Hoppa till sidans innehåll

Svenska VM-medaljörer - skidorientering


Här är samtliga medaljörer och de svenskar som placerat sig bland de sex främsta i VM i skidorientering. Allt som allt upptar den svenska medaljlistan 27 guld fram till 2010.

Sedan 2010 tillhör skidorientering Svenska orienteringsförbundet - resultat från 2011 och framåt finns på www.orientering.se

HYVINGE(FIN) 1975
Individuellt herrar
1. O Svanberg FIN
2. J Karvonen FIN
3. H Taskinen FIN
4. Stefan Persson SWE
6. Jerker Axelsson SWE

Stafett herrar
1. FIN
2. SWE (L-I Svensson, S-O Bergvall, J Axelsson, S Persson)
3. SUI

Indivduellt damer
1. S Kukkonen FIN
2. Agneta Månsson SWE
3. Lena Samuelsson SWE
4. Marianne Bogestedt SWE
6. Maud Nilsson SWE

Stafett damer
1. FIN
2. SWE (L Samuelsson, A Månsson, M Bogestedt)
3. GBR

VELINGRAD (BUL) 1977
Individuellt herrar
1. Örjan Svahn SWE
2. P Pökälä FIN
3. J Karvonen FIN
4. Stefan Persson SWE
6- Sven-Olov Bergvall SWE

Stafett herrar
1. SWE (S-O Bergvall, Ö Svahn, B Larsson, S Persson)
2. BUL
3. TCH

Individuellt damer
1. Marianne Bogestedt SWE
2. Sonja Johannesson SWE
3. S Kukkonen FIN
4. Ingrid Wiklander SWE

Stafett damer
1. FIN
2. SWE (M Bogestedt, S Johannesson, S Lindgren)
3. TCH

AVESTA (SWE) 1980
Individuellt herrar
1. P Tikka FIN
2. Jan-Erik Thorn SWE
3. M Väisänen FIN
5. Lasse Jonsson SWE

Stafett herrar
1. SWE (L Jonsson, S Persson, B Larsson, J-E Thorn)
2. FIN
3. BUL

Individuellt damer
1. M Puhakka FIN
2. K Silvennoinen FIN
3. Ann Larsson SWE
5. Susanne Lindgren SWE
6. Ulla Klingström SWE

Stafett damer
1. FIN
2. SWE (U Klingström, M Bogestedt, A Larsson)
3. TCH

AIGEN (AUT) 1982
Individuellt herrar
1. O Svanberg FIN
2. P Tikka FIN
3. S Daehli NOR
5. Claes Berglund SWE

Stafett herrar
1. SWE (M Löfstedt, C Berglund, S Persson, J-E Thorn)
2. NOR
3. FIN

Individuellt damer
1. Arja Hannus SWE
2. M Puhakka FIN
3. S Kukkonen FIN
4. Ulla Klingström SWE

Stafett damer
1. SWE (U Klingström, S Lindgren, A Hannus)
2. FIN
3. NOR

LAVARONE (ITA) 1984
Individuellt herrar
1. A Juutilainen FIN
2. Stefan Larsson SWE
3. P Tikka FIN
6. Ove Boström SWE

Stafett herrar
1. SWE (S Larsson, O Boström, J-E Thorn, C Berglund)
2. FIN
3. NOR

Individuellt damer
1. M Puhakka FIN
2. Lena Isaksson SWE
3. Ann Larsson SWE
4. Marie Gustafsson SWE
5. Arja Hannus SWE

Stafett damer
1. SWE (M Gustafsson, A Larsson, l Isaksson)
2. FIN
3. BUL

SHIROLKA POLJANA (BUL) 1986
Individuellt herrar
1. Claes Berglund SWE
2. A Juutilainen FIN
3. H Koponen FIN
5. Stefan Larsson SWE

Stafett herrar
1. NOR
2. BUL
3. FIN
4. SWE (S Larsson, E Svensson, J-E Thorn, C Berglund)

Individuelt damer
1. R Bratberg NOR
2. Arja Hannus SWE
3. V Juutilainen FIN
5. Annila Zell SWE

Stafett damer
1. NOR
2. SWE (U Klingström, A Zell, A Hannus)
3. BUL

KUOPIO (FIN) 1988
Individuellt herrar
1. A Juutilainen FIN
2. H Koponen FIN
3. Anders Björkman SWE
4. Stig Mattsson SWE

Sprint herrar
1. H Koponen FIN
2. V Benjaminsen NOR
3. A Juutilainen FIN
4. Stig Mattsson SWE

Stafett herrar
1. FIN
2. SWE (S Mattsson, C Berglund, A Björkman, J Bauer)
3. NOR

Indivduellt damer
1. V Juutilainen FIN
2. R Bratberg NOR
3. S Kukkonen FIN
4. Maria Bergfält SWE

Sprint damer
1. R Bratberg NOR
2. V Juutilainen FIN
3. S Kukkonen FIN
5. Arja Hannus SWE

Stafett damer
1. FIN
2. NOR
3. SWE (A-C Carlsson, A Hannus, M Bergfält)

SKELLEFTEÅ (SWE) 1990
Individuellt herrar
1. Anders Björkman SWE
2. Stig Mattsson SWE
3. V Benjaminsen NOR

Sprint herrar
1. A Juutilainen FIN
2. V Benjaminsen NOR
3. Anders Björkman SWE
4. Stig Mattsson SWE
6. Jonas Engdahl SWE

Stafett herrar
1. SWE (S Mattsson, J Engdahl, B Engdahl, A Björkman)
2. FIN
3. NOR

Individuellt damer
1. R Bratberg NOR
2. Arja Hannus SWE
3. Annika Zell SWE
4. Lena Hasselström SWE

Sprint damer
1. R Bratberg NOR
2. V Juutilainen FIN
3. Arja Hannus SWE
5. Annika Zell SWE

Stafett damer
1. FIN
2. SWE (L Hasselström, A Zell, A Hannus)
3. NOR

CHAPELLE DES BOIS (FRA) 1992
Individuellt herrar
1. V Benjaminsen NOR
2. V Mäkipää FIN
3. I Kuzmin OSS
4. Bertil Nordqvist SWE
6. Bo Engdahl SWE

Sprint herrar
1. V Benjaminsen NOR
2. V Mäkipää FIN
3. I Kuzmin OSS

Stafett herrar
1. FIN
2. OSS
3. NOR
4. SWE (P Bauer, C Berglund, B Nordqvist, B Engdahl)

Individueltl damer
1. Annika Zell SWE
2. M Ojanen FIN
3. Arja Hannus SWE
6. Ann-Charlotte Carlsson SWE

Sprint damer
1. Arja Hannus SWE
2. V Juutilainen FIN
3. Annika Zell SWE
4. Catharina Thorn SWE

Stafett damer
1. SWE (A-C Carlsson, A Zell, A Hannus)
2. FIN
3. NOR

VAL DI NON (ITA) 1994
Individuellt herrar
1, N Corradini ITA
2. L Lystad NOR
3. V Kormtshikov RUS
6. Björn Åkesson SWE

Sprint herrar
1. N Corradini ITA
2. I Kuzmin RUS
3. V Benjaminsen NOR
5. Björn Åkesson SWE

Stafett herrar
1. NOR
2. FIN
3. RUS
5. SWE (B Nordqvist, M Lindmark, P-O Bergqvist, B Åkesson)

Individuellt damer
1. P Miloucheva BUL
2. V Juutilainen FIN
3. M Vaher EST
5. Lena Hasselström SWE
6. Annika Zell SWE

Sprint damer
1. V Juutilainen FIN
2. S Savolianen FIN
   H Pedersen NOR
5. Lena Hasselström SWE

Stafett damer
1. SWE (Ann-Charlotte Carlsson, Annika Zell, Lena Hasselström)
2. NOR
3. FIN

LILLEHAMMER (NOR) 1996
Långdistans herrar
1. N Corradini ITA
2. V Benjaminsen NOR
3. Bertil Nordqvist SWE

Kortdistans herrar
1. Björn Lans SWE
2. V Benjaminsen NOR
3. R Pesu FIN
4. Bertil Nordqvist SWE

Stafett herrar
1. SWE (P-O Bergqvist, M Lindmark, B Lans, B Nordqvist)
2. FIN
3. NOR

Långdistans damer
1. Annika Zell SWE
2. H G Pedersen NOR
3. A Nuolioja FIN

Kortdistans damer
1. A Nuolioja FIN
2. Annika Zell SWE
3. S Khaustova RUS

Stafett damer
1. SWE (A-C Carlsson, E Johansson, A Zell)
2. RUS
3. FIN

WINDISCHGARSTEN (AUT) 1998
Långdistans herrar
1. V Korchagin RUS
2. P Varis FIN
3. N Corradini ITA
4. Bertil Nordqvist SWE

Kortdistans herrar
1. R Pesu FIN
2. N Sulcys LIT
3. K Ulven NOR
5. Claes Turesson SWE

Stafett herrar
1. RUS
2. SWE (B Lans, M Lindmark, C Turesson, B Nordqvist)
3. FIN

Långdistans damer
1. L Anttila FIN
2. Annika Zell SWE
3. Lena Hasselström SWE
4. Arja Hannus SWE

Kortdistans damer
1. Annika Zell SWE
2. Lena Hasselström SWE
3. L Anttila FIN
4. Arja Hannus SWE

Stafett damer
1. FIN
2. SWE (A Zell, A Hannus, L Hasselström)
3. NOR

KRASNOYARSK (RUS) 2000
Långdistans herrar
1. V Kormtshikov RUS
2. J Lanki FIN
3. A Gruzdev RUS
4. Björn Lans SWE

Kortdistans herrar
1. N Corradini ITA
2. E Khrennikov RUS
3. A Gruzdev RUS
5. Björn Lans SWE

Stafett herrar
1. RUS
2. FIN
3. SWE (T Löfgren, C Turesson, B Lans, B Nordqvist)

Långdistans damer
1. Arja Hannus SWE
2. L Anttila FIN
3. H Kosonen FIN
6. Lena Hasselström SWE

Kortdistans damer
1. T Vlasova RUS
2. Lena Hasselström SWE
3. L Anttila FIN
6. Annika Zell SWE

Stafett damer
1. FIN
2. SWE (A Zell, A Hannus, L Hasselström)
3. RUS

 BOROVETZ (BUL) 2002
Långdistans herrar
1. M Keskinarkaus FIN
2. E Khrennikov RUS
3. Bertil Nordqvist SWE
   R Pesu FIN

Medeldistans herrar
1. E Khrennikov RUS
2. A Gruzdev RUS
3. K Ulven NOR

Sprint herrar
1. A Gruzdev RUS
2. V Korchagin RUS
3. R Pesu FIN
6. Bertil Nordqvist SWE

Stafett herrar
1. RUS
2. FIN
3. SWE (P Dahlberg, C Turesson, P Arnesson, B Nordqvist)

Långdistans damer
1. Lena Hasselström SWE
2. E Jokinen FIN
3. M Väisänen  FIN

Medeldistans damer
1. Stina Grenholm SWE
2. E Jokinen FIN
3. Lena Hasselström SWE
6. Ida WIkström-Holmgren SWE

Sprint damer
1. Lena Hasselström SWE
2. E Jokinen FIN
3. T Vlassova RUS
5. Stina Grenholm SWE

Stafett damer
1. RUS
2. SWE (S Grenholm, I Wikström-Holmgren, L Hasselström)
3. FIN

ÅSARNA-ÖSTERSUND (SWE) 2004
Långdistans herrar
1. E Khrennikov RUS
2. Tomas Löfgren SWE
3. T Olsen NOR

Masstart herrar
1. Tomas Löfgren SWE
2. T Olsen NOR
3. A Lilja FIN
5. Peter Arnesson SWE

Sprint herrar
1. E Khrennikov RUS
2. Bengt Leandersson SWE
3. Peter Arnesson SWE
6. Tomas Löfgren SWE

Stafett herrar
1. RUS
2. NOR
3. FIN
4. SWE (D Andersson, B Nordqvist, P Arnesson, T Löfgren)

Långdistans damer
1. S H Kirkevik NOR
2. H Valkonen FIN
3. N Tomilova RUS

Masstart damer
1. S H Kirkevik NOR
2. Marie Lund SWE
3. Stina Grenholm SWE

Sprint damer
1. T Vlasova RUS
2. L Anttila FIN
3. Stina Grenholm SWE
5. Marie Lund SWE

Stafett damer
1. FIN
2. RUS
3. SWE (I Wikström-Holmgren, M Lund, S Grenholm)

LEVI (FIN) 2005
Långdistans herrar
1. E Khrennikov RUS
2. A Gruzdev RUS
3. J Lanki FIN
5. Tobias Åslund SWE

Medeldistans herrar
1, R Cristan RUS
    A Gruzdev RUS
3. E Khrennikov RUS
5. Peter Arnesson SWE

Sprint herrar
1. M Keskinarkaus FIN
2. Bertil Nordqvist SWE
3. Tobias Åslund SWE
5. Tomas Löfgren SWE
6. Bengt Leandersson SWE

Stafett herrar
1. RUS
2. FIN
3. SWE (T Åslund, B Nordqvist, P Arnesson)

Långdistans damer
1. T Vlasova RUS
2. N Tomilova RUS
3. O Sjevtjenko RUS
5. Marie Lund SWE

Medeldistans damer
1. T Vlasova RUS
2. E Jokinen FIN
3. Stina Grenholm SWE
3. S Hjermstad Kirkevik NOR
6. Marie Lund SWE

Sprint damer
1. S Hjermstad Kirkevik NOR
2. E Jokinen FIN
3. K Rajaniemi FIN
4. Ida Wikström-Holmgren SWE
5. Marie Lund SWE

Stafett damer
1. NOR
2. SWE (M Lund, I Jönsson, S Grenholm)
3. FIN

MOSKVA (RUS) 2007
Långdistans herrar
1. E Khrennikov RUS
2. K Veselov RUS
3. A Gruzdev RUS
5. Tomas Löfgren SWE

Medeldistans herrar
1. E Khrennikov RUS
2. S Tunis FIN
3. K Veselov RUS
6. Tomas Löfgren SWE

Sprint herrar
1. E Khrennikov RUS
2. V Tolstopyatov RUS
3. S Tunis FIN
5. Erik Rost SWE
6. Tomas Löfgren SWE

Stafett herrar
1. RUS
2. SWE (P Arnesson, E Rost, T Löfgren)
3. SUI

Långdistans damer
1. T Vlasova RUS
2. H Valkonen FIN
3. M Renaas NOR

Medeldistans damer
1. T Vlasova RUS
2. L Anttila FIN
3. N Tomilova RUS
5. Erica Johansson SWE

Sprint damer
1. T Vlasova RUS
2. O Novikova RUS
3. L Anttila FIN
5. Erica Johansson SWE

Stafett damer
1. RUS
2. FIN
3. SWE (Å Zetterberg-Eriksson, A Holmgren, E Johansson)

RUSUTSU (JPN) 2009
Långdistans herrar
1. A Lamov RUS
2. E Khrennikov RUS
3. O-M Taivanen FIN
6. Peter Arnesson SWE

Medeldistans herrar
1. O-M Taivanen FIN
2. S Tunis FIN
3. M Keskinarkaus FIN
5. Peter Arnesson SWE

Sprint herrar
1. A Lamov RUS
2. O-M Taivanen FIN
3. S Tunis FIN

Stafett herrar
1. FIN
2. RUS
3. SWE (D Nordebo, P Arnesson, E Rost)

Långdistans damer
1. A Kravchenko RUS
2. B Chudikova CZE
3. Helene Söderlund SWE

Medeldistans damer
1. T Vlasova RUS
2. Helene Söderlund SWE
3. Josefine Engström SWE

Sprint damer
1. H Tonna FIN
2. Helene Söderlund SWE
3. T Vlasova RUS
6. Josefine Engström SWE

Stafett damer
1. SWE (M Ohlsson, J Engström, H Söderlund)
2. RUS
3. CZE

Uppdaterad: 16 DEC 2014 16:52
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info