Gå till innehåll

Upplands Skidförbund

Upplands Skidförbund
Folksamgänget.

Folksam Cup 2026.

Efter en kall vinter med fina skidförhållanden reste ett förväntansfullt Upplandslag, bestående av 15 åkare och 4 ledare, med buss från Uppsala till Torsby. Ett väderomslag dagarna innan avresa och kraftigt regn under resan gav en tidig föraning om de utmanande förhållanden som väntade under helgen.

Årets Folksam Cup genomfördes i fristil och inleddes med tekniksprint och prolog på fredagen. På lördagen stod prolog och jaktstart på programmet innan tävlingarna avslutades med stafetter på söndagen. Våra åkare kämpade starkt i Torsbys krävande uppförsbackar och lösa spår och visade gott humör, stor vilja och uthållighet genom hela helgen.

Vi ledare är mycket stolta öder hur åkarna tog ansvar, höll tider och hanterade snabba förändringar i tävlingsschemat - särskilt under söndagens stafetter där sena omkast skapade viss förvirring. Trots detta genomfördes tävlingarna på ett föredömligt sätt och cupen avlutades med fina insatser i parstafetten samt en sjätte plats i den avslutande långa stafetten, en mycket stark prestation.

Folksam Cup handlar dock om mer än tävling. Det är också en viktig lärandehelg där ungdomarna tränar eget ansvar, ordning på utrustning och tider samt bygger gemenskap både inom laget och med åkare från andra regioner. Mellan tävlingarna fanns gott om tid för återhämtning och umgänge - med pingis, musik och häng tillsammans vid stadion, i boendet och i Stjerneskolan där lunch och middag serverades.

Som relativt ny ledare i detta sammanhang vill jag rikta ett stort tack till Tommy, Stefan och Janne för gott samarbet, värdefull handledning och stöd, både i vallningsarbetet och i övriga tävlingsrutiner. Våra engagerade Upplandsungdomar bidrog i högsta grad till att helgen blev ett fint minne och jag kan varmt rekommendera fler att följa med som ledare eller vallare kommande år.

Upplandsåkare: Joel Dicksved, Tage Strandell, Sven Dicksved, Emma Andrae, Alice Ekeljung, Oscar Östlund, Walter Vikman, Harald Lindqvist, Melker Karlsson, Folke Åhlin, Elias Vikman, Axel Wissman, Lukas Björkman, Ebba Engman och Hedda Boersma.

Text: Lisa Fredlund.

 

Senast uppdaterad
2026-03-08
Publicerad
2026-03-07
Skribent
Sten Johansson

UPPTÄCK MER

Folksam Cup 2026.

Efter en kall vinter med fina skidförhållanden reste ett förväntansful...

LÄS NYHETEN

Distriktsstafetten Lycksele 2026

Vi hade tre lag med i Distriktsstafetten i år....

LÄS NYHETEN

Folksam Cup 2026.

Efter en kall vinter med fina skidförhållanden reste ett förväntansful...

LÄS NYHETEN

Distriktsstafetten Lycksele 2026

Vi hade tre lag med i Distriktsstafetten i år....

LÄS NYHETEN

Huvudsponsor