
Distriktsmästerskap Alpint
Under säsongen har det genomförts 3 st distriktsmästerskap, tillika LVC-kval, inom Medelpadsdistriktet av Svenska Skidförbundet. Nedan följer referat och resultat från samtliga.
MVC- och LVC-kval 1, Nolby Alpina, Nolbybacken, storslalom, 19 januari 2025
Distriktstävlingssäsongen fick en fin start i Nolbybacken när Minivärldscupen och Lilla världscupens första kvaltävlingar arrangerades söndagen 19 januari.
Blå himmel, sol, någon minusgrad och fint underlag skapade bra förutsättningar för distriktets ungdomsåkare i U12 och U14-klasserna.
Ett 30-tal åkare kom till start och glädjande var att distriktets samtliga tre klubbar Nolby, Sundsvall och Getberget fanns representerade i startlistorna - och på pallplatser i de olika klasserna.
Tävlingsorganisationen i arrangörsklubben hade redan värmt upp med de stora tävlingarna Nolbyrännan och Nolbyskruven i början av året, vilket gjorde att arrangemanget flöt på fint och tävlingsledningen kunde nöjt summera en lyckad tävlingsdag, som efter MVC- och LVC-kvalen också innehöll DM-tävlingar i GS efter lunchpausen.
Resultat:
D11-12:
1:a Kajsa Olsson, Nolby Alpina
2:a Iris Nyström, Sundsvalls SLK
3:a Petronella Störtebecker, Nolby Alpina
H11-12:
1:a Elton Staaf, Nolby Alpina
2:a Elias Kärnebo, Sundsvalls SLK
3:a Leo Magnusson, Sundsvalls SLK
D13-14:
1:a Elvira Rautio, Sundsvalls SLK
2:a Ines Carlsson, Nolby Alpina
3:a Nova Forsgren, Getbergets Alpina IF
H13-14:
1:a Alvar Repo, Sundsvalls SLK
2:a Milo Fridlund, Sundsvalls SLK
3:a Ingemar Fürst, Nolby Alpina
MVC- och LVC-kval 2, Sundsvalls Slalomklubb, Södra berget, Super-G, 9 februari 2025
Säsongens andra deltävlingar i Minivärldscupen och Lilla världscupens kval i Medelpad arrangerades i början av februari.
Precis som vid Nolbys lyckade kvaltävlingsdag i storslalom så fick super-G-tävlingen i Södra bergets pist en fin inramning med klart och fint väder.
Totalt 28 åkare kom till start, flest antal var det i U14-klassen men skillnaden var liten (15-13).
Det gick undan i super-G-banorna under de två åken och de snabbaste tiderna i mål låg kring 33 sekunder (!) från toppen till målområdet, läckert! Extra kul att se att hela 26 åkare klarade av att ta sig ned med två godkända åk i denna utmanande gren.
Resultat
D11-12
1:a Kajsa Olsson, Nolby Alpina
2:a Moa Carlsson, Nolby Alpina
3:a Iris Nyström, Sundsvalls SLK
H11-12
1:a Elis Kärnebo, Sundsvalls SLK
2:a Leo Magnusson, Sundsvalls SLK
3:a Theo Söderlund, Sundsvalls SLK
D13-14
1:a Wilma Solberger Brandsegg, Nolby Alpina
2:a Devine Ljunggren, Sundsvalls SLK
3:a Elvira Rautio, Sundsvalls SLK
H13-14
1:a Milo Fridlund, Sundsvalls SLK
2:a Alvar Repo, Sundsvalls SLK
3:a Ingemar Fürst, Nolby Alpina
MVC- och LVC-kval 3, Getbergets Alpina IF, Getberget, Slalom, 16 februari 2025
Medelpads tredje och sista kvaltävlingar i Minivärldscupen och Lilla världscupen stod Getberget som värd för, med ett som alltid väloljat maskineri som roddar arrangemanget. Den här gången med fullt fokus på slalom.
27 åkare startade och underlaget var hårt och fint under dagen, som stundtals bjöd på lättare snöfall - men det var inget som påverkade förutsättningarna nämnvärt.
Summeringen enkel: Fint genomförande av deltagarna, och fint arrangerat av Getberget.
Resultat
D11-12
1:a Kajsa Olsson, Nolby Alpina
2:a Moa Carlsson, Nolby Alpina
3:a Signe Fjäll Vedin, Nolby Alpina
H11-12
1:a Elis Kärnebo, Sundsvalls SLK
2:a Leo Magnusson, Sundsvalls SLK
3:a Mio Öberg Söreling, Getbergets Alpina
D13-14
1:a Wilma Solberger Brandsegg, Nolby Alpina
2:a Molly Bergman, Nolby Alpina
3:a Ebba Backlund Jonzon, Nolby Alpina
H13-14
1:a Milo Fridlund, Sundsvalls SLK
2:a Ingemar Fürst, Nolby Alpina
3:a Axel Holmlund, Sundsvalls SLK
2025-04-25
2025-04-25
Magnus Borgsten, Medelpads, SF