Hoppa till sidans innehåll
Gymmet på RIG Malung-Sälen

Antagna Riksidrottsgymnasium  HT 2020


Det är många av våra världsstjärnor på snö som börjat sin elitsatsning på något av våra Riksidrottskidgymnasier (RIG).

Vi säger stort GRATTIS och önskar lycka till under de närmaste åren till följande uttagna åkare:

Alpint
Freeski
Längdskidor
Puckel
Skicross
Snowboard


Alpint

RIG Gällivare

Saga Björkman, Uppsala SLK
Hannah Knagenhielm-Karlsson, Sollentuna SLK
Agnes Möller, Sollentuna SLK
Ebba Torhult, Huddinge SK AF
Rufus Hamrén, Sollentuna SLK
Max Vestman, Storklinten SK Skalp
Albin Henriksson, Djurgårdens IF AF

RIG Malung

Iris Öien Andersson, Kils SLK
Ida  Backman, Göteborg SLK
Maja  Eriksson, Karlstads SLK
Joel Candert, Täby SLK
Carl-Isac Jernkrok, Bollnäs AK
Albin Larsson, Sälens IF
Linus Söderlind, Sälens IF

RIG Åre

Liza Backlund, Sundsvalls SLK
Tomasine de Brito, Åre SLK
Sophie Nyberg, Åre SLK
Fabian Ax Schwartz, Funäsdalens SLK
Lucas Lind, Åre SLK
Filip Malker, Sundsvalls SLK
Max Uhlir, Friska Viljor AK
Lowe Öhman, Sollentuna SLK 


Freeski

RIG Malung

Axel Burmansson, Sälens IF
Edwin Bång Öygard, Kungsbergets Alpina
Richard Månsson, Arvika SLK
Max Pettersson, Luleå Freestyle
Jacob Andersson, Hudik Alpin


Längdskidor

RIG Åre

Edvin Schön, Storvreta IK
Erik Franzén, Duveds IF
Wilhelm Sterner, Täby IS Skidor
Maja Boberg, Duveds IF
Jonna Persson Kjellgren, Järpens SK
Vilda Book, IFK Strömsund

RIG Sollefteå

Johan Borg, Hudiksvalls IF
Carl Gustafsson, Vårby IK
Arvid Norberg, Hudiksvalls IF
Emmi Nyberg, Storvreta IK
Elin Näslund, Vårby IK
Melker Åkerström, IFK Skövde Skidor

RIG Torsby

Molly Furunäs, IFK Grängesberg
Matilda Bandefur, Idre SK
Astrid Kohlberg, Sunne SLF
Gabriel Norder, IF Rigor
Axel Palm, Falu IK
Alfons Wedin, Graphyttans IF

RIG Gällivare

Linus Antonsen, Sävast Ski Team IF
Alva Isaksson, Sävast Ski Team IF
Klara Granljung, Kalix SK
Karl Kylborn, Almby IK
Elias Jannok, Gällivare SK

RIG Mora

Karolina Rydén, IFK Mora SK
Erika Lavén, Täby IS Skidor
Malin Oskarsson, IFK Mora SK
Bosse Lövgren, Falu IK
Elias Danielsson, Högbo GIF
Hugo Ström, Dala-Järna IK
Nils Bergström, Domnarvets GoiF (börjar åk 3)


Puckel

RIG Åre

Gordon Berg, Åre SLK
Johanna Nilsson Reis, Värmdö FMT
Knut Nilsson, Åre SLK
Karl Wärme, Åre SLK
Filip Gravenfors, Åre SLK


Skicross

RIG Åre

Lovisa Edström Folke, Sundsvalls SLK
Agnes Lindström, Landskrona SC
Emilia Svande, Edsåsdalens SLK
Valle Andersson, Kalix AK
Alfred Moberg, Vetlanda AK
David Wahlberg, Kungsbergets AK


Snowboard

RIG Malung

Philippa Berggren, Hässleholm
Ruben Rosenfors, Kiruna, RISK
Alfred Henley, Funäsdalen, Messlingens IK
Amon Enmark, Umeå, Brälappen
Maximilian Svedberg, Farsta, Falu Snowpark

Uppdaterad: 27 APR 2020 17:11 Skribent: Lotte Jernberg
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info