Hoppa till sidans innehåll

Skidorientering


Här är samtliga svenska mästare genom tiderna - SKIDORIENTERING.

2010 övergick skidorientering till Svenska Orienteringsförbundet. Historik från 2011 och framåt finns på www.orientering.se

DAMER
(RM 1970-71; SM fr o m 1972)

1970 Asta Sjöberg, Kroppa IF
1971 Anita Knutsson, Kroppa IF
1972 Marianne Bogestedt, Hammarby IF
1973 Susanne Lindgren, IK Hakarpspojkarna, Huksvarna
1974 Marianne Bogestedt, Hammarby IF
1975 Marianne Bogestedt, Hammarby IF
1976 Susanne Lindgren, IK Hakarpspojkarna
1977 Susanne Lindgren, IK Hakarpspojkarna
1978 Susanne Lindgren, IK Hakarpspojkarna
1979 Ingrid Wiklander, Gävle OK

1980 Marianne Bogestedt, Hammarby IF
1981 Arja Hannus, Kovlands IF
1982 Arja Hannus, Kovlands IF
1983 Arja Hannus, Kovlands IF
1984 Arja Hannus, Kovlands IF
1985 Arja Hannus, Kovlands IF
1986 Arja Hannus, Kovlands IF
1987 Ann Larsson, Kovlands IF
1988 Arja Hannus, Kovlands IF
1989 Arja Hannus, Umeå OK

1990 Arja Hannus, Umeå OK
1991 Arja Hannus, Umeå OK
1992 Ann-Charlotte Carlsson, Filipstads SF
1993 -
1994 Annika Zell, Sundsvalls OK
1995 Ann-Charlotte Carlsson, Filipstads SF
1996 Annika Zell, Domnarvets GoIF
1997 Lena Hasselström, OK Renen, Luleå
1998 Annika Zell, Domnarvets GoIF
1999 Lena Hasselström, OK Renen

2000 Arja Hannus, Domnarvets GoIF
2001 Stina Grenholm, Vittjärvs IK
2002 Lena Hasselström, OK Renen
2003 Stina Grenholm, Vittjärvs IK
2004 Marie Lund, Fältjägarnas IF 
2005 Marie Lund, Fältjägarnas IF
2006 Erica Johansson, Fältjägarnas IF
2007 Erica Johansson, Fältjägarnas IF
2008 Josefine Engström, Alfta-Ösa OK
2009 Josefine Engström, Alfta-Ösa OK
2010 Helene Söderlund, IFK Moras OK

HERRAR
(RM 1950; SM fr o m 1951)

1950 Sune Sunnfors, IF Castor, Östersund
1951 Alf Källman, Spårvägens GIF, Stockholm
1952 Holger Hägglöf, Västerås IK
1953 Einar Asplund, UIF Matteuspojkarna, Stockholm
1954 Åke Jonsson, Tegs SK
1955 Helge Hellström, Hofors AIF
1956 Nils Öst, Stigfinnarna, Stockholm
1957 Folke Jonsson, Valbo AIF
1958 Ture Norström, Hallstahammars SK
1959 Stig Johansson, UIF Matteuspojkarna

1960 Axel Carlsson, Stigfinnarna
1961 Erik Mases, IK Jarl, Rättvik
1962 Nils Sahr, IK Jarl
1963 Nils Sahr, IK Jarl
1964 Nils Sahr, IK Jarl
1965 Roland Hansson, Stigfinnarna
1966 Östen Sahr, IK Jarl
1967 Nils Sahr, IK Jarl
1968 Östen Sahr, IK Jarl
1969 Östen Sahr, IK Jarl

1970 Stefan Persson, Rehns BK, Bollnäs
1971 Stefan Persson, Rehns BK
1972 Stefan Persson, Rehns BK
1973 Roland Nordvall, IFK Mora
1974 Stefan Persson, Rehns BK
1975 Stefan Persson, Rehns BK
1976 Stefan Persson, Rehns BK
1977 Lars-Ivar Svensson, Rehns BK
1978 Harald Tirén, SoIK Hellas, Stockholm
1979 Jan-Erik Thorn, Eds SK

1980 Jan-Erik Thorn, Eds SK
1981 Lennart Larsson, Bredareds IF
1982 Lasse Jonsson, Hudiksvalls IF
1983 Stefan Larsson, Stora Tuna IK
1984 Jan-Erik Thorn, Eds SK
1985 Jan-Erik Thorn, Eds SK
1986 Bo Engdahl, OK Alferna, Örebro
1987 Bo Engdahl, OK Alferna
1988 Jonas Bauer, Domnarvets GoIF
1989 Patrik Bauer, Domnarvets GoIF

1990 Henrik Pettersson, Vreta SoMK
1991 Bo Engdahl, OK Alferna
1992 Bertil Nordqvist, Brunflo IF
1993 -
1994 Björn Åkesson, Rehns BK
1995 Bertil Nordqvist, Fältjägarnas IF, Östersund
1996 Björn Lans, Rehns BK
1997 Bertil Nordqvist, Fältjägarnas IF
1998 Joakim Halvarsson, Fältjägarnas IF
1999 Bertil Nordqvist, Fältjägarnas IF

2000 Tomas Löfgren, Bjursås OK
2001 Bertil Nordqvist, Fältjägarnas IF
2002 Bertil Nordqvist, Fältjägarnas IF
2003 Bertil Nordqvist, Fältjägarnas IF
2004 Tomas Löfgren, Fältjägarnas IF
2005 Peter Arnesson, Hallby IF
2006 Johan Granath, Domnarvets GoIF
2007 Tobias Åslund, Domnarvets GoIF
2008 Erik Rost, Alfta-Ösa OK
2009 Peter Arnesson, IF Hallby SOK
2010 Gustav Nordström, Gävle OK

KORTDISTANS DAMER

1988 Maria Bergfält, Hudiksvalls IF
1989 Ann Larsson, Kovlands IF

1990 Arja Hannus, Umeå OK
1991 Arja Hannus, Umeå OK
1992 Arja Hannus, Umeå OK
1993 -
1994 Annika Zell, Sundsvalls OK
1995 Annika Zell, Sundsvalls OK
1996 Lena Hasselström, OK Renen
1997 Lena Hasselström, OK Renen
1998 Annika Zell, Domnarvets GoIF
1999 Lena Hasselström, OK Renen

2000 Lena Hasselström, OK Renen
2001 Lena Hasselström, OK Renen
2002 Lena Hasselström, OK Renen
2003 Stina Grenholm, Vittjärvs IK
2004 Stina Grenholm, Vittjärvs IK
2005 Marie Lund, Fältjägarnas IF
2006 Åsa Zetterbergg Eriksson, ÖSeT SkidO
2008 Josefin Engström, Alfta-Ösa OK

KORTDISTANS HERRAR

1988 Stig Mattsson, Domnarvets GoIF
1989 Jonas Bauer, Domnarvets GoIF

1990 Anders Björkman, Årsunda IF
1991 Jonas Engdahl, OK Alferna
1992 Jonny Hansen, OK Landehof, Landvetter
1993 -
1994 Björn Åkesson, Rehns BK
1995 Björn Lans, Rehns BK
1996 Pär-Ove Bergqvist, Fältjägarnas IF
1997 Björn Lans, Rehns BK
1998 Björn Lans, Rehns BK
1999 Claes Turesson, Kvarnsvedens GoIF

2000 Bertil Nordqvist, Fältjägarnas IF
2001 Tomas Löfgren, Bjursås OK
2002 Bertil Nordqvist, Fältjägarnas IF
2003 Tomas Löfgren, Fältjägarnas IF
2004 Bengt Leandersson, Kvarnsvedens GoIF
2005 Johan Granath, Domnarvets GoIF
2006 Bengt Leandersson, Kvarnsvedens GoIF
2008 Petter Arnesson, IF Hallby SOK

MASS-START DAMER

1999 Arja Hannus, Domnarvets GoIF
2000 Lena Hasselström, OK Renen
2001 Lena Hasselström, OK Renen
2002 Lena Hasselström, OK Renen
2003 Lena Eliasson, IF Hallby SOK
2004 Marie Lund, Fältjägarnas IF
2005 Marie Lund, Fältjägarnas IF
2006 Stina Grenholm, Vittjärvs IK
2007 Erica Johansson, Fältjägarnas IF
2008 Josefin Engström, Alfta-Ösa OK
2009 Erica Johansson, Fältjägarnas IF
2010 Erica Johansson, Fältjägarnas IF

MASS-START HERRAR

1999 Björn Lans, Rehns BK
2000 Claes Turesson, Kvarnsvedens GoIF
2001 Björn Lans, Rehns BK
2002 Tomas Löfgren, Fältjägarnas IF
2003 Magnus Lindmark, IFK Kiruna
2004 Peter Arnesson, IF Hallby SOK
2005 Bertil Nordqvist, Fältjägarnas IF
2006 Erik Rost, Alfta-Ösa OK
2007 Tomas Löfgren, Kvarnsvedens GoIF
2008 Peter Arnesson, IF Hallby SOK
2009 Peter Arnesson, IF Hallby SOK
2010 Erik Rost, Alfta-Ösa OK


SPRINT DAMER
2007 Åsa Zetterberg-Eriksson, ÖSeT SkidO
2009 Helene Söderlund, IFK Moras OK
2010 Josefine Engström, Alfta-Ösa OK

SPRINT HERRAR
2007 Erik Rost, Alfta-Ösa OK
2009 Peter Arnesson, IF Hallby SOK
2010 Erik Rost, Alfta-Ösa OK

STAFETT DAMER

1974 IK Hakarpspojkarna, Huskvarna
1975 Söderhamns OK
1976 Hammarby IF
1977 IFK Hedemora
1978 OK Renen, Luleå
1979 IK Fyris, Uppsala

1980 Hammarby IF
1981 IFK Mora
1982 IFK Mora
1983 Kovlands IF
1984 Kovlands IF
1985 Kovlands IF
1986 Kovlands IF
1987 Kovlands IF
1988 Hudiksvalls IF
1989 Umeå OK

1990 Umeå OK
1991 Umeå OK
1992 Umeå OK
1993 -
1994 Hudiksvalls IF
1995 Fältjägarnas IF, Östersund
1996 Fältjägarnas IF
1997 Domnarvets GoIF
1998 Domnarvets GoIF
1999 OK Renen

2000 OK Renen
2001 OK Renen
2002 Fältjägarnas IF
2003 Fältjägarnas IF
2004 Vittjärvs IK
2005 Fältjägarnas IF
2006 Vittjärvs IK
2007 Fältjägarnas IF
2008 Fältjägarnas IF
2009 Fältjägarnas IF
2010 Alfta-Ösa OK (Bente Rost, Josefine Engström)

STAFETT HERRAR

1910 Hällefors IF
1911 Djurgårdens FI
1912 Holmsvedens IF
1913 Östersunds SK
1914 Ingen tävling
1915 Djurgårdens IF
1916 Luleå SK
1917 Östersunds SK
1918 IFK Umeå
1919 Hudiksvalls IF

1920 Bollnäs GIF
1921 IFK Norsjö
1922 Särna SK
1923 Salsåker-Ullångers IF
1924 Särna SK
1925 Bodens BK
1926 Luleå SK
1927 Bodens BK
1928 Stugsunds IK
1929 IF Thor, Uppsala

1930 Djurgårdens IF
1931 Luleå SK
1932 Östersunds SK
1933 Bodens BK
1934 Bollnäs GIF
1935 IFK Umeå
1936 Stigfinnarna, Stockholm
1937 IFK Umeå
1938 Uppsala IF
1939 Uppsala IF, lag 2

1940 Uppsala IF
1941 Östersunds SK
1942 Östersunds SK
1943 I5 IF, Östersund
1944 Vallsta SK
1945 SoIK Hellas
1946 Östersunds SK
1947 Högbo AIK
1948 Brunflo IF
1949 Kroppa IF

1950 Vallsta SK
1951 Vallsta SK
1952 Västerås IK
1953 Norrköpings AIS
1954 Kroppa IF
1955 Uppsala IF
1956 Hallstahammars SK
1957 Hallstahammars SK
1958 IK Jarl, Rättvik
1959 OK Ravinen, Nacka

1960 IK Jarl
1961 IK Jarl
1962 Stigfinnarna
1963 Mullsjö SOK
1964 IK Jarl
1965 Mullsjö SOK
1966 SoIK Hellas, Stockholm
1967 OK Kåre, Falun
1968 SoIK Hellas
1969 Hällefors OK

1970 IK Jarl
1971 SoIK Hellas
1972 Rehns BK, Bollnäs
1973 Rehns BK
1974 Rehns BK
1975 Rehns BK
1976 Rehns BK
1977 Årsunda IF
1978 Eds SK
1979 IFK Mora

1980 Eds SK
1981 Eds SK
1982 Kovlands IF
1983 Rehns BK
1984 Rehns BK
1985 Rehns BK
1986 OK Alferna, Örebro
1987 OK Alferna
1988 Domnarvets GoIF
1989 Domnarvets GoIF

1990 Domnarvets GoIF
1991 Domnarvets GoIF
1992 Ludvika OK
1993 -
1994 Domnarvets GoIF
1995 Fältjägarnas IF
1996 Fältjägarnas IF
1997 IFK Kiruna
1998 Fältjägarnas IF
1999 Kvarnsvedens GoIF

2000 IFK Kiruna
2001 Kvarnsvedens GoIF
2002 IFK Kiruna
2003 Fältjägarnas IF
2004 Fältjägarnas IF
2005 Kvarnsvedens GoIF OK
2006 Kvarnsvedens GoIF OK
2007 Domnarvets GoIF
2008 Alfta-Ösa OK
2009 Alfta-Ösa OK
2010 IF Hallby (Peter Arnesson, Johan Granath)

Uppdaterad: 12 DEC 2014 16:35
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info