Hoppa till sidans innehåll

Svenska mästare 2018/2019

02 MAJ 2019 18:33
Undrar du vilka som blev svenska mästare 2019? Nu behöver du inte undra längre, här finns en sammanställning.
  • Skapad: 02 MAJ 2019 18:33

Vi säger stort grattis till följande svenska guldmedaljörer:

Disciplin Svensk Mästare   
Längdskidor    
30 km F, mass Daniel Rickardsson, Hudiksvalls IF  
15 km F, mass Ebba Andersson, Sollefteå IF  
Sprint Hanna Falk, Ulricehamns IF Läs mer
Sprint Calle Halfvarsson, Sågmyra SK  Läs mer
Stafett IFK Umeå, lag 1 (Elina Rönnlund, Linn Sömskar, Jonna Sundling) Läs mer
Stafett Åsarna IK, lag 1 (Marcus Ruus, Tiio Söderhielm, Jens Burman) Läs mer
15 km K Calle Halfvarsson, Sågmyra SK Läs mer
10 km K  Ebba Andersson, Sollefteå IF Läs mer
Sprintstafett IFK Mora (Anna Dyvik, Stina Nilsson) Läs mer
Sprintstafett Falun Borlänge SK (Hugo Jacobsson, Oskar Svensson) Läs mer
30 km Ebba Andersson, Sollefteå SK Läs mer
50 km Johan Häggström, Piteå Elit Läs mer
SM-touren Lisa Vinsa, Piteå Elit  
SM-touren Daniel Rickardsson, Hudiksvalls IF  
Snowboard    
Big Air Novalie Engholm, Härnösands Alpina Läs mer
Big Air Måns Hedberg, Bollnäs AK Läs mer
Slopestyle Ylfva Rúnarsdóttir, Gesunda snowboardklubb Läs mer
Slopestyle Fredrik Fredlund, Brälappen Läs mer
Halfpipe Ylfva Rúnarsdóttir, Gesunda snowboardklubb Läs mer
Halfpipe Sven Thorgren, Sollentuna Snowboardklubb Läs mer
Freeski    
Big Air Emil Granbom, Falu Snowpark Läs mer
Slopestyle Jesper Tjäder, Östersund-Frösö SLK Läs mer
Slopestyle Tova Stål, Falu Snowpark Läs mer
Halfpipe Jesper Tjäder, Östersund-Frösö SLK Läs mer
Halfpipe Tova Stål, Falu Snowpark Läs mer
Alpint    
Parallellslalom Agnes Dahlin, IFK Hudik Alpin Läs mer
Parallellslalom Wilhelm Hedenberg, UHSK Umeå SK Läs mer
Slalom Anna Swenn-Larsson, Rättviks SLK Läs mer
Slalom Carl Jonsson, Klövsjö Alpina Läs mer
Storslalom Sara Rask, Sollentuna SLK Läs mer
Storslalom Mattias Rönngren, Åre SLK Läs mer
Super-g Lisa Hörnblad, Höga Kusten Läs mer
Super-g Mattias Rönngren, Åre SLK Läs mer
Störtlopp Lisa Hörnblad, Höga Kusten Läs mer
Störtlopp Olle Sundin, Djurgårdens IF Läs mer
Skicross    
Skicross Linnea Mobärg, Edsåsdalens SLK Läs mer
Skicross Pontus Christensson, Branäs AK Läs mer
Speedski    
S1 Britta Backlund, Rättviks SLK Läs mer
S1 Mats Abrahamsson, Väst Alpin SK  
S2 Eira Dougherty, Orsa AK  
S2 Lars Beskow, Storvreta IK  
Puckel    
Singel Thea Wallberg, Åre SLK Läs mer
Singel Walter Wallberg, Åre SLK  
Parallell My Bjerkman, Gefle Freestyle  
Parallell Ludvig Fjällström Åre SLK  
Rullskidor    
Sprint F Linn Sömskar, IKF Umeå Läs mer
Sprint F Tobias Westman, Göteborgs SK Läs mer
15 km F, mass. Linn Sömskar, IKF Umeå Läs mer
20 km, F, mass Tobias Westman, Göteborgs SK Läs mer
16,5 km F Erika Karlsson, Nybro SK  
16,5 km F Tom Fahlén, Landsbro IF SK  
40 km K Moa Hansson, Landsbro IF SK Läs mer
40 km K Tom Fahlén, Landsbro IF SK Läs mer
Backhoppning    
HS 100 Inställt  
HS 100 Inställt  
HS240 Inställt  
     
Skribent: Ann-Charlotte Jernberg
Epost: Adressen Gömd
add1
Blå sidopuff Hitta klubb
Blå sidopuff SSF TA
Blå sidopuff FIS-kalender

Postadress:
Svenska Skidförbundet
Riksskidstadion
791 19 Falun

Besöksadress:
Lugnetvägen 16
791 31 Falun

Kontakt:
Tel: 0107086900
E-post: This is a mailto link

Se all info