Hoppa till sidans innehåll

Svenska VM-medaljörer - freestyle


Här är samtliga medaljörer och de svenskar som placerat sig bland de sex främsta vid VM i freestyle.

Tignes (FRA) 1986
Puckelpist herrar
1. E Berthon FRA
2. P Moser SUI
3. M Kellokumpu FIN
5. Lars Fahlén SWE

Hopp herrar
1. L Langlois CAN
2. Y Laroche CAN
3. J-M Baquin FRA

Balett herrar
1. R Schabl BRD
3. L Spina USA
3. G Fuermeier BRD

Kombination herrar
1. En Laroche CAN
2. J Witt USA
3. E Labouries FRA

Puckelpist damer
1. M-J Tiampo USA
2. H Wolff USA
3. S Marciandi ITA

Hopp damer
1. M Quintana USA
2. Carin Hernskog SWE
3. M Gardner CAN

Balett damer
1. J Bucher USA
2. C Rossi FRA
3. L Barma CAN

Kombination damer
1. C Kissling SUI
2. En Fraser KAN
3. S Marciandi ITA

Oberjoch (BRD) 1989
Puckelpist herrar
1. E Grospiron FRA
2. J Biner SUI
3. E Berthon FRA

Hopp herrar
1. L Langlois CAN
2. Y Laroche CAN
3. J-M Baquin FRA

Balett herrar
1. H Reitberger BRD
2. L Spina USA
3. D Walker CAN

Kombination herrar
1. C Simboli FRA
2. S Ögren USA
3. R Marti ESP

Puckelpist damer
1. R Monod FRA
2. D Weinbrecht USA
3. T Mittermayer BRD

Hopp damer
1. C Lombardi FRA
2. S Reichert BRD
3. M Páleník USA

Balett damer
1. J Bucher USA
2 - C Kissling SUI
3. L Barma CAN

Kombination damer
1. M Páleník USA
2. C Kissling SUI
3. M Gardner CAN

Lake Placid (USA) 1991
Puckelpist herrar
1. E Grospiron FRA
2. B Brandt SUI
3. C Martin USA
6. Jörgen Pääjärvi SWE

Hopp herrar
1. P Laroche CAN
2. J Ross CAN
3. D Valenti USA

Balett herrar
1. L Spina USA
2. R Franco ITA
3. D Walker CAN

Puckelpist damer
1. D Weinbrecht USA
2. T Mittermayer BRD
3. B Stein BRD

Hopp damer
1. V Semtjuk SOV
2. E Simchen BRD
3. Liselotte Johansson SWE
4. Marie Lindgren SWE

Balett damer
1. E Breen USA
2. J Bucher USA
3. C Fechoz FRA
5. Åsa Magnusson SWE

 

ALTENMARK (AUT) 1993
Puckelpist herrar
1. J-L Brassard CAN
2. F Bertrand FRA
3. O Cotte FRA
6. Jörgen Pääjärvi SWE

Hopp herrar
1. P Laroche CAN
2. R Cobbing GBR
3. J-M Baquin FRA

Balett herrar
1. F Becker FRA
2. R Kristiansen NOR
3. L Spina USA

Puckelpist damer
1. S L Hattestad NOR
2. P Moroder ITA
3. B Thomas KAN

Hopp damer
1. L Tcherjazova UZB ^
2. Marie Lindgren SWE
3. K Porter USA

Balett damer
1. E Breen USA
2. S Petzold USA
3. C Fechoz FRA
4. Annika Johansson SWE

 

LA CLUSAZ (FRA) 1995
Puckelpist herrar
1. E Grospiron FRA
2. J-L Brassard CAN
3. S Shoupletsov RUS

Hopp herrar
1. T Worthington USA
2. C Rijavec AUT
3. S Foucras FRA

Balett herrar
1. R Kristiansen NOR
2. F Becker FRA
3. H Baumgartner SUI

Puckelpist damer
1. C gilg FRA
2. R Monod FRA
3. T Mittermayer GER

Hopp damer
1. N Stone USA
2. Marie Lindgrren SWE
3. K Marshall AUS

Balett damer
1. E Batalova RUS
2. E Breen USA
3. Annika Johansson SWE
5. Åsa Magnusson SWE

Nagano (JPN) 1997
Puckelpist herrar
1. J-L Brassard CAN
2. S Rochon CAN
3. Jesper Rönnbäck SWE

Hopp herrar
1. N Fontaine FRA
2. E Bergoust USA
3. En Capicik KAN

Acro Ski herrar
1. F Becker FRA
2. I Edmondson USA
3. H Baumgartner SUI

Kombination herrar
1. D Downs CAN
2. T Sutherland CAN
3. O Kouleshov BLR

Puckelpist damer
1. C gilg FRA
2. D Weinbrecht USA
3. T Mittermayer GER

Hopp damer
1. K Marshall AUS
2. M Rohrback SUI
3. V Brenner CAN

Acro Ski damer
1. O Kushenko RUS
2. Åsa Magnusson SWE
3. Annika Johansson SWE

 

Meiringen (SUI) 1999
Puckelpist herrar
1. J Lahtela FIN --
2. L Lassila FIN
3. S Mustonen FIN

Parallellpuckelpist herrar
1. J Gregoire FRA
2. J Lahtela FIN
3. L Lassila FIN

Hopp herrar
1. E Bergoust USA
2. C Rijavec AUT
3. J Pack USA

Acro Ski herrar
1. I Edmondson USA
2. M McDonald CAN
3. H Baumgartner SUI

Puckelpist damer
1. En Battelle USA
2. K Traa NOR
3. C Bodman SUI
4. Marja Elfman SWE

Parallellpuckelpist damer
1. S Schmitt GER
2. K Traa NOR
3. En Battelle USA
5. Marja Elfman SWE

Hopp damer
1. J Cooper AUS
2. H S Lid NOR
3. N Stone USA

Acxro Ski damer
1. N Razumovskaya RUS
2. O Kushenko RUS
3. Annika Johansson SWE

Whistler (CAN) 2001
Puckelpist herrar
1. M Ronkainen FIN
2. P-A Rousseau CAN
3. S Rochon CAN

Parallellpuckelpist herrar
1. S Yonnet FRA
2. Patrik Sundberg SWE
3. J Gregoire FRA

Hopp herrar
1. En Grichin BLR
2. D Dashinski BLR
3. J Pack USA

Puckelpist damer
1. K Traa NOR
2. M Despas AUS
3. En Uemura JPN

Parallellpuckelpist damer
1. K Traa NOR
2. C Bodmet SUI
3. T Bradley CAN

Hopp damer
1. V Bauer CAN
2. M Rohrbach SUI
3. D Dionne CAN

 

Deer Valley (USA) 2003
Puckelpist herrar
1. M Ronkainen FIN
2. J Bloom USA
3. T Dawson USA

Parallellpuckelpist herrar
1. J Bloom USA
2. Y Tsukita JPN
3. T Dawson USA
6. Fredrik Fortkord SWE

Hopp herrar
1. D Arkhipov RUS
2. En Grisjin BLR
3. S Omischl CAN

Puckelpist damer
1. K Traa NOR
2. M Roark USA
3. S St Pierre CAN

Parallellpuckelpist damer
1. K Traa NOR
2. M Cherkasova RUS
3. S Bahrke USA

Hopp damer
1. En Camplin AUS
2. V Bauer CAN
3. D Dionne CAN

RUKA (FIN) 2005
Puckelpist berrar
1. N Roberts USA
2. M-A Moreau CAN
3. D Begg-Smith AUS

Parallellpuckelpist herrar
1. T Dawson USA
2. S Mustonen FIN
3. J Bloom USA

Halfpipe herrar
1. M Wecxsteen FRA
2. L Collomb-Patton FRA
3. C Vanular CAN
5. Jon Olsson SWE

Skicross herrar
1. T Kraus CZE
2. Jesper Brügge SWE
3. En Grönvold NOR
4. Tommy Eriksson SWE
5. Lars Lewen SWE

Hopp herrar
1. S Omischl CAN
2. J Bean CAN
3. En Grisjin BLR

Puckelpist damer
1. H Kearney USA
2. N Sudova CZE
3. M Marbler AUT

Parallellpuckelpist damer
1. J Heil CAN
2. K Traa NOR
3. En Uemura KAN

Halfpipe damer
1. S Burke CAN
2. K Leskinen USA
3. G Eliasen NOR

Skicross damer
1. K Huttary AUT
2. Magdalena Iljans SWE
3. O David FRA

Hopp damer
1. N Li CHN
2. E Leu SUI
3. G Xinxin CHN

 

Madonna di Campiglio (ITA) 2007
Puckelpist herrar
1. P-A Rousseau CAN
2. D Begg-Smith AUS
3. N Roberts USA

Parallellpuckelpist herrar
1. D Begg-Smith AUS
2. G Colas FRA
3. R Sharifulin RUS

Skicross herrar
1. T Kraus CZE
2. S Hayer CZE
3. E Gavaggio FRA
5. Lars Lewen SWE

Hopp herrar
1. H Xiaopeng CHN
2. D Dasjtjinski BLR
3. S Omischl CAN

Puckelpist damer
1. K Richards CAN
2. J Heil CAN
3. D Scanzio ITA

Parallellpuckelpist damer
1. J Heil CAN
2. S Bahrke USA
3. M Marbler AUT

Skicross damer
1. O David FRA
2. M Boulangeat FRA
3. En Grauvogl GER

Hopp damer
1. N Li CHN
2. O Slivets BLR
3. J Cooper AUS

Inawashiro (JPN) 2009
Puckelpist herrar
1. P Deneen USA
2. T Luusua FIN
3. V Marquis CAN

Parallellpuckelpist herrar
1. En Bilodeau KAN
2. N Nishi JPN
3. T Luusua FIN
6. Jesper Björnlund SWE

Skicross herrar
1. A Matt AUT
2. T Zangerl AUT
3. D Barr CAN

Hopp herrar
1. R St Onge USA
2. S Omischl CAN
3. W Shouldice CAN

Halfpipe herrar
1. K Rolland FRA
2. J Dorey CAN
3. X Bertoni FRA

Puceklpist damer
1. En Uemura JPN
2. J Heil CAN
3. N Sudova CZE

Parallellpuckelpist damer
1. En Uemura JPN
2. M Ito JPN
3. H Kearney USA

Skicross damer
1. En McIvor KAN
2. K Huttary AUT
3. M Boulangeat FRA

Hopp damer
1. N Li CHN
2. M Xu CHN
3. J Cooper AUS

Halfpipe damer
1. V Faivre SUI
2. M Gunning CAN
3. J Hudak USA

Uppdaterad: 16 DEC 2014 16:03
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info