Hoppa till sidans innehåll

Medaljörer alpina grenar


Svenska medaljörer i junior-VM och junior-EM i  alpina grenar.

(1972–1981 rubricerades mästerskapen som J-EM, därefter har de haft VM-status)


1972 Madonna di Campiglio (ITA)

--

1973 Ruhpolding (BRD)

--

1974 Jasna (TCH)

Storslalom herrar

1. Ingemar Stenmark

1975 Mayrhofen (AUT)

Storslalom herrar

3. Torsten Jakobsson

Storslalom damer

2. Karin Sundberg

1976 Gällivare (SWE)

--

1977 Kranjska Gora (JUG)

Slalom herrar

3. Björn Jakobsson

1979 Achenkirch (AUT)

Slalom herrar

3. Lars-Göran Halvarsson

1980 Madonna di Campiglio (ITA)

Slalom herrar

1. Joakim Wallner

1981 Skofja Loka (JUG)

Slalom herrar

1. Jonas Nilsson

1982 Auron (FRA)

Slalom herrar

1. Johan Wallner

Storslalom herrar

3. Johan Wallner

1983 Sestriere (ITA)

Slalom herrar

2. Magnus Berg

Storslalom herrar

1. Johan Wallner
2. Magnus Berg

1984 Sugarloaf (USA)

--

1985 Jasna (TCH)

--

1986 Bad Kleinkirchheim (AUT)

Slalom herrar

1. Anders Lundqvist

Storslalom herrar

2. Anders Lundqvist

1987 Sälen/Hemsedal (SWE/NOR)

--

1988 Madonna di Campiglio (ITA)

Slalom herrar

2. Thomas Fogdö

1989 Alaska (USA)

Storslalom herrar

2. Peter Olsson

1990 Zinal (SUI)

--

1991 Geilo/Hemsedal (NOR)

--

1992 Maribor (SLO)

Slalom herrar

1. Tobias Hellman

Storslalom herrar

2. Tobias Hellman

Super-G herrar

1. Tobias Hellman

Störtlopp herrar

3. Tobias Hellman

Kombination herrar

1. Tobias Hellman

Kombination damer

1. Erika Hansson

1993 Monte Campione (ITA)

--

1994 Lake Placid (USA)

--

1995 Voss (NOR)

Storslalom damer

2. Sandra Hälldahl

1996 Schwyz (SUI)

Slalom damer

1. Sandra Hälldahl

1997 Schladming (AUT)

Storslalom herrar

3. Markus Larsson

Super-G herrar

3. Markus Larsson

Kombination herrar

1. Markus Larsson

1998 Megeve (FRA)

Slalom damer

3. Anja Pärson

Storslalom damer

1. Anja Pärson

1999 Pra Loup (FRA)

Slalom damer

1. Anja Pärson

2000 Quebec (CAN)

Slalom damer

1. Anja Pärson

Storslalom damer

1. Anja Pärson

Super-G damer

3. Anja Pärson

2001 Verbier (SUI)

--

2002 Tarvisio (ITA)

--

2003 Serre Chevalier (FRA)

Storslalom damer

1. Jessica Lindell-Vikarby

2004 Maribor (SLO)

Slalom herrar

3. Fredrik Nordh

Storslalom herrar

3. Fredrik Nordh

Super-G herrar

1. Hans Olsson

Kombination herrar

2. Fredrik Nordh

2005 Bardonecchia (ITA)

Slalom herrar

2. Mattias Hargin

2006 Quebec City (CAN)

Slalom damer

1. Maria Pietilä-Holmner

Nationstävling

1. SWE (Carolina Nordh, Kajsa Kling, Axel Bäck, Matts Olsson)

2007 Altenmarkt-Zauchensee/Flachau (AUT)

Storslalom herrar

3. Matts Olsson

Störtlopp herrar

2. Matts Olsson

2008 Formigal (SPA)

Storslalom herrar

3. Matts Olsson

Kombination herrar

1. Matts Olsson

2010 Les Planards (FRA)

Slalom damer

3. Sara Hector

Uppdaterad: 23 JUN 2014 15:23
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info