Hoppa till sidans innehåll

Antagna RIG  HT 2018


Det är många av våra världsstjärnor på snö som börjat sin elitsatsning på något av våra Riksidrottskidgymnasier (RIG).

Vi säger stort GRATTIS och önskar lycka till under de närmaste åren till följande uttagna åkare:

Alpint
Freeski
Längd
Puckel
Skicross
Snowboard


Alpint

Gällivare

Wille Lindhe, IFK Lidingö Slalomklubb
Otto Lundbäck, IFK Lidingö Slalomklubb
Melvin Wahlund, Sollentuna SLK
Linus Skinnars Loftén, Täby SLK
Leo Österberg, Luleå AK
Josefine Hellman, IFK Falun
Mathilda Eklund, Täby SLK

Åre

Tim Eriksson Emlroth, Mälaröarnas Alpina SK
Max Silfwerplatz, Saltsjöbadens SLK
Ture Hamrén, Sollentuna SLK
Lisa Nyberg, Åre SLK
Cecilia Malm, Sollentuna SLK
Olivia Sellstedt, Järfälla AK
Wilma Marklund, UHSK Umeå SK
Isa Carlström, Sollentuna SLK

Malung

Adam Hofstedt, Karlstads SLK
Albin Åhs, Sollentuna SLK
Oskar Gillberg, Täby SLK
Hanna Aronsson Elfman, Kils SLK
Klara Janlert, Mälaröarnas Alpina SK
Melanie Melanie, Landskrona SC
Emma Sahlin, Sollentuna SLK


Freeski

Malung

Jennie Lee Burmansson, Sälens IF
Fabian Agartsson, Sälens IF
Melvin Morén, Sälens IF
Wilma Johansson, Sälens IF
Albin Backlund, Sälens IF
Elliot Mähler, Sälens IF


Längd

Sollefteå

Karl Grywenz, Storvreta IK
Gustav Hedström, Östersunds SK
Emma Höglund, Sollefteå Skidor IF
Ida Nilsson, Bergeforsens SK
Lisa Nystedt, Täby IS skidor
Gustav Pålsson, Utrikes Skidklubb
Rasmus Westerlund, Bergeforsens SK

Torsby

Nils Bergström, Domnarvets GOIF
Sander Krouwel, Stora Tuna Skidor
Gustav Karlsson, Sundbybergs IK Skidor
Olle Andersson, Tidaholms SOK
Tilda Ström, Dala-Järna IK
Lova Broström, Sya SK
Anja Andersdotter, Garphyttans IF

Åre

Märta Rosenberg Duveds IF
Julia Löfström, Månkarbo IF
Jonas Lenz, Matfors SK
Gabriel Söderqvist Storvreta IK
Elina Franzén Idre SK
Ebba Karlsson Täby IS skidor

Gällivare

Pontus Lundholm, Strömnäs GIF
Lisa Ingesson, Strömnäs GIF
Viktor Majbäck, Jukkasjärvi IF
Albin Åström, Bodens SK
Sofia Lundkvist, Kalix SK
Hannes Mickelsson, OK Sarven

Mora

Enja Jonsson, Åsarna IK
Kajsa Rapp, SK Leksand
Saga Fältenhag, Högbo GIF
Calle Rune, Täby IS Skidor
Edvin Anger, Hedemora Skidor
Jonas Carlsson, Stora Tuna IK SK
Mattias Östberg, Stora Tuna IK SK
Måns Skoglund, Täby IS Skidor


Puckel

Åre

Akseli Ahvenainen, Moebius freestyle (Finland)
Auguste Grand, Landskrona freestyle
Calle Reis Nilsson, DIF freestyle
Thea Wallberg, Åre SLK


Skicross

Järpen

Alice Fortkord, Åre SLK
Erik Wahlberg, Kungsbergets AK
Fredrik Nilsson, Saltsjöbadens SLK
Kalle Edholm, Åre SLK


Snowboard

Malung

Cornelia Carlund, Messlingens IK
Hampus Ström, Funäsdalens SLK
Olle Hed, Gesunda
Petrus Grahn, Täby slalomklubb

Uppdaterad: 24 MAR 2020 16:15 Skribent: Lotte Jernberg
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info