Hoppa till sidans innehåll

Freestyle


Här är alla svenska mästare genom tiderna - FREESTYLE.

(RM 1981-83; SM fr o m 1984)

PUCKELPIST DAMER

1981 Madeleine Uvhagen, Lambarö VSK
1982 Christina Hörnberg, Umeå-Holmsunds SK
1983 Madeleine Uvhagen, Snölyftet, Åre
1984 Lise Benberg, Kiruna BK
1985 Pia Stenberg, Umeå-Holmsunds SK
1986 Pia Stenberg, Umeå-Holmsunds SK
1987 Lise Benberg, Kiruna BK
1988 Lise Benberg, Kiruna BK
1989 Lise Benberg, Kiruna BK

1990 Lise Benberg, Kiruna BK
1991 Lise Benberg, Kiruna BK
1992 Lise Benberg, Kiruna BK
1993 Helena Waller, Hundfjällets IF
1994 Helena Waller, Hundfjällets IF
1995 Sara Kjellin, Åre SLK
1996 Marja Elfman, Hundfjällets IF
1997 Jenny Eidolf, Åre SLK
1998 Marja Elfman, Sälens IF
1999 Marja Elfman, Sälens IF

2000 Marja Elfman, Sälens IF
2001 Sara Kjellin, Åre SLK
2002 Åsa Östberg, Sälens IF
2003 Anna Olsson, Landskrona Ski Club
2004 Sara Kjellin, Åre SLK
2005 Sara Kjellin, Åre SLK
2007 Martina Schriwer, Djurgården Alpina
2008 Veronica Carlqvist, Åre SLK 
2009 Julia Nilsson, Luleå Freestyle
2010 Veronica Carlqvist, Åre SLK

PUCKELPIST HERRAR

1981 Stefan Engström, Lambarö VSK
1982 Gunnar Moberg, Storklintens AK
1983 Stefan Engström, Snölyfter, Åre
1984 Claes Wersén, Buckelknockers, Stockholm
1985 Henrik Oskarsson, Umeå-Holmsunds SK
1986 Håkan Hansson, Åre SLK
1987 Claes Wersén, Hufvudstadens FC
1988 Jörgen Pääjärvi, Kiruna BK
1989 Mikael Persson, Gefle Fristilsförening

1990 Björn Åberg, Östersunds FC
1991 Leif Persson, Åre SLK
1992 Fredrik Thulin, Åre SLK
1993 Jörgen Pääjärvi, Kiruna BK
1994 Björn Åberg, Östersunds FC
1995 Roger Hållanders, IF Friska Viljor
1996 Jesper Rönnbäck, Kiruna BK
1997 Anders Jonell, IFK Falun
1998 Patrik Sundberg, Åre SLK
1999 Fredrik Fortkord, Sollentuna SLK

2000 Patrik Sundberg, Åre SLK
2001 Per Hedberg, CitiService ST
2002 Fredrik Fortkord, CitiService ST
2003 Per Hedberg, CitiService ST
2004 Emanuel Hedvall, Åre SLK
2005 Fredrik Fortkord, Åre SLK
2006 Per Spett, Kiruna BK
2007 Jesper Björnlund, Kiruna BK
2008 Jesper Björnlund, Kiruna BK
2009 Jesper Björnlund, Kiruna BK
2010 Jesper Björnlund, Åre SLK

PARALLELLPUCKELPIST DAMER

1997 Sara Kjellin, År SLK
1998 -
1999 Sara Kjellin, Åre SLK

2000 Marja Elfman, Sälens IF
2001 Sara Kjellin, Åre SLK
2002 Åsa Östberg, Sälens IF
2003 Anna Johansson, Landskrona Ski Club
2004 -
2005 Sara Kjellin, Åre SLK
2007 Martina Schriwer, Djurgården Alpina
2008 Julia Nilsson, Luleå AK
2009 Julia Nilsson, Luleå Freestyle
2010 Martina Schriwer, Djurgården Alpina

PARALLELLPUCKELPIST HERRAR

1997 Jesper Rönnbäck, Kiruna BK
1998 -
1999 Fredrik Fortkord, Sollentuna SLK

2000 Magnus Loo, Åre SLK
2001 Patrik Sundberg, CitiService ST
2002 Henrik Windstedt, Åre SLK
2003 Per Hedberg, CitiService ST
2004 Jesper Björnlund, Kiruna BK
2005 Fredrik Fortkord, Åre SLK
2006 Jesper Björnlund, Kiruna BK
2007 Jesper Björnlund, Kiruna BK
2008 Jesper Björnlund, Kiruna BK
2009 Per Spett, Kiruna BK
2010 Per Spett, Kiruna BK

BALETT DAMER

1981 Icka Berg, Skidakrobatiska Föreningen, Göteborg
1982 Icka Berg, Skidakrobatiska Föreningen, Göteborg
1983 Anki Bratzell, Snölyftet, Åre
1984 Anki Bratzell, Snölyftet, Åre
1985 Lotta Ström, Mini Yacht Klubb
1986 Lotta Ström, Buckelknockers, Stockholm
1987 Åsa Magnusson, Västerås FC
1988 Åsa Magnusson, Västerås FC
1989 Åsa Magnusson, Västerås FC

1990 Åsa Magnusson, Hufvudstadens FC
1991 Åsa Magnusson, Hufvudstadens FC
1992 Annika Johansson, Umeå-Holmsunds SK
1993 Annika Johansson, Umeå-Holmsunds SK
1994 Annika Johansson, Umeå-Holmsunds SK
1995 Annika Johansson, Umeå-Holmsunds SK
1996 Annika Johansson, Umeå-Holmsunds SK
1997 Annika Johansson, Umeå-Holmsunds SK

BALETT HERRAR

1981 Mats Forsman, Snölyftet, Åre
1982 Mats Forsman, Snölyftet, År
1983 Jan Fjellström, Snölyftet, Åre
1984 Bengt Lundberg, Skidakrobatiska Föreningen, Göteborg
1985 Bengt Lundberg, Lerums AK
1986 Mikael Söderström, Gefle Fristilsförening
1987 Mikael Söderström, Gefle Fristilsförening
1988 Jonas Lundblad, Gefle Fristilsförening
1989 Jonas Lundblad, Gefle Fristilsförening

1990 Jonas Lundblad, Gefle Fristilsförening
1991 Niklas Jernberg, Gefle Fristilsförening
1992 Mats Fredriksson, Hufvudstadens FC
1993 Jonas Lundblad, Gefle Fristilsförening
1994 Jonas Lundblad, Gefle Fristilsförening
1995 Niklas Jernberg, Gefle Fristilsförening
1996 Jonas Lundblad, Gefle Fristilsförening
1997 Jonas Lundblad, Gefle Fristilsförening

HOPP DAMER

1981 Annika Wignäs, Skidakrobatiska Föreningen, Göteborg
1982 Annika Wignäs, Skidakrobatiska Föreningen, Göteborg
1983 Annika Wignäs, Skidakrobatiska Föreningen, Göteborg
1984 Karin Åkerman, Västerås FC
1985 Susanna Antonsson, Västerås FC
1986 Susannna Antonsson, Västerås FC
1987 Susanna Antonsson, Västerås FC
1988 Carin Hernskog, Hufvudstadens FC

1990 Susanna Antonsson, Lerums FF
1991 Marie Lindgren, Umeå-Holmsunds SK
1992 Marie Lindgren, Umeå-Holmsunds SK
1993 Marie Lindgren, Umeå-Holmsunds SK
1994 Marie Lindgren, Umeå-Holmsunds SK
1995 Marie Lindgren, Umeå-Holmsunds SK
1996 Marie Lindgren, Umeå-Holmsunds SK
1997 Liselotte Johansson, Umeå-Holmsunds SK
1998 Liselotte Johansson, Umeå-Holmsunds SK

HOPP HERRAR

1981 Anders Johansson, Västerås FC
1982 Per Thorell, Snölyftet, Åre
1983 Per Thorell, Snölyftet, Åre
1984 Urban Åkerman, UFÅF, Uppsala
1985 Ola Öqvist, UFÅF, Uppsala
1986 Johan Persson,UFÅF, Uppsala
1987 Ola Öqvist, UFÅF, Uppsala
1988 Kent Westerberg, Västerås FC 

1990 Mats Johansson, Fagersta AFF
1991 Fredrik Gabrielsson, Hundfjällets IF
1992 Mats Johansson, Hundfjällets IF
1993 Mats Johansson, Hundfjällets IF
1994 Mats Johansson, Hundfjällets IF
1995 Lars von Stedingk, Sollentuna SLK
1996 Lars von Stedingk, Sollentuna SLK
1997 Lars von Stedingk, Sollentuna SLK
1998 Hans von Stedingk, Umeå-Holmsunds SK

SKICROSS DAMER

2003 Sanna Tidstrand, Sälen
2005 Boel Svärd, Åre SLK
2007 Jenny Liljegren, Åre SLK
2008 Magdalena Iljans, SC Scicross
2009 Anna Holmlund, Sundsvall
2010 Anna Holmlund, Östersund-Frösö SLK

SKICROSS HERRAR

2002 Jesper Brugge, Nolby ASK
2003 Jonas Aspman, Leksand
2005 Lars Lewén, IFK Borlänge
2007 Lars Lewén, IFK Borlänge
2008 Lars Lewén, SC Scicross
2009 Lars Lewén, IFK Borlänge
2010 Michael Forslund, IFK Moras AK

BIG AIR DAMER
2010 Maria Bagge

BIG AIR HERRAR
2005 Lasse Ilis, Leksand
2010 Daniel Jönsson

KOMBINERAT DAMER

1981 Madeleine Uvhagen, Lambarö VSK
1982 Annika Wignäs, Skidakrobatiska Föreningen, Göteborg
1983 Annika Wignäs, Skidakrobatiska Föreningen, Göteborg

KOMBINERAT HERRAR

1981 Per Thorell, Snölyftet, Åre
1982 Hans Berge, Lambarö VSK
1983 Stefan Nilsson, Skidakrobatiska Föreningen, Göteborg

1995 Niklas Jernberg, Gefle Fristilsförening
1996 Peter Green, Gefle Fristilsförening
1997 Jonas Lundblad, Gefle Fristilsförening

Uppdaterad: 12 DEC 2014 16:54 Skribent: Ludvig Remb
Epost: This is a mailto link
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info