Hoppa till sidans innehåll

Rullskidor


Svenska mästare i rullskidor 2010 och framåt

Damer
2010 Sandra Hansson, Uddevalla IS
2011 Hanna Seppas, IFK Mora SK
2012 Madeleine Bergqvist, IK Stern 
2013 Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (masstart kort bana), Sandra Hansson, Uddevalla IS (masstart lång bana), ingen mästare i backe
2014 Marika Sundin, IFK Mora SK (masstart kort bana), Emilia Lindstedt, Sundbybergs IK (masstart lång bana), Ida Jonsson, Duveds IF (knockoutsprint)
2015 Linn Sömskar, IFK Umeå (masstart kort bana), Charlotte Kalla, Piteå Elit SK (backe), Britta Johansson, Sollefteå Skidor IF (masstart lång bana), ingen mästare i individuell distans.
2016 Linn Sömskar, IFK Umeå (masstart kort bana), Nina Lintzén, Föreningen Studentidtrott Luleå (individuell distans), Olivia Hansson, Garphyttans IF (masstart lång bana).
2017 Linn Sömskar, IFK Umeå (masstart kort bana), Linn Sömskar, IFK Umeå (sprint), Marika Sundin, Delsbo IF (individuell distans), Olivia Hansson, Karlslunds IF (masstart lång bana). 
2018 Linn Sömskar, IFK Umeå (sprint), Linn Sömskar, IFK Umeå (masstart kort bana), Erika Karlsson, Nybro Skidklubb (individuell distans), Moa Hansson, Landsbro IF Skidor (masstart lång bana).

Damer lag
2015 Ingen mästare i kort bana masstart. IFK Umeå (Linn Sömskar, Terese Andersson och Moa Lundgren) backe.

Damer stafett
2013 Ulricehamns IF (Hanna Falk, Emelie Cedervärn)
2014 IFK Umeå (Terese Andersson, Linn Sömskar)
2016 Falun-Borlänge SK (Moa Olsson, Maja Dahlqvist)

Herrar
2010 Jörgen Brink, Hudiksvalls IF
2011 Anders Svanebo, Stockviks SF
2012 Markus Jönsson, Tranemo IF Skidklubb
2013 Marcus Johansson, Ulricehamns IF (masstart kort bana), Robin Bryntesson, Sollefteå Skidor IF (masstart lång bana), Samuel Norlén, IK Stern (backe).
2014 Karl-Johan Westberg. Borås SK (masstart kort bana), Victor Gustafsson, IFK Mora SK (masstart lång bana), Victor Gustafsson, IFK Mora SK (knockoutsprint).
2015 Karl-Johan Westberg, Borås SK (masstart kort bana), Anders Svanebo, Stockviks SF (backe), Jesper Nyström, Falun-Borlänge SK (masstart lång bana), Robin Norum, IFK Umeå (individuell distans).
2016 Anton Hedlund, Falun-Borlänge SK (masstart kort bana), Daniel Nordebo, Göteborgs SK (individuell distans), Axel Bergsten, IFK Skövde (masstart lång bana).
2017 Karl-Johan Westberg, Borås SK (masstart kort bana), Karl-Johan Westberg, Borås SK (sprint), Marcus Johansson, Ulricehamns IF (individuell distans), Andreas Svensson, Ulricehamns IF (masstart lång bana). 
2018 Tobias Westman, Göteborgs SK (sprint), Tobias Westman, Göteborgs SK (masstart kort bana), Tom Fahlén, Landbro IF Skidor (individuell distans), Tom Fahlén (masstart lång bana).

Herrar lag
2015 Stockviks SF (Anders Svanebo, Sebastian Olsson, Oscar Lindell) masstart kort bana. Stockviks SF (Anders Svanebo, Anders Jonsson, Eddie Edström) backe 

Herrar stafett
2013 Ulricehamns IF (Marcus Johansson, Emil Ekman)
2014 IK Stern (Samuel Norlén, Tobas Westman)
2016 Borås SK (Gustav Nordström, Karl-Johan Westberg)

Uppdaterad: 11 SEP 2018 13:25
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 010-708 69 00
E-post: This is a mailto link

Se all info