Hoppa till sidans innehåll
Gymmet på RIG Malung-Sälen

Antagna Riksidrottsgymnasium  HT 2021


Det är många av våra världsstjärnor på snö som börjat sin elitsatsning på något av våra Riksidrottskidgymnasier (RIG).

Vi säger stort GRATTIS och önskar lycka till under de närmaste åren till följande uttagna åkare:

Alpint
Freeski
Längdskidor
Puckel
Skicross
Snowboard


Alpint

RIG Gällivare

Elvira Hansson, Djurgårdens IF AF
Julia Sahlin, Sollentuna SLK
Mathilda Hoel Hermansson, Järfälla AK
Jacob Jinnestrand, Sollentuna SLK
Felix Rönnlund, IFK Lidingö Slalomklubb
Elias Oredsson, IFK Lidingö Slalomklubb
Otto Mörk, IFK Lidingö Slalomklubb

RIG Malung

Adam Bohm, Sälens IF
Ester Mårtensson, Huddinge SK AF
Filip Aronsson Elfman, Kils SLK
Malva Helm, Göteborg SLK
Melvin Dahlberg, Landscrona Ski Club
Moa Landström, Västerås Slalomklubb
Nathalia Sahlman, Huddinge SK AF

RIG Järpen

Aaron Isaksson, Östersund Frösö SLK
Axel Svensson, Sundsvall SLK
Cornelia Öhlund, Åre SLK
Emma Holmqvist, Östersund Frösö SLK
Louise Hagman, Huddinge SK AF
Tyra Holmgren, AK Skellefteå
William Karlsson, Vetlanda AK


Freeski

RIG Malung

Eliott Noppa, Sälens IF
Frans Nederberg, UHSK
Linus Ekström, Sälens IF
Melvin Hillström, Norrafreeski
Rasmus Persson, Sälens IF


Längdåkning

RIG Åre

Hugo Granström, Funäsdalens IF
Jason Blomqvist, Matfors SK
Max Johansson, Östersunds SK
Nova Johansson, Funsädalens IF
Sofia Pedersen, Järpens SK
Tomas Holmgren, Matfors SK

RIG Sollefteå

Alva Nilsson, Bergeforsens SK
Filip Enberg, Strömnäs GIF
Nora Wallenius, IFK Umeå
Simon Nordlander, Stockviks SF
Vera Vennberg, Sävast Ski Team
Viking Olsson, Hägglunds Ski Team

RIG Torsby

Emelie Olsson, Åmåls OK
Karl Bennet, Zinkgruvans IF
Melvin Törshagen, Granbergsdals IF
Nelly Söderström, Malungs IF
Olle Börjesson, Vreta SoMK

RIG Gällivare

Anton Sternander, Vreta SoMK
Diana Söderberg, Kalix Sk
Lina Lantto, Gällivare SK
Lovisa Isaksson, Luleå Gjutaren
Melker Hultdin, IFK Umeå
Tindra Wiksten, Östersunds SK

RIG Mora

Alva Ersson, IFK Mora SK
Axel Eriksson, Stora Tuna IK SK
Erik Bergström, Domnarvets GOIF
Jonathan Lindberg, IFK Mora SK
Maja Axelsson, OK Landshof
Mira Göransson, Äspereds IF


Puckel

RIG Åre

Emrik Strömberg, Åre SLK
Nicolina Stenkula, Landskrona Ski club
Olivia Stenberg, Värmdö Freestyle
Teo Beinhoff, Värmdö Freestyle


Skicross

RIG Järpen

Casper Hansson, Åre SLK
Ida Fortkord, Åre SLK
Othilia Carlsson, Saltsjöbadens SLK
Soline de Brito, Åre SLK


Snowboard

RIG Malung

Nellie Sterner, Falun
Nias Hedberg, Sälens IF
Tindra Isaksson, Sälens IF
Sebastian Framdahl, Västerås
Vilja Bävermark, Sälens IF

Uppdaterad: 26 APR 2021 10:30 Skribent: Lotte Jernberg
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info