Hoppa till sidans innehåll

Medaljörer nordiska grenar


Svenska medaljörer i junior-VM och junior-EM i  nordiska grenar.

Åren 1968–76 och 1978 rubricerades mästerskapen som junior-EM. År 1977 samt 1979 och framåt har de haft junior-VM-status. Från 2006 genomförs U23-VM i samband med J-VM och även dessa resultat finns på denna sida.

1968 Morez-Les Rousses (FRA)

Herrar 3x10 km

2. SWE (Benny Södergren, Sven-Åke Lundbäck, Henrik Lundberg)

Backhoppning

2. Torbjörn Hedberg

1969 Bollnäs (SWE)

Herrar 10 km

3. Christer Davidsson

Herrar 3x10 km

3. SWE (Christer Davidsson, Henrik Lundberg, Thomas Magnuson)

Damer 3x5 km

3. SWE (Siv Vilhelmsson, Ulla Johansson, Eva Olsson)

1970 Gosau (AUT)

Herrar 10 km

2. Thomas Magnuson

Herrar 3x10 km

3. SWE (Sune Adolfsson, Henrik Lundberg, Thomas Magnuson)

1971 Nesselwang (BRD)

--

1972 Tarvisio (ITA)

--

1973 Kaukalova (SOV)

Damer 3x5 km

3. SWE (Viola Eriksson, Lena Carlzon, Görel Partapuoli)

1974 Autrans (FRA)

Herrar 15 km

1. Thomas Wassberg

Damer 3x5 km

3. SWE (Viola Eriksson, Ann-Cathrine Karlsson, Christina Eriksson)

Backhoppning

3. Thomas Lundgren

1975 Lundo (FIN)

--

1976 Liberec (TCH)

Herrar 15 km

2. Thomas Wassberg

Herrar 3x10 km

3. SWE (Jan Palander, Erik Gustavsson, Thomas Wassberg)

1977 Sainte-Croix (SUI)

--

1978 Murau (AUT)

--

1979 MTE. Ste. Anne (CAN)

Herrar 15 km

1. Thomas Eriksson

Herrar 3x10 km

2. SWE (Sven-Erik Danielsson, Jan Ottosson, Thomas Eriksson)

Damer 5 km

2. Carina Sandberg

Damer 3x5 km

2. SWE (Eva Ludvigsson, Eva Lindqvist, Carina Sandberg)

1980 Örnsköldsvik (SWE)

Herrar 3x10 km

2. SWE (Jan Ottosson, Gunde Svan, Lars-Göran Dahl)

Damer 3x5 km

3. SWE (Eva Ludvigsson, Karin Lamberg, Stina Karlsson)

1981 Schonach (BRD)

Herrar 15 km

1. Lars-Göran Dahl
3. Gunde Svan

Herrar 3x10 km

2. SWE (Lars-Göran Dahl, Anders Larsson, Gunde Svan)

1982 Murau (AUT)

Herrar 15 km

2. Erik Östlund

Herrar 3x10 km

1. SWE (Erik Östlund, Lars Håland, Gunde Svan)

1983 Kuopio (FIN)

--

1984 Trondheim (NOR)

--

1985 Täsch (SUI)

Damer 10 km

1. Anna-Lena Fritzon

Damer 3x5 km

2. SWE (Magdalena Wallin, Marie-Helene Westin, Anna-Lena Fritzon)

1986 Lake Placid (USA)

Damer 3x5 km

3. SWE (Ing-Marie Carlström, Anna-Karin Olander, Magdalena Wallin)

1987 Asiago (ITA)

Herrar 3x10 km (F)

2. SWE (Anders Bergström, Johan Danielsson, Henrik Forsberg)

Damer 15 km (F)

3. Magdalena Wallin

1988 Saalfelden (AUT)

Herrar 30 km (F)

3. Lars-Erik Ramström

Herrar 3x10 km (F)

3. SWE (Anders Bergström, Lars-Erik Ramström, Niklas Jonsson)

Damer 5 km (K)

2. Ann-Marie Karlsson

Backhoppning

2. Staffan Tällberg

1989 Vang/Hamar (NOR)

Herrar 10 km (K)

2. Niklas Jonsson

Damer 5 km (K)

2. Kicki Eskilsson

Damer 4x5 km (F)

2. SWE (Anette Fanqvist, Karin Öhman, Annika Evaldsson, Kicki Eskilsson)

Backhoppning

3. Staffan Tällberg

1990 Les Saisies (FRA)/Strbske Pleso (TCH)

--

1991 Reit im Winkl (BRD)

Herrar 10 km (K)

2. Marcus Göransson

Herrar 4x10 km (2 K + 2 F)

3. SWE (Marcus Göransson, Johan Victorin, Dan Marsch, Morgan Göransson)

1992 Vuokatti (FIN)

Herrar 10 km (K)

1. Mathias Fredriksson

Herrar 30 km (F)

1. Mathias Fredriksson

Herrar 4x10 km (2 K + 2 F)

1. SWE (Daniel Gideonsson, John Vikman, Morgan Göransson, Mathias Fredriksson)

Damer 5 km (K)

3. Karin Säterkvist

Damer 4x5 km (2 K + 2 F)

3. SWE (Annika Asklund, Sara Hugg, Elin Ek, Karin Säterkvist)

1993 Harrachov (TCH)

Herrar 10 km (K)

1. Mathias Fredriksson
2. Lars Carlsson
3. Thobias Fredriksson

Herrar 30 km (F)

3. Mathias Fredriksson

Herrar 4x10 km (2 K + 2 F)

2. SWE (Thobias Fredriksson, Lars Carlsson, Fredrik Malmgren, Mathias Fredriksson)

Damer 4x5 km (2 K + 2 F)

2. SWE (Sara Åkerström, Elin Ek, Sara Hugg, Anna-Carin Olofsson)

1994 Breitenwang (AUT)

Herrar 4x10 km (2 K + 2 F)

3. SWE (Magnus Eriksson, Thobias Fredriksson, Jörgen Brink, Henrik Eriksson)

1995 Gällivare (SWE)

Herrar 10 km (K)

3. Thobias Fredriksson

1996 Asiago (ITA)

Herrar 10 km (K)

1. Per Elofsson

Herrar 30 km (F)

2. Per Elofsson

Herrar 4x10 km (2 K + 2 F)

3. SWE (Niclas Jacobsson, Stefan Dahlsten, Tobias Långberg, Per Elofsson)

1997 Canmore (CAN)

Herrar 30 km (F)

1. Per Elofsson

1998 St Moritz/Pontresina (SUI)

Damer 4x5 km (2 K + 2 F)

1. SWE (Lina Andersson, Jenny Olsson, Anna-Karin Strömstedt, Mariana Handler)

1999 Saalfelden (AUT)

Herrar 10 km (K)

2. Mattias Almgren

Herrar 4x10 km (2 K + 2 F)

2. SWE (Mattias Almgren, Fredrik Persson, Andreas Karlsson, Fredrik Östberg)

Damer 5 km (K)

1. Lina Andersson

2000 Strbske Pleso (CZE)

Herrar 4x10 km (2 K + 2 F)

2. SWE (Mattias Almgren, Niklas Karlsson, Johan Olsson, Mats Larsson)

Damer 4x5 km (2 K + 2 F)

1. SWE (Lina Andersson, Carin Holmberg, Sandra Hansson, Mariana Handler)

2001 Karpacz (POL)

Herrar sprint (F)

3. Fredrik Byström

Damer 5 km (F)

1. Lina Andersson
3. Carin Holmberg

Damer 15 km (K)

2. Lina Andersson

Damer 4x5 km (2 K + 2 F)

3. SWE (Lina Andersson, Carin Holmberg, Maria Rydqvist, Hanna Forsberg)

2002 Schonach (GER)

Herrar 10 km (F)

2. Johan Höök

Herrar sprint (F)

3. Fredrik Byström

2003 Sollefteå (SWE)

Damer 15 km (F)

2. Maria Rydqvist

Damer 4x5 km (2 K + 2 F)

3. SWE (Julia Limby, Helena Källander, Hanna Forsberg, Maria Rydqvist)

2004 Stryn (NOR)

Herrar sprint (F)

1. Robin Bryntesson

Damer sprint (F)

2. Ida Ingemarsdotter

2005 Rovaniemi (FIN)

Herrar sprint (K)

3. Emil Jönsson

Damer sprint (K)

3. Ida Ingemarsdotter

2006 Kranj (SLO)

Skiathlon Damer 5 km (K) + 5 km (F)

1. Charlotte Kalla

Damer 5 km (K)

3. Charlotte Kalla

Damer 4x3, 3 km (2 K + 2 F)

2. SWE (Emma Bergman, Anna Simberg, Anna Hansson, Charlotte Kalla)

U23 Herrar sprint (F)

3. Marcus Hellner

2007 Tarvisio (ITA)

Herrar 4x5 km (2 K + 2 F)

1. SWE (Jesper Modin, Patrik Karlsson, Magnus Engström, Adam Johansson)

Damer 5 km (F)

1. Charlotte Kalla

Skiathlon Damer 5 km (K) + 5 km (F)

1. Charlotte Kalla

Damer sprint (K)

2. Charlotte Kalla

Damer 4x3, 3 km (2 K + 2 F)

2. SWE (Mia Eriksson, Eva Svensson, Anna Simberg, Charlotte Kalla)

U23 Herrar sprint (K)

1. Robin Bryntesson
2. Marcus Hellner

U23 Damer 10km (F)

2. Sofia Bleckur

2008 Malles. Val Venosta (ITA)

Herrar sprint (F)

1. Calle Halvarsson
2. Jesper Modin

Damer 10 km (F), masstart

3. Lisa Larsen

Damer 4x3, 3 km (2 K + 2 F)

2. SWE (Hanna Brodin, Therese Svensson, Lisa Larsen, Hanna Falk)

U23 Damer sprint (F)

2. Ida Ingemarsdotter

U23 Herrar sprint (F)

1. Robin Bryntesson

2009 Praz de Lys Sommand (FRA)

(Inget svenskt deltagande i U23 VM)

Damer sprint (K)

2. Hanna Brodin

Skiathlon Damer 5 km (K) + 5 km (F)

3. Hanna Brodin

Damer 5 km (F)

2. Lisa Larsen

Damer 4x3, 3 km (2K + 2F)

2. SWE (Hanna Brodin, Emma Wikén, Lisa Larsen, Hanna Falk)

2010 Hinterzarten (GER)

Damer sprint (F)

1. Hanna Brodin

Damer 5 km (K)

3. Hanna Brodin

Damer 4x3,3 km (2K, 2 F)

3. SWE (Maria Nordström, Lisa Larsen, Madeleine Thorn, Hanna Brodin)

Inget svenskt deltagande i U23 VM

2011 Otepää (EST)

U23 Damer sprint (K)

3. Jennie Öberg

2012 Erzurum (TUR)

Damer sprint (F)

1. Stina Nilsson

2. Evelina Settlin

U23 Damer sprint (F)

2. Emma Wikén

3. Jennie Öberg

U23 Damer 7,5+7,5km skiathlon

3. Emma Wikén

Damer 4x3, 3 km (2K 2 F)

2. SWE (Evelina Settlin, Sofia Henriksson, Jonna Sundling, Stina Nilsson)

2013 Liberec (CZE)

Damer sprint (K)

1. Stina Nilsson

Damer 4x3,3km (2K 2F)

1. SWE (Julia Svan, Sofia Henriksson, Jonna Sundling och Stina Nilsson)

Herrar 4x5km (2K 2F)

3. SWE (Oskar Svensson, Marcus Ruus, Oscar Ivars och Rasmus Hörnfeldt)

2014 Val di Fiemme (ITA)

Damer sprint (F)

1. Jonna Sundling

Herrar sprint (F)

2. Oskar Svensson

Damer 5 km + 5 km skiathlon

3. Anna Dyvik

Damer 5km (K)

2. Sofia Henriksson

Herrar 10km (K)

2. Jens Burman

Damer stafett 4x3,3 km (K, F)

1. SWE (Anna Dyvik, Sofia Henriksson, Maja Dahlqvist, Jonna Sundling)

2015 Almaty (KAZ)

Damer 5 km + 5 km skiathlon

3. Ebba Andersson

2016 Rasnov (ROU)

Damer sprint (F)

3. Jenny Solin

U 23 Damer sprint (F)

1. Jonna Sundling

3. Maja Dahlqvist

U 23 Herrar sprint (F)

3. Karl-Johan Dyvik

U 23 Herrar 15 km (K)

1. Jens Burman

Damer 10 km (F), istället för skiathlon

1. Ebba Andersson

Damer stafett 4*2,5 km (F)

1. SWE (Emma Ribom, Elina Rönnlund, Ebba Andersson, Jenny Solin)

Uppdaterad: 26 FEB 2016 12:21
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 010-708 69 00
E-post: This is a mailto link

Se all info