Hoppa till sidans innehåll

Antagna till RIG och NIU – Längdskidor

05 APR 2019 13:05
Nu börjar det bli klart vilka skidåkare som har antagits till våra gymnasieutbildningar hösten 2019, först ut är våra längdskidåkare.
  • Uppdaterad: 05 APR 2019 13:05

Svenska Skidförbundet önskar lycka till och säger grattis till följande Skidåkare.

Längdskidor 

Riksidrottsgymnasium (RIG)

RIG Järpen

Anders Dahl, Alnö SK
Axel Karlsson, Täby IS Skidor
Arve Lignell, Lucksta IF skidor
Alba Björnsdotter, Funäsdalens IF
Irja Brandfjell, Funäsdalens IF
Lina Sjöberg, Gimo IF skidklubb

RIG Sollefteå

Lovisa Broström, Sävast Ski Team
Lisa Eriksson, Strömnäs GIF
Thea Eriksson, Bergeforsens SK
Wille Långberg, Hudiksvalls IF
Simon Nilsson, Granbergsdals IF 
Viktor Olsson, Hägglunds Ski Team SK
Amanda Pallin, Alnö SK
Frida Poromaa, Johannisbergs AIK

RIG Torsby

Mattias Andersson , Domnarvet
Erik Bryne , Sunne SLF
Hjalmar Berg, Sunne SLF
Ludvig Berg, Granbergsdals IF 
Filippa Lundgren Wikström , Grava SK
Ella Selmosson , Lidköpings VSK 
Maja Furunäs , IFK Grängesberg SK

RIG Gällivare

Theo Mattei, Sävast Ski Team
David Lantto, Ok Sarven
Henri Murto, Ok Sarven
Therese Patomella, Jukkasjärvi
Wilma Riekkola, Sävast Ski Team
Elsa Larsson , Sävast Ski Team

RIG Mora

Sara Andersson, IFK Mora SK
Tove Karlsson, Täby IS Skidor
Emma Lindberg, SK Leksand
Clara Zettervall, Domnarvets GoIF
Albin Augustsson, Källbottens IK
Albin Blomberg, Rehns BK
Kalle Georgsson, Högbo GIF
Markus Melen, Falu IK SK

Nationell Idrottsutbildning (NIU)

NIU Åre

Viktor Berglund, Duveds IF
Ebba Englund, Bergeforsens SK

NIU Falun

Moa Hedman, Högbo GIF
Sofi Holmberg, Västerås SK
Ebba Gårdsmark , Öregrunds IK
Albin Källiden, Granbergsdals IF
Elias Hedlund, Granbergsdals IF
Måns Sandmark, Gävle SK
Anton Henriksson , Rehns BK
Alfons Peterson, Kimstad GoIF

NIU Östersund

Andreas Elvseth, Offedal SK
Hannes Sjölund Myhr, Ås IF
Ebbe Abrahamsson Gjersvold, ÖSK
Leo Svahn, ÖSK
Jon Oscarsson, Ås IF
Tindra Österberg, Ås IF
Flisa Ravald, Ås IF
Emma Holmgren, Bergeforsens SK

NIU Älvsbyn

Viktor Sundén, Strömnäs GIF
Simon Markström, Luleå Gjutarens IF
Emma Johansson, Sävast ski team
Saga Norberg, Ersnäs IF
Wilma Johansson, Föreningen Norsjö skidor
Jade Artaud, Sorsele SK

NIU Sveg

Josefine Söderqvist, Storvreta IK
Lukas Karlberg, IK Rex
Jonathan Bergman, Fagersta Södra IK Skidor
Carl-Filip Köld, Medåkers IF
Elvira Hermansson, Offerdals SK
Tilde Ingvarsson, Svegs IK
Anton Lindén, Medåkers IF
Axel Erixon, Grava SK
Tor Vincent, Sätra IF
Seth Gustafsson, Karlstads SLK/antagen åk 2

NIU Lycksele

Jens Junes, IFK Umeå
Hugo Abrahamsson, IFK Umeå
Emil Löfgren, Täfteå IK
Sebastian Hägglöf, Hägglunds Ski Team
Elin Henriksson, Skellefteå Skidklubb
Klara Torshage, Vårby IK
Elin Forsgren, Vårby IK
Elsa Eriksson, Hägglunds Ski Team

NIU Gällivare

Oscar Säfström Niemi, Kalix SK
Edvin Olsson, Jukkasjärvi
Jasmine Persson, Kalix SK

NIU Torsby

Amanda Olsson, Åmols OK
Stina Nilsson, Rembo IK
Cayenne Badh, Falköpings AIK
Elin Törnqvist, Garphyttans IF
Frank Krouwel, Stora Tuna Skidor
Måns Olsen, Grava SK
Filip Strand, Sunne SLF
Erik Johansson, Domnarvets goif

NIU Ulricehamn

Malte Jutterdal, Vreta Skid- och motionsklubb
Nils Sjöberg, OK Landehof
Kristina Finnskog, Tranemo IF skidklubb
Mirjam Inemyr, Istrums SK
Herman Swärd, Tidaholms SOK SISU
David Musslinder, Falköpings AIK skidor

NIU Åsarna

Wilhelm Daabach, Åsarna IK
Klara Göransson, Åsarna IK
Elliot Angelsiöö, Storvreta IK
Ebba Bengtsson, Tynderö IK
Olivia Ednarsson, Brandsbols SK
Linus Sörlin, Offerdals SK

NIU Mora

Lina Björk, IFK Skövde SK
Maja Heikki, Sälens IF
Alice Widholm, Lidköpings VSK
Markus Almgren, IFK Mora SK
Ludvig Anderberg, IFK Skövde SK

Skribent: SSF
Epost: Adressen Gömd
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info