Hoppa till sidans innehåll

OS-medaljörer, freestyle


Här är Samtliga medaljörer och de svenskar som placerat sig bland de sex främsta vid OS i freestyle.

 

ALBERTVILLE (FRA) 1992
Puckelpist herrar
1. E Grospiron FRA
2. O Allmand FRA
3. N Carmichael USA
6. Jörgen Pääjärvi SWE

Puckelpist damer
1. D Weinbrecht USA
2. E Kojevnikova OSS
3. S L Hattestad NOR

 

Lillehammer (NOR) 1994
Puckelpist herrar
1. J-L Brassard CAN
2. S Shoupletsov RUS
3. E Grospiron FRA
5. Jörgen Pääjärvi SWE

Hopp herrar
1. En Schönbächler SUI
2. P Laroche CAN
3. L Langlois CAN

Puckelpist damer
1. S L Hattestad NOR
2. E McIntyre USA
3. E Kojevnikova RUS

Hopp damer
1. L Tcherjazova UZB
2. Marie Lindgren SWE
3. H S Lid NOR

 

Nagano (JPN) 1998
Puckelpist herrar
1. J Moseley USA
2. J Lahtela FIN
3. S Mustonen FIN
6. Jesper Rönnbäck SWE

Hopp herrar
1. E Bergoust USA
2. S Foucras FRA
3. D Dashinski BLR

Puckelpist damer
1. T Satoya JPN
2. T Mittermayer GER
3. K Traa NOR

Hopp damer
1. N Stone USA
2. N Xu CHN
3. C Brand SUI

 

SALT LAKE CITY (USA) 2002
Puckelpist herrar
1. J Lahtela FIN
2. T Mayer USA
3. R Gay FRA

Hopp herrar
1. En Valenta CZE
2. J Pack USA
3. En Grichin BLR

Puckelpist damer
1. K Traa NOR
2. S Bahrke USA
3. T Satoya JPN

Hopp damer
1. En Camplin AUS
2. V Brenner CAN
3. D Dionne CAN

 

TURIN (ITA) 2006
Puckelpist herrar
1. D Begg-Smith AUS
2. M Ronkainen FIN
3. T Dawson USA
5. Jesper Björnlund SWE

Hopp herrar
1. H Xiaopeng CHN
2. D Dasjtjinski BLR
3. V Lebedev RUS

Puckelpist damer
1. J Heil CAN
2. K Traa NOR
3. S Laoura FRA
4. Sara Kjellin SWE

Hopp damer
1. E Leu SUI
2. N Li CHN
3. En Camplin AUS

 

Vancouver (CAN) 2010
Puckelpist herrar
1. Alexandre Bilodeau CAN
2. Dale Begg-Smigh AUS
3. Bryon Wilson USA
8. Jesper Björnlund SWE
23. Per Spett SWE

Skicross herrar
1. Michael Schmid SUI
2. Andreas Matt AUT
3. Audun Grönvold NOR
13. Tommy Eliasson SWE
16. Eric Iljans SWE
24. Lars Lewen SWE
27. Michael Forslund SWE

Hopp herrar
1. Alexei Grishin BLR
2. Jeret Peterson USA
3. Zhongqing Liu CHN 

Puckelpist damer
1. Hannah Kearney USA
2. Jennifer Heil CAN
3. Shannon Bahrke USA

Skicross damer
1. Ashleigh McIvor CAN
2. Hedda Bedrntsen NOR
3. Marion Josserand FRA
6. Anna Holmlund SWE
10. Magdalena Iljans SWE

Hopp damer
1. Lydia Lassila AUT
2. Nina Li CHN
3. Xinxin Guo CHN


Uppdaterad: 16 DEC 2014 16:49
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info