Hoppa till sidans innehåll

Antagna RIG  HT 2019


Det är många av våra världsstjärnor på snö som börjat sin elitsatsning på något av våra Riksidrottskidgymnasier (RIG).

Vi säger stort GRATTIS och önskar lycka till under de närmaste åren till följande uttagna åkare:

Alpint
Freeski
Längd
Puckel
Skicross
Snowboard


Alpint

RIG Gällivare

Wilma Karlsson, Gällivare SK
Felicia Renberg, Storklintens Alpina Skalp
Agnes Hedlund, Luleå Alpina Klubb
Klara Edvinsson, Kiruna BK
Alva Harila, Luleå Alpina
Anton Engström, Täby SLK
Hugo Holmqvist, Sollentuna SLK
Axel Nyman, Saltsjöbadens SLK 

RIG Malung

Lisa Rask, Sollentuna SLK
Lisa Ekström, IFK Falun Alpin
Lova Lunden, Sollentuna SLK
Kasper Larsson, Sälens IF
Adam Palmer, Örebro Slf
Isak Lundbäck, Väst Alpin SK Göteborg
Isac Svensson, Sundsvalls SLK

RIG Järpen

Emma Aicher, Sundsvalls SLK
Ebba Sjöqvist, Saltsjöbaden SLK
Linn Liedholm, Sollentuna SLK
Emil Nyberg, Sundsvalls SLK
Philip Lundquist, Saltsjöbadens SLK
Fabian Wredmark, IFK Lidingö Slalomklubb
Lukas Ermeskog, Åre SLK
Lucas Kongsholm, Sundsvalls SLK


Freeski

RIG Malung

Martin Nordqvist, RISK
Erik Jonsson, Sälens IF
Felix Bjurendal, Sälens IF
Måns Wänseth, Åre SLK


Längd

RIG Järpen

Anders Dahl, Alnö SK
Axel Karlsson, Täby IS Skidor
Arve Lignell, Lucksta IF skidor
Alba Björnsdotter, Funäsdalens IF
Irja Brandfjell, Funäsdalens IF
Lina Sjöberg, Gimo IF skidklubb

RIG Sollefteå

Lovisa Broström, Sävast Ski Team
Lisa Eriksson, Strömnäs GIF
Thea Eriksson, Bergeforsens SK
Wille Långberg, Hudiksvalls IF
Simon Nilsson, Granbergsdals IF 
Viktor Olsson, Hägglunds Ski Team SK
Amanda Pallin, Alnö SK
Frida Poromaa, Johannisbergs AIK

RIG Torsby

Mattias Andersson , Domnarvet
Erik Bryne , Sunne SLF
Hjalmar Berg, Sunne SLF
Ludvig Berg, Granbergsdals IF 
Filippa Lundgren Wikström , Grava SK
Ella Selmosson , Lidköpings VSK 
Maja Furunäs , IFK Grängesberg SK

RIG Gällivare

Theo Mattei, Sävast Ski Team
David Lantto, Ok Sarven
Henri Murto, Ok Sarven
Therese Patomella, Jukkasjärvi
Wilma Riekkola, Sävast Ski Team
Elsa Larsson , Sävast Ski Team

RIG Mora

Sara Andersson, IFK Mora SK
Tove Karlsson, Täby IS Skidor
Emma Lindberg, SK Leksand
Clara Zettervall, Domnarvets GoIF
Albin Augustsson, Källbottens IK
Albin Blomberg, Rehns BK
Kalle Georgsson, Högbo GIF
Markus Melen, Falu IK SK


Puckel

RIG Åre

Emil Holmgren, Åre SLK
Robin Olgård, Åre SLK
Marcus Rutgersson, Åre SLK
Olle Lindell, Åre SLK
Tilda Jansson, Åre SLK
Moa Gustavsson, Värmdö Freestyle Mogul Team


Skicross

RIG Järpen

Simon Björch, Östersund-Frösö SLK
Ida Hellström, Täby SLK
Tuva Ahlstrand, Åre SLK
Lia Nilsson, Åre SLK


Snowboard

RIG Malung

Tom Renman, SSLK Freeriders
William Mathisen, Sälens IF

Uppdaterad: 09 MAJ 2019 14:14 Skribent: Lotte Jernberg
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info