Gå till innehåll

Dalarnas Skidförbund

Dalarnas Skidförbund

Gemenskap och öppenhet sänker trösklarna

Snowboard-Sverige växer och Sälens IF är en del av resan

Snowboard är en relativt ny gren i vårt förbund men har under de senaste åren gjort en stor utvecklingsresa och intresset för sporten ökar. Vår idrottskonsulent Minna träffade Charlie Andersson och Henrik Hedberg som är tränare i Sälens IF för att få en inblick i deras verksamhet.

Under samtalet kan Minna urskilja tre genomgående teman i Sälens Snowboardsektion, gemenskap, öppenhet och låga trösklar. Dessa teman genomsyrar klubbens verksamhet.

Gemenskap
På träningarna tränar alla tillsammans oavsett ålder, kön och nivå.
Träningarna bygger på de aktiva samlas vid backen för att sedan välja vilken nivå de vill åka på och allas framsteg uppmärksammas. Henrik berättar att Snowboard-Sverige har en väldigt speciell kultur där alla är som en stor familj. Det är inte ovanligt att de stora stjärnorna står och hejar på varandra och hjälper varandra att utvecklas på tävlingar ochträningar. Likaså finns den familjära känslan i klubben och stor vikt läggs på att lära känna individerna samt att lyfta och peppa varandra.

Detta är något som Henrik utvecklar ytterligare ”Vår roll som tränare är mer att skapa en bra gemenskap och ett bra klimat i gruppen, vi planerar inte en hel träning som i många andra idrotter, utan våra aktiva ser och lär av varandra. Sen finns vi som tränare självklart där och ger tips om man vill ha det.”


Öppenhet
På träningarna är alla välkomna oavsett ålder eller tidigare erfarenhet. Man väljer själv vilka träningar som man går på utifrån ens egna preferenser och det finns inga krav på att man måste delta. På en träning kan därför en åttaåring träna tillsammans med världsstjärnor. Likaså finns det inga som helst krav att du måste satsa eller tävla. Du är lika välkommen att delta om du åker bräda för att det är kul och att du vill utvecklas.

I och med att sporten bygger mycket på spontanitet och den aktives egna kreativitet ser inte alla snowboard som en traditionell idrott. Vissa av utövarna ser det inte heller som en idrott utan snarare som ett intresse och en livsstil. Sen finns det ju självklart de som satsar helhjärtat på snowboard och det finns utrymme för alla i snowboardfamiljen.

Låga trösklarna
Alla ungdomar som bor i Malung-Sälens kommun upp till 9:e klass får åka gratis på anläggningar i kommunen. Något som bidrar till att de som vill testa på att åka snowboard inte behöver betala för liftkort. Likaså har klubben ett antal låneutrustningar, detta gör att de kan erbjuda alla som vill testa att vara med att göra det till väldigt låga kostnader. De enda kraven som man har är att man är medlem i Sälens IF och kan åka lift själv.

Ett medlemskap i Sälens IF innebär dessutom att man vara med på aktiviteter i föreningens sju sektioner. Detta är något som möjliggör de aktiv att hålla på med fler idrotter och de flesta ungdomarna i Sälens IF deltar i fler än en idrott, något som klubben och Charlie och Henrik värdesätter högt.

Dalarnas Skidförbund riktar ett stort tack till Charlie och Henrik för att de tog sig tid att berätta mer om Sälens IF:s fina arbete och sporten i stort. Vi är glad att ha er som medlemmar i vårt distrikt och önskar er lycka till med den kommande säsongen!

Senast uppdaterad
2021-07-02
Publicerad
2021-07-02

UPPTÄCK MER

God Jul och gott nytt år!

Önskar DSF styrelse, kommittéer och kansli...

LÄS NYHETEN

Förverkliga drömmar – ansök om 10 000 eller upp till 100 000

Nu satsar Svenska Skidförbundet 20 miljoner kronor på utveckling av fö...

LÄS NYHETEN

Deltagarrekord på Allägret

Stort intresse för läger bland dalarnas ungdomar...

LÄS NYHETEN

Längd:inbjudan till utbildningar i samband med Allägret

Varmt välkommen på utbildning den 16-17 oktober...

LÄS NYHETEN

Inbjudan årsmöte

den 6 oktober...

LÄS NYHETEN

Längd: inbjudan Alläger

Varmt välkommen på Alläger i Orsa Grönklitt...

LÄS NYHETEN

God Jul och gott nytt år!

Önskar DSF styrelse, kommittéer och kansli...

LÄS NYHETEN

Förverkliga drömmar – ansök om 10 000 eller upp till 100 000

Nu satsar Svenska Skidförbundet 20 miljoner kronor på utveckling av fö...

LÄS NYHETEN

Deltagarrekord på Allägret

Stort intresse för läger bland dalarnas ungdomar...

LÄS NYHETEN

Längd:inbjudan till utbildningar i samband med Allägret

Varmt välkommen på utbildning den 16-17 oktober...

LÄS NYHETEN

Inbjudan årsmöte

den 6 oktober...

LÄS NYHETEN

Längd: inbjudan Alläger

Varmt välkommen på Alläger i Orsa Grönklitt...

LÄS NYHETEN

Sommarstängt

9 juli till 2 augusti...

LÄS NYHETEN

Hoppfulla talanger finner kickar i backen

Möt Axel och Melvin som är en del av utvecklingslandslaget i Freeskiin...

LÄS NYHETEN

Gemenskap och öppenhet sänker trösklarna

Snowboard-Sverige växer och Sälens IF är en del av resan...

LÄS NYHETEN

Huvudsponsor