Hoppa till sidans innehåll

Sändningstider för säsongens skid- och snowboardtävlingar


Häng med oss den spännande vintersäsongen 2021/2022 som förutom världscupen innehåller spännande OS-sändningar men även en hel del nationella tävlingar.

Sv Spel vintersportens huvudsponsor 450-83 72dpi.jpg

Förklaringar
D = damer, H = herrar 
vc = världscup
K = klassisk teknik F = fri teknik Mst = masstart
TBD = Inte bestämt än (to be decided)

Schemat uppdateras inför varje vecka.

Observera att tävlingar kan ställas in eller skjutas upp, för uppdaterade tider besök respektive kanals webbplats. 

November


Fredag 26 november
10.00 Längdåkning 
D/H
sprint K prolog, vc Ruka FIN
TV6, viaplay.se
10.55 Nordisk kombination H
stor backe, vc Ruka FIN
V sport Vinter, viaplay.se

12.20 Längdåkning
 D/H
sprint K final, vc Ruka FIN
TV6, viaplay.se
15.00 Nordisk kombination H
längdåkning 5 km, vc Ruka FIN
V sport Vinter, viaplay.se
17.05 Backhoppning D
Normalbacke, vc Ruka FIN
V sport Vinter, viaplay.se
17.05 Backhoppning H
stor backe, kval, vc Ruka FIN
V sport Vinter, viaplay.se
19.45 Alpint H
störtlopp, vc Lake Louise CAN
TV6, viaplay.se

Lördag 27 november
05.50 Skicross D/H
vc Secret Garden CHN
V sport Vinter, viaplay.se
09.00 Nordisk kombination H
stor backe, vc Ruka FIN
V sport Vinter, viaplay.se
10.15 Längdåkning
 H
15 km K, vc Ruka FIN
TV6, viaplay.se
11.50 Backhoppning D
Normalbacke, vc Ruka FIN
V sport Vinter, viaplay.se
13.20 Längdåkning D
10 km K, vc Ruka FIN
TV6, viaplay.se
15.20 Nordisk kombination
längdåkning 10 km, vc Ruka FIN
TV6, viaplay.se
15.50 Alpint D
storslalom åk 1, vc Killington USA
TV6, viaplay.se
16.20 Backhoppning H
stor backe, vc Ruka FIN
V sport Vinter, viaplay.se
18.50 Alpint D
storslalom åk 2, vc Killington USA
TV6, viaplay.se
20.15 Alpint H
störtlopp, vc Lake Louise CAN
TV6, viaplay.se

Söndag 28 november
05.50 Snowboardcross D/H
vc Secret Garden CHN
V sport Vinter, viaplay.se
09.00 Nordisk kombination H
stor backe, vc Ruka FIN
V sport Vinter, viaplay.se

10.10 Längdåkning
 D
10 km F Mst, vc Ruka FIN
TV6, viaplay.se
12.20 Längdåkning H
15 km F Mst, vc Ruka FIN
TV6, viaplay.se
14.55 Nordisk kombination
längdåkning 10 km, vc Ruka FIN
V sport Vinter, viaplay.se
15.35 Alpint D
slalom åk 1, vc Killington USA
TV6, viaplay.se
16.05 Backhoppning H
stor backe, vc Ruka FIN
V sport Vinter, viaplay.se
18.35 Alpint D
slalom åk 2, vc Killington USA
TV6, viaplay.se
20.05 Alpint H
super-G, vc Lake Louise CAN
TV6, viaplay.se

December


Torsdag 2 december
15.20 Freestyle 
D/H 
aerials, vc Ruka FIN
v sport Vinter, viaplay.se
17.00 Alpint Fjällstugan
Studioprogram
YouTube  Facebook

Fredag 3 december
09.10 Freestyle 

aerials, vc Ruka FIN
v sport Vinter, viaplay.se
09.45 Längdåkning D/H
sprint F Prolog, vc Lillehammer NOR
TV6, viaplay.se 

11.20 Nordisk kombination 
D
normalbacke, vc Lillehammer NOR
v sport Vinter, viaplay.se 
12.10 Freestyle H 
aerials, vc Ruka FIN
v sport Vinter, viaplay.se
12.30 Längdåkning D/H
sprint F, vc Lillehammer NOR
TV6, viaplay.se 
14.20 Nordisk kombination D
Längdåkning 5km, vc Lillehammer NOR
v sport Vinter, viaplay.se 
15.25 Freestyle 
aerials lag, vc Ruka FIN
v sport Vinter, viaplay.se 
17.00 Backhoppning H
stor backe, vc Wisla POL
viaplay.se
18.35 Alpint H
super-G, vc Beaver Creek USA
v sport Vinter, viaplay.se 
20.20 Alpint D
störtlopp, vc Lake Louise CAN
v sport Vinter, viaplay.se 

Lördag 4 december
08.55 Nordisk kombination H
normalbacke, vc Lillehammer NOR
v sport Vinter, viaplay.se 
10.00 Längdåkning H
skiathlon 2x15 km, vc Lillehammer
TV6, viaplay.se
11.20 Nordisk kombination D
normalbacke, vc Lillehammer NOR
v sport Vinter, viaplay.se 
11.50 Längdåkning D/H
sprint, Nationella seniorcupen Bruksvallarna
Expressen, lokaltidningar
11.55 Längdåkning D
skiathlon 2x7,5 km, vc Lillehammer NOR
TV6, viaplay.se 
13.35 Nordisk kombination D/H
längåkning lagspint, vc Lillehammer NOR
v sport Vinter, viaplay.se
14.50 Nordisk kombination D
längdåkning 5 km, vc Lillehammer NOR
viaplay.se
14.55 Puckel D/H
final, vc Ruka FIN
v sport Vinter, viaplay.se
15.25 Backhoppning H
stor backe lag, vc Wisla POL
viaplay.se 
17.30 Snowboard D/H
big air, vc Steamboat USA
viaplay.se
18.15 Backhoppning D
normalbacke, vc Lillehammer NOR
viaplay.se 
18.55 Alpint H
störtlopp, vc Beaver Creek USA 
v sport Vinter, viaplay.se
20.25 Alpint D
störtlopp, vc Lake Louise CAN
v sport Vinter, viaplay.se
21.00 Freeski D/H
big air, vc Steamboat USA
viaplay.se

Lördag 4 december
09.20 Längdåkning H
stafett 4x7,5 km, vc Lillehammer NOR
TV6, viaplay.se
9.50 Längdåkning H
15 km, Nationella seniorcupen Bruksvallarna
Expressen, lo
kaltidningar
10.45 Nordisk kombination H
stor backe, vc Lillehammer NOR
v sport Vinter, viaplay.se
11.45 Längdåkning D
stafett 4x5 km, vc Lillehammer NOR
TV6, viaplay.se 
12.05
 Längdåkning D
10 km, Nationella seniorcupen Bruksvallarna
Expressen, lo
kaltidningar
13.55 Nordisk kombination H
längdåkning 10 km, vc Lillehammer NOR
v sport Vinter, viaplay.se
15.55 Backhoppning H
stor backe, vc Wisla POL
v sport Vinter, viaplay.se
17.30 Backhoppning D
stor backe, vc Lillehammer NOR
viaplay.se
18.25 Alpint D
super-G, vc Lake Louise CAN
v sport Vinter, viaplay.se
19.55 Alpint H
super-G, vc Beaver Creek USA
v sport Vinter, viaplay.se

Fredag 10 december
11.30 Skicross D/H
vc Val Thorens FRA
TV6, viaplay.se
14.55 Backhoppning D
stor backe, vc Klingenthal GER
v sport Vinter, viaplay.se 
15.25 Freestyle D/H
aerials, vc Ruka FIN
viaplay.se
19.15 Backhoppning H
stor backe, vc Klingenthal GER
viaplay.se
20.25 Freeski D/H
halfpipe, vc Cooper Mountain USA
v sport Vinter, viaplay.se

Lördag 11 december
08.55 Snowboard 
parallellslalom, vc Bannoye RUS
viaplay.se
09.10 Freestyle D
aerials, vc Ruka FIN
viaplay.se
09.25 Alpint H
storslalom åk 1, vc Val D'lsere FRA
v sport Vinter, viaplay.se
09.30 Nordisk kombination H
normalbacke, vc Otepää EST
viaplay.se
10.30 Alpint D
super-G, vc St Moritz SUI
SVT1/play 
10.30 Backhoppning D
stor backe, vc Klingenthal GER
viaplay.se
11.30 Skicross D/H
vc Val Thorens FRA
TV6, viaplay.se
12.10 Freestyle H
aerials, vc Ruka FIN
viaplay.se
12.30 Nordisk kombination 
normal backe, vc Otepää EST
viaplay.se
12.55 Alpint H
storslalom åk 2, vc Val D'lsere FRA
v sport Vinter, viaplay.se
13.00 Puckel D/H
vc Idre SWE 
TV6, viaplay.se
14.15 Längdåkning D/H
sprint F, vc Davos SUI
SVT/play  
15.25 Freestyle
aerials lag, vc Ruka FIN
v sport Vinter, viaplay.se
15.30 Nordisk kombination H
längdåkning 10 km, vc Otepää EST 
viaplay.se
16.00 Backhoppning H
stor backe, vc Klingentahl GER
viaplay.se
16.30 Nordisk kombination D
längdåkning 5 km, vc Otepää EST
viaplay.se
19.55 Snowboard 
halfpipe, vc Cooper Mountain USA
v sport Vinter, viaplay.se

Söndag 12 december
08.25 Snowboard 
parallellslalom, vc Bannoye RUS
v sport Vinter, viaplay.se
09.30 Alpint H
slalom åk 1, vc Val D'lsere FRA
TV6, viaplay.se
10.30 Alpint D
super-G, vc St Moritz SUI
SVT1/play 
11.40 Längdåkning H
15 km F, vc Davos SUI
SVT/play 
12.25 Nordisk kombination D
normalbacke, vc Otepää EST
v sport Vinter, viaplay.se
12.55 Puckel D/H
parallell, vc Idre SWE
TV10, viaplay.se
13.00 Alpint H
slalom åk 2, vc Val D'lsere FRA
TV6, viaplay.se
13.40 Nordisk kombination H
normalbacke, vc Otepää EST
v sport Vinter, viapaly.se
14.00 Längdåkning D
10 km F, vc Davos SUI
SVT/play 
15.25 Nokrdisk kombination H
längdåkning 10 km, vc Otepää EST
v sport Vinter, viaplay.se
15.55 Backhoppning H
stor backe, vc Klingenthal GER
v sport Vinter, viaplay.se
16.30 Nordisk kombination D
längdåkning 5 km, vc Otepää EST
viaplay.se

Tisdag 14 december
20.10 Skicross D/H
vc Arosa SUI
svtplay.se 

Onsdag 15 december
20.10 Skicross D/H
lagtävling, vc Arosa SUI
SVT24/play

Torsdag 16 december
12.55 Snowboard 
D/H
parallellslalom, vc Carezza ITA
v sport Vinter, viaplay.se
17.00 Alpint Fjällstugan
Studioprogram
YouTube  Facebook

Fredag 17 december
11.45 Alpint H
super-G, vc Val Gardena ITA
v sport Vinter, viaplay.se
12.30 Puckel D/H
vc Alpe d'Huez FRA
viaplay.se

Lördag 18 december
10.30 Alpint D
störtlopp, vc Val D'lsere FRA 
TV6, viaplay.se
11.30 Längdåkning D/H
sprint F, vc Dresden GER 
TV6, viaplay.se
11.30 Snowboardcross D/H
vc Cervinia ITA 
viaplay.se
11.45 Alpint H
störtlopp, vc Val Gardena ITA
V sport Vinter, viaplay.se
14.00 Puckel D/H
parallell, vc Alpe d'Huez FRA
v sport Vinter, viapaly.se
19.00 Snowboard D/H
parallellstorslalom, vc Cortina 
viaplay.se

Söndag 19 december 
10.00 Alpint H
storslalom åk 1, vc Alta Badia ITA
TV6, viaplay.se
11.00 Alint D
super-G, vc Val D'lsere FRA
v sport Vinter, viaplay.se
12.00 Längdåkning D/H
sprintstafett K, vc Dersden GER
TV6, viaplay.se
12.00 Skicross D/H
vc Innichen ITA 
viaplay.se/TV6 från 12:40
13.30 Alpint H
storslalom åk 2, vc Alta Badia ITA
v sport Vinter, viaplay.se

Måndag 20 december
10.00 Alpint H
storslalom, Alta Badia ITA
v sport Vinter, viaplay.se
11.30 Skicross D/H
vc Innichen ITA
v sport Vinter, viaplay.se
13.30 Alpint H
storslalom åk 2, vc Alta Badia ITA
v sport Vinter, viaplay.se

Tisdag 21 december
10.00 Alpint D
storslalom åk 1, vc Courchevel FRA
v sport Vinter, viaplay.se
13.00 Alpint D
storslalom åk 2, vc Courchevel FRA
v sport Vinter, viaplay.se

Onsdag 22 december
17.00 Alpint Fjällstugan Ep. 4
Studioprogram
YouTube  Facebook

17.45 Alpint 
H
slalom åk 1, vc Madonna di Campiglio ITA
v sport Vinter, viaplay.se
20.45 Alpint H
slalom åk 2, vc Madonna di Campiglio ITA
v sport Vinter, viaplay.se

Tisdag 28 december
10.00 Alpint
 D
storslalom åk 1, vc Lienz AUT
SVT1/play
11.30 Alpint
  H
störtlopp, vc Bormio ITA
v sport Vinter, viaplay.se
13.00 Alpint D
storslalom åk 2, vc Lienz AUT
SVT1/play
14.00 Längdåkning D/H
sprint F, vc/tour de ski Lenzerheide SUI
SVT/play 

Onsdag 29 december
10.00 Alpint 
D
slalom åk 1, vc Lienz AUT
SVT1/play 
11.30 Alpint H
super-G, vc Bormio ITA
v sport Vinter, viaplay.se
13.00 Alpint D
slalom åk 2, vc Lienz AUT
SVT1/play 
13.30 Längdåkning D
10 km K, vc/Tour de ski Lenzerheide SUI 
SVT/play 
15.05 Längdåkning H
15 km K, vc/Tour de ski Lenzerheide SUI
SVT/play 

16.30 Backhoppning H
stor backe, vc Oberstdorf GER
v sport Vinter, viaplay.se

Fredag 31 december
02.00 Snowboard D/H
halfpipe, vc Calgary CAN
viaplay.se
12.55 Längdåkning H
15 km F Mst, vc/Tour de ski Oberstdorf GER
TV6, viaplay.se 
14.00 Backhoppning H
stor backe, vc Garmisch-Partenkirchen GER
v sport Vinter, viaplay.se
15.25 Längdåkning D
10 km F Mst, vc/tour de ski Oberstdorf GER
TV6, viaplay.se 
16.30 Backhoppning D
normalbacke, vc Ljubno SLO
v sport Vinter, viaplay.se 

Januari


Lördag 1 januari
12.00 Längdåkning
 D/H
sprint K, vc/tour de ski Oberstdorf GER
TV6, viaplay.se 
14.00 Backhoppning H
stor backe, vc Garmisch-Partenkirchen GER
TV6, viaplay.se 
16.30 Backhoppning D
normalbacke, vc Ljubno SLO
v sport Vinter, viaplay.se 
18.00 Snowboard D/H
slopestyle, vc Calgary CAN
viaplay.se

Söndag 2 januari
02.00 Freeski D/H
halfpipe, vc Clagary CAN
viaplay.se

Måndag 3 januari
12.40 Längdåkning D
10 km K Mst, vc/tour de ski Val di Fiemme ITA
TV6, viaplay.se
14.50 Längdåkning H
15 km K Mst, vc/tour de ski Val di Fiemme ITA
TV6, viaplay.se
21.00 Puckel 
vc Calgary CAN
v sport Vinter, viaplay.se 

Tisdag 4 januari
11.30 Längdåkning D
final klättrningen F, vc/tour de ski Val di Fiemme ITA
TV6, viaplay.se
12.30 Alpint D
slalom åk 1, vc Zagreb CRO 
TV6, viaplay.se
15.25 Längdåkning H
final klättrningen F, vc/tour de ski Val di Fiemme ITA
TV6, viaplay.se
16.05 Alpint D
slalom åk 2, vc Zagreb CRO 
TV6, viaplay.se

Onsdag 5 januari
14.00 Alpint Fjällstugan Ep. 5
Studioprogram
YouTube  Facebook
15.30 Alpint 
H
slalom åk 1, vc Zagreb CRO 
TV6, viaplay.se
18.45 Alpint H
slalom åk 2, vc Zagreb CRO 
TV6, viaplay.se
20.00 Freestyle 
aerials, vc Le Relais CAN 
viaplay.se 

Fredag 7 januari
TBD Längdåkning D/H
Nationella seniorcupen/Skandinaviska cupen Falun
Expressen, lokaltidningar
10.00 Nordisk kombination
stor backe mixat lag, vc Val de Fiemme ITA
13.15 Nordisk kombination
längdåkning lagsprint, vc Val de Fiemme ITA
v sport Vinter, viaplay.se
20.00 Puckel D/H
vc Tremblant CAN
viaplay.se

Lördag 8 januari
TBD Längdåkning D/H
Nationella seniorcupen/Skandinaviska cupen Falun
Expressen, lokaltidningar

Söndag 9 januari
TBD Längdåkning D/H
Nationella seniorcupen/Skandinaviska cupen Falun
Expressen, lokaltidningar

Fredag 14 januari
TBD Längdåkning D/H
BAUHAUS Cup (junior) Skellefteå
Expressen, lokaltidningar

Lördag 15 januari
TBD Längdåkning D/H
BAUHAUS Cup (junior) Skellefteå
Expressen, lokaltidningar

Söndag 16 januari
TBD Längdåkning D/H
JVM-test Skellefteå
Expressen, lokaltidningar

Torsdag 20 januari
17.00 Alpint Fjällstugan Ep. 6
Studioprogram
YouTube  Facebook

Lördag 29 januari
TBD Längdåkning D/H
Nationella seniorcupen Torsby
Expressen, lokaltidningar

Söndag 30 januari
TBD Längdåkning D/H
Nationella seniorcupen Torsby
Expressen, lokaltidningar

Februari


Torsdag 2 februari
17.00 Alpint Fjällstugan Ep. 7
(OS Peking)
Studioprogram
YouTube  Facebook

Torsdag 16 februari
17.00 Alpint Fjällstugan Ep. 8
(OS Peking)
Studioprogram
YouTube  Facebook

Lördag 19 februari
TBD Längdåkning D/H
Nationella seniorcupen Skövde
Expressen, lokaltidningar

Söndag 20 februari
TBD Längdåkning D/H
Nationella seniorcupen Skövde
Expressen, lokaltidningar

Mars


Torsdag 3 mars
17.00 Alpint Fjällstugan Ep. 9

Studioprogram

YouTube  Facebook

Lördag 5 mars
TBD Längdåkning D/H
Folksam Cup (ungdomar 15–16 år) Järpen
Expressen, lokaltidningar

Söndag 6 mars
TBD Längdåkning D/H
Folksam Cup (ungdomar 15–16 år) Järpen
Expressen, lokaltidningar

Måndag 7 mars
TBD Längdåkning D/H
Folksam Cup (ungdomar 15–16 år) Järpen
Expressen, lokaltidningar

Onsdag 9 mars
TBD Längdåkning D/H
Junior-SM, Åsarna
Expressen, lokaltidningar

Torsdag 10 mars
TBD Längdåkning D/H
Junior-SM, Åsarna
Expressen, lokaltidningar

Fredag 11 mars
TBD Längdåkning D/H
Junior-SM, Åsarna
Expressen, lokaltidningar

Lördag 12 mars
TBD Längdåkning D/H
Junior-SM, Åsarna
Expressen, lokaltidningar

Söndag 13 mars
TBD Längdåkning D/H
Junior-SM, Åsarna
Expressen, lokaltidningar

Torsdag 31 mars
17.00 Alpint Fjällstugan Ep. 12
Studioprogram
YouTube  Facebook

April


Fredag 8 april
TBD Längdåkning D/H
Nationella seniorcupen/BAUHAUS Cup (junior) Sollefteå
Expressen, lokaltidningar

Lördag 9 april
TBD Längdåkning D/H
Nationella seniorcupen/BAUHAUS Cup (junior) Sollefteå
Expressen, lokaltidningar

Söndag 10 april
TBD Längdåkning D/H
Nationella seniorcupen/BAUHAUS Cup (junior) Sollefteå
Expressen, lokaltidningar

Torsdag 21 april
TBD Längdåkning D/H
Sprintstafett, SM-avslutning Bruksvallarna
Expressen, lokaltidningar

Sidan fylls på löpande. Med reservation för eventuella ändringar. 

Uppdaterad: 26 NOV 2021 09:34 Skribent: Ann-Charlotte Jernberg
E-post: Adressen Gömd
Webb puff stor corona-316-103.png
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info