klara.

Alpint

Gällivare

Madeleine Andersson, Örebro SLF
Linnéa Utterström, IFK Arvidsjaur AK
David Fredriksson, Åre SLK
Edwin Lundbäck, Kalix AK
Douglas Nordqvist, Kiruna BK
Leo Sandelgard, Mälaröarnas Alpina SK
Oliver Schefte, Saltsjöbadens SLK

Åre Skidgymnasium

Ida Candert, Täby SLK
Liv Ceder, Sollentuna SLK
Hedda Martelleur, Uppsala SLK
Tilda Nord, Norrköpings SK
Klara Persson, Edåsdalens SLK
Gustaf Lindqvist, Sundsvalls SLK
Erik Oredsson, IFK Lidingö Salomklubb
Pontus Tegström, Sollentuna SLK

Malung

Moa Boström Müssener, Uppsala SLK
Julia Digerfors, Sollentuna SLK
Rebecca Nyman Granbom, Karlstads SLK
Alva Wallin, Uppsala SLK
Eric Asplund, Mullsjö Alpina SK
William Hansson, Mälaröarnas Alpina SK
Linus Olsson, Valfjällets SLK


Freeskiing

Malung

 


Längd

Åre

Benjamin Terent, Rehns BK
Vincent Jonsson, Matfors Skidklubb
Nora Lignell, Lucksta IF Skidor
Paige Lembke, Sundbybergs IK
Ida Wasell, Järpens SK
Signe Svensson, IKJ Haninge

Gällivare

Pål Jonsson, Strömnäs GIF
Olivia Norberg, Sävast Ski Team
Tova Nyberg, OK Sarven
Jesper Lindberg, OK Sarven
Eelis Murto, OK Sarven
Emil Simu, Luleå Gjutarens IF

Mora

Ella Georgsson, Högbo GIF
Elsa Wallin, Högbo GIF
Tilda Östberg, Stora Tuna IK
Wilma Björkman, IFK Mora SK
Emil Danielsson, Högbo GIF
Joel Ernstsson, Finspångs SOK
Truls Grisselman, Rhens BK

Torsby

Jakob Thellesén, Vreta Skid och motionsklubb
Alexander Melin, Sundbybergs IK
Isak Lieback, Ulricehamns IF
Mårten Gedda, OK Landehof
Kerstin Näslund, SK Bore
Linnea Johansson, Linköpings SK
Josehanna Wikström Lundgren, Grava SK

Sollefteå

Hampus Bodin, Sollefteå Skidor IF
Anton Eriksson, Sollefteå Skidor IF
William Schultz, IFK Umeå
Elis Tingelöf, Sollefteå Skidor IF
Rikard Westin, Sollefteå Skidor IF
Oskar Åslund, Östersunds Sk


Puckel

Järpen

Albin Holmgren, Åre SLK
Josefina Wersén, Åre SLK
Linus Öjelind, Luleå Freestyle
Stina Söderberg, Åre SLK


Skicross

Järpen

 


Snowboard

Malung

Uppdaterad: 29 MAR 2018 10:38 Skribent: Lotte Jernberg
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info